^

Zdraví

Zubní ortodontista

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ortodontický dentist - to je velmi důležitá a nezbytná specialita: lékař tohoto směru provádí opravy zubů a chrupu, přičemž kladou důraz na správné zakousnutí.

Stomatologie zahrnuje několik směrů. Jednou z nich je ortodoncie. 

trusted-source[1]

Kdo je ortodontista?

Vznik ortodoncie jako zubní linie se datuje do roku 400 př.nl. éry. Dokonce i lidé si uvědomovali důležitost správného skusu a snažili se vyrovnat zuby a napravit proporce obličeje. Nicméně skutečné rozpoznání ortodoncie a zlepšení praxe eliminace dentofaciálních vad se vyskytlo až v minulém století. Pouze tehdy byla ortodontika izolována v samostatném směru a byla stanovena specialita ortodontisty zubního lékaře.

Zubní lékař této specializace pracuje s maxilofaciálními deformacemi a koriguje chrup a jednotlivé deformované zuby.

Lékař-ortodontista je povinen mít vysokoškolské vzdělání na specializaci "stomatologie-ortodoncie" a absolvovat stáž.

Odborník by měl být schopen organizovat kvalifikovanou stomatologickou péči podle svého směru, být schopen klasifikovat nemoci ústní dutiny a maxilofaciální oblasti, v případě potřeby používat metody zubní anestezie. Lékař-ortodontista by měl mít vynikající znalosti o vývoji a erupci zubů, vytvoření čelisti, struktuře maxilofaciální zóny. Musí porozumět klasifikaci deformací a anomálií ve vývoji zubů a čelistí, detekovat a odstranit defekty a poruchy ve struktuře masticotvorného přístroje.

Kdy mám jít do ortodontisty?

Důvodem použití pro ortodontisty může být postoupení od všeobecného zubního lékaře nebo jeho vlastní pozorování zubního řádu.

Rodiče malých dětí by měli věnovat větší pozornost umístění a stavu zubů dítěte. Správný skus je nejsnazší v dětství, kromě toho se léčba provádí v dětství, pohodlnější a rychlejší a výsledek je stabilnější.

Bohužel, ne vždy i zuby - to je záruka správného skusu. Poraďte se s odborníkem a nebojte se přinést dítě na preventivní příjem s ortodontistou.

Pokud zjistíte porušení žvýkání, abnormální abraze zubů, formování defektu řeči, časté poranění jazyka nebo tváře nebo změnu tvaru obličeje, kontaktujte odborníka. Nesprávný skus může způsobit vážné zdravotní potíže, jako jsou poruchy trávení, řečové funkce, vznik estetických vad v oblasti obličeje.

Jaké testy mám vzít, když zavolám ortodontistu?

Odkazování na ortodontisty nevyžaduje předložení žádných zvláštních testů nebo vyšetření. Lékař vás přijme jednoduše po dohodě nebo bez ní v pořadí fronty.

Jaké diagnostické metody používá zubař-ortodontista?

Za účelem vypracování optimálního léčebného režimu by expert-ortodontista měl provést důkladnou diagnózu. Kromě radiografie používá ortodoncie i jiné diagnostické metody:

 • orthopantomogram - získání panoramatického obrazu čelisti (potřebný pro posouzení polohy a stavu zubních kořenů a blízkých tkání);
 • teleradiogram - rentgenové vyšetření bočního projekce lebky (určení úhlu sklonu přední řady horních a dolních zubů).

Přítomnost defektů při skusu, rozsah poruchy a očekávané terapeutické účinky, které doktor stanoví při důkladném vizuálním vyšetření ústní dutiny. Někdy může být nutné provést rentgenový záznam dentoalveolárního systému.

K opravě okluze se obvykle provádí specifická léčba, která využívá speciální ortodontické struktury, které zajišťují správné uspořádání chrupu a jednotlivých zubů. Pokud by malokluze způsobila obroušení nebo ztrátu zubu, doporučuje se použít protetiku.

Ortodontická pomoc může být zapotřebí v jakémkoliv věku, ačkoli léčba deformace zubů u dětí je snadnější.

Co dělá zubní ortodontista?

Kompetence ortodontisty zahrnuje:

 • hodnocení zubů a čelistí, detekce abnormalit a anomálií jejich vzniku;
 • poradenství pacientům se zjištěnými dentoalveolárními defekty;
 • provádění klinických studií určujících kvalitu žvýkání, řeči, polykání a respiračních funkcí pacienta;
 • vizuální posouzení stavu ústní sliznice;
 • určení mobility jednotlivých zubů;
 • stanovení předběžné diagnózy podle klasifikace dentoalveolárních anomálií;
 • odstranění čelistí a odlehčení odpovídajícího modelu;
 • Rentgenové snímky čelisti a zubů;
 • dešifrování výsledků dalšího stomatologického výzkumu;
 • antropometrické měření;
 • definice centrální okluze;
 • vypracování plánu pro ortodontické terapeutické intervence;
 • selektivní terapie dočasných zubů u dětí;
 • provádění preventivní práce s rodiči a dětmi o zachování zdraví zubů a ústní dutiny.

Jaké onemocnění zubní ortodontista léčí?

Lékař-ortodontista opravuje defekty okluze, čímž eliminuje následující anomálie vzniku dentoalveolárního systému:

 • příznaky distální okluze - nedostatečně vyvinutá spodní čelist a horní čelist s rozvinutou čelistí (se zavřením čelistí se přední horní řada zubů posouvá dopředu před spodní řadu);
 • příznaky mesiální okluze - nedostatečný vývoj horní čelisti s příliš vyvinutým spodním (respektive dolní přední dentice se posunuje dopředu vzhledem k hornímu řádu);
 • známky defektu otevřeného skusu, když se některé zuby (oba přední a boční) nemohou zcela uzavřít;
 • příznaky hlubokého skusu - porušení, při němž se čelisti shlíží, horní přední dentice více než polovinu překrývá dolní;
 • známky defektu křížového skusu, vyznačující se nedostatečně rozvinutou částí chrupu kterékoli z čelistí;
 • příznaky dystopie - "vypadnutí" zubů ze série, posunutí zubů z jeho normální polohy;
 • znaky diastema - vzhled mezilehlé mezery mezi horními (méně často nižšími) řezáky o délce 1-6 mm.

Ortodontické poradenství zubního lékaře

Je nesmírně důležité pravidelně kontrolovat polohu zubů a chrupu, určit přítomnost symetrie dolních a horních zubů.

Správný skus je určen kontaktem protilehlých zubů. Pokud zjistíte, že dítě má takový kontakt buď chybějící nebo přemístěné - je to známkou možných problémů se skusem. Kromě toho to naznačuje potenciální narušení funkce mastifikace, když spodní řezáky dosednou na měkké tkáně, dásně nebo oblohu. Oprava této situace by měla být okamžitě řešena, zatímco konečná forma zubního systému dítěte ještě nebyla ukončena.

Často je možné omezit obvyklou prevenci defektů při skusu, pokud pravidelně nezávisle sleduje vývoj chrupu u dětí a okamžitě konzultuje poradce s odborníkem.

Také je nutné provést preventivní opatření, která snižují riziko vývoje parodontálních onemocnění, které mohou vyvolat deformaci zubů. Mezi hlavní metody prevence patří:

 • omezení používání sladkostí;
 • pravidelné a správné čištění zubů;
 • použití tvrdých odrůd zeleniny nebo ovoce, zejména těch, které obsahují dostatek zinku, askorbové kyseliny a kyseliny listové;
 • Vyloučte z menu příliš teplé nebo příliš studené jídlo, zvláště používané kontrastně;
 • použití potravin bohatých na vápník, zejména fermentovaného mléka a mléčných výrobků.

Ideální a dokonce i přirozené zuby - poměrně vzácný jev. Mnoho lidí trpí přítomností jejich zakřivených nebo vystupujících zubů, které poškozují estetiku vzhledu a mohou zasahovat do verbálních a žvýkacích procesů. Cesta z této situace je konzultace kvalifikovaného odborníka. Zubní ortodontist posoudí stav vašich zubů a přijme účinná opatření ke zlepšení zubního umístění a vytvoří krásný a vysoce kvalitní skus.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.