Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jak zvýšit hladinu dopaminu?

Lékařský expert článku

Psycholog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 01.06.2018

Jak zvýšit hladinu dopaminu je naléhavý problém pro lidi, kteří trpí depresí, špatnou náladou a depresí. Podívejme se na to, co je dopamin a jak se dá zlepšit.

Každý z nás měl dny, kdy je nálada nízká, není touha komunikovat s ostatními a existují pesimistické názory na budoucnost. Důvodem tohoto stavu je nedostatek hormonu dopaminu. Dopamin může být regulován stejně jako řada dalších hormonů. Teď je tu každá šance překonat špatnou náladu.

Dopamin je látka, která je zodpovědná za psychoemotický stav, tedy náladu. Hormon podporuje funkce mozku a srdce, umožňuje vám regulovat váhu, ale co je nejdůležitější - je zodpovědný za úroveň účinnosti. Bez hormonu štěstí by tělo bylo v neustálé depresi a únavě a všichni lidé měli nadváhu.

trusted-source[1], [2]

Symptomy nízké hladiny dopaminu

Symptomy nízké hladiny dopaminu vedou k vážným následkům. Nedostatek tohoto hormonu je příčinou negativních projevů jak na psychoemotionálním stavu těla, tak na fyzickém zdraví. Hlavní příznaky nízké hladiny dopaminu se projevují jako:

 • Obezita a metabolické problémy. 
 • Deprese, apatie, podrážděnost. 
 • Anhedonia, cukrovka. 
 • Poruchy v činnosti kardiovaskulárního systému. 
 • Patologická agresivita. 
 • Parkinsonova choroba a dyskineze. 
 • Chronická únava a halucinace. 
 • Snížená sexuální touha. 
 • Giperkinezie a demence.

Nedostatek dopaminu vede k velmi závažným následkům, které ovlivňují kvalitu života, a to jak u pacienta, tak u ostatních. Nedostatek dopaminu však může být vždy naplněn, což je hlavní věc, která má včas reagovat na manifestované příznaky.

Kdo kontaktovat?

Jak zvýšit hladinu dopaminu alternativními prostředky?

Jak zvýšit hladinu dopaminu alternativními prostředky je naléhavý problém pro lidi, kteří trpí nedostatkem tohoto hormonu. Podívejme se na to, jak zvýšit dopamin alternativními prostředky, které léky účinně ovlivňují zvýšení hormonu štěstí.

 1. Produkty s tyrosinem syntetizují příjemný hormon, tj. Dopamin. Mezi tyto produkty patří některé druhy ovoce a některé zeleniny (řepa a zeleninové saláty s pampelišky a kopřivy), mořské plody, potraviny bohaté na bílkoviny, zelený čaj a ženšen.
 2. Pravidelné cvičení je klíčem k udržování dopaminu na normální úrovni. Fyzická aktivita je klíčem k dobré náladě, dobrému zdraví a krásnému, štíhlému tělu. Kromě toho sporty stimulují produkci nejen dopaminu, ale také serotoninu. Pokud tedy trpíte slezinou, jděte na běh, jeďte na kole nebo se jen projděte.
 3. Mít sex, tedy fyzickou intimitu mezi mužem a ženou, je další alternativou, která zvyšuje hladinu dopaminu. Pravidelná afinita je zárukou dobré nálady, dobrého zdraví a sebevědomí.
 4. Kromě fyzické blízkosti je vývoj hormonu dopaminu ovlivněn láskou a náklonností. Stav lásky, zejména pokud tento pocit vzájemně způsobuje, že srdce poráží častěji, naplňuje život emocí a příjemnými dojmy. To znamená, že zamilování je skvělou příležitostí ke zvýšení hladiny dopaminu a péči o své zdraví.

Pokud dodržujete všechna výše uvedená pravidla, ale příznaky nedostatku dopaminu nezmizí, je možné vyvinout hormon z jednoho z následujících faktorů:

 • Kouření, alkohol a drogy jsou nejhoršími nepřáteli lidského těla. Jednoduše blokují normální produkci dopaminu a vytvářejí falešný dojem spokojenosti, který velmi rychle prochází. Je to kvůli tomuto pocitu, že špatné návyky jsou návykové a zcela závislé.
 • Potraviny, které mají vysoký obsah nasycených tuků, jsou dalším důvodem pro nedostatek dopaminu. Kromě toho tyto produkty nepříznivě ovlivňují činnost kardiovaskulárního systému a vedou k zablokování tepen a žil. To platí také pro potraviny, které mají vysoký obsah cukru.
 • Častá spotřeba kávy zpomaluje produkci dopaminu. Káva zvyšuje produkci serotoninu, ale kofein, který je obsažen v nápoji, snižuje hladinu dopaminu.

Nadbytek dopaminu je příčinou koagulace krve a skoků nálad. Normální hladina hormonu štěstí příznivě ovlivňuje práci ledvin, celkové pohody a emocionální stav.

Produkty, které zvyšují hladinu dopaminu

Znalost produktů, které zvyšují hladinu dopaminu, může vytvořit dietu, která udržuje pohodu a náladu na vysoké úrovni. Produkty, které stimulují hormon štěstí - je to nejjednodušší a nejkrásnější způsob, jak rozveselit a zlepšit emocionální stav. Pro výrobu dopaminu jsou odpovědné produkty s vysokým obsahem tyrosinu. Takže produkty zodpovědné za úroveň dopaminu v těle:

 • Mořské plody - omega-3 mastné kyseliny, které jsou bohaté na mořské plody, jsou přímo spojeny s produkcí dopaminu.
 • Vejce - mají zvláštní hodnotu, protože obsahují velké množství tyrosinu.
 • Řepa - rostlina působí na tělo jako antidepresivum, obsahuje betain a dopamin.
 • Kale (zelí) - pomáhá tělu produkovat dopamin a obsahuje kyselinu listovou.
 • Jablka - zabraňují degeneraci nervových buněk a zvyšují hladinu hormonu štěstí.
 • Banány - toto ovoce obsahuje aminokyselinu tyrosin, která syntetizuje dopamin. Přes vysoký obsah kalorií banánů zvyšují náladu a zlepšují emoční stav, bojují proti depresi.
 • Jahody jsou další plody s vysokým obsahem tyrosinu.
 • Zelený čaj je zdravý nápoj, který příznivě ovlivňuje celé tělo, stimuluje kardiovaskulární systém a urychluje produkci dopaminu.

Léky, které zvyšují hladinu dopaminu

Léky, které zvyšují hladinu dopaminu - to je výborný nástroj pro lidi, kteří trpí nízkou hladinou hormonu štěstí. Zpravidla se doplňky stravy, které jsou pro lidské tělo bezpečné, slouží jako léky, které zvyšují hladinu dopaminu. Podívejme se na hlavní léky, které zvyšují hladinu dopaminu v těle.

 • Fenylalanin je aminokyselina, která převádí tyrosin a syntetizuje ho na dopamin.
 • Tyrosin je látka, která se nachází v mnoha produktech. Hlavním účinkem tyrosinu je to, že se mění na dopamin. Takže příprava tyrosinu se syntetizuje z fenylalaninu a mění se na hormon štěstí.
 • Ginkgo biloba je rostlinný přípravek, který zvyšuje tok kyslíku do mozku a zajišťuje normální krevní oběh. Lék zvyšuje hladinu dopaminu a podporuje normální přenos nervových impulzů.

Velmi často jsou psychoterapeuti a neuropatologové předepisováni pacientům trpícím prodlouženou depresí antidepresiv a léků, které zvyšují hladinu dopaminu. Ale správná, zdravější strava, pravidelné cvičení je nejlepší způsob, jak zvýšit hladinu dopaminu a obnovit normální psycho-emocionální stav.

trusted-source[3], [4], [5], [6]

Byliny, které zvyšují hladinu dopaminu

Byliny, které zvyšují hladinu dopaminu - prostředku alternativní medicíny, která pomáhá obnovit normální tělesnou práci a vytvářet emocionální pozadí. Podívejme se na bylinky, které se nejčastěji používají ke zvýšení hladiny dopaminu.

 • Ginkgo bilobate je rostlina, která má složité chemické složení. Ginkgo obsahuje dopamin v čisté formě, stejně jako asparagin, bilobetin, thymin, vápník, fosfor a další látky.
 • Nettle - rostlina má tonizující a stimulující účinek na tělo. Na výrobu salátů se používá netrpělivost. Kopřiva obsahuje velké množství dopaminu, je zvláště ceněna pro zlepšení výkonu kardiovaskulárního systému a pro stimulaci granulace postižených tkání.
 • Pampeliška - má diuretický, laxativ a uklidňující účinek na tělo. Stejně jako kopřivy se doporučuje pampeliška používat v salátech nebo vařit sušené pampelišky v čajových nebo infuzích pro zvýšení hladiny dopaminu.
 • Ženšen je rostlina, která zlepšuje paměť a zrak, normalizuje proces metabolismu, zlepšuje funkci kardiovaskulárního systému. Ale nejdůležitější je, že ženšen je zdrojem dopaminu. Denní používání čaje s ženšenem je vynikající způsob, jak se naplňovat energií a pozitivní náladou po celý den.

Jak zvýšit hladinu dopaminu? Zdravý životní styl, správná výživa a pozitivní postoj jsou nejjednodušší pravidla, která pomohou obnovit produkci hormonu štěstí a zlepšit psycho-emocionální stav. Odmítnutí špatných návyků je zárukou, že deprese a nervozita vás nebudou rušit, protože hladina dopaminu bude normální.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.