^

Zdraví

Neuropatolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Neuropatolog je odborník, který provádí prevenci a léčbu různých poruch, onemocnění centrálního a periferního nervového systému. Takovýto specialist je nezbytný pro časté bolesti hlavy a závratě, s cerebrovaskulárními chorobami po poranění hlavy, při poruchách periferního a centrálního nervového systému s častou ztrátou vědomí a Parkinsonovy nemoci.

Lidský mozek a mícha kontrolují zcela všechny systémy a orgány lidského těla. Jejich stav závisí na tom, jak člověk vidí, slyší, mluví, vnímá okolní svět, uvědomuje si, atd. Stres, únava, podrážděnost jsou všechny stavy, které jsou patologickými pro tělo a pro prevenci závažných stavů spojených s nervovými poruchami, je velmi důležité včas konzultovat neurologa.

V moderních podmínkách je nesmírně důležité pečovat o vlastní zdraví. Bolest je prvním signálem těla, že v práci dochází k rušení, tento signál nemůže být ignorován. Když je bolest v zádech, užívání léků proti bolesti nebude přinést požadovaný účinek, tyto prostředky pomohou pouze v době odstranění bolesti, ale ne příčinu jejího vzhledu. Bolest zad je jedním z nejčastějších důvodů kontaktování neurologa, existuje však řada dalších příznaků, které je třeba vzít v úvahu. Příznaky, které mohou naznačovat možné problémy CNS patří: bolesti hlavy (časté nebo vyplývající z času na čas), ztráta vědomí, zraku, řeči, závratě, hučení v uších, různé poruchy spánku, křeče, konstantní únava nebo slabost.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Kdo je neurolog?

Neuropatolog se ve své praxi věnuje léčbě onemocnění nervového systému (CNS, periferních nervů). Specialista je obvykle léčen po mrtvici, s osteochondrózou, poruchou zraku, sluchem, citlivostí, bolestem hlavy atd.

Odborník, když se s ním obrací, nejprve určuje příčinu poruch v práci organismu, zjišťuje lézi a stupeň poškození nervového systému a poté jmenuje vhodnou léčbu.

Kdy mám jít k neurologovi?

Vyhledat pomoc neurologem je nutné v případě symptomů, jako je ucpání a nesnášenlivost, různé zatížení, poklesu krevního tlaku, pocitem únavy konstantní, snížená bdělost, pocení, poruchy spánku, zvýšená úzkost.

Neuropatolog vám pomáhá najít a odstranit příčinu častých bolesti hlavy, závratě, výkyvy nálad, tinnitu nebo v hlavě.

Jaké diagnostické metody používá neurolog?

Po počátečním vyšetření pacienta neurolog předepisuje standardní testy - obecnou analýzu krve a moči. V každém jednotlivém případě se odborník rozhodne, zda je potřebný další výzkum nebo ne.

Neurológ používá ve své práci tyto diagnostické metody:

 • elektroeuroromografie - soubor metod, které jsou zaměřeny na hodnocení funkčního stavu neuromuskulárního systému. Tímto diagnostickým postupem se vysílá nervový impuls podél senzorických a motorických vláken periferních nervů;
 • elektroencefalografie - umožňuje určit funkční stav mozku, existující ohniskové léze, jejich závažnost a polohu, reaktivitu centrálního nervového systému atd.;
 • rheoencephalography - umožňuje vyhodnotit mozkovou cirkulaci;
 • echoencefaloskopie - tato neurofyziologická a ultrazvuková diagnostika umožňuje zhodnocení patologických procesů v substanci mozku;
 • Radiografie lebky, páteře - Rentgenové vyšetření kostí lebky, páteře. Metoda je široce používána v psychoneurologické praxi pro deformace, změny ve velikosti lebky, lebky mozku, cerebrální příznaky;
 • myelografie - je porovnáno rentgeny páteře, ve kterém páteřní kanál injekcí kontrastního činidla, které umožní lékařům vyhodnotit strukturu subarachnoidálním prostoru a nervových kořenů. Obvykle je tento způsob vyšetření předepsán pro patologie míchy;
 • pneumoencefalografie je také kontrastní rentgenová studie, ve které je do cerebrálního cerebrálního prostoru vstřikován vzduch. Metoda je široce používána pro anomálie ve vývoji nervového systému, diagnostiku nádorů a podobně. Obvykle se pneumoencefalografie provádí ve spojení s diagnostickou punkcí;
 • Počítačová tomografie je nejúčinnější a nejúčinnější metodou moderní diagnostiky. Zvláštní rentgenový přístroj umožňuje získat snížený obraz téměř jakékoli oblasti, která je předmětem šetření. Obvykle je tato metoda vyšetření určena k potvrzení patologie zjištěné jinou diagnostickou metodou;
 • Magnetické rezonanční zobrazování (MRI) - pomocí rádiových vln a speciálního magnetického pole jsou získány vysoce kvalitní obrazy, které pomáhají při diagnostice mnoha onemocnění. Obvykle je studie předepsána pro poruchy mozkové aktivity, pro detekci nádorů apod .;
 • pozitronová emisní tomografie (PET) - je moderní a nejpřesnější metoda pro diagnostiku neurologických, srdečních a onkologických onemocnění;
 • angiografie je kontrastní radiografické vyšetření krevních cév, tato metoda se používá hlavně ke studiu průtoku krve a diagnostice vaskulárních onemocnění nebo přilehlých tkání.

Co dělá neuropatolog?

Neuropatolog se zabývá léčbou onemocnění spojených s nervovým systémem, které se dělí na centrální (hlavu a míchu) a periferní (jiné nervy).

Každá nemoc má obvykle své vlastní příznaky, které jsou pro ni jedinečné. Nejčastějším příznakem, který doprovází většinu onemocnění nervů a nervového systému, je bolest. Obvykle se jedná o bolesti hlavy, bolesti v krku, zádech, končetinách.

Bolest na krku je signál, který vyžaduje zvýšenou pozornost. Především proto, že prochází míchou a existuje velké množství kořenů, jejichž zánět nebo upínání způsobuje onemocnění periferního nervového systému (radikulitida).

Bolest v dolní části zad, páteře, hrudní oblasti může nastat při osteochondróze, radikulitidě.

Bolest v končetinách (paže a nohy) může vzniknout z mnoha důvodů. V tomto případě byste nejdříve měli kontaktovat neurologa. Vzhledem k tomu, že to může být způsobeno patologickými stavy periferních nervů. Pokud je kromě bolestivých pocitů i pocit necitlivosti nebo přecitlivělosti, svalová slabost je neurolog, je to lékař, který má být léčen jako první.

Zvláštní pozornost by měla být věnována svalové slabosti, která je velmi důležitým příznakem. V tomto případě jeden sval na obličeji oslabil, nebo úplně na ruce nezáleží, je třeba okamžitě vyhledat pomoc odborníka, protože takový stav naznačuje těžké neurologické onemocnění.

Lékař obvykle provádí předběžnou diagnózu po počátečním vyšetření pacienta. Hlavní příčiny necitlivost nebo ochrnutí končetin lícní nerv jsou neuritida lícního nervu, CNS krvácení, mrtvice, dědičných chorob, nebo zhoubné nádory centrálního nervového systému, autoimunitní onemocnění.

Vertigo je hlavním důvodem, proč neurolog potřebuje konzultaci. U odborníka na přijímání zjišťuje stávající patologii krčních cév nebo lézí určitých oblastí mozku.

Pokud je v očích dvojité vidění, vzniká strabismus, problémy s viděním jsou naléhavým důvodem pro kontakt s neurológem, všechny tyto příznaky téměř vždy ukazují organické léze centrální nervové soustavy.

Jaké nemoci se léčí neurológem?

Nemoci, s nimiž se neurolog ujedná, souvisí s nervovým systémem. Porušení centrálního nervového systému a periferních nervů může způsobit různé poranění hlavy, radikulitidu, osteochondrózu a její komplikace, intervertebrální kýly. Poruchy cerebrální cirkulace, mrtvice a CNS nádorů mohou také narušit funkce nervového systému.

Nebezpečné příznaky, které vyžadují odbornou intervenci, jsou časté a závažné bolesti hlavy, migrény, závratě, ztráta vědomí, epileptické záchvaty, poruchy spánku, tinnitus.

Neurológ ošetřuje takové orgány, jako je mozek a mícha, nervy, páteř, thalamus.

Poradenství neurologa

Většina problémů, které jsou adresovány neurologovi, souvisí s páteří. Abyste zabránili vzniku závažných onemocnění, neuropatolog doporučuje věnovat zvláštní pozornost své posteli, je to v pohodě, že záleží na zátěži. Matrace by měla splňovat fyziologické vlastnosti páteře, takže je stejně škodlivé spát jak na holé dřevěné desce, tak i na pérové polštáře.

Postel by měla být mírně tuhá, je důležité vzít v úvahu váhu osoby - čím větší váhu, tím tvrdší matrace by měla být. To je také škodlivé spát na příliš velkých polštářů, v tomto případě je hlava v nesprávné poloze, což vede k edému svalů krku.

Abyste si odpočinuli dobře, je třeba se během spánku postarat o pohodlnou pozici. Někteří lidé upřednostňují spát na žaludku, po kterém si všimnou, že dolní část zad začíná ráno bolet. V tomto případě můžete pod žaludek položit malý polštář.

Při osteochondróze, kdy je obtížné najít vhodnou pozici, můžete na lůžko položit dřevěný štít, na který umístíte 5-8 cm pěnovou gumu a přikrývku, nejlépe vlněné.

Pokud dotyčný o dávání k bolesti nohou pod kolenem se doporučuje umístit koberec nebo zkroucené od ručník role (nebo polštář), ke snížení napětí sedacího nervu, stejně jako k odstranění bolesti.

Než půjdete ráno do postele, musíte se dobře dostat na jednu stranu a druhou, pak sednout asi jednu minutu s nohama dolů na podlaze a pak jít nahoru.

Neuropatolog bude nejen pomáhat při diagnostice a léčbě nemocí spojených s nervy, ale bude doporučovat účinné preventivní metody, které pomohou zabránit řadě neurologických onemocnění. Hlavním úkolem je včas vyhledávat pomoc odborníka, v tomto případě se zvyšuje pravděpodobnost úplného zbavení se nemoci.

trusted-source[5], [6], [7]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.