^

Zdraví

Odstranění zubního kamene ultrazvukem

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nyní je obtížné najít osobu, která nikdy nepožádala zubaře o pomoc v jeho životě. Zubní zdraví závisí na mnoha faktorech. Obrovskou roli hraje dědičnost, ekologie, zdravá vyvážená strava a přítomnost špatných návyků. Ale to jsou všechny globální problémy, které je obtížné okamžitě zvládnout. Existují univerzální metody udržování zubního zdraví? Ano, existuje taková cesta! Jedná se o správnou hygienu ústní dutiny a včasné odstranění vytvrzeného plaku. V tomto článku budeme hovořit o odstranění kalkulu pomocí ultrazvuku.

trusted-source[1], [2], [3]

Indikace pro odstranění kalkulu ultrazvukem

V případě nedostatečného nebo nevhodného pro hygienu ústní dutiny měkké povlaku začíná tuhnout, mění v jakési „pláště“ zubu, která neumožňuje živin proniknout do zubní skloviny, tak i mechanicky tlačí měkkou část gumy, kdy dochází k odkrytí kořen zubu. To vše vede k otřesům a následkem ztráty zdravých zubů. Kromě toho, že přítomnost pevných usazenin na zubech prolomit acidobazické rovnováhy v ústech, což vede ke zvýšené pravděpodobnosti vzniku zubního kazu, ale i špatný dech. Aby se zabránilo takovému negativnímu účinku, je nutné včas odstranit tuhé nánosy. Ideální je odstranit tvrdou plaketou pomocí ultrazvuku. Proč? Vzhledem k tomu, díky nejnovější technologie, tento postup se stává prakticky bezbolestná, a náklady na jeho realizaci není tak velký. Jak postupuje tento postup? Za prvé, před provedením pečlivě zubař zkoumá ústech pacienta na přítomnost zubního lézí kazu, zánětu dásní, v případě potřeby, potom přiřadí další vyšetření X-ray, po který uzavírá možnost provedení postupu. Odstranění vklad zubního kamene vyrábí speciální zařízení, které je opatřeno tryskou - odstraňovač zubního kamene, který generuje vysokofrekvenční ultrazvukové vlny různého rozsahu. Scaler vypadá jako zakřivený drát ve tvaru písmene L, vyčištěný na konci. Pokud jsou vystaveny zubní kámen zvětšovač odskočí od posledního zubní skloviny, aniž by jej poškodil. Někteří zubaři před postupu pro pohodlí povrchu zubů se zpracuje s roztokem speciální fluorescenční, který barví pevné usazeniny v jasně modré, fialové nebo zelené. Nejčastěji odstranění postup zubního kamene ultrazvukem je bezbolestná, ale pacienti s citlivými dásněmi říci trochu nepohodlí. Pokud se bojíte bolesti, může být tento postup proveden lokální anestezií.

Výhody ultrazvuku odstraňování zubního kamene

Na rozdíl od svého předchůdce, ruční čištění zubního kamene s hákem, který se zdá být "brutální", odstraňování pevných usazenin metodou ultrazvuku má mnoho výhod. Dříve, po návštěvě zubaře a takové postupy zapamatovatelné remove tvrzené plaku pacientovi po dlouhou dobu jsem nemohl sebrat odvahu přijít znovu k tomuto „jízda na lékaře.“ Díky nové technice na čištění zubního kamene pomocí ultrazvuku postup byl prakticky bezbolestný, jemnější na povrch zubů a pro gumy méně traumatický. Tímto postupem bylo možné bez zvláštních problémů odstranit nejen supragingivní, ale i subgingivální kámen, jehož odstranění se dříve stalo skutečným mučením. Hned po postup odstranění se obvykle vytvrzuje plak ultrazvuk provádí speciální čištění zubů s Air Flow systém, který dává zuby světlejší odstín a zabraňuje následnému rychlému tvrdnutí měkký zubní plak. Dalším důležitým pozitivním aspektem odstranění kalkulu pomocí ultrazvuku je jeho poměrně nízká cena a dostupnost. Tento postup se provádí na většině velkých zubních klinikách, stejně jako ve všech soukromých zubních ordinacích.

trusted-source[4], [5], [6]

Nevýhody odstranění ultrazvuku zubního kamene

Způsob ultrazvukového odstraňování tuhých usazenin nemá prakticky žádné nevýhody. Z drobných nevýhod lze pozorovat nepatrné nepohodlí při použití škrabáku, malé traumatické tkáně dásní s odstraněním subgingiválního kamene a přítomnosti některých kontraindikací popsaných výše. V tomto případě lze zabránit bolesti způsobené odstraněním tuhých usazenin lokální anestezií, která ji předtím kontrolovala na alergickou reakci.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Kontraindikace k odstranění kalkulu ultrazvukem

Přestože odstranění kalkulu pomocí ultrazvuku je poměrně jednoduché, ale zde jsou kontraindikace. Nejprve je třeba poznamenat, že tento postup by měl být zahájen pouze se zdravými nebo plně ošetřenými zuby. Rovněž není možné odstranit tvrdé plaky zánětem ústní sliznice a dásní, přítomností vředů, stomatitidy. S opatrností při provádění tohoto postupu byste měla být léčena těhotná, protože samotný proces může způsobit velké stresy, které mohou nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte. Také nedoporučujeme čištění ultrazvukem a dětí. Je zcela zakázáno odstranit vytvrzené plaky, pokud:

  • přítomnost kardiostimulátorů a implantátů u pacienta (protože není známo, jak toto nebo toto zařízení může reagovat na simulaci ultrazvukem);
  • přítomnost konzolových systémů a ortopedických struktur (pokud jsou vystaveny ultrazvuku, mohou oslabit nebo dokonce zkolabovat);
  • porušování srdeční frekvence (odstranění pevných usazenin - to je nevyhnutelně psychologický stres, takže nedělejte tento postup pro osoby se slabým srdcem);
  • astmatické záchvaty (postup může způsobit laryngospasmus, který může vést k úrazu);
  • těžké formy epilepsie (odstranění zubního kamene ultrazvukem může vyvolat záchvat);
  • složité formy diabetes mellitus (u pacientů s tímto onemocněním je narušena koagulace krve, což může vést k prodlouženému krvácení a zvýšené pravděpodobnosti zánětu dásní);
  • infekční nemoci (AIDS, tuberkulóza, hepatitida);
  • akutní respirační virové infekce;
  • přítomnost onkologických onemocnění (s oslabením imunity onemocnění rakovinou, která může vést k dlouhé regeneraci dásní a možnému zánětlivému procesu);
  • porušení dýchání nosem.

trusted-source[11], [12], [13], [14]

Náklady na postup odstranění zubního kamene ultrazvukem

Dnes, odstranění zubního kamene ultrazvukem poskytuje většinu moderní stomatologie. Náklady na tento postup se liší v závislosti na typu kliniky a oblasti. Například město obyvatel Kyjeva v soukromých klinikách mohou zaplatit za odstranění zubního kamene ultrazvukem + Čistící Objemový průtok 400 až 800 UAH, obyvatelé ostatních regionech mohou využít tohoto postupu je o něco levnější jen za 250 až 500 UAH. Pokud chcete ušetřit peníze, je lepší jít na dobrou zubní ambulanci, kde budete vyčištěni z tvrdého nájezdu na přijatelnější částku, ale pro to budete muset počkat na obrat.

Recenze po odstranění zubního kamene ultrazvukem

Po postupu ultrazvukové extrakce zubů je zubní sklovina snadněji přijímána fluorid a vápník v produktech a zubních pastách, takže tento postup by měl být prováděn pravidelně, ale ne více než jednou za šest měsíců. Barva smaltu se stává lehčím alespoň jedním tónem, zápach z úst zmizí, pravděpodobnost zubního kazu je menší. Je zřejmé, že po odstranění zubního pevného usazu pomocí ultrazvuku se pravděpodobnost usazování nového vápnitého kamene snižuje.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.