^

Zdraví

Implantolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Implantolog je lékař, který nahrazuje "kusy" ztracenými orgány. V moderním světě je nejčastěji termín "implantolog" chápán jako odborník, který praktikuje v zubním lékařství. To je pravděpodobně jediný doktor, o kterém můžete říci, že se usmívá. Ale opravdu je. Implantolog je schopen obnovit ztracené zuby a dát vám příležitost k úsměvu otevřeně a bez omezení.

Moderní metody umožňují implantologovi provést proceduru rekonstrukce chrupu s minimálním chirurgickým zákrokem a minimálními nepohodami pro pacienty.

trusted-source[1]

Kdo je implantolog?

Implantolog je lékař, který obnovuje ztracené zuby. Obnova je způsobena skutečností, že implantát je vložen do čelisti. To je umělá náhrada ztraceného zubu.

Práce implantologa je velmi důležitá. Protože nepřítomnost zubů je nejen kosmetická a estetická hodnota. Faktem je, že každý zub má svůj vlastní účel a nepřítomnost jednoho z nich může mít velmi negativní vliv na celý organismus. Například nepřítomnost žvýkacích zubů může ovlivnit žvýkání jídla, což zhorší stav potravy, která vstupuje do jícnu. Výsledkem toho mohou být problémy s trávicí soustavou, stejně jako různé choroby žaludku, slinivky a dalších zažívacích orgánů. Stejný účinek na tělo může být způsoben absencí zubů nebo kousání zubů.

Práce implantologa je proto velmi důležitá pro zdraví každého z nás. Samotný proces implantace je velmi obtížný a vyžaduje pečlivý přístup. Je nutné zodpovědně reagovat jak na volbu implantologa, tak na volbu metody implantace. Také před rozhodnutím o takovém postupu je nutné provést všechna nezbytná vyšetření a provést potřebné testy.

Kdy mám kontaktovat implantologa?

Především vám může váš zubař v případě potřeby nasměrovat k implantologovi. Pokud se vyskytne vada v chrupu, je třeba se obrátit na odborníka. Neexistuje například žádný zub nebo je třeba jej odstranit.

Implantolog může být ošetřen nejen okamžitě po extrakci zubu, ale i po nějaké době. Například pokud jste ztratili zub před několika lety. Pro instalaci implantátů však mohou být potřebné kostní implantáty. Mám na mysli vznik kostní tkáně. Faktem je, že kostní tkáň na místě, kde není zub, může s časem klesat. A když je otázka instalace zubu, nebo spíše implantátu, prostě nebude pro to "získat oporu". Implantolog provádí jednoduchou operaci nazvanou "sinus lifting" a po zavedení implantátu již na kosti.

Návštěva implantologa Je také možné, když tam je potřeba estetické korekce vzhledu chrupu, kdy jiné způsoby, například instalace rovnátek, nedávají požadovaného výsledku. Pak je možné odstranit jeden nebo několik zubů a nainstalovat implantáty na jejich místo.

Jaké testy mám vzít, když se obrátím na implantologa?

Implantace zubů je velmi závažný postup a vyžaduje velmi pečlivý přístup. K implantaci musí organismus mít silný imunitní systém. Implantolog musí poslat pacienta na řadu testů. Zejména testy na HIV a hepatitidu. Tato onemocnění mohou nejen ovlivnit uchopení implantátu, ale také negativně ovlivnit zdraví. Takový chirurgický zákrok může ohrozit život pacienta. Ale také ohrožuje zdraví lékaře a dalších pacientů.

Pacient musí také potvrdit nepřítomnost diabetu. Vzhledem k tomu, že tato nemoc může také narušit zablokování. Implantolog musí zjistit, jaké jiné nemoci může mít pacient proti hojení ran. To je důvod, proč by kromě standardních testů měl lékař provést důkladné prozkoumání pacienta, stejně jako věnovat pozornost nejen podmínkám dásní, ale také celkovému stavu pokožky pacienta, přítomnosti modřin a poranění. Pokud se nezhojí dobře - je možné, že implantáty nebudou dobře.

Moderní medicína ustoupila velmi daleko dopředu a mnoho klinik přestalo vyžadovat, aby pacienti provedli mnoho testů. Proto, pokud se cítíte nejistě, měli byste se postarat o to, aby testy provedli sami, nakonec znalosti o vašem zdraví nikdy nebudou zasahovat.

Mimochodem, kontraindikace k instalaci implantátů může být kouření. Faktem je, že někteří odborníci jsou si jisti, že kuřáci nemají dobře implantáty a obecně trpí horší operací.

Jaké diagnostické metody používá implantolog?

Implantolog obvykle vyšetří ústní dutinu nebo řídí pacienta běžnému zubnímu lékaři. Před implantací může lékař určit pacienta, který provede úplné sanace úst.

To je nezbytné, aby se z ústní dutiny úplně odstranily všechny možné záněty a jiné ložiska infekce. Tento postup zahrnuje léčbu kazu, odstranění zubů, pokud není možné je zachránit, stejně jako léčba dásní a periartikulárních tkání.

Takové postupy jsou nezbytné k tomu, aby nedošlo k žádným operačním komplikacím a infekcím. Není-li tento postup proveden, mohou se vyskytnout problémy s implantací implantátu, stejně jako s pooperačním obdobím.

Také pro operaci lékař předepisuje rentgen a panoramatický snímek čelisti, aby zkontroloval stav kostní hmoty. Faktem je, že někdy nemusí kostní tkáň stačit pro normální implantaci. Pokud kostní tkáň nestačí, lékař může předepsat další operaci k implantaci kostní tkáně, což zajistí normální instalaci "nových zubů".

Co dělá implantolog?

Implantolog je odborník, který zkoumá stav ústní dutiny, stejně jako stav chrupu a doporučuje pacientovi zvláštní léčbu nebo předepisuje implantaci.

Odborník provádí důkladné vyšetření a zkoumá možné kontraindikace k implantaci. Implantolog je také povinen konzultovat pacienty. Lékař musí vysvětlit všechna rizika, stejně jako výhody zvoleného způsobu nahrazení chybějících zubů.

Poté, co pacient souhlasí s tímto postupem, lékař připraví pacienta na operaci a provede i samotnou implantaci. Implantační proces je poměrně jednoduchý, jestliže čelistová kost je normální a může odolat implantaci, doktor šroubuje speciální implantát, který je spíše jako normální šroub. Dvoustupňový proces přiměje lékaře, aby si našil gumu a dal implantátu čas, aby se usadil. Takový proces může trvat poměrně dlouho - od 6 do 20 týdnů. Poté, když implantát ustoupí, implantolog vytvoří speciální upevnění, které se pak umístí na korunu, na kterou jsme zvyklí. Ve vzhledu je takový zub absolutně nemožné odlišit od ostatních zubů v chrupu. Mimochodem, jedna z hlavních výhod implantátů je, že tato metoda nám umožňuje nejen vrátit zuby, ale také nepoškozuje zdravé zuby, stejně jako plně obnovit chrup bez mnoha zubů.

Jaké nemoci implantolog ošetří?

Implantolog se zabývá vadami chrupu. Pomoci implantologovi se uchýlit k extrémním případům, kdy se zub nemůže zachránit. Nebo existují další indikace pro odstranění zubu.

Také implantolog pomáhá pacientům, kteří mají protetickou intoleranci. Poté je implantace jedinou cestou.

Někdy je předepsána implantace, když není možné instalovat protézu nebo korunku. Tato situace nastane, pokud v řadě nejsou žádné extrémní zuby. S takovými indikátory existují problémy s protetiky a implantace je téměř jediným řešením tohoto problému.

Implantolog může také pomoci pacientům, kteří zcela ztratili chrup. Pak je v čelisti instalováno několik implantátů a na nich je upevněn most nebo protéza. Tento postup zcela obnoví chrup a pacientům se vrátí do normálního života. Implantace vám umožní usmívat se bez strachu z úsměvu.

Můžete kontaktovat implantologa, pokud nemáte jeden zub. A v některých případech je možná estetická restaurování několika zubů, pokud to pro to existuje.

Poradenství od implantologa

První a nejdůležitější rada každého implantologa je sledovat stav zubů a pravidelně navštěvovat zubaře. V důsledku správného přístupu k léčbě zubů se nemusí vyskytnout problémy s jejich odstraněním. A nemusíte jít k implantologovi a starat se o instalaci implantátů.

Při posuzování stavu chrupu může implantolog poradit pacientovi s instalací implantátů nebo jinou příležitostí k tomu, aby se chrup dal do pořádku. Faktem je, že absence jednoho zubu může velmi poškodit celou chrup. Kostní tkáň, bez pocitu zatížení, se bude snižovat a přiléhá k chybějícím zubům. Implantologové proto doporučují, aby se nezamýšleli s volbou, než aby nahradili zub, aby se dále nepotřebovalo uchýlit se ani k ortodoncii.

Také absence zubů může způsobit nejen estetické nedostatky, ale také problémy s trávením jídla, což může vést k rozvoji chronických onemocnění.

Implantologové vám radí, abyste se tento postup nemuseli bát a přinejmenším konzultovat s lékařem, kterému důvěřujete. Mnozí pacienti se kvůli ceně neodváží k takovému postupu. Nyní však existuje mnoho skupin implantátů, takže je možné vybrat materiál, který vám vyhovuje v kvalitě a ceně.

Implantolog bude v každém případě schopen vám pomoci při rozhodování a také zvolit způsob léčby, který je pro vás nezbytný.

trusted-source[2], [3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.