^

Zdraví

Periodontolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Parodontist je zubař, který se zabývá zubním ošetřením, hlavně periodontálními chorobami (zuby, které ho obklopují a poskytují spolehlivou fixaci). Zvažme, kdo je parodontist, co je obsaženo v jeho povinnostech a kdy má být léčen.

Parodontist je vysoce kvalifikovaný odborník, který studuje, diagnostikuje a léčí periodontální onemocnění. Parodontium je periodontální tkáň, tj. Žvýkačka, čelist a vaz zubu.

Vedle parodontitidy ošetřuje periodontist gingivitidu. S touto nemocí dochází k otokům a zbarvení dásní, krvácení, špatnému dechu a bolestivým pocitům - svědění, bolest a pálení v dásněch. K léčbě onemocnění by měl parodontist diagnostikovat. Za tímto účelem existují speciální metody a vizuální prohlídky. Pokud je onemocnění v počáteční fázi, parodontist odstraňuje plaketu, čistí kameny v kapsách dásní a vyhlazuje povrch kořene zubu. Pokud je onemocnění v pozdním stadiu, lékař provede chirurgickou léčbu.

trusted-source[1], [2]

Kdo je parodontář?

Kdo je parodontist je lékař, který léčí parodontální a další zubní onemocnění. Činnost periodontistu se skládá ze tří hlavních etap:

 • Počáteční fáze - vizuální prohlídka, diagnostika a analýza.
 • Chirurgická fáze - léčba onemocnění.
 • Profylaktická fáze - v této fázi je podpůrná léčba.

Kromě toho by parodontolog měl být kvalifikovaným specialistou a mít znalosti pro výběr vhodných antibiotik. Lékař má právo používat ve své práci prostředky na resuscitaci a zubní zařízení.

Kdy mám jít na parodontologii?

Když byste měli jít na parodontologii - u všech onemocnění ústní dutiny. Nebuďte nadbytečné a preventivní vyšetření u lékaře. Parodontolog bude schopen diagnostikovat počáteční příznaky onemocnění a zabránit jejich výskytu.

Parodontální péče je zapotřebí také v případě denudace krku zubů, zarudnutí a krvácení dásní, výskytu špatného dechu a nepříjemné pachuti. Lékař pomůže vyléčit hnojení a změny úhlu zubů (kvůli zánětu a zničení parodontálního tkáně, tj. Parodontálního tkáně v důsledku infekce). Pravidelné vyšetření parodontisty ochrání zuby a dásně před parodontálními a dalšími nebezpečnými nemocemi.

Jaké testy musíte předat parodontistu?

Pokud se chystáte na schůzku v zubním lékařství, pak vám pomůže zjistit, jaké testy jsou potřebné, pokud se týká parodontologa.

 • Obecná klinická a biochemická analýza krve.
 • Immunogram - analýza k posouzení stavu imunitního systému (provedená studiem žilní krve).
 • Analýza vitality leukocytů je stanovení životaschopnosti leukocytů studiem aktivity (fagocytických) buněk.
 • Rotterův test - umožňuje určit úroveň saturace těla vitamínem C, tj. Kyselinou askorbovou. Pro provedení této analýzy se kapka zvláštního roztoku činidla aplikuje na zadní část jazyka injekční jehlou. Pokud skvrna zmizí po 15 nebo více sekundách, pak to znamená nedostatek kyseliny askorbové v těle. Nedostatek této látky je příčinou ztráty zubů.
 • Hodnocení aktivity proteolýzy - studium procesu rozkladu proteinů na enzymy.
 • Otisky a skvrny ústní sliznice.
 • Mikrobiologické metody.

Jaké diagnostické metody používá parodontist?

K určení nemoci každý lékař používá určité metody a technologie. Zvažme, jaké diagnostické metody používá parodontolog.

 • Vizuální prohlídka - preventivní vyšetření u zubaře se doporučuje provést každých šest měsíců. Takové časté návštěvy stomatologie jsou zárukou zdravých dásní a zubů. Při vizuálním vyšetření může parodontolog diagnostikovat první příznaky onemocnění dásní, posoudit pohyblivost zubů a stav ústní sliznice. Vizuální prohlídka také odhaluje bariérové dutiny.
 • Radiografie - umožňuje identifikovat léze dásní a kostních tkání čelisti.

Vedle standardních diagnostických metod využívá periodontist systém indexů, který umožňuje zhodnotit periodontální stavy. Hlavní typy použitých indexů jsou:

 • Hygiena ústní dutiny, tj. Zhodnocení přítomnosti (stavu) zubního kamene a plaku.
 • Zánět (paradentóza, zánět dásní, periodontitida).
 • Kombinovaná diagnostika.

Co dělá parodontista?

Co se věnuje parodontologii - doktor zkoumá parodontální tkáně, léčí a zabraňuje periodontálním onemocněním. Práce lékaře závisí na účelu, kterým pacient adresoval. Někteří pacienti potřebují preventivní vyšetření a doporučení k prevenci zubních onemocnění a správné ústní hygieně. U ostatních je nutné provést komplexní diagnostiku ústní dutiny, identifikovat příčiny parodontálního onemocnění a vyvinout účinné metody léčby.

Pro přesné určení nemoci a jmenování účinné léčby parodontist používá různé diagnostické metody a testy. Z tohoto důvodu doktor dokáže rozpoznat příznaky onemocnění v počáteční fázi. Parodontist ošetřuje periodontální onemocnění, odstraňuje zubní kameny a plaky z gingiválních kapes a zubů. Ve způsobilosti lékaře je použití léků jak pro prevenci, tak pro léčbu onemocnění.

Jaká onemocnění parodontista vyléčí?

Periodontist je zubař, který se specializuje na parodontologii. Zvažme, jaké choroby parodontist zachází.

 • Parodontitida je chronické onemocnění, které má zvlněný průběh (neočekávané relapsy a blednutí). Během období onemocnění dochází v ústní dutině k zánětlivým a infekčním procesům, které destruktivně ovlivňují stav zubů a dásní.
 • Parodontóza je neinvazivní onemocnění, které postihuje parodontální tkáně, tj. Periodontium.
 • Gingivitida (ulcerózní-nekrotická gingivitida) je zánět dásní.
 • Kořenová cysta zubu je nový růst, který se objevuje na vrcholu kořene zubu kvůli infekci v kořenových kanálech zubu.

Tipy pro parodontologa lékaře

Doporučení a rady parodontologického lékaře jsou praktické metody pro péči o zuby a prevenci onemocnění ústní dutiny. Zde jsou některé z nich:

 • Nejúčinnější prevencí paradentózy je dodržování ústní hygieny. To naznačuje, že se musíte starat o své zuby po celý svůj život. Zuby zmačkněte dvakrát denně, nezapomeňte na použití zubních nití. Po jídle se doporučuje ústa opláchnout vodou, takže zbytek jídla nezůstane na zubech a dásněch.
 • Zubní kartáček by měl mít zaoblené konce a měkké štětiny. To jemně vyčistí zuby z desky, aniž by došlo k poškození dásní. Změňte štětec každé dva až čtyři měsíce.
 • Zubní nit je účinnou metodou v boji proti ústní hygieně. Pomocí nití se můžete zbavit desky mezi zuby, kde zubní kartáček nedosáhne.
 • Vyberte vysoce kvalitní zubní pastu, která spolehlivě vyčistí zuby, zajistí preventivní působení a zabrání zubnímu onemocnění.

Parodontist je profesionální zubař, jehož hlavním úkolem je léčit parodontální léze. Pravidelné kontroly parodontu a hygieny ústní dutiny ochrání vaše zuby a dásně před různými nemocemi.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.