^

Zdraví

A
A
A

Hroty v malé pánvi

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Srůsty v pánvi - je vzdělávání, které se často vyskytují po chirurgických nebo invazivních procedur v oblasti pánve, které by mohly narušovat topografie orgánů a způsobují silné bolesti. Struktura hrotů je produktem vrstvení fibrinu a dalších prvků pojivové tkáně. Průběh procesu lepidla v malé pánvi může být různý, od asymptomatického až po závažný klinický obraz, což vyžaduje správnou diagnózu a korekci tohoto procesu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Epidemiologie

Epidemiologie vývoje adhezních procesů malé pánve je taková, že více než 75% chirurgických zákroků se dříve nebo později komplikuje tvorbou adhezí, a to je každá druhá žena, která podstoupila operaci. Počet adhezí po otevření císařského řezu je dvojnásobně vyšší než po laparoskopických operacích. Více než 45% případů bolestí v břiše a porušení ovariálního menstruačního cyklu je důsledkem vzniku adhezí v malé pánvi. Vzhledem k prevalenci problému je nutné přijmout primární preventivní opatření v souvislosti s procesem lepidla v malé pánvi.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Příčiny adheze v pánvi

Když mluvíme o důvodech vzniku srážek, je třeba nejprve pochopit patogenezi vzniku těchto prvků. Mechanismus regenerace pojivové tkáně je stejný, bez ohledu na místo vzniku. Při poškození tkáně se tělo snaží obnovit strukturu poškozeného tkáně. A normálně je tento proces regenerace způsoben intenzivním rozdělením buněčných struktur. Pokud proces buněčné regenerace nemá čas na zotavení, pak organismus nahradí vadu tkáně v důsledku intenzivní syntézy fibroblastů a tvorby pojivové tkáně. Těžké tkáně z pojivové tkáně jsou zesíleny vlákny fibrinu, které jsou tvořeny v důsledku poškození nádob a uvolňování produktů z jejich degradace. Proto, aby se zahájil proces uvolňování fibrinu a syntéza spojovacích struktur, je nutné poškodit nádobu a výstup plazmových prvků. Hlavní podmínkou pro zahájení srážek je tedy poškození peritonea a nádoby. Hlavním důvodem vzniku lepidla v malé pánvi je jakýkoli chirurgický zákrok. Současně je poškození způsobeno aktivace buněčné syntézy a stimulace regenerace přitahováním mediátorů, což vede k aktivaci fibroblastů. V důsledku těchto procesů získává syntéza fibrinu sílu, která se může hromadit v místech regenerace a dochází k dalšímu prohloubení těchto změn. To je důvod, proč jsou pooperační adheze v malé pánvi tak běžné.

Hřbet v malé pánvi po císařském řezu je velmi častý, protože tato operace je velmi běžná a vede také k výše popsaným procesům. Při této operaci se předává zásah na pánevních orgánů z následné revize dělohy a parauterine prostoru, což je faktor vnějšího zásahu a to dává normální regenerační procesy s následnou tvorbou pojivové tkáně pásů. Mohou se připojit nejen k děloze, ale také k vaječníkům, konečníku, močovému měchýři, které přispívají k rozvoji určitých klinických příznaků.

Ale operace není jedinou příčinou tohoto onemocnění. Chronické zánětlivé pánevní orgány jsou druhou nejčastější příčinou adhezních procesů. To vytváří příznivé podmínky pro udržení stagnující zánětlivého procesu, který je udržován pomocí stálého proliferace. Tak, chronický zánět ve vaječníku doprovázen stálou přítomnost neutrofilů, granulocytů, monocytů a fibroblastů - všechny tyto buněčné poškození normální strukturu pobřišnice, což je podmínkou pro konstantní proces šíření a regeneraci pojivových buněk a fibrinu. Proto existují příznivé podmínky pro vznik adhezí.

Další, a ne tak časté, způsobí, že tvorba adhezí jsou porušením témat pánevních orgánů, které mohou být v důsledku vrozené vady konstrukce a umístění urogenitálního systému. V tomto případě je narušení normálního uspořádání orgánů provokujícím faktorem pro vznik vzniku adhezí.

trusted-source[16]

Rizikové faktory

Vzhledem ke všem možným příčinám této patologie je nutné identifikovat rizikovou skupinu u žen, které je třeba sledovat, aby se slepily. To pomůže snížit nejen problém s porušení ovariálního menstruačního cyklu, ale také sníží ženskou neplodnost, která může být ještě vyléčena v této fázi fibroplastických změn. Tato skupina zahrnuje:

 1. ženy po císařském řezu, což je hlavní faktor ve vývoji procesů intenzivní regenerace peritonea;
 2. ženy, které utrpěly potrat;
 3. zánětlivé onemocnění vaječníků - chronická nebo přenesená akutní adnexitida, ooporitida, apoplexie vaječníků, cysta, exantém vaječníků nebo jakýkoli chirurgický zákrok na děloze;
 4. Hypoplázie dělohy nebo vaječníků vrozené nebo získané etiologie;
 5. endometrióza vnější genitální;
 6. předchozí chirurgické zákroky na močovém měchýři, konečníku nebo jiných orgánech pánve;

Všechny tyto rizikové faktory představují potenciální hrozbu pro rozvoj procesu adheze v malé pánvi, takže je třeba vzít v úvahu tyto příčiny a provést preventivní opatření.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Symptomy adheze v pánvi

Velmi často se tato patologie vyvíjí asymptomaticky a změny se projevují v rozsahu absencí terapeutických opatření. To je způsobeno skutečností, že pro vznik klinických příznaků je nezbytné, aby se do procesu zapojil určitý subjekt. A to se děje velmi pomalu, až do okamžiku, kdy jsou svaly významné a tvoří se prameny od stěn malé pánve k orgánům. Tím dochází k porušení jejich tématu a normální funkce, která vede k tomu, že se budou v budoucnu objevovat stížnosti.

První známky projevu adhezního procesu v malé pánvi se nejčastěji projevují syndromem bolesti. To je způsobeno skutečností, že v malé pánvi existuje mnoho nervových plexů a obrovské množství nervových zakončení na peritoneu malé pánve. Proto, když je peritoneum napnuto, dochází k jeho podráždění, což se projevuje bolestí a těžkostí v břiše. Bolest s adhezi v malé pánvi má své vlastní vlastnosti: bolest je tupá, konstantní, lokalizovaná v dolní části břicha. Mohou se zesílit v souvislosti s menstruací, což může být způsobeno stlačením nervových zakončení se zvětšením dělohy. Takový syndrom bolesti není intenzivní a je obtížné léčit s antispazmodikou. Zvláštnost takové bolesti spočívá v tom, že jsou stejného druhu a nezvyšují, nemají progresivní charakter. Pokud se změnila povaha bolesti nebo pokud se lokalizace změnila, stojí za to přemýšlet, protože to může být známkou komplikací.

Hroby v malé pánvi a těhotenství jsou velmi důležité, zejména u žen v reprodukčním věku. Lokalizace adhezí je velmi důležitá z hlediska normálního ovariálního menstruačního cyklu a procesu hnojení. Pokud se na vaječníku vytvoří pojivová tkáň, brání uvolnění vajíčka z folikulu, takže je ovulační proces vadný. V tomto případě vejce jednoduše nedosáhne děložní dutiny a nenastane hnojení. Proto mohou adheze na vaječníky mít klinické projevy ve formě neplodnosti. Pokud jsou hroty umístěny mezi stěnou vejcovodu a pánví, pak se také může bránit normální pohyb spermií, což komplikuje proces oplodnění, kvůli problémům s vejcovodů. Existují příznaky chronického zánětlivého procesu v tubách nebo vaječnících, což je způsobeno udržením chronické ložiska infekce. To vede k příznaků chronické intoxikace procesu v dávkovém nebo kontinuálním subfebrile udržení tělesné teploty, letargie a slabost, snížení účinnosti, slabý periodické nebo stálé bolesti. Tyto příznaky by měly být rovněž věnovány pozornosti, protože mohou naznačovat takovou patologii. Proto častou příčinou neplodnosti bez zjevného narušení normální funkce dělohy a vaječníků může být adhezivní proces v malé pánvi. Pokud jsou hroty umístěny na stěně dělohy a žena otěhotněla, při zvýšení růstu dělohy plodu, mohou tyto srůsty způsobit stlačení orgánů a cév, které mohou interferovat s krevním oběhu. To je také třeba vzít v úvahu při plánování těhotenství.

Někdy špičky v malé pánvi, když jsou lokalizovány na vaječnících, mohou narušit jejich normální práci tak, že struktura stromy a žlázovitá struktura orgánu se mění a funkce je narušena. Toto se projevuje především porušením ovariálního menstruačního cyklu. Často se tyto dvě patologie neváže dohromady, ale je třeba si uvědomit, že takové důvody mohou být také. V tomto případě dochází k porušení v podobě selhání funkce vaječníků a prochází typem amenorey. Taková prodleva může trvat až dva až tři měsíce, a pak, když je obnoveno množství hormonů, může dojít k obnovení normální menstruace.

Symptomy malých svalů pánve se mohou projevit ve formě patologického výboje, pokud jsou špice příčinou chronického zánětu. Takový výtok může být zelený nebo žlutý, v malém množství, když je stejný vaječník zapálený. Může dojít k krvavému výtoku, pokud jsou adheze doprovázeny změnou tématu vajíčkovodů a sekundární traumatizace. Po aktivním fyzickém namáhání může dojít k menšímu krvácení. Ale častěji než tam je důkaz o sekundárních procesech.

Rozmanitost klinických projevů srůstů v pánvi ukazuje, že je nutné provést velmi důkladnou diagnostiku a diferenciální diagnostiku klinických symptomů nemoci pro správné léčebné strategie.

Pro klinické projevy patologie je velmi důležité lokalizovat a šířit proces. Proto, abychom lépe diagnostikovali a předvídali vývoj kliniky, rozlišujeme několik fází:

 1. Lepicí proces je omezen pouze na jeden prostor bez závažných deformací trubek a vaječníků;
 2. hroty zahrnují vaječníky, trubice, dělohu;
 3. Lepící proces deformuje děložní trubici změnou tématu a rozšířením do okolních orgánů - močového měchýře, konečníku.

trusted-source[26], [27], [28]

Kde to bolí?

Komplikace a důsledky

Důsledky a komplikace adhezí v malé pánvi závisí na stupni onemocnění. Nejdůležitější komplikací těchto adhezí u žen v plodném věku je neplodnost. K tomu dochází v případě, že se proces rozšířil do vajíček a způsobil změnu tématu orgánů. Co jsou nebezpečné hroty v malé pánvi? Výrazný proces adheze může dlouhodobě udržovat chronické ložiska infekce ve vaječníku nebo v tubách, což je důležité při léčbě zvážit. Taková chronická ooporitida a adnexitida nejsou léčitelná. Výrazná adheze malé pánve s významným průběhem procesu mohou vést k rozšíření do břišní dutiny a rozvoj střevní obstrukce.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Diagnostika adheze v pánvi

Diagnóza procesu adheze malé pánve je komplikovaná vzhledem k tomu, že tento proces je obtížné stanovit bez vizuálního potvrzení. Proto musí být různé stížnosti v této patologii předběžně diagnostikovány a využívány další metody pro stanovení konečné diagnózy. Proto je velmi důležité stanovit a podrobně vysvětlit stížnosti a také zjistit anamnézu života pacienta.

Co potřebujete vědět o povaze bolesti, lokalizace, trvání odpovědi na analgetika, stejně jako přijít na dynamice příznaků a zda se v poslední době změnily. Takové podrobnosti o stížnostech jsou také potřebné pro další diferenciální diagnostiku. Lékařských historie dat, je třeba zjistit, co chirurgie byla žena, zda těhotenství a porodu jako pass, a dostupnosti vaječníků a dělohy poruch. Je důležité zjistit čas poslední menstruace, jejich pravidelnost a charakter. Dále je možné po přezkoumání identifikovat nepřímé známky adhezního procesu. Když bimanuální palpace dělohy určit jeho nedostatek mobility, stejně jako velké množství adhezí může být definována jednostranné infiltrace unpainful nebo mírně bolestivé. Tento proces bychom však neměli vyloučit, pokud v přezkumu ženy v zrcadlech neexistují žádné konkrétní změny, protože je obtížné diagnostikovat tento proces.

Analýzy, které lze provést za účelem diferenciální diagnostiky, protože neexistují žádné specifické laboratorní příznaky této patologie. V chronického zánětlivého procesu ve vaječníku v důsledku tvorby adhezí, je možné určit změny v celkové analýze krve - s neutrofilů leukocytózu posuvu vlevo, zrychlení ESR. To by mělo vést k myšlence na chronický zánětlivý proces. Je také nutné provést studii o rozkroku z vaginy na bakteriální flóru - což umožní identifikovat příčinu této chronické infekce. Hlavním důvodem zánětlivého procesu, jako jsou hroty, je vždy třeba mít na paměti. Proto jsou důležité instrumentální diagnostické metody.

Specifické příznaky při provádění instrumentální diagnostiky nejsou a povaha změn závisí na velikosti lepidlových konglomerátů. Hroty při provádění ultrazvuku mají formu nejednotných ozvěn různých intenzit, které se nacházejí ve formě pramenů ze stěn malé pánve k orgánům. Je však velmi obtížné rozlišit a potvrdit tyto změny, a proto preferují více informativní metody.

Hysterosalpingografie je metoda, při níž se dutina dělohy a zkumavky naplní kontrastní látkou a provede se rentgenové vyšetření. V tomto případě můžete vidět závady v plnění trubek v ampulární části a stupeň plnění kontrastem, který lze považovat za základ pro diagnostiku procesu lepidla. Můžete určit stupeň narušení tématu dělohy, vajíčka a vaječníků v důsledku vývoje pojivové tkáně a stanovit stupeň onemocnění.

Hlavní metodou diagnostiky a potvrzení adhezí v malé pánvi je laparoskopie. Jedná se o vizuální metodu diagnostiky, která spočívá v tom, že kamera je vložena do dutiny malého pánve přes speciální vodič, což umožňuje přímo vidět povahu změn a jejich rozšíření. Diagnostická hodnota této metody je zvýšena vzhledem k tomu, že je možné provést simultánní a operační zásah, při kterém se provádí revize pánevní dutiny. Jedná se o cenově dostupnou a minimálně invazivní metodu, která může být také použita pro diferenciální diagnostiku volumetrického procesu v malé pánvi, adhezi, vrozené poruchy panvových orgánů.

trusted-source[36], [37], [38]

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika adhezí v malé pánvi je velmi široká vzhledem k tomu, že stížnosti a symptomy mohou být velmi odlišné. Pokud je hlavní stížností ženy neplodnost v úplném studiu a vyloučení dalších příčin, je nutné rozlišovat možný proces adheze a porušení ovulačního procesu. Není-li luteální fáze dostatečná, nemusí dojít k ovulaci, která by měla být brána v úvahu při diferenciální diagnostice adhezí, což může být doprovázeno porušení výtěžku oocytů. Proto, aby se odstranily hormonální příčiny poruchy ovulace, mělo by se provést hormonální screening a teprve pak přemýšlet o mechanických faktorech.

Pokud se během palpace objevuje významný konglomerát na vaječníku nebo děloze adhezivní etiologie, měla by být prováděna diferenciální diagnostika s nádorovými procesy. V tomto případě je ovariální tumor častěji bezbolestný, nemá posun a nemá žádné přesné obrysy. Tumor nebo děložní myomus vede k deformaci samotné dělohy a je lokalizován v tloušťce orgánu. Někdy je pro rozlišení procesu nádoru nezbytné provádět zobrazování pomocí magnetické rezonance.

Často se stává, že existuje potřeba diferencovat svalové adheze cysty. Hlavní věc je ultrazvuk, který může přesně určit změny charakteristické pro cysty ve formě dutiny s čirými okraji a echo-negativním obsahem.

Pečlivé rozlišení stížností a provádění dalších diagnostik je velmi důležité pro stanovení diagnózy a volby taktiky léčby.

Kdo kontaktovat?

Léčba adheze v pánvi

Léčba adhezí v malé pánvi je nutná pouze tehdy, pokud způsobí příznaky. Lékařské metody v tomto případě by měly být použity v případě zhoršení procesů a pokud není proces vyjádřen, mají přednost fyzioterapeutické a alternativní metody.

Pokud se vyskytuje výrazný zánětlivý proces na pozadí malých pánevních adhezí, je nutné provést etiologickou léčbu. Léčba by proto měla používat komplex antibiotik a protizánětlivých léků. Výhodou je antibiotikum, ke které je citlivá flóra izolovaná z vagíny. Čípky s hroty v malé pánvi mají dobrý účinek díky místnímu účinku.

 1. Neotrizol  je kombinovaný lék, který obsahuje dvě antibakteriální léky (neomycin a ornidazol), antifungální (miconazol) a hormonální lék (prednisolon). Díky tomuto složení má široké spektrum účinku a díky místním účinkům umožňuje zbavit se chronického zánětlivého procesu. Léčivo se uvolňuje v tabletové farmakologické formě a dávka je jedna tableta na noc po dobu osmi dnů. Způsob použití drogy - jedna vaginální tableta by měla být vložena do aplikátoru a vložena do vagíny v noci pomocí aplikátoru. Poté trvá nějaký čas ležet v horizontální poloze pro nejlepší účinek léku. Opatření - během těhotenství se nedoporučuje léčba tímto léčivem vzhledem k obsahu hormonů. Nežádoucí účinky se vyskytují zřídka kvůli lokálnímu topickému účinku léčiva, ale mohou se objevit závratě a bolesti hlavy, stejně jako lokální pálení a svědění ve vaginální oblasti.
 2. Dicloberl  je protizánětlivé léčivo, které se používá při komplexní terapii antibakteriálním léčivem při syndromu silné bolesti, a také k urychlení vyřešení srážek. Toho je dosaženo aktivací buněk imunitní obrany v ohnisku zánětu a snížením edému. Léčivou látkou tohoto přípravku je diklofenak (nesteroidní protizánětlivá narkotikum). Lék je dostupný ve formě rektálních čípků, dávka léčiva je 500 miligramů účinné látky v jedné svíčce. Způsob aplikace - jeden čípek denně by měl být používán rektálně. Nežádoucí účinky jsou možné s lézemi žaludeční sliznice, jícnu, dvanáctníku, které lze detekovat syndromem epigastrické bolesti. Účinek léčiva na krevní systém způsobuje inhibici tvorby jednotných elementů s jevem poklesu všech periferních forem krvinek. Mohou to způsobit příznaky závratě, mdloby, palpitace, pokles krevního tlaku a otokového syndromu. Bezpečnostní opatření - během těhotenství by neměly být používány v počátečních fázích.
 3. Longidase je enzymový přípravek, který lze použít ve druhém stupni léčby, když se léčí zánětlivý proces. Lidasa s adhezi v malé pánvi má přímý účinek na pojivovou tkáň, protože štěpí glykopeptidové vazby. Díky tomuto směrovému účinku pomáhá provádět specifickou proteolytickou léčbu. Účinnou látkou léčiva je hyaluronidáza (přirozený proteolytický enzym). Lék je dostupný v ampulích pro intramuskulární injekci a dávkování léku pro 1500 a 3000 mezinárodních jednotek. Způsob aplikace léku je intramuskulární, s 3000 jednotkami účinku denně, průběh léčby od deseti dnů do tří týdnů. Pokud je to nutné, můžete opakovat průběh léčby. Nežádoucí účinky jsou možné pouze v podobě alergických projevů a podráždění v místě vpichu. Opatření - během těhotenství a kojení je léčivo nežádoucí.
 4. Terrylitin je léčivo, které obsahuje proteolytické bílkoviny. Toto činidlo má proteolytickou aktivitu ve vztahu k pojivové tkáni, takže může být úspěšně použito pro zlepšení dynamiky resorpce adhezí vaječníků jako kombinované terapie. Lék je dostupný ve formě vaginálních čípků, což zlepšuje jejich účinek v místním použití. Způsob použití drogy - jedna svíčka vaginálně dvakrát denně. Nežádoucí účinky mohou být ve formě lokálních příznaků svědění v pochvě. Ze systémových vedlejších účinků je možné posílit srdeční tep a pocit návalu horka k obličeji. Bezpečnostní opatření - Nepoužívejte tampony s nápravou v případě poškození dělohy nebo po nedávném chirurgickém zákroku.

Jedná se o hlavní léky, které je třeba užívat v určitých situacích, které předepisuje lékař.

Vitamíny v léčbě adhezí nemají specifický účinek, ale jako komplexní terapie zlepšují krevní oběh a normalizují imunitní stav, včetně lokálních.

Vishnevského masť z adhezí v malé pánvi nemá specifický účinek na slepení, ale může být použita při komplexní léčbě zánětlivého procesu.

Alternativní léčba pánevních adhezí

Alternativní metody léčby této patologie jsou zaměřeny na zlepšení krevního oběhu, toku lymfy v malé pánvi, která zlepšuje procesy proliferace buněk a množství pojivové tkáně se snižuje. To může být použito v jakémkoli stádiu onemocnění, protože tyto metody nejsou tak škodlivé a mohou být použity po dlouhou dobu. Hlavní alternativní recepty jsou následující:

 1. Páry s pájením v malé pánvi se používají kvůli své schopnosti zlepšit krevní oběh v důsledku zvýšeného vlivu na systém koagulace krve. Extrakt, který vylučuje pijavice, má schopnost ředit krev, což zlepšuje krevní oběh v malé pánvi a posiluje proces resorpce srážek. Pro takovou léčbu je nutné kontaktovat specialisty, kteří se s touto léčbou zabývají, a znát přesnou metodiku, kterou lze provést v mnoha soukromých klinikách.
 2. Komprese z léčivých bylin jsou velmi užitečné a účinné při léčení adhezí panvových orgánů. U takových kompresí je třeba vzít listy řepky a morindy, nalít je horkou vodou a vytvořit kompresi gázové tkáně. Takový kompresní přípravek by měl být umístěn na dolní části břicha a pokryt ho teplou vlněnou látkou nahoře. Doba působení takového komprese by měla být nejméně dva dny. Průběh léčby je deset dní.
 3. Velmi užitečné kompoty používající Kalanchoe, protože tato rostlina obsahuje mnoho vitaminů a proteolytických látek, které aktivují polysacharidy a podporují štěpení jejich vazeb. To pomáhá účinnější resorpci srážek. Pro komprese můžete použít šťávu Kalanchoe a přidávat z ní ampulku několik kapek Longidase - což zvyšuje užitečné vlastnosti takového komprese.

Bylinné ošetření má také své výhody, protože mohou být použity místo čaje, což nejen přispívá k léčbě srážek, ale normalizuje také práci ženských hormonů a funkci pohlavních orgánů.

 1. Sloučenina mladého svatého z adhezí v malé pánvi je vysoce účinná, protože zlepšuje trofismus všech orgánů a normalizuje proliferační aktivitu buněk. Pro léčebné řešení si vezměte litr horké vody a nalijte pět polévkových lžic lístků sušené třezalky s touto vodou. Takové řešení se infuduje po dobu tří hodin a pak se má provést sprchování. Je lepší to udělat v noci pomocí malé hrušky. Průběh léčby trvá tři týdny.
 2. Borová děloha je rostlina, která je široce používána v gynekologii, protože má mnoho vlastností - protinádorovou, resorpční, protizánětlivou. Pro ošetření použijte vodní infuzi této byliny, která je připravena podle standardních pravidel - pro tři lžíce suchých bylin je třeba vzít litr vařené vody. Musíte použít půl šálku tohoto čaje dvakrát denně, průběh léčby - sedm dní. 
 3. Řešení z dubové kůry pomáhá normalizovat metabolické procesy v buňkách a snižovat počet fibroblastů v oblastech tvorby adhezí. Pro vaření vezměte sto gramů sušené dubové kůry, nalijte je vařící vodou a vaříme půl hodiny. Poté, když se roztok ochladí, musíte vzít 100 g této infuze místo čaje dvakrát denně.

Homeopatické léčby adhezí jsou také široce používány:

 1. Adonis vernalis je homeopatický přípravek rostlinného původu, který je účinný při souběžných zánětlivých onemocněních vaječníků. Dávkování a způsob aplikace přípravku - sedm granulí třikrát denně, držte v ústech až do úplné resorpce. Nežádoucí účinky jsou možné v myšlence kašle, která má suchý charakter. Bezpečnostní opatření - pacienti s bronchiálním astmatem potřebují užívat lék opatrně.
 2. Uhličitan vápenatý je homeopatický prostředek založený na anorganickém materiálu. Používá se k léčbě adhezí u pacientů s výraznou exsudační složkou. Způsob aplikace - pod jazyk, dávkování - deset kapek roztoku třikrát denně. Nežádoucí účinky se vyskytují vzácně, jsou možné alergické projevy.
 3. Ratania je jednosložkový homeopatický přípravek, jehož hlavní účinnou látkou je rostlina. Lék je doporučen pro léčbu srážek, které jsou doprovázeny krvavým výbojem a rozbitým ovariálním menstruačním cyklem. Léčivo se uvolňuje ve formě standardních homeopatických granulí a dávkuje - deset pelet třikrát denně. Způsob aplikace - pod jazykem po jídle po půlhodině. Opatření - nepoužívejte alergie na jehličnany. Nežádoucí účinky jsou ve formě poruchy menstruačního cyklu, která projde po korekci dávky.
 4. Calendula je homeopatický prostředek založený na infuzi želvoviny, zředěný určitými metodami. Lék je dostupný ve formě infuze, která se používá jako komprese. Způsob aplikace - gáza by měla být navlhčena v roztoku a vložena do noci na dno břicha. Bezpečnostní opatření - při závažném svědění může léčivo způsobit zvýšené příznaky.

Operační léčba adhezí se používá ve druhém a třetím stádiu onemocnění, když do procesu vstupují sousední orgány. V tomto případě se doporučují ženy, které plánují těhotenství, chirurgické zákroky. Nejvíce přístupnou metodou je rozřezání sraženin pomocí skalpelu. Ale takový chirurgický zákrok má nevýhodu, protože po tomto hrotu se často mění tvar. Existují také alternativní metody - použití elektrického nože nebo laserového řezu. Kromě odstranění adhezí dochází k paralelní "kauterizaci" buněk pojivové tkáně, takže proces další syntézy není tak významný. To je výhoda laserové chirurgie - hroty se tvoří velmi pomalu, ale tato metoda není dostupná všude. V průběhu takové operace mohou být na vaječníky aplikovány speciální resorptivy, které mohou trvale zabránit dalším změnám.

Laparoskopie adhezí v malé pánvi může být použita jako nejdostupnější a nejúčinnější metoda, pokud neexistuje alternativa, protože intervence je minimální a disekce adhezí může být provedena velmi účinně.

Fyzioterapeutická léčba adhezí se provádí v nepřítomnosti akutního a chronického zánětu během remise. Nejběžnější metodou fyzioterapie je elektroforéza enzymů - lidasa, trypsin, chymotrypsin. Tyto enzymy s pomocí iontů jsou schopny proniknout hluboko do srůsty a lépe porušit jejich vazby. Doporučuje se kurz sedmi až deseti sedmi elektroforéz. Také dobrý účinek je odhalen magnetickou terapií, která zvyšuje ionizaci buněk a také snižuje závažnost procesu.

Gymnastika s křečemi v malé pánvi pomáhá normalizovat krevní oběh a roztahuje sousky, které tvoří, a tak normalizuje normální polohu orgánů v pánvi. Cvičení nesmí být ostré, s důrazem na vyřešení svalů pánve a lisu. Masáž adhezí v malé pánvi může být také použita při komplexní léčbě.

Bodyflex z adhezí v malé pánvi, podle mnoha recenzí pacientů, pomáhá při řešení adheze a normalizuje funkci všech orgánů. Jedná se o metodu, která je jakousi aerobikou, která používá techniku správného dýchání, která nasycuje všechny buňky kyslíkem. Má obecný tonizující a zpevňující účinek na tělo a také způsobuje obnovu buněk dostatečným kyslíkem, což je velmi důležité pro aktivní resorpci srážek. Proto lze doporučit tuto metodu, která je užitečná pro celý organismus.

trusted-source[39], [40], [41], [42]

Prevence

Prevence tvorby srůstů v pánvi nespecifické a zahrnují včasnou diagnostiku a léčbu zánětlivých procesů, aby se zabránilo neplánovaným chirurgický zákrok a potraty, stejně jako včasné konzultace s lékařem a těhotenství plánování.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51]

Předpověď

Prognóza této patologie je příznivá pro život, ale pokud mladá žena vyvine takový problém a v případě předčasného léčení lze očekávat komplikace těhotenství, protože tento proces je nevratný. Proto je třeba se vypořádat nejen s primární prevencí, ale také se sekundární - je lepší léčit špičky v první fázi.

Hroty v malé pánvi jsou problém, který je diagnostikován, ne tak často, jak může být příčinou porušení ovariálního menstruačního cyklu, bolestivého syndromu a dalších patologií ženského reprodukčního systému. Důležitost tohoto problému pro diagnostiku a včasnou léčbu proto přichází do popředí, což je velmi důležité při prevenci komplikací.

trusted-source[52], [53], [54]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.