^

Zdraví

Neurológ

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Neurológ je odborník spojený s neurologií - zvláštní oddělení medicíny, jejímž předmětem jsou onemocnění nervového systému (centrální a periferní).

Proto je otázka "Kdo je neurolog?" Dá se odpovědět takto: Jedná se o doktor, který získal vyšší odborné vzdělání a ukončil specializaci v neurologii. Je určen k provádění diagnostiky, léčby a prevence různých onemocnění mozku a míchy, stejně jako periferního nervového systému na vysoké profesionální úrovni. V první řadě takový odborník zkoumá příčiny a odhaluje mechanismy vývoje onemocnění, zjišťuje příznaky, určuje metody diagnostiky a poté přiřazuje nejlepší metody pro léčbu diagnostikované nemoci. Kromě toho je pravomocí neurologa jmenovat účinná preventivní opatření zaměřená na posílení zdraví lidského nervového systému.

Je třeba poznamenat, že v naší době jsou pojmy "neurologa" a "neuropatologa" totožné a nemají žádné rozdíly ve smyslu. Jedná se o jednoho specialistu, jehož práce spočívá v identifikaci patologií, poruch a léčby všech druhů onemocnění souvisejících s aktivitou mozku, míchy, nervů a nervových vláken a plexů.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdy mám jít k neurologovi?

Neurolog je povinen vám pomoci v případě, že v těle jsou poruchy centrálního nebo periferního nervového systému.

Mnoho lidí se zajímá o otázku "Kdy mám jít s neurológem?" To znamená, jaké příznaky by měly naznačovat potřebu získat pomoc od tohoto specialisty? Především je třeba poznamenat následující příznaky: 

  • periodická synkopa a mdloby; 
  • závratě, bolesti hlavy a obecné slabosti; 
  • křeče a tik; 
  • letargie končetin; 
  • necitlivost některých oblastí těla; 
  • hluk v hlavě a uších;
  • nespavost, poruchy spánku; 
  • porucha paměti a koncentrace pozornosti; 
  • zhoršení zraku, sluchu a zápachu; 
  • neurotických poruch.

Důvodem návštěvy neurologu je také zranění hlavy a jakákoli jiná kraniocerebrální poranění, tk. Jejich následky se obvykle objevují po určité době a mohou vést k závažným komplikacím.

Důvodem zkušeností může být nevolnost a zvracení, které nejsou spojené s příjmem potravy, stejně jako řeč a hlasové změny, poruchy močení, stejně jako pohyb v horních a dolních končetin, strachu a posedlosti. Při pozorování jednoho z těchto příznaků se musí co nejdříve apelovat na neurologa, aby se zabránilo nebezpečí spojená s vývojem závažných onemocnění, jako je například jako nádor na mozku, pacient vyžaduje okamžitý transport do nemocnice k dalšímu vyšetření a případnou chirurgický zákrok.

Jaké testy mám vzít, když kontaktuji neurologa?

Neurológ pomůže diagnostikovat onemocnění nervového systému a také předepisuje nejoptimálnější metody jeho léčby. Během recepce, lékař obvykle provádí neurologické vyšetření pacienta a žádá jej o stížnostech, symptomy, trvání a charakteristiky nemoci, se dozví o přítomnosti doprovodných onemocnění se zajímají o způsobu života pacienta a jeho genetické predispozice.

Jaké testy mám vzít, když kontaktuji neurologa? V zásadě všechny nezbytné testy a vyšetření, které lékař po vyšetření pacienta jmenuje. Vedle obecného krevního testu, který indikuje stav těla jako celku, může být nutné provést řadu dalších vyšetření. Vše závisí na tom, jaké symptomy jsou pozorovány při vývoji onemocnění. Důležitý je také dědičný faktor a testy mohou být potřebné k určení predispozice pacienta k určitým neurologickým onemocněním.

Na vyšetření, bude neurolog kontrolovat reflexů pacienta a určí se terapeutických opatření, která mají přiřadit další analýzy a testy. Například, kromě uvedení obecnou analýzu krve, pacient může potřebovat Dopplerův ultrazvuk krku a hlavy, nebo elektroencefalografie (EEG) a myography (electroneuromyography) nebo magnetickou rezonancí (MRI) mozku. Často určit příčiny onemocnění pacient potřebuje dodatečné studie v podobě otoakustických emisí, sluchovou zkoušku nebo studii zorného pole. Pokud je to nutné, může lékař předepsat jako rentgeny páteře.

Jaké diagnostické metody používá neurolog?

Neurológ se specializuje na detekci neurologických onemocnění a předepisuje optimální metody léčby, aby se zbavil symptomů, které zabraňují pacientovi vést plnohodnotný a zdravý život.

Jaké diagnostické metody používá neurolog? V moderní medicíně je ultrazvuk široce používán k detekci nejmenších poruch v práci vnitřních orgánů člověka. Kromě ultrazvuku, lékař může poslat pacienta do počítače (CT) nebo magnetické rezonance (MR) zobrazování mozku a míchy, elektroencefalografie, electroneuromyography, radiografii. Mezi další metody diagnostiky onemocnění nervového systému je možné identifikovat laboratorní metody (např. Lumbální punkci). Jedním z hlavních způsobů získání informací pro diagnostiku onemocnění je pohovor s pacientem.

Mezi způsoby léčby neurologických onemocnění lze rozlišit léky, bezdrogové, fyzikální a chirurgické metody. V souladu s lékařským ošetřením tedy neurolog jmenuje pacienta potřebnými léky. Léčba non-léčivo zahrnuje stravu, bylinné medicíny, akupunkturu, stejně jako metod alternativní medicíny, reflexologie a manuální terapie, léčebné masáže. Fyzický Způsob léčení neurologických onemocnění snižuje použití různých komplexů cvičení a fyzikální terapie: magnetoterapie, laserová terapie, diadynamik, Miostimulace elektroforézy. S progresí onemocnění, i přes použití jiných léků, pacient potřebuje chirurgickou intervenci. Neurochirurgové vykonávají různé operace, a to jak na mozku a míchu, tak i na nervových vláknech.

Co dělá neurolog?

Neurológ musí mít vysoké odborné znalosti z oboru neurologie, aby správně diagnostikoval onemocnění nervového systému a předepsal nejúčinnější léčbu s cílem okamžitého zotavení pacienta.

Co dělá neurolog konkrétně? Jeho úkolem je diagnostikovat onemocnění přímo související s poruchami činnosti centrálního a periferního nervového systému člověka a zapojit se do léčby. K tomuto druhu chorob jsou různé odchylky v práci mozku a míchy, stejně jako nervové plexusy. Jedná se o neuritis, neuralgii, encefalitidu, epilepsii, mrtvice, nádory a různé poruchy oběhu v mozku, stejně jako jiné nemoci. Nejčastěji předchází vývoj nemoci změny v duševním stavu pacienta a jeho chování. V takových případech by se na lékařské vyšetření měli podílet i další odborníci, jako je psychiatr nebo psychoterapeut, aby byla stanovena přesná diagnóza onemocnění. Je třeba poznamenat, že neurolog se zabývá výhradně diagnózou a následnou léčbou onemocnění nervového systému, které nejsou spojeny s poruchami nebo změnami v lidské psychice.

Neurology léčení pacientů trpících bolestí zad, krku a hrudní páteře, bolesti hlavy, závratím, stejně jako s IRR příznaky deprese, obsedantně-kompulzivní poruchy, neurózy, perinatální encefalopatie, polyneuropatie, atd. Pacienti jsou také stále neurolog těch, kteří mají poruchu deficitu pozornosti, různé poškození periferních nervů, trpí onemocněním kloubů, klíšťata, stavu zvýšené úzkosti.

Na recepci má lékař možnost posoudit funkční stav nervového systému pacienta, čímž odhalí jakékoliv poruchy elektrické aktivity různých částí nervového systému těla. Například metoda elektroencefalografie pomáhá identifikovat a fixovat záchvaty a metoda elektromyografie se používá k posouzení stavu svalů pacienta.

Tyto neurologické vyšetření jsou obvykle doplněny laboratorními výsledky krevních testů, které poskytují příležitost k určení celkového zdravotního stavu pacienta.

Nejčastějším příznakem, který je důvodem návštěvy neurologu, je bolest hlavy. Je zjištěno, že 75% celé populace naší planety pravidelně trpí bolestí hlavy různých etiologií. Často lidé se ani nesnaží pochopit skutečné příčiny svého výskytu a nekontrolovatelně užívají analgetika. Chronická povaha bolesti hlavy je nejčastěji způsobena stresem, depresí, různými druhy hormonálních poruch, cévními změnami v těle, aterosklerózou, onemocněními muskuloskeletálního systému. Celkově asi 50 nemocí spojených s hlavním, a někdy i jediným příznakem - bolesti hlavy. Proto je tak důležité zjistit důvody jejího výskytu včas, s odkazem na zkušeného neurologa.

Jaké nemoci se léčí neurológem?

Neurolog zapojen do různých onemocnění nervového systému, což má za následek vznik, z něhož většina dnes chronická onemocnění, zhoršení celkového stavu životního prostředí ve světě, stres, sedavý způsob života, lidských a dalších negativních faktorů. S věkem se riziko vzniku neurologických onemocnění obvykle zvyšuje, avšak v uplynulém desetiletí existuje tendence k jejich "omlazení". Především je spojena se způsobem života moderních lidí, což vede k celkovému zhoršení těla, snížení imunity, změnám v práci vnitřních systémů a lidských orgánů.

Jaké nemoci se léčí neurológem? Často to zdravotník treat osteochondrosis, příznaky vegetativní-cévní dystonie, negativní účinky traumatické poranění mozku, herniated disk, si stěžují na bolesti hlavy a časté bolesti hlavy, závratě a nespavost, poruchy koncentrace a spánku. Můžete setkat s lidmi s t. Volán neurolog mezi pacienty. „Chronický únavový syndrom“, bolest zad, neuritis, trpící poruchami paměti a spánku, „šum“ v uších a hlavě, skřípnutí sedacího nervu, hypertenzní encefalopatie.

Neurolog nutné k diagnostice a provádět zpracování mnoha neurologických onemocnění, jako je neuralgie, ischias, lumbago, ischias, Alzheimerova choroba, encefalopatie (oběhový nedostatečností v mozku chronické povahy), mrtvice, mozkové nádory, stejně jako je encefalitida a polyneuropatie, Parkinsonova choroba.

Velmi naléhavé a široce rozšířený problém v naší době Neuropatologická charakteru je porucha autonomního nervového systému člověka. Různé epidemiologické studie provedené v podmínkách moderního města ukazují, že vegetariánské poruchy se dosud projevují u 65% obyvatel naší země. Mezi hlavní příznaky IRR jsou následující: chronická únava a svalová slabost, bolesti hlavy, hypotenze, nebo nestabilita krevního tlaku, poruchy srdečního rytmu, úzkosti, podrážděnost, závratě. U pacientů s vegetativními-vaskulární poruchy jsou také pozorovány bolest v hrudníku, presyncopal stavu a mdloby, emoční labilita, zhoršení koncentrace, zvonění v hlavě a uších, vyrážka, poruchy hyperventilací, záchvaty paniky.

Je třeba poznamenat, že povaha nervového systému je velmi různorodá. Vycházejí z porušení aktivity a vzájemného působení neuronů a různých zánětlivých procesů, které se vyskytují v mozku, míchu a nervových vláknech.

Často jsou neurologické choroby doprovázeny příznaky, které signalizují porušování lidské psychie. V tomto případě je při vyšetření a léčbě pacienta nutná intervence terapeuta.

Poradenství neurologa

Neurológ si uvědomuje, že léčba neurologických onemocnění vyžaduje především integrovaný přístup a velmi často trvá na pacienta po dlouhou dobu. Proto odborníci v této oblasti lékařství doporučují každé osobě, aby si uvědomila, že jakákoli onemocnění nervového systému je snadnější léčit v počáteční fázi. Proto je tak důležité, aby nebyla návštěva lékaře odložena, pokud se objeví nejmenší příznak, který by naznačoval poruchu ve fungování organismu, zejména v nervovém systému.

Jaké jsou hlavní rady neurologu? Především se týká dodržování pravidel zdravého způsobu života a odmítání špatných návyků. Mírná fyzická aktivita, fyzická aktivita, pravidelné cvičení, každodenní procházky pod širým nebem přispívají nejen k normálnímu fungování nervů a cév, ale také ke celkové zdravotní podpoře.

Nejdůležitějším faktorem silného nervového systému je správná, vyvážená strava. Dieta každé osoby by měla obsahovat mnoho užitečných mikroživin, vitamínů a omega-kyselin. Chcete-li to udělat, musíte vstoupit do denní stravy ovoce a zeleniny, vejce, ořechy, rostlinné oleje a tučné ryby. Odstraňte škodlivé potraviny, dáváte přednost přírodním produktům, které uspokojují tělo a prospívají mu.

Jen pro vznik a vývoj neurologických onemocnění se může stát stres, složitost vzájemného porozumění v rodinném životě, problémy v práci atd. Zpočátku může být projev neurózy jemný, ale postupně začne narušit obvyklý průběh života člověka a vést k neurologovi. Nenechte tento proces vést a samoléčit se, takže ztrácíte spoustu času marně. K úspěšnému odstranění nemoci je nutné kontaktovat zkušeného neurologa co nejdříve, kdo předepíše včasnou léčbu. Moderní metody diagnostiky mohou v rané fázi identifikovat onemocnění, takže léčba zahájená včas poskytne v co nejkratším čase pozitivní výsledky.

trusted-source[4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.