^

Zdraví

Laserové odstraňování zubního kamene

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Byla nepříjemná vůně z úst? Gumy začaly bolet a zuby se uvolňují? Na zuby byla nalezena tvrdá tmavá vrstva? Všechny tyto znaky naznačují přítomnost pevných usazenin - zubního kamene. Co dělat v této situaci? Jak se léčit? Kde běžet? Reklama v médiích, billboardech a na internetu je plná různých metod čištění zubů, jak profesionálních, tak doma. Který z nich si vybere? V tomto článku se budeme podrobně zabývat laserovou metodou odstraňování zubního kamene - nejmodernější techniky v boji proti pevným usazeninám.

trusted-source[1]

Indikace pro odstranění zubního kamene pomocí laseru

Tvrdé usazeniny na zubech se mohou objevit z různých důvodů. Jedná se o nedostatečnou nebo nesprávnou péči o ústní dutinu a jedení pouze měkkých potravin a narušeného metabolismu a přítomnosti špatných návyků a mnohem více. Musí se vždy pamatovat na to, že v důsledku kalení měkkého povlaku nastává zubní kámen. Proto musíte pečlivě sledovat ústní hygienu a navštěvovat stomatologickou službu pro preventivní účely nejméně jednou za šest měsíců. Ale co dělat, když se tatár už vytvořil? Samozřejmě musíte kontaktovat odborníka, abyste ho odstranili. Nejbezpečnější a atraumatická metoda, jak se zbavit tohoto nepříjemného jevu, je odstraňování zubního kamene z laseru. Tato inovativní technologie byla vynalezena v poslední době a vyžaduje vysoce profesionální nákladné vybavení, takže se na všechny služby zubní kliniky nemohou pochlubit.

Co je jedinečné při postupu odstranění zubního kamene laserem? Typicky, odstraňování ztuhlých ložisek v průběhu procesu laserové ošetření se skládá ze stejných kroků, jako je odstranění ultrazvukem, a to: přípravu ústní dutiny, úplné odstranění ztuhlé usazeniny a zubní postupy brousí Průtok vzduchu. V první fázi zubař zkoumá ústní dutiny na přítomnost kazu, skloviny čipy, výplní, zubní implantáty, stomatitidy, zánětu dásní, a tak dále, po které poskytuje závěr o možnost provádění postupů. Dále s pomocí speciálního vybavení probíhá proces laserového odstraňování zubního kamene. Někteří zubní lékaři používají speciální řešení pro vizualizaci, zbarvení povrchu tvrdého plaku v jasné barvě.

Princip akce zubního laseru je jedinečný svým vlastním způsobem. On zničí jenom něj, aniž by zcela ovlivnil smalt a vnitřek zubu. Co je to tajemství? Faktem je, že laser působí pouze na látky obsahující kapalinu a jistě víme, že zubní sklovina je nejtěžší formace v našem těle a prakticky nemá ve složení molekul vodu. Zařízení má několik režimů, díky nimž lze snadno odstraňovat jak pevné usazeniny, tak měkké povlaky. Působení laseru je kombinováno s proudem speciální směsi vody a vzduchu, který propláchne i ty nejmenší částice zubního kamene. Díky této technice můžete odstranit nejsložitější formu tvrdého plaku - subgingival. Konečnou fází laserového měřítka je procedura Air Flow, která jemně brousí povrch zubů a čistí mezizubní prostory.

Některé kliniky nabízejí dodatečnou službu v podobě nanesení na povrch smaltu speciální pasty obsahující fluor, saturační zubní sklovinu s užitečnými látkami.

Výhody odstraňování laserového zubního kamene

Na rozdíl od metody odstranění pevných usazenin pomocí odstranění ultrazvuk laser má velkou výhodu, že v zařízení, postup trysky nedotýkala povrchu zubu, a působí na dálku, čímž se zcela eliminuje možnost zranění skloviny a dásní dělohy. Také stojí za zmínku, je skutečnost, že při odebrání tartar je odstraněna pomocí laseru nejen plaketu, ale také k čištění vnitřního povrchu zubního kazu, který brání jeho dalšímu rozvoji. Působení lasera má baktericidní účinek, takže si můžete být jisti, že po ukončení léčby nebudete mít v ústech žádné patogenní bakterie. Další výhodou laserové techniky je vlastnost bělení. Nepotřebujete podrobit další proceduře bělení zubů po čištění laserem, protože zubní sklovina bude 2-3 odstíny lehčí. A nakonec chceme potěšit ty, kteří se bojí zubních lékařů jako požár. Odstraňování zubního kamene pomocí laseru je absolutně bezbolestné! Provedení tohoto postupu nevyžaduje předběžnou anestezii a morální přípravu. A i když máte malé gumové léze, pak po vystavení dutině ústní pomocí laseru se hoji dvakrát rychleji.

trusted-source[2], [3], [4]

Nevýhody odstranění zubního kamene z laseru

Téměř jediná, ale také poměrně významná nevýhoda laserového čištění pevných ložisek je jeho cena. Tato metoda nemůže nabídnout všechny zubní ordinace a dokonce ani všechny zubní kliniky. Ale kvůli řádné péči o ústní dutinu si myslíme, že stojí za to podívat. Chceme také, aby se zabránilo, že u pacientů, kteří mají velké množství plomby nebo rozšíření photopolymer zubní částech lze pozorovat nerovný povrch bělící zubní sklovinu, as fotopolymeru špatně k objasnění.

Kontraindikace k odstranění zubního kamene laserem

Postup odstraňování zubního kamene pomocí laseru nemá prakticky žádné kontraindikace. Stejně jako u ostatních metod se odstraňování tuhých usazenin pomocí laseru nedoporučuje těhotným ženám a dětem s dětskými zuby. Relativními kontraindikacemi jsou stomatitida, zánět dásní, velké množství těsnění. K plné kontraindikaci lze přičíst:

  • AIDS, hepatitida, tuberkulóza a další infekční nemoci;
  • Pacient má epileptické onemocnění nebo astmatické záchvaty;
  • přítomnost ortopedických struktur na zubech;
  • přítomnost kardiostimulátorů nebo jiných implantátů v těle;
  • nachlazení nebo rýma.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Náklady na postup odstranění zubního kamene pomocí laseru

Bohužel metoda odstraňování zubního kamene pomocí laseru je stále velmi vzácná, protože náklady na laserové instalace jsou velmi vysoké a vyžaduje určité dovednosti v práci, takže kliniku s její aplikací lze nalézt pouze ve velkých městech. Náklady na proceduru jsou velmi vysoké (téměř desetkrát vyšší než metoda ultrazvuku). Kyjev soukromé zubní kliniky nabízejí laserové čištění v oblasti 5000-7000 UAH, soukromé kliniky jiných měst se mohou lišit v nižších nákladech, ale ne výrazně, a to 4000-6000 UAH pro obě čelisti.

Recenze po čištění laserem

Po použití laseru na čištění zubního kamene se pravděpodobnost zubního kazu sníží, nepříjemná zápach z úst zmizí. Velmi příjemným překvapením je účinek bělení zubů. Ti lidé, kteří při vyčištění zubů utrpěli krvácející dásně, zaznamenali méně traumatickou sliznici. Díky působení laseru se zubní sklovina stává mnohem citlivější na užitečné látky pocházející z vnějšího prostředí, totiž fluor a vápník. Pokud provádíte profesionální čištění zubů laserem pravidelně, můžete se vyhnout tak závažným onemocněním, jako je parodontitida a periodontitida.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.