^

Zdraví

Helicobacter

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Helicobacter pylori byl objeven v roce 1982 B. Marshall a R. Warren ve studii biopsií žaludeční sliznice. K rodu Helicobacter je nyní více než 10 druhů, z nichž některé byly dříve zahrnuty do rodu Campylobacter.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Morfologie Helicobacter

H. Pylori je poněkud větší než jiné druhy (0,5-1,0 x 2,5-5 μm) a má tvar tyče, spirály nebo "oblouk oxu". Lofotrich (až 5 flagel) nebo monotrich, někdy v populaci existují obě formy. Na agarech se nepohybují ani nepohybují. Rostou na médiu pro kampylobakterie, ale na "čokoládovém" agaru rostou lépe, na něm se po 2-7 dnech tvoří. Kolonie o průměru 0,5 až 1,0 mm. Na 10% krevním agaru je zaznamenána slabá hemolýza. Pro růst jsou vyžadovány mikroaerofilní podmínky nebo atmosféra obohacená CO2. Při aerobních nebo anaerobních podmínkách bakterie nerostou.

Biochemické vlastnosti Helicobacter

H. Pylori je pozitivní oxidázou a katalázou; se nevyskytuje hydrogensulfid, hipurát se nehydrolyzuje, má vysokou ureázovou aktivitu. Je odolný vůči chloridům trifenyltetrazolu v koncentraci 0,4 až 1,0 mg / ml; odolný vůči 0,1% roztoku seleničitanu sodného, v menší míře - na 1% glycin.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Patogenní faktory Helicobacter pylori

Faktory virulence N. Pylori jsou pohyblivost; ureasa (neutralizuje HC1 a poškozuje epiteliální buňky); proteinový cytotoxin, který způsobuje vakuolizaci epiteliálních buněk a poškozuje mezibuněčné můstky; lipopolysacharid; proteináza; lipáza; katalasa, hemolyzin atd.

Epidemiologie helikobakteriózy

Infekce lidí se s největší pravděpodobností vyskytuje na mechanismu fekálně-ústní. Příčinná látka, která proniká mukinu do submukózního žaludku, kolonizuje epiteliální buňky, které často pronikají do nich. Pokračující ohnisko vedlo k rozvoji gastritidy, peptických vředů žaludku a dvanáctníku. Později se může vyvinout adenokarcinom nebo žaludeční lymfom (lymfom spojený s lymfatickou tkání).

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Léčba helikobakteriózy

Nejúčinnější lék pro léčbu chronické gastritidy a žaludeční vřed nebo duodenální vřed je DeNol (koloidní vizmut subcitrát) selektivně působí pouze na H. Pylori, který je spojen s Trichopolum (metronidazol) a amoxicilinu (nebo clarithromycin) pro zvýšení léčebného účinku.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.