^

Zdraví

Zubař

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zubní lékař je odborníkem s vyšším lékařským vzděláním, který absolvoval oddělení stomatologie ve zdravotnické škole.

Každý z nás chce vždy mít sněhobílý úsměv a krásný vzhled zubů. K tomu nám pomáhá zubař. V každé osobě je pravidelně potřeba navštívit zubaře - zubaře. Může se jednat jak o preventivní pravidelné vyšetření, tak o plánovanou léčbu zubů a onemocnění úst.

trusted-source[1]

Kdo je zubař?

V závislosti na specializaci existují zubaři - Dětská stomatologie, zubní lékař, protetika, ortodontisty, Periodontics, stejně jako kategorii zubních lékařů patří ústní a čelistní chirurgy. V samostatné kategorii jsou specialisté se sekundárními lékařské vzdělávání zubních - zubní technik, které jsou základem práce je pouze ve výrobě různých typů zubních protéz, obličeje, ortodontické a maxilofaciálních zařízení, montáž, která v budoucnu se již podílejí na určitém speciálních zubaře. Zubní lékař je dostatečně požadovaným specialistou na moderním trhu medicíny a zdravotnických služeb, protože každý pacient si přeje získat "hollywoodský úsměv".

Kdy mám jít u zubaře?

Lidé se vyvíjeli tak, že se lidé často obracejí na lékaře, když "pripetchet", tj. Kdy je onemocnění již v zanedbané nebo akutní fázi. Totéž platí pro návštěvu zubaře. Každý ví, že musíte pravidelně navštěvovat zubního lékaře dvakrát ročně, a to bez ohledu na přítomnost stížností, protože nemusí být příznaky a onemocnění již může pokračovat. Pokud zjistíte následující příznaky, musíte kontaktovat zubaře:

 • dásně krvácejí po zubání zubů,
 • z úst to bylo pach,
 • cítíte žvýkačku na dásně,
 • jídlo se začalo neustále ztuhovat mezi zuby (to může znamenat, že zuby se začínají uvolňovat a "částečně"),
 • nástup zánětu nosohltanu,
 • se objevily bílé nebo naopak, tmavé skvrny na sklovině.

Samozřejmě, není to celý seznam příznaků, po jejichž výskytu je nutné kontaktovat zubaře. Pravidelná preventivní návštěva zubního lékaře vám tedy pomůže zabránit vývoji všech složitých a nebezpečných onemocnění a zabrání vzniku již zjevných onemocnění.

Jaké testy mám vzít při návštěvě zubaře?

To nemusí vždy naléhavou potřebu poskytování analýz před návštěvou zubaře, ale když máte k extrakci zubu nebo jinou operaci, lékař právo požadovat, abyste krevních testů na HIV, hepatitidy a dalších nemocí, které jsou přenášeny přenosné způsob, jak chránit sami sebe z potenciální kontaminaci. Kromě toho je třeba, aby lékař vědět, že máte cukrovku, protože toto onemocnění je velmi negativní dopad na regeneraci tkání kapacity v pooperačním období, stejně jako velmi důležitý ukazatel krevních destiček v krvi, aby se zabránilo ztrátám krve při chirurgickém zákroku. Ale v každém případě, pokud máte vážnou operaci na zubní lékaře, ujistěte se, že budete čelit, že je nezbytné zaujmout společný krevní test a v případě potřeby provést další studie krev, hlen, atd.

Jaké diagnostické metody používá zubař?

Často se stává, že pro správnou diagnózu nebo pečlivě zváží jasný problém, zubař řídí pacienta, aby předal další diagnostické metody. Existuje několik základních a nejoblíbenějších diagnostických metod ve stomatologii: 

 • Profilometrie - vyšetření zubu pomocí laserového paprsku, které umožňuje zobrazit strukturu zubu o hloubku 5 mm.
 • Rheodentografie je metoda vyšetřování, která umožňuje sledovat tok krve přes cévy a periodontální tkáně.
 • Radiografie je metoda, při které můžete získat panoramatický obraz zubu, čelistí a nosních dutin.
 • Počítačová tomografie je studie, ve které je možné vidět zub a kostní tkáň vrstvami.
 • Luminiscenční diagnostika je diagnostickou metodou, při níž jsou UV záření nasměrovány na zuby a sliznice ústní dutiny a tak zdravé tkáně mění svou přirozenou barvu. Pomocí této metody lze kazu diagnostikovat v rané fázi.

Co dělá zubař?

Zubní lékař se zabývá léčbou a prevencí onemocnění zubů, ústní dutiny a maxilofaciální oblasti. V závislosti na odbornosti zubního lékaře se zabývá následujícími činnostmi: 

 • Zubní terapeut provádí primární vyšetření pacientů, zaměřuje se na další metody vyšetření, diagnostiky, provádí zubní léčbu, která je omezena na oblast stomatologického ústavu. 
 • Dětský zubař ošetřuje nemoci dětských zubů, stejně jako se zabývá prevencí různých onemocnění při erupci trvalých zubů.
 • Zubní lékař má řadu chirurgických zákrocích v ústní dutině a částečně v maxilofaciální zóně. Zabývá se zubní odstranění chirurg ošetření zubů a odstranění různých nádorů, abscesy otvor v ústní dutině, a rekonstruuje plastové čelisti, léčí choroby spojené s maxilofaciální oblasti (slinné žlázy, onemocnění, trojklanného nervu, atd). 
 • Zubní ortodontista se specializuje na korekci vrozených defektů zubní čelisti. Hlavní kategorie pacientů ortodontisty - děti a dospívající s malocclusion a nesprávné postavení zubů, ale i pro ortodoncii a léčbě starších lidí, u kterých došlo ke změnám parodontu a žvýkací řeči aparátu v důsledku ke ztrátě zubů. 
 • Ortopedická stomatologie ošetřuje pacienty s vadami a deformacemi žvýkacího a řečového zařízení, které jsou způsobeny úrazem nebo jiným poškozením. 
 • Maxilofaciální chirurgové se zabývají léčbou nemocí, poruch a zranění hlavy, krku a čelistí. Rozsah jejich činností zahrnuje léčbu a plastickou korekci následků traumatických poranění, korekci vrozených vad a anomálií oblasti maxilofaciální oblasti, chirurgickou korekci defektů při skusu.

Jaké nemoci ošetřuje zubař?

K dnešnímu dni existuje mnoho nemocí, které jsou léčeny zubařem. V závislosti na kvalifikaci ošetřují lékaři následující nemoci: 

 • Zubní terapeuti jsou léčení zánětlivých onemocnění, jako je stomatitida, gingvit, glositida, léčení zubní onemocnění, jako je kazu, zubního kamene, pulpitidy, periodontální onemocnění, periodontitis. Kromě toho terapeutická stomatologie léčí onemocnění slinných žláz, jednoduché traumatické poranění jazyka, rtů a čelistí. 
 • Lékaři zubaři záběru odstranění zuby a léčit složitější onemocnění, jako nádorů a abscesů ústní dutiny vykonávají transplantace kostní a zubní implantaci, provádění operací na parodontu. 
 • Ortodontisté ošetřují anomálie polohy a velikosti čelisti, poměr anomálií, velikosti a tvaru zubních oblouků a zuby abnormality ve vývoji. 
 • Ortopedické zubní lékaři se zabývají úpravou anomálií vyplývajících z traumatu nebo nemoci. Zabývají se různými druhy protetiky. 
 • Maxilofaciální chirurgové se zabývají korekcí jak vrozených, tak získaných vad. Tyto vrozené týká rozštěp patra (lidově „rozštěp rtu“ nebo „rozštěp patra“), stejně jako kosmetické korekci maxilofaciální zóny po traumatickém poranění nebo nemoci.

Tipy pro zubaře

Zubní lékař může poskytnout svým pacientům hodně užitečných rad a pokud je budete stále držet, pak je potřeba pravidelně léčit zuby jednou a navždy. 

 • Zuby kartáčujte 2 x denně a použijte zubní nit nebo štětcem pro zuby.
 • Dvakrát ročně absolvujete preventivní vyšetření u zubaře a profesionálně provádět čištění zubů.
 • Každé tři měsíce změňte zubní kartáček.
 • Přednostně použijte špalky namísto špachtle.
 • Jezte čerstvé ovoce a zeleninu, pomáhají vyčistit zubní sklovinu z různých plak.
 • Chcete-li posílit zuby, jíst bohaté potraviny na vápník (zejména pro děti).
 • Pokud má dítě špatný skus, měli byste okamžitě kontaktovat zubaře, abyste se vyhnuli dalším komplikacím.
 • Nenechte se unášet nadměrným bělení zubů, může to poškodit smalt a učinit zranitelnou.
 • Dávejte pozor na teplotu jídla, kterou jíte. Zabraňte náhlé změně teploty.
 • Pokud je to možné, po jídle vypláchněte ústa minerální vodou.
 • Pokud máte jakoukoli bolest zubů nebo dásní, okamžitě kontaktujte svého zubaře.

Můžeme tedy konstatovat, že zubař v moderním světě je dostatečně požadovaným specialistou, který se specializuje na prevenci a léčbu různých druhů zubních a maxilofaciálních onemocnění. Existuje mnoho odrůd zubních lékařů, kteří v závislosti na své kvalifikaci pracují pouze s určitými nemocemi. Kruh práce zubního lékaře je velmi široký a vyžaduje vysokou odbornou přípravu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.