^

Zdraví

Diuretické byliny pro cystitidu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.06.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zadržování moči v těle, neúplné vyprázdnění močového měchýře je nejen rizikem otoků a městnání, ale také půdy pro tvorbu bakteriálních kolonií, která v žádném případě nepřispívá k uzdravení.

Jak optimalizovat vylučování moči při cystitidě? Nejprve musíte začít užívat přípravky na bázi diuretických bylin. Stejně tak naši předkové a předali nám mnoho receptů. Působení rostlin s diuretickými vlastnostmi je založeno na zvýšení rychlosti tvorby a vylučování moči a také na inhibici vstřebávání tekutiny a solí v tubulech ledvin.

Z fyziologického hlediska se moč tvoří ve 2 fázích, přičemž primární moči je mnohonásobně více než sekundární. Močení je akt vylučování sekundární moči z těla poté, co byla většina tekutiny a živin z primární v tubulech ledvin absorbována zpět do krve. Taková seriózní filtrace je nezbytná pro udržení rovnováhy voda-sůl, udržení reologických vlastností krve, odfiltrování užitečných a škodlivých látek, jakož i odstranění těchto a přebytečné tekutiny z těla.

Vylučování přebytečné tekutiny ledvinami a čištění močového měchýře jsou vzájemně související procesy, dané směrem toku moči a umístěním orgánů močového systému. Diuretické byliny pomáhají čistit nejen močový měchýř, ale také ty orgány močového systému, které se nacházejí nad a pod ním. Šíření infekce je tak mnohem méně pravděpodobné. Čím intenzivnější a častější takové čištění probíhá, tím je méně pravděpodobné, že se mikroby přesunou do ledvin nebo se zdrží v močové trubici a způsobí tam zánětlivý proces.

Tak známé léčivé byliny jako křídlatka (horák) a přeslička rolní (tlačák) mají močopudné vlastnosti. Právě tyto rostliny se nejčastěji používají jako diuretika při zánětech močového měchýře, ledvin, močové trubice. Tyto rostliny obsahují látky, které dráždí sliznici močových cest a tím stimulují jejich kontraktilní funkci (křemík) a stimulují sekreci moči (equisetin, nacházející se v přesličce).

Přeslička rolní je rostlina, která může působit toxicky na ledviny, proto při užívání bylinky na cystitidu musíte striktně dodržovat doporučené dávkování. Chcete-li připravit infuzi na sklenici vroucí vody, musíte vzít ne více než 50 g trávy. Vyluhujte kompozici po dobu 20 minut, přefiltrujte a užívejte 3 polévkové lžíce třikrát denně. [1]

Toto množství tekutiny samozřejmě nestačí k účinnému močení. S přesličkou to ale také nelze přehánět. Zbytek tekutiny se proto musí dostat do těla s jídlem, ve formě vody, nápojů, ale i odvarů a nálevů z jiných bylin.

Jako nápoj při akutní a chronické cystitidě můžete použít slabší, a tedy méně toxický odvar z přesličky rolní. Pro jeho přípravu vezměte 2 polévkové lžíce na litr vody. Suché suroviny (koupíte v lékárně), přiveďte k varu a nechte vychladnout při pokojové teplotě. Scezený vývar lze pít během dne místo čaje. Denně můžete vypít až 3 sklenice tohoto nápoje.

Při akutní cystitidě lze odvar zředit ve stejném poměru heřmánkovým nálevem (3-4 polévkové lžíce květenství na sklenici vody, nechte čtvrt hodiny ve vodní lázni). To pomůže zmírnit bolestivý proces močení.

Kompozice na bázi přesličky se nepoužívají během těhotenství, laktace, těžkého onemocnění ledvin.

Křídlatka je netoxická rostlina. Tato infuze může být použita ve velkých dávkách. [2]Léčivá kompozice se připravuje rychlostí 1-2 polévkové lžíce. Bylinky ve sklenici vody. Vyluhujte ve vodní lázni po dobu 10-15 minut, poté se stáhne z ohně a nechá se další 1-2 hodiny. Napjaté složení se doporučuje vzít, ale 1 polévková lžíce. Před snídaní, obědem a večeří.

Během dne můžete pít nálev zředěný čistou převařenou vodou nebo slabým odvarem z heřmánku a mimo jídla. Ale s akutní cystitidou a zánětem ledvin by se neměl zneužívat.

V těhotenství, infarktu myokardu nebo mozkové mrtvici se nálevy z křídlatky a odvary vůbec nedoporučují.

Knížka a přeslička jsou považovány za nejúčinnější diuretika, proto je třeba na ně při akutní formě cystitidy dávat pozor, užívat většinou jako součást bylinných přípravků, které obsahují i protizánětlivé byliny s analgetickým účinkem (např. S heřmánkem, jitrocelem, třezalkou, tansy, kopřivou). Protikřečové účinky má i kozlík lékařský, meduňka, ledvinový čaj (staminate ortosifon).

Ale u chronické cystitidy lze tyto bylinky aktivně používat, protože zabrání přetížení, a tím sníží riziko exacerbací. Křídlu lze pravidelně užívat jako čaj a přesličku lze užívat v kurzech, když se stav zhorší a objeví se první nepříjemné příznaky.

Jako diuretika při akutní a chronické cystitidě lze použít i další rostliny: medvědice lékařská, blizny kukuřičné, zlatobýl, brusinka, andělika. Účinek užívání těchto rostlin je skromnější, ale působí měkčí, což snižuje bolest.

Bylina medvědice  (lidové názvy:  medvědí uši, medvědice, trýznitel) se používá  při cystitidě, pyelonefritidě, zánětu prostaty pro svůj hojivý účinek na urogenitální systém. Zároveň je však třeba dodržovat uvedené dávky, aby se zabránilo horečce a zvracení, které jsou charakteristické pro předávkování. [3]

Diuretický odvar z medvědice se připravuje takto: 10 g suché trávy se odebere na sklenici vroucí vody, udržuje se ve vodní lázni po dobu čtvrt hodiny, poté se ochladí, doplní na 200 ml studenou převařenou vodou a odebere se půl hodiny. Sklenici třikrát denně.

Medvědice má kromě diuretika i určitý baktericidní a sedativní účinek, což umožňuje použití odvaru z rostliny při léčbě akutní cystitidy. Medvědí uši mají ale nepříjemnou vlastnost – tráva zvyšuje kyselost moči, proto se doporučuje do jídelníčku nemocného zařadit potraviny a nápoje s alkalizujícím účinkem.

Kukuřičné hedvábí je diuretikum, které je naprosto přijatelné v těhotenství, kdy mají některé šťastné maminky zvýšené riziko zánětu močového měchýře, zvláště pokud již dříve touto nemocí trpěly. [4]

Ze 3 lžiček se připravuje odvar. Suché suroviny a sklenici vody. Stigmata se nalijí studenou vodou, přivedou se k varu a udržují se na střední teplotě po dobu 10 minut, poté se oheň vypne a kompozice se nechá hodinu vyluhovat. Ochlazený vývar se filtruje a užívá se třikrát denně před jídlem, 2 polévkové lžíce. Během 1-2 týdnů. Poté se udělá přestávka na 4 dny a léčba pokračuje další 1-2 týdny.

Budoucí matky s cystitidou mohou také užívat infuzi kukuřičných stigmat. Vezměte 1 polévkovou lžíci na sklenici vroucí vody. Rostlinné suroviny a trvejte na hodině. Vezměte infuzi půl šálku před jídlem.

Prostředky na bázi kukuřičných stigmat se nedoporučují pacientům s trombózou, tromboflebitidou, křečovými žilami, zvýšenou srážlivostí krve, stejně jako těm, kteří mají sníženou chuť k jídlu a nízkou tělesnou hmotnost.

Mnoho léčivých bylin je ceněno pro svůj komplexní účinek: močopudné, protizánětlivé, antimikrobiální, analgetické, podporují rozpouštění a odstraňování kamenů v močovém měchýři, pokud je onemocnění způsobeno poškozením stěn močového měchýře kameny. Použitím takových bylin na cystitidu můžete dosáhnout dobrých výsledků, aniž byste se obtěžovali připravit lékařskou sbírku, abyste poskytli komplexní léčbu příznaků onemocnění.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.