^

Zdraví

Homocystein v séru

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Homocystein je produkt výměny aminokyselin (konverze methioninu na cystein). Přibližně 70% plazmatického homocysteinu je spojeno s albuminem, 30% je oxidováno na disulfid a pouze 1% je ve volném stavu. Převážná většina metod používaných k detekci hladiny homocysteinu v krvi nám umožňuje určit pouze celkový obsah oxidovaných a redukovaných forem. Výsledky těchto analýz závisí do značné míry na správnosti odběru vzorků krve a rychlosti, při které je sérum odděleno od krevních buněk, protože krevní buňky nepřetržitě produkují a uvolňují homocystein.

Homocystein v krvním séru - stále je nezasloužené pozornosti nejen obyčejných občanů, ale někdy také lékařů, aminokyselin. Jako látka homocystein je známá už více než sto let, ale teprve ve druhé polovině XX. Století se začala zkoumat důkladněji. Takový zvýšený zájem o homocystein je spojen s kardiovaskulárními chorobami. Dříve lékaři hřešili na notoricky známém cholesterolu a obviňovali jej ze škodlivých účinků na krevní cévy, dnes byl v počtu "podezřelých" zahrnut homocystein v krevním séru. Množství tohoto množství až do konce neprobudované aminokyseliny se rychle zvyšuje kvůli všem známým katastrofálním lidským zvyklostem - kouření a zneužívání kávy.

Takže homocystein v krevním séru je důležitou aminokyselinou, která se rodí v jiné, neméně důležité látce - methioninu. Na druhé straně methionin je síra obsahující, nenahraditelná, tj. V lidském těle není syntetizována, aminokyselina. Mnoho methioninu v těch pokrmech, které vegetariáni nepřijímají. Avšak vejce, maso a mnoho dalších kategorií produktů jsou pro lidi, zejména mladé, extrémně potřebné, protože to jsou živočišné bílkoviny, které dodávají tělu normální množství energie. Homocystein v séru se také podílí na tomto energetickém procesu, stejně jako na tvorbě bílkovin. Je-li homocystein příliš, automaticky přechází do formy methioninu nebo je jednoduše odstraněn z těla. Existuje několik způsobů, jak neutralizovat nadbytek homocysteinu, jsou různé, ale jsou sjednoceny jedním - procesem fermentace a povinné přítomnosti vitaminů B, stejně jako kyseliny listové. Pravda, existují případy, kdy v důsledku dědičných patologií na člověku nelze přebytek homocystinové aminokyseliny neutralizovat. Pro tyto lidi je důležité vzít zvláštní látku, také aminokyselinu - betain, která je obsažena ve velkém množství v obyčejné řepě (z latiny beta-řepy). Navíc v případě genetických poruch, které neumožňují využití přebytku homocysteinu v krevním séru, byste neměli pít kávu nebo jiné produkty obsahující kofein.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Homocystein v séru, jaká je jeho normální hladina?

Nejprve hladina homocysteinu ovlivňuje normální stav nádob. Primární poškození nezávisí na výše zmíněném cholesterolu, ale na tom, jak vysoká je hladina homocysteinu v krevním séru. Tato aminokyselina se hromadí, jako by "poškrábala" stěny, zejména vnitřní nádoby. Organismus, samozřejmě, se snaží být kompenzován a chráněn, mikrocircums se začnou naplňovat malými trombi, a teprve poté je do práce zahrnut cholesterol. Takže nádoby těla a vybudovat neslavné cholesterolu usazenin a plak.

Referenční hodnoty (norma) koncentrace homocysteinu v séru jsou: u žen 5-12 μmol / l, u mužů - 5-15 μmol / l.

Kdo byl první vědec, který věnoval pozornost homocysteinu v séru?

První studoval toxický účinek homocysteinu byl Dr. Climmer McCully, jeho vědecká práce pochází z 60. Let 20. Století. Samozřejmě, v době boje proti cholesterolu, který byl "určen" jako hlavní nepřítel cévního systému, nikdo nevěnoval pozornost objevu McCullyho. Nicméně, tvrdohlavý učenec neměl žádné hranice, pravidelně publikoval vědecké práce všude tam, kde jeho kolegové mohli číst a nakonec nucen lékařský svět rozpoznat škodlivou funkci nadbytku homocysteinu. Faktem je, že při studiu homocystinurie - poměrně vzácné, vážné genetické nemoci, McCully objevil nedostatek vitamínů B, stejně jako některé enzymy u pacientů. Jakmile pacienti začali používat vhodnou terapii, výrazně se zlepšil stav cévních stěn, i když nedošlo k úplnému zotavení.

Homocystein v krevním séru, který překračuje normu, může být zděděn jako rizikový faktor. Kromě toho je u všech spravedlivých pohlaví zaznamenána zvýšená hladina homocysteinu, která se používá jako antikoncepční léky.

Homocystein v krevním séru, snížený o 30-40% - je cílem moderních vědců a farmakologů XXI. Století zabývajících se kardiovaskulárními problémy. Každý tisíc mužů může žít o 8 až 10 let déle, ženy jsou mírně nižší, nicméně to je od 4 do 6 let.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.