^

Zdraví

Odstranění zubního kamene

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mnoho lidí, pokud najdou zubní kámen, se ho snaží zbavit jehlou, pinem a dokonce i nožem. Nejen že je to velmi nebezpečné, ale může také vést k zranění dásní a poškození smaltu. Jiní používají příliš tvrdé zubní kartáčky v naději, že sníží možnost uložení tvrdého plaku. Tato metoda má však také negativní důsledky, a to ve formě trvalého traumatu dásní (zejména u těch, s nimiž jsou citliví). Odstranění zubního kamene by mělo provádět pouze odborníci ve specializovaných zubních ordinacích nebo na klinikách. Budou to dělat rychle, kvalitativně a zcela bezbolestně. Jaké jsou metody pro odstranění tvrdého plaku, jak postupovat při jeho odstraňování a jak mohu odstranit tatarku doma? Všechny tyto otázky odpovídáme v našem článku.

trusted-source[1], [2]

Je nutné odstranit zubní kámen?

Zdá se, co může být nebezpečný zubní kámen, pokud to ani neublíží? Tyto usazeniny se skládají z vytvrzených, jako jsou cement, minerály, bakterie a zbytky potravin. To vše výbušná směs dává kyseliny rovnováhu v ústech, což vede k množení patogenních bakterií onemocnění dásní, zvyšuje pravděpodobnost vzniku zubního kazu a jako důsledek nepříjemný zápach z úst. Myslíš, že je to všechno? Ne! Rostoucí, tvrzené plaketové lisy na měkké části dásní, které vystavují kořen zubu. To vede k uvolnění zubů a následné parodontitidě. Pokud není paradentóza ošetřena, můžete ztratit zcela zdravé zuby. Z výše uvedených skutečností vyplývá, že je nutné odstranit tvrdé plakety, navíc bez výjimky!

Metody odstraňování zubního kamene

V dnešní době mají vyvinuté technologie neuvěřitelnou paletu metod odstraňování zubního kamene a dokonce i jejich kombinace. Budeme považovat za nejzákladnější. 

  1. Mechanické odstranění tvrdého plaku. 
  2. Odstranění kalkulu pomocí ultrazvuku. 
  3. Laserové odstranění tvrdého plaku. 
  4. Smazat pomocí procedury Air Flow. 
  5. Chemické odstranění vytvrzené desky.

Nyní se podívejme podrobněji na každou metodu. 

Postup pro odstraňování zubního kamene konzervativní metodou (mechanicky)

Principem této metody je ruční třískování tvrdé desky pomocí speciální lžíce. Jedná se o poněkud traumatizující způsob likvidace a v současnosti se prakticky nikdy praktikuje. Pokud ve staré státní polyklinice. Existuje však jedna výhoda této metody - je to nejlevnější. 

Odstranění zubního kamene ultrazvukem

Nejběžnější metoda. Postup odstranění vytvrzené desky tímto způsobem se provádí pomocí speciálního ultrazvuku, který ho zničí. Současně dochází k jeho odstranění bez kontaktu, pouze tryska zařízení se dotýká povrchu zubu. Kromě toho se tímto způsobem povrch zubu zpracovává silným proudem vody a vzduchu, díky čemuž jsou i nejmenší fragmenty z tvrdého povlaku. Metoda odstraňování zubního kamene ultrazvukem je méně traumatická, ale pacienti s citlivými gumami zaznamenávají nepatrné nepohodlí během postupu. Existuje však názor, že ultrazvuk není tak bezpečný, jak je inzerován, protože je to stále vibrace a není možné předpovědět, jaké škody budou na zuby samotné. Ultrazvuková metoda odstraňování tvrzeného plaku je k dispozici v dobrých stomatologických ordinacích a ve všech soukromých zubních klinikách, přičemž jeho cena je průměrná. 

Laserové odstraňování zubního kamene

Poměrně nová, ale nejatraktivnější metoda odstraňování tvrdého plaku. Při laserovém odstraňování zubního kamene je jeho destrukce prováděna speciálním laserem, který neovlivňuje smalt zubu a gumy. Kromě toho má laserový účinek také antiseptický účinek, takže profylaxe reprodukce patogenních bakterií se provádí v ústní dutině. A to není všechno! Laser má schopnost bělit zuby. To je důvod, proč laserová metoda odstraňování tvrzeného plaku je nejlepší. Bohužel, daleko od všech zubních klinik může poskytnout takovou službu. Vzhledem k tomu, že rostliny pro odstranění tvrdé desky pomocí laseru jsou poměrně drahé. Náklady na postup budou tedy výrazně odlišné. 

Odstranění průtoku zubního kamene

Obvykle se postup odstranění průtoku vzduchu kombinuje s metodou ultrazvuku. Jejím principem je ošetřit povrch zubů silnou hlavou vody pomocí hydrogenuhličitanu sodného (soda do pečiva). Často se tato metoda nazývá také pískováním. Tímto způsobem nelze odstranit velké a tlusté oblasti tvrdého plaku, takže je nejprve odstraněno ultrazvukem. Metoda odstraňování zubního kyslíku v ideálním případě odstraňuje měkké usazeniny a malé usazeniny pevných usazenin, takže je nejlépe použít k prevenci. Ačkoli povrchová úprava zubu je soda, je to stále abrazivní metoda, takže existuje určitá pravděpodobnost traumatizace zubní skloviny a dásní. 

Chemická metoda odstraňování zubního kamene

Při chemické metodě odstraňování tvrdého plaku se používají speciální roztoky zásad a kyselin, které rozpouštějí zubní kámen. Jedná se o poměrně agresivní metodu, protože existuje vysoká pravděpodobnost zranění koncentrovanými gumovými chemikáliemi. V naší době je tato metoda používána poměrně zřídka a pouze tehdy, pokud z nějakého důvodu nelze použít jiné metody.

Je bolestivé odstranit zubní kámen?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože citlivost dásní je pro různé lidi odlišná. Pokud se zobecníme, pak můžeme říci, že mechanická metoda je nejnepříjemnější, ultrazvuk je prakticky bezbolestný, dobře, vede laserová metoda, nezpůsobuje žádné nepohodlí.

Odstranění zubního kamene během těhotenství

Mnoho lidí se zajímá, zda je možné během těhotenství odstranit tvrdou desku. Odpovíme. V zásadě je to možné, ale pouze v případě, že nemáte fobii na zubních klinikách. Vzrušení a stres jsou přenášeny na vaše dítě, zatímco jeho puls zvyšuje. Samotný proces odstraňování nebude způsobovat žádné škody. Nepoužívejte pouze anestezii (v prvním trimestru těhotenství).

Odstranění zubního kamene alternativními prostředky

Co dělat, když máte fobii ve vašich zubních křeslech? Je možné vyzkoušet doma odstranění tvrdého vkladu alternativními metodami. Samozřejmě, že neposkytnou žádnou záruku, ale jak říkají "nezkoušejte mučit". Takže v tomto obtížném podnikání nám pomůže:

  • zuby se silným odvarováním větví ořechu několikrát denně;
  • použití pro odmašťování kůry ústní vody z vápna a prázdných košů na slunečnice;
  • aplikace uvnitř odvaru přesličky pole (pití 2-3 krát denně po dobu 20 dnů);
  • aplikace uvnitř vývaru z listů fazolí a lopuchu (nápoj 3 x denně);
  • častá konzumace citronů a ředkviček.

Bez ohledu na to, jak odstraníte zubní kameny, je vždy lepší než ignorovat jejich vzhled. Buďte zdraví!

Cena za odstranění zubního kamene

Jaké jsou náklady na odstranění zubního kamene? Cena za odstranění tvrzeného plaku se značně liší a závisí na umístění postupu, zvolené metodě a stavu ústní dutiny. Můžete vyjmout pevný povlak v okresní nemocnici, a to i při volné poukázku, ale pokud je to možné, je lepší řešit v dobré zubní kliniku, která má veškeré potřebné vybavení pro bezpečnou a kvalitní služby. Na Ukrajině, průměrná cena odstraňování zubního kamene s ultrazvukem + zubní ošetření metodou Air Flow je 300-600 UAH. Pokud chcete ušetřit peníze, pak na internetu, na speciálních stránkách, můžete zakoupit akční kupony za slevy na známých zubních klinikách.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.