Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hemosorpce při léčbě bronchiálního astmatu

Lékařský expert článku

Alergista, imunolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Hemosorpce považován způsobu detoxikace (při proudění krve hemosorbent vypouští toxinů) a imunitní (funkce aktivovaných lymfocytů, fagocytů, zvyšuje počet receptorů kortizolu na povrchu membrány lymfocytů).

Hemosorpce byla účinná při atonickém bronchiálním astmatu, včetně polyvalentních alergií a bronchiálního astmatu, kortiko-rezistentního kortiko-rezistentního kortikoidu. Po hemosorpci se zvyšuje účinnost farmakoterapie.

Hemosorpce je často účinná u osob s neznámým alergenem. Po hemosorpci je možné identifikovat "viníka" alergie (tj. Příčinu bronchiálního astmatu). Hemosorpce je kontraindikována při zhoršování infekce v bronchopulmonálním systému.

Extrakorporální imunosorbce

Mimotělní imunoadsorpce - způsob založený na odstranění z krevního řečiště pacientů se specifickými IgE-reagin, když je krev prochází sorbentu, který je imobilizovaný alergen z domácího prachu a pylu bojínku lučního. Specifické IgE reagují s alergeny a vysráží se na sorbentu. Metoda je indikována u těžkého atopického bronchiálního astmatu, nízké účinnosti specifické imunoterapie a tradiční léčby onemocnění. Extrakorporální imunosorpce také přispívá ke zvýšení počtu beta-adrenergních receptorů v průduškách.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Monoklonální anti-IgE imunosorbce

Monoklonální anti-IgE imunosorbce spočívá v odstranění pacienta z těla reaktantu při průchodu krve sorbentem obsahujícím monoklonální protilátky proti IgE. Tato metoda může být použita u pacientů s bronchiálním astmatem, senzibilizovaných na velké množství alergenů, pro stejné indikace jako mimotělní imunosorbce.

Plasmaferéza

Plazmaferéza - odstranění plazmy pacienta (spolu s ním, odstranění reakčních složek) a nahrazení plazmovou náhradou. Tato metoda se používá pro těžké, odolné léčebné formy bronchiálního astmatu.

Mechanismus terapeutického účinku plazmaferézy:

  • dezintoxikace;
  • imunoreaktorový účinek;
  • korekce reologických vlastností krve a zlepšení mikrocirkulace v plicích;
  • zvýšená aktivita glukokortikoidních receptorů v průduškách;
  • redukce zánětlivého procesu v průduškách (primárně eozinofilní složka zánětu);
  • zvýšené saturace krve kyslíkem;
  • zvýšení citlivosti buněk bronchopulmonálního systému na terapeutická opatření.

Objem odebrané plazmy je 30-40% objemu plazmy cirkulující v krevním řečišti. Objem náhrady plazmy přesahuje objem odstraněné plazmy o 30%. 2-5 procedur plazmaferézy se provádí v intervalech 2-3 dnů.

Metoda plazmaferézy může být použita pro všechny varianty bronchiálního astmatu, ale je nejúčinnější v atonické formě onemocnění. Plasmaferéza je také vysoce účinná pro astmatický stav v kombinaci s pulzní terapií prednisolonem.

Kontraindikace k plazmaferéze:

  • absolutní - epilepsie, sklon k trombóze;
  • relativní věk nad 60 let, selhání oběhu II B a III; anémie; hypotenze; poruchy teplého rytmu.

Lymfocytopéréza, trombocytopéréza a enterosorpce

Lymphocytaferéza - odstranění cytotoxických lymfocytů z krve gravitací. Indikace jsou stejné jako u plazmaferézy.

Trombocytopéréza - odstranění krve z krevních destiček. Trombocyty hrají důležitou patogenetickou roli ve vývoji bronchiálního astmatu. U pacientů s bronchiálním astmatem došlo ke zvýšení agregace trombocytů, k narušení mikrocirkulace. Krevní destičky, spolu s žírných buněk, alveolárních makrofágů, eozinofilů produkují faktor, který aktivuje krevní destičky (PAF), což přispívá k rozvoji bronchospasmu, buněčnou infiltrací a edém bronchiální sliznice.

Trombocytoferéza je účinná u 90% pacientů s atopickým bronchiálním astmatem. Efekt způsoben agregace terapeutické trombotsitafereza normalizace krevních destiček, snížení přidělování PAF, zapojený do zánětu u astmatu.

Enterosorpce se nejčastěji používá při léčbě atopického bronchiálního astmatu způsobeného léky a potravinovými alergiemi.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.