^

Zdraví

Odstranění mléčných zubů

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Odstranění mléčných zubů používá zubní lékaři pouze v nejvíce extrémních případech, kdy nelze zub dítěte zachránit. Nejčastějším důvodem, proč se musíte rozdělit na mléčné zuby, je zánět v ústech, když jsou postiženy okolní kořeny nebo přímo kořeny. Také odborník může doporučit odstranění zubu v pulpitidě, kazu po těžkém traumatu.

Přirozená změna mléčných zubů nastává ve věku šesti let, v tomto případě začíná resorbce kořenového mléka, zub se stává neklidným a nakonec sám vypadne. Někdy však existují případy, kdy je nutné předčasně odstranit mléčný zub. Prakticky všichni zubní lékaři jsou proti předčasnému odstranění jejich dětských zubů, i když jsou vážně postiženi zubním kazem.

Mléčný zub, od okamžiku, kdy prochází a dosahuje až 12 - 13 let, provádí řadu funkcí. Kromě estetiky, které pomáhají správně vyslovovat zvuky žvýkání potravy (jak víme, není dobře kousat jídlo vede k zažívacím poruchám), kromě zubů je podpora čelistního kloubu.

Děti nemohou sedět příliš dlouho s otevřenými ústy, takže při léčbě vzniká řada potíží. V některých případech je potřeba ošetření kanálků, ale vzhledem k délce a agresivitě postupu je mnoho rodičů proti léčbě, což vede k úplnému zubnímu kazu a nutnosti odstranění. Jako volbu v tomto případě můžete použít anestezii, ale v dětství je anestezie, zvláště všeobecná, dostatečně škodlivá, takže je nutné se k ní uchýlit pouze v extrémních případech.

Stav zubů dítěte závisí na zdraví domorodců v budoucnu. Ale že je třeba odstranit zuby dochází, když silné zánětlivé procesy v dutině ústní, pokud dojde ke zpoždění molární zub nebo naopak, kdy byl stálý zub snížit, a mléko neklesl při jízdě silně kariézní proces, trauma a další zub.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo kontaktovat?

Předčasné odstranění mléčných zubů

Dřívější odstranění mléčných zubů vede k tomu, že sousední zuby začínají zachycovat prázdný prostor. Přirozený proces přechodu na trvalé zuby začíná asi před 5-6 lety. Do té doby každý mléčný zub drží místo v dentice pro kořen. Pokud se z nějakého důvodu vyskytne předčasná extrakce zubu, může dojít k narušení výsledného procesu erupce. V tomto případě bude nutná konzultace a léčba ortodontisty (specialisty na dentoalveolární anomálie). Zub mléka je považován za předčasně ztracený, pokud zbývá více než rok před zjevem domorodého zubu. Prázdnota vzniklá při ztrátě zubu je naplněna sousedními zuby - postupně se začínají přiblížit. V tomto případě se může nesprávný skus vyvíjet později.

Nedostatek žvýkacích zubů vede k chudým žvýkacím jídlům, absence řezáků - porušuje výslovnost. Absence zubů vede k poklesu vývoje čelisti, což také ohrožuje deformity chrupu. Z tohoto důvodu je doporučeno, aby děti držely své dětské zuby co nejdéle.

V případě, že je vyloučení zubů nevyhnutelné, můžete použít zubní protézy. Obvykle se v tomto případě používají zubní desky s vloženým umělým zubem. Pokud ztratíte spoustu zubů, například trauma, lékaři doporučují instalovat plastové nebo kovové korunky. To je děláno, aby se zabránilo řadě zubů z posunu tak, že každý trvalý zub roste na svém místě.

Odstranění nervů v mléčném zubu

V blízkosti kořene zubu je buničina - svazek shromážděných nervových zakončení, krve a lymfatických cév. Pulp je populárně nazýván zubním nervem. Reakce zubu na vnější podněty (bolest) je způsobena právě buničinou. Pokud odstraníte nerv, přeruší se přívod krve a mineralizace zubu. Zub "zemře", ztrácí svou odolnost vůči účinkům jarních faktorů. Často bývá zub, ze kterého byla odstraněna buničina, tmavší než ostatní.

Potřeba odstranění nervu nastává, když nastane karious proces, kdy se rozvíjí pulpitida. Také je nerv odstraněn, jestliže oblast postižená kazem je příliš velká, zub je špatně zničen, dochází k silné a časté bolesti.

Mnoho rodičů se domnívá, že v mléčných zubech nejsou žádné nervy, takže se v podstatě nemůžou zhoršit. Toto stanovisko je hluboká chyba, protože v mléčných zubech jsou nervové zakončení, které se mohou zanícit a zranit. Mléčné zuby se liší ve struktuře od trvalé. Procesy ničení v nich probíhají mnohem rychleji, v důsledku toho bolest není vždy prvním znamením, na kterém je třeba určit stav zubů. Léčba zubů je nejlépe ve speciální dětské stomatologii a zvyknout si dítě na pravidelné vyšetření u zubaře. Ale musíte ošetřit zuby, protože na místě rozbitých mléčných zubů se objeví stejný kořený kořen.

Odstranění kořene dítěte zubu

Odstranění mléčných zubů se doporučuje pouze v extrémních případech, kdy již není možné zachránit zub. Zatímco existuje možnost bojovat za každý zub v ústech dítěte - musíte to udělat.

Stejně jako trvalé zuby mají mléčné zuby kořenové kanály, nervy. Jako stálá kořen zub mléčný zub vstřebávají postupně, což má za následek zub uvolní a vypadne. Odstranění molárních zubů z kořene, dokud není trvalý zub připraven k řezání, se nedoporučuje z několika důvodů. Existují však situace, kdy odstranění je jedinou možností, jak zachránit tělo před šířením infekce. Indikace pro odstranění je úplné zničení zubního kazu, cysta na tvorbu kořenů zubů z píštěle na dásně, akutní pulpitidy, periodontitidy (hrozí zničení embrya trvalého zubů), kořeny mlékárny rozpouštět velmi pomalu, což zabraňuje růstu stálých zubů, a v případě, Kořenový zub se již objevil a mléčné výrobky ještě nevypadly.

Ve stomatologickém úřadě se odstraňování provádí pomocí speciálních kleští, které nezničí zranitelné zuby a jsou speciálně navrženy pro děti. Navíc, při odstraňování, je třeba dbát na to, aby nedošlo k narušení starých zubů. Po odstranění je třeba několik dní vypláchnout ústa antiseptickými látkami, které zabrání infekci v ráně potravinami, vodou atd.

Anestézie při odstraňování mléčných zubů

Pokud je kořen prakticky vyloučen, odstranění mléčných zubů se provádí za použití anestezie (sprejové nebo gelové prostředky). Obvykle se však používá infiltrační anestezie - injekce s anestetickým léčivem do žvýkačky a patra.

Prostředky anestezie, které se používají v stomatologii, jsou jakousi lidokoinovou látkou, ale s trochu jiným chemickým složením. Většinou malé děti takové přípravky dobře tolerují, ale snižují možná rizika, lékař se musí nutně zeptat, zda má dítě dříve reakci nebo alergické reakce na nějaké léky dříve. Doktor také může specifikovat, jak dítě trpělo procesem zubního kloubu, jaké prostředky byly použity ke snížení bolesti a svědění, jak je dítě utrpělo. Dále je nutné informovat lékaře, zda má dítě kardiovaskulární onemocnění, neboť anestetika obsahuje vazokonstrikční složky.

Odstranění dětských zubů u dětí je možné pod celkovou anestézou. Obvykle se tento typ anestezie je používán pro velmi malé děti od jednoho roku do tří let - čtyři, těžký zánět s tvorbou hnisu v ústech, v případě intolerance lokálních anestetik, stejně jako děti, které trpí duševní nemocí, organické onemocnění mozku.

Jakmile je zub odstraněn, není možné dát dítě k jídlu asi dvě hodiny, pak je možné léčit svou oblíbenou zmrzlinu, ale je to lepší bez různých aditiv. Taková léčba bude užitečná ke snížení krvácení z rany. Po vyjmutí musí lékař doporučí, co je nejlepší řešení, aby vypláchnout ústa, obvykle používané pro tento infuze bylinek (heřmánek, šalvěj) nebo komplexní řešení, například Rotokan. Pokud se po odstranění dětské zuby před výbuchem stálé i delší dobu (více než jeden rok), měli byste se poradit s ortodontisty, kteří vám mohou poradit použít speciální desku, aby se zabránilo rozvoji malocclusion.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Odstranění předních mléčných zubů

Je třeba navštívit dětského zubaře za následujících podmínek:

  • rychlá resorpce kořenů mléčných zubů nebo naopak, zpoždění tohoto procesu;
  • rozbité rezáky zanechaly za sebou kořeny, které mohou způsobit nejsilnější zánět v ústní dutině;
  • zanedbávaných karious procesů. Zub postižený zubním kazem může způsobit kontaminaci sousedních zdravých zubů, stejně jako zbytky stálých zubů umístěných pod ním;
  • při různých traumatech zubu při poškození kořene.

Struktura dětských zubů se mírně liší od struktury zubů, z tohoto důvodu je odstranění mléčných zubů poněkud odlišné. Mléčné zuby mají tenčí stěny alveol, krční hrdla, kořeny jsou širší. Pod mléčným zubem se začínají vytvářet zbytky trvalých zubů. Při odstraňování mléčných zubů používají zubní lékaři speciální dětské nástroje, které mají slabší fixaci a neposouvají kořen dovnitř. Po odstranění je nutné sledovat ránu, aby se zabránilo zánětu, v případě silného otoku, teploty, bolesti musíte konzultovat zubaře.

Důsledky předčasného odstranění mléčných zubů

Pokud se odstranění mléčných zubů vyskytlo příliš brzy, zvyšuje se riziko komplikací při erupci trvalých zubů. Kostní tkáň není dostatečně připravena pro růst silného molárního zubu, takže dítě může mít nepříjemné nebo bolestivé pocity, když molární zub vybuchne.

Po odstranění mléčných zubů má dítě změnu v dikci, tj. Je těžké vyslovit nějaké zvuky. Pokud je dospělý současně někdy potíže, pak je pro malé dítě ohroženo závislostí a v budoucnu bude i nadále poškozen.

Předčasná ztráta mléčného zubu může způsobit nesprávnou strukturu skusů a čelistí. Když se v ústech vytvoří dutina, sousední zuby se ji snaží naplnit sami, začnou se k sobě navzájem přemisťovat. Čím dříve klesá mléčný zub, tím výraznější bude posunutí. Výsledkem je nesprávný růst trvalých zubů, změny jejich polohy a vznik nesprávného skusu.

Ztráta bočních žvýkacích zubů vede k tomu, že dítě důkladně nekoupí jídlo a to ohrožuje problémy trávicího systému.

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Teplota po odstranění mléčného zubu

Každé dítě je individuální a odlišně vnímá odstranění mléčných zubů. V některých případech se po odstranění objeví teplota. To může poměrně silně vyděsit rodiče, mnozí začnou paniku kvůli myšlence na infekční infekci a zánětlivý proces, který začal. Samozřejmě, tato možnost není vyloučena, ale pokud se teplota zvýší po extrakci zubů, hlavní věcí není se zabývat samoléčbou, ale poradit se s zubním lékařem. Pouze odborník je schopen určit příčinu horečky u dítěte. Může to být způsobeno stresem, který dítě pociťuje během procesu odebrání nebo infekce v ráně. Při jakémkoliv chirurgickém zákroku je nutné vzít rentgen, protože lékaři nejsou schopni provádět slepé manipulace. Klinický obraz v ústní dutině není schopen zobrazovat celý proces. Operace bez rentgenového záření mohou vést k závažným komplikacím a značně komplikovat proces další léčby. Dětská dávka rentgenů není vysoká, takže se nebojte.

Cena odstranění mléčného zubu

Odstranění mléčných zubů bude stát v průměru 100 až 150 UAH, v závislosti na stavu malého pacienta a typu anestézie.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.