^

Zdraví

Zubař

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zubní lékař je lékařský odborník, který absolvoval vysokoškolskou instituci a získal kvalifikaci pro diagnostiku, terapii a prevenci onemocnění a lézí zubního a čelistního systému.

trusted-source[1]

Kdo je zubař?

Zubní lékař je velmi důležitá, rozšířená a požadovaná lékařská profese. Nemoci zubů, dásní, čelistí, ústní sliznice - to vše je v kompetenci zubaře. Lékař může předepisovat a provádět terapeutická nebo profylaktická opatření, provádět další vyšetření, provádět rekonstrukci a zubní protetiku.

Chcete-li se stát zubním lékařem, musíte získat vysokoškolské vzdělání v oboru zubní specializace. Takové vzdělání může poskytnout lékařské akademii nebo univerzitě. Po absolvování studií bude muset budoucí specialista absolvovat také stáž, po kterém může zahájit praxi zubaře.

Specialisté zubního lékařství mohou pracovat jak v soukromých strukturách, tak ve státních polyclinických institucích.

Zubní lékař má právo provádět soukromou praxi, sloužit pacientům ve své zubní ordinaci nebo se věnovat vědeckým činnostem a stát se kandidátem nebo lékařem lékařských věd.

Kdy mám jít k zubaři?

Konzultace zubaře vyžadují následující podmínky:

 • nekomplikované karyózní léze zubů - demineralizace zubní skloviny s další tvorbou dutiny kazu. Proces může být povrchní, střední a hluboký;
 • složitý kazový proud - vývoj pulpitidy nebo periodontitidy;
 • parodontóza - bolestivost, uvolnění zubů, ztráta;
 • známky zánětu dásní, periodontitida;
 • fenomény fluorózy.

Jednoduše řečeno, návštěva zubaře je nutná:

 • se zuby;
 • se zvýšenou citlivostí zubů nebo dásní na horké nebo studené, kyselé nebo sladké potraviny;
 • s traumatickými lézemi zubů nebo dásní;
 • s nadměrným krvácením z dásní;
 • s otokem oblasti gumy, nadýmání, bolesti s tlakem a sevřením
 • při změně tvaru a barvy zubu, vzhledu skvrn;
 • když je z úst ústa špatná;
 • když zub uvolní nebo vypadne;
 • když se na sklovině objeví praskliny a žetony;
 • s ulcerací a pigmentací ústní sliznice.

Jaké testy mám vzít při návštěvě zubaře?

Obvykle se při psaní na konzultaci zubního lékaře nevyžadují žádné speciální testy. Lékař může na základě vlastního uvážení po přijetí stanovit studii rentgenového záření a užít si sliznici pro přítomnost bakterií nebo mykotických infekcí.

Předběžná zkouška není nutná: nemusí být potřeba.

Jaké diagnostické metody používá zubař?

Zubní lékař může používat následující typy diagnostických postupů:

 • RTG vyšetření postiženého zubu nebo čelisti;
 • mikroskopické vyšetření - používá se při porážce zubních kanálků;
 • metoda elektroodontodiagnostiky - určuje stav nervových zakončení buničiny působením elektrického proudu;
 • metoda pulpní reografie - vyhodnocuje funkční kapacitu buničiny;
 • metoda periodontální reografie - zkoumá funkční stav parodontálního cévního systému.

Co dělá zubař?

Pro moderní stomatologii se následující pokyny týkají:

 • dentální terapie. Toto ošetření zubního kazu, zubních kanálů, utěsnění a zalévání zubní skloviny;
 • parodontologie. Tato léčba zánětu dásní a okolních přiléhajících k zubu: zahrnuje léčbu zánětu dásní, stomatitida, periodontitis, parodontóze, atd.;
 • chirurgie. Zahrnuje chirurgické metody léčby: extrakce zubů nebo tvorba cystických zubů, kyretáž dutin, disekce purulentních ložisek;
 • zubní ortopedie. Zabývá se protetiky;
 • ortodoncii. Je zaměřena na korekci defektů skusu;
 • dětské stomatologie. Poskytuje práci s dětmi.

Lékař zubních směrech potřebných pro dokonale pochopit anatomii a fyziologii lidského těla, mít znalosti o struktuře ústní hygienu a zubní systému, ústní dutiny, aby se kompetentní v dentálních materiálů, zdravotnického materiálu, vhodných nástrojů a zařízení.

Jaké nemoci ošetřuje zubař?

Generální zubní lékaři provádějí terapii zubního kazu, patologii zubních kanálů v různých fázích poškození tkání.

Odborníci mohou vyléčit zánět sliznic a tkání úst a dásní. Často se vyskytující periodontální onemocnění, ke kterému dochází jako výsledek infekce v mezizubním prostoru, je také v kompetenci zubaře. Toto onemocnění - parodontóza, je charakterizována bolestí a nepříjemným zápachem z ústní dutiny; pokud nemáte léčbu této nemoci, pak brzy můžete ztratit postižené zuby.

Cílem specialisty je zničit ložiska infekce a udržet zdraví zubů a dásní. Někdy však, když obvyklá léčba již není účinná, musíte zub odstranit. To se také účastní zubaře, navíc také odstraňuje cysty a purulentní ložiska v tkáních ústní dutiny.

Pokud postižený zub již není předmětem zotavení, zubní protetik přijde k záchraně. Provádí měření, upravuje a fixuje protézu. Jeho práce - korunky, můstky, implantáty a odnímatelná protetika.

Korekce defektu skusu se provádí výběrem konzolového systému nebo krytu.

Zubní lékař také sleduje vývoj pediatrického maxilofaciálního systému, léčí mléčné a stálé zuby, sleduje tvorbu správného skusu.

Poradenství zubního lékaře

Netřeba říkat, jak důležitá je péče o zuby, aby si udrželo své zdraví. Kartáčování zubů je nutné pravidelně, zvykem na to i na děti: navodit dobré návyky znamená prodloužit své zdraví v budoucnu.

Pravidelné a důkladné čištění zubů umožní udržet krásný úsměv a vyhnout se vzhledu počtu a kazu.

Zubní kartáček by neměl být příliš měkký, aby vyčistil zbytky plaku a jídla dobře, ale nebyl příliš tvrdý, aby nedošlo k poškození dásní.

Mezi hlavním čištěním zubů (ráno po snídani a večer před spaním) byste měli používat zubní nit. Je třeba, aby vyčistila mezizubní prostory.

Zubní kartáček musí být nahrazen každé 3 měsíce, protože bakterie nahromaděné na něm mohou množit a usadit se v ústní dutině.

Výběr zubní pasty je ideálně svěřen ošetřujícímu stomatologovi, po tom všem je tento prostředek vybrán individuálně a závisí na mnoha faktorech.

Velmi důležité pro zdraví zubů je správná výživa: nedostatek vápníku, přebytek jednoduchých sacharidů nepříznivě ovlivňuje zuby. Vápník se nachází v mléčných výrobcích, sýrach, oříšcích a zeleninách.

Pro zpevnění dásní je užitečné použít tuhou zeleninu a ovoce - mrkev, jablka.

Důležitým faktorem při udržování zubního zdraví je pravidelná preventivní návštěva zubního úřadu. Špecialista na inspekci nebude trvat dlouho, ale umožní vám věřit zdraví vašich zubů. Zubní lékařka provede potřebnou léčbu a poskytne užitečná doporučení, která pomůže udržet krásu vašeho úsměvu na mnoho let.

trusted-source[2], [3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.