^

Zdraví

Intrakorporální a mimotělní detoxikace

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Intrakorporální detoxifikace (enterosorpce)

Pro vazbu toxinů v těle a jejich následnou eliminaci se používají léčiva, která jsou schopna adsorbovat nízko a středně molekulární toxická činidla na povrchu molekul účinné látky. Při zndo- a exogenní intoxikaci má použití takových léků obecně pozitivní, i když ne velmi výrazný účinek.

Účel

Osvobození organismu od exogenních a endogenních toxinů jejich adsorpcí v gastrointestinálním traktu a krevním řečišti, následovanou eliminací močí a výkaly.

Indikace

  • Akutní intoxikace povrchově aktivních látek. 
  • Silné podmínky pro zrušení povrchově aktivních látek.

Kontraindikace

Intrakorporální detoxikace se nepoužívá při kontraindikacích k použití určitého enterosorbentu. Například aktivní uhlí je kontraindikováno u případů eroze, žaludečních vředů, rheopolyglucinu při anurie, akutního srdečního selhání apod.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Popis enterosorbentů

Podle chemické struktury řady léků pro detoxifikaci lze intrakorporální léčiva izolovány z uhlí, polymery glukózy (celulóza, škrob, dextran), polyvinylpyrrolidon (povidon) a deriváty kyseliny křemičité (Enterosgelem).

Sorbenty v lékových formách pro orální podávání, použitá při akutní toxicity povrchově aktivních látek, při orálním (benzodiazepiny, barbituráty, alkohol a jeho náhražky, opiáty, drogy a konopí al.).

Přípravky pro intravenózní použití, na bázi polymeru, dextrin glukózy (reopoligljukin) - je předepsán pro akutní endogenní a exogenní intoxikaci jakékoliv etiologie. Tyto látky jsou méně účinné, když molekuly toxinu jsou lipofilní (barbituráty, kanabinoidy) nebo související s transportními proteiny (butyrofenony, barbituráty a benzodiazepiny s prodlouženým účinkem, jako je například fenobarbital a phenazepam).

Možné komplikace

Neoznačeno.

Extrakorporální detoxikace

Zvláštností extrakorporálních detoxikačních metod je nutnost odstranění biologických médií (krev, plazma, tekutina) pro jejich čištění z toxinů mimo tělo. Výjimkou je peritoneální dialýza, tradičně se však připisuje mimotělním metodám. Pro realizaci mimotělní detoxikace se používají sorpční, membránové, gravitační, oxidační a fotochemické technologie krevního zpracování.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.