^

Zdraví

Odstranění molárů: extrakce nebo exodontika

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

A odstranění stoličku a ekzodontiya a extrakce - bez ohledu na to, jak to nazval zubní postup - jeho podstata je stejná: zub bude tahat ... Mimochodem, velký mistr v tomto případě byl prvním císařem celé Rusi Petra I., který se vždy provádí s ním nástrojů, včetně tam byly také kleště pro extrakci zubů.

Pokud jde o odstranění molárního zubu, znamená to žvýkací zub - molární nebo premolární. Celkový počet stálých zubů u dospělých je 28-32: 8 řezáků, 4 špičáků, 8 premolarů a 8-12 molarů.

trusted-source[1], [2], [3]

Odstranění molárů: když to nemůžete bez toho udělat?

K naléhavému odstranění zubů zpravidla dochází v případě akutních hnisavých zánětů, které postihují kosti, nebo s nesnesitelným zubem, který neumožňuje léčbu. Existují však i další důvody pro odstranění molárních. Extrakce se provádí, když:

 • kořenový kanál zubu je nepřekonatelný (v případě chronického obřízkového zánětu gingivy - periodontitida);
 • Koruna zubu je zničena kazem natolik, že je nemožné obnovit zub;
 • zub je velmi pohyblivý a běhá (s periodontitidou);
 • anomálie chrupu narušuje funkci žvýkání, artikulace a traumatizace ústní sliznice;
 • "Nadbytečné", tj. Nepřerušené v čase (retinirovaný) zuby způsobují bolest nebo způsobují zánět;
 • došlo k zlomenině kořene zubu;
 • zuby byly na lince zlomeniny čelisti;
 • tento nebo ten zub zasahuje do úplné nebo částečné protetiky zubů;
 • erupce a růst zubu moudrosti mají odchylky, což vede k nepohodlí, anomáliím chrupu nebo úrazu na ústní sliznici.

Způsob odstraňování molárů

Dnes, před zubem, jsou zubní lékaři v mnoha případech (po vyšetření zubů pacienta) předepisováni rentgenový paprsek čelisti - aby jasně viděli polohu kořenů zubu. Odstranění molárního roztoku se provádí vždy při lokální anestézii. Zubní ordinace rozděluje extrakci zubů z dentálních alveol o obvyklé (jednoduché) a chirurgické (komplexní). Jednoduché odstranění se provádí s běžně viděnou polohou kořene zubu a samotný zub může být dobře připevněn nástroji.

Mimochodem, první speciální kleště pro extrakci zubů - nazývané "pelikán" - vynalezl francouzský doktor Guy de Scholiak v polovině 14. Století. Lékaři-zubní lékaři mají celý arzenál nástrojů.

A způsob odstraňování molárního záření závisí na tom, který zub potřebuje exodontika. Extrakce zubů (a kořenů) se provádí pomocí kleští, se kterými se zub uvolňuje (prolomí integritu parodontálních tkání), otáčí se kolem své osy a ... Je připraven! Správná volba nástroje lékařem je závazek nejen úspěšného postupu, ale také nedostatku komplikací v mnoha ohledech.

Tvar kleští je odlišný - podle anatomické formy zubů a jejich umístění v chrupu. Například, horní čelisti premoláry jsou odstraněny ve tvaru S kleště premolárů mandibuly - s širokými pinzetou tvářemi a dolních stoliček - pinzety se speciálními hroty (které vstupuje mezi zubních kořenů). A zuby na pravé straně a na levé straně čelisti jsou „správné“ a „levice“ kleště. Výtahy se také používají k odstranění zubů (a kořenů zubů) horní čelisti. Lékař má pro nástroj při odstraňování molární nebo kořenů pomocí kleště není možné nebo sliznice a způsobit poškození kostní tkáně alveolárního hřebene.

Surgical (komplex) proces pro odstranění zubu se používá, když žádné kleště, bez výtahu k ní prostě nedostane: zub zavře sliznici nebo kosti (k tomu dojde při nárazu zuby a atypicky umístěný). A také, když dásně tkáně zcela uzavře apikální (vekushechnye) kusy kořenů dlouhých odstraněných nebo zlomených zubů.

V některých případech chirurg rozdělí měkké tkáně, které pokrývají zub, v ostatních - řezá čelistní kost. Existují situace, kdy musí zubař odstranit zub v částech, nejdříve jej rozdělit.

Účinky odstranění molárů

Je přirozené, že důsledky odstraňování molárů závisí na stupni složitosti. Nejčastěji se jedná o otoky dásní nebo tváří a bolesti.

Opuch tkáně dásní a tváře po extrakci zubu je důsledkem jejich traumy během operace. Pokud jsou dodržována všechna doporučení, otok bude trvat několik dní. Pro snížení a uvolnění otoků lékaři doporučují vytvářet studené komprese na tváři - po dobu 8-10 minut s opakováním postupu 3-4krát denně každých půl hodiny.

Často se zvětšuje bobtnání ďasí (kde to prochází do tváře), bolest se zvyšuje a tělesná teplota stoupá. V tomto případě je krevní sraženina v dutině hustá a po několika dnech se pokožka na tváři ze strany odstraněného zubu získává kyanotický odstín. Jedná se o charakteristické znaky vzniku hematomu s nadýcháním, při němž je nutné se obrátit na lékaře. Samotný neprojde ani neuskuteční, a může se vylévat v abscesu nebo flegmii.

Bolest je přirozeným a bohužel nevyhnutelným důsledkem odstranění molárních. A složitým odstraněním může trvat celý týden. Pokud je příčinou bolesti zlomek zubu vlevo v díře, lékař musí odstranit a vyčistit otvor. V této situaci zubaři doporučují vyplachovat ústa 0,05% vodným roztokem baktericidního chlorhexidinu (2-3krát denně). Lék může způsobit barvení zubní skloviny, deponování zubního kamene a poruchy chuti. Nemůže ji používat děti, těhotné a kojící ženy.

V posledních letech, jak je často doporučováno lékaři vzít analgetika Nurofen (nebo jeho analogů - ibufen, ibuprofen). Nurofen je předepsán dospělými po 0,2-0,8 g 3-4krát denně - po jídle nebo s velkým množstvím vody. Tento přípravek je obecně dobře snášena, ale má Kontraindikace: akutní exacerbace žaludečních vředů a duodenální vředy, ulcerózní kolitida, inhibici hemopoézy a hemoragická diatéza, oční neuropatie a portální hypertenze, srdeční nedostatečnosti a těhotenství.

Pokud se 3. Až 4. Den po odstranění molárního zubu objeví tlustá bolest, která se zvedne do ucha z místa extrakce a v ústní dutině se objeví nepříjemná pachuť, je to takzvaný symptom suché díry. Tento důsledek odstranění molárního roztoku je důsledkem vyloučení krevní sraženiny. Současně neexistuje žádná krev nebo purulentní výtok. Chcete-li ošetřit suchou díru, musíte se podívat na lékaře.

Důsledkem odstranění molarů je alveolitida. Tento akutní zánět stěn zásuvky, který se projevuje silnou bolestí druhý den po extrakci zubů. Bolest nepomáhá odstranit žádné léky proti bolesti. Celkový stav se zhorší, teplota se může zvýšit na + 37,5-38 ° C. Kvůli bolesti je obtížné jíst. Současně v zásuvce odstraněného zubu dochází k rozkladu zbytků krevní sraženiny: díra je pokryta šedým povlakem s hnilobným zápachem, jeho sliznice se začervenaly a bobily. Lymfatické uzliny pod dolní čelistí jsou zvětšeny a při stisknutí jsou bolestivé. S takovými příznaky by člověk neměl chodit na zubaře, neboť alveolitida po extrakci zubů může způsobit osteomyelitidu čelisti, flegmonu nebo abscesu.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Co dělat po odstranění molární?

Nejprve, co dělat po odstranění molárů, není nutné.

Po odstranění molárů:

 • Během dne vypláchněte ústa a vyplivnout dokonce, aby nedošlo k porušení krevní sraženinu, která je extrakce zubů dobře (toto seskupení je pro hojení rány velmi důležité - v budoucnu je tvořen z vazivové tkáně, která se pak transformuje do kostí);
 • vyčistěte si zuby (během dne) a používejte výplachy úst;
 • během jídla žvýkat se zuby umístěnými v oblasti extrakce zubu, pít a jíst horké (alespoň prvních 24 hodin po odstranění);
 • Vystavujte své tělo fyzickému namáhání po dobu nejméně 24 hodin (sport, tvrdá práce atd.);
 • kouření a pití alkoholu - nejméně 48 hodin.

A teď - co musíte udělat po odstranění molárního zubu:

 • pokud po 8 hodinách po extrakci zubů krvácení nezmizí, je třeba kousat tamponem do 45 minut. Nepomohlo - jít k chirurgovi, který odstranil zub;
 • 24 hodin po extrakci zubů jemně opláchněte ústa (po jídle a před spaním) s mírně teplým roztokem stolní soli - čajová lžička na sklenici vody;
 • po jídle, aby soda, sůl (lžička na šálek vody) nebo bylinné koupele orální odvar z heřmánku, šalvěje, dubové kůry, měsíčku, třezalky (a lžíce suchých bylin ve sklenici vařící vody). Když se vývar ochladí na pokojovou teplotu, shromáždí se v ústech (neoplachujte!), Podržte půl minuty a plivněte.

Cena odstranění molárů

Náklady na odstranění molárního zubu, stejně jako náklady na všechny zubní postupy, závisí na stupni jejich složitosti, úrovni soukromé kliniky a umístění instituce. A poslední dva faktory mají největší dopad na ceníku služeb ukrajinských zubních lékařů.

Například v Kyjevě náklady na těžbu zubů se pohybuje v rozmezí 150-1440 UAH. Plus 50-70 UAH. - pro anestezii. Odstranění zub moudrosti bude stát 450-650 UAH. V Charkově, pro odstranění molární zub, požádat od 150 UAH. Až 420 UAH, a pro anestezii tohoto postupu - v průměru 50 UAH.

Dnepropetrovsk zubní lékaři ve svých cenících uvádějí náklady na odstranění jednoho zubu 180-350 UAH. A anestezie - od 40 UAH. Až 140 UAH. Na zubních klinikách v Simferopol, cena odstranění molární je 60-150 UAH., A pro anestézií bude muset zaplatit 20 až 70 UAH. Pro Sumy obyvatel těžby zubu stojí nejméně 90 UAH., A s anesteziální injekce - 130 UAH.

Ale v ruském Krasnojarsk odstranění molárního zubu vyústil v 300 tisíc rublů (to je 75,6 tisíc UAH.). Jedná se o výši rozhodnutí soudu, které pacient obdrží od jedné ze soukromých zubních klinik, jejichž odborníci poškodili kostní tkáň při odstraňování nemocného zubu. V důsledku poskytování špatných zdravotnických služeb musel žena s otokem celé tváře strávit týden na pracovní neschopnosti. Nejprve požádala o pomoc jiného lékaře a poté - s prohlášením soudu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.