^

Zdraví

Doba trvání krvácení (podle Duke)

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Doba trvání krvácení (podle Dukea) je specifickou technikou pro hodnocení stavu oběhového systému, přesněji - cév. Obvykle podle této metody by období od počátku do konce ztráty krve nemělo trvat déle než tři minuty.

Hemostáza je velmi důležitá funkce, celá biologická soustava, která je zaměřena na včasné zastavení krve, aby tělo nestratilo nad fyziologickou normou. Mechanismem regulace hemoragie je hemostáza rozdělena na vaskulární trombocyty nebo na primární a sekundární, správnou koagulaci průtoku krve.

Doba trvání krvácení (podle Duke) je vyhodnocení stavu trombocytů. Pokud jsou cévní stěny poškozené, ideálně by měly být trombocyty okamžitě aktivovány, aby se podílely na srážení - hemokoagulaci. Plavidla s normální pružností spasmodiruyutsya a zanesené agregované destičky (agregace - lepení, hrudkovité buňky). Tak je nádoba uzavřena primárním, velmi důležitým útvarem nazývaným "bílý trombus".

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Jak se provádí vzorek?

Často trvání krvácení (podle Dukea) je prováděno speciální jehlou, nazývá se také Frankovou jehlou. Skládá se z dutého těla se spouští. Na jedné straně jehly mají spojku pro pružinu, na druhé straně malý hrot. Jehla tohoto provedení je velmi vhodná, protože laborant může regulovat přesnou hloubku punkce. S pomocí tažení spouště, když je pružina narovnána, je provedena velmi malá punkce. Test Duque zajišťuje oplocení nejvýše 1 ml materiálu, tedy krve. Punkce se provádí prstem, nejčastěji v bezmenném nebo v ušním laloku.

Existují alternativní způsoby, jak určit dobu krvácení?

Doba trvání krvácení (podle Duke) není jedinou metodou v moderním diagnostickém komplexu. Často, namísto poskvrnění laloku lidského ucha, používají laboratorní technici sofistikovanější a citlivější metody. Uměle vyvolala potíže s žilním odtokem - stázou (často pomocí pomůcek pro monitorování krevního tlaku), pak se v horní zóně předloktí odvzdušnila skarifikátor. Zvláštní kapky krve se odkapávají každých 20-30 sekund se speciálními sterilními ubrousky. Za normálních okolností po uplynutí tří minut na poslední ubrousek se skvrny stávají malými a po dalších dvou minutách se krvácení zastaví.

Nicméně doba trvání krvácení (podle Dukea) jako metody testované stoletím má právo existovat. Navíc stovky laboratoří i nadále používají tento test a lékaři jsou zvyklí na důvěru v tuto techniku pomocí výpočtů pro objasnění diagnózy a úpravu terapeutických opatření.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

S pomocí kterých indikátorů se hodnotí primární hemostáza?

Kromě toho, jak je určeno délkou trvání krvácení (podle Duke), aktivita krevních destiček se také posuzuje pomocí:

  • Výpočet počtu krevních destiček;
  • Výpočet specifického vzorce destiček;
  • Odhady agregace adenosin difosfátu (ADP) a krevních destiček;
  • Posouzení schopnosti krevních destiček agregovat s kolagenem;
  • Stanovení možnosti trombocytů agregovat s adrenalinem;
  • Koagulační odhady jsou aktivitou von Willebrandova faktoru.

Způsob určení doby, kdy vznikne zablokování poškozených nádob, byl vyvinut americkým vědcem, patologem Williamem Dukem, na počátku 20. Století. Dřívější vzorek byl odevzdán z ušního laloku nebo z tenké jehly, později z prstu.

Jak se vyhodnocuje doba trvání krvácení (podle Duke)?

Normální hemostáza se dokáže vypořádat se ztrátou krve, čím je mikroskopičtější, za dva až tři minuty. Pokud je srážení zpožděno, a doba trvání krvácení (podle Duke) bude větší. To může znamenat pozadí dalších ukazatelů, které se odchylují od normy, o patologických stavech jater, hemofilii a dalších nemocech. Mělo by být poznamenáno, že měřené období může záviset na místě odběru vzorků krve - špičce prstu nebo ucha.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.