^

Zdraví

Neurochirurg

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Neurochirurg je lékařský odborník spojený s neurochirurgií - oblast chirurgie, která se zabývá léčbou patologií a onemocnění lidského nervového systému operativním způsobem.

Termín pochází ze starověkého řeckého jazyka a překládá se jako: "neuron" - nerv, "cheir" - ruka, "ergon" - "provádí nějakou akci".

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo je neurochirurg?

Otázka "Kdo je neurochirurg?" Dá se stručně odpovědět: je to specialistka na chirurgický profil, provádí diagnostiku a chirurgickou léčbu různých onemocnění CNS. Taková onemocnění zahrnují komplikace vyplývající z kraniocerebrálního traumatu, poranění páteře, vrozené vady, encefalopatie, neuroonkologie a podobně. Lékaři - neurochirurgové akceptují pacienty v neurochirurgických odděleních velkých klinik a specializovaných center, a to jak veřejných, tak soukromých.

Neurochirurg

Mezi úkoly neurochirurga patří poradenství a kvalitativní vyšetření pacientů; kvalifikovanou realizaci chirurgických operací a jmenování pacientů s optimální terapeutickou léčbou v období před a po operaci. Profesní vlastnosti neurochirurga jsou kompetence, odpovědnost a hluboké znalosti fyziologie a anatomie člověka, včetně vlastností struktury a fungování různých orgánů centrálního nervového systému.

To odborník v neurochirurgii by měl být schopen přesně diagnostikovat různých onemocnění, s ohledem na stížnosti pacientů se symptomy onemocnění, jakož i výsledky zkoušek a analýzy (analýza defektů, myelografii, tomografie, a tak dále. N.). Neurochirurgové vykonávají komplexní chirurgické operace, které vyžadují hluboké znalosti v oblasti chirurgie a hygienických a hygienických standardů.

Kdy mám kontaktovat neurochirurga?

Neurochirurg se zabývá onemocněními nervového systému osoby a vyžaduje operační zásah k dosažení hlavního cíle - úspěšného léčení. Pacienti se často obracejí na lékaře, jestliže má nemoc výrazný charakter a zanedbanou podobu. V takových případech je léčba mnohem obtížnější a někdy nemožná, pokud jde o zhoubné nádory mozku. To je důvod, proč je důležité v počáteční fázi určit nemoc, aby se zabránilo vážným problémům a všemožným komplikacím.

Kdy mám kontaktovat neurochirurga? Za prvé, při pozorování symptomů, které signalizují vývoj onemocnění. Zejména konzultace neurochirurga je nezbytná v případech, kdy: 

 • osoba má příznaky intervertebrální kýly: 
 • necitlivost prstů nebo bolesti v ruce v kombinaci s kolísáním krevního tlaku a záchvaty závratí (s kýly v krční oblasti); 
 • necitlivost v nohou, bolesti v bederní oblasti, která nese trvalý charakter, jakož i bolesti nohou, lokalizovanou na nohou nebo dolní část nohy, nejméně - v boku (hernie v oblasti bederní páteře); 
 • bolestivé pocity trvalé povahy v hrudní kosti, nejčastěji u lidí pracujících v nucených pozicích (s kýlou v hrudní oblasti); 
 • Pacient má poranění hlavy, jejíž příznaky jsou: nevolnost, silné bolesti hlavy, ztráta vědomí křeče, závratě a zvonění v uších, poruchy vnímání informací a špatná koordinace pohybů a dalších symptomů. V takových případech potřebuje osoba naléhavou hospitalizaci v nemocničním oddělení neurochirurgie nebo neurologie; 
 • osoba má vrozené patologie ve vývoji lebky nebo mozku, stejně jako práce nervového systému; 
 • Existují různé druhy příznaků, které jsou spojeny s poruchami CNS, které se nejčastěji vyskytují náhle ve formě paroxysmálních projevů (ztráta vědomí, silná bolest hlavy, poruchy řeči, koordinace atd.).

Často konzultace s neurochirurg předepsané jiné lékařské odborníky za účelem identifikace a stanovení závažnosti traumatickém poranění mozku, nádory nervového systému, je účelem racionální léčbu pacientů s vrozenou vývoj centrálního nervového systému, stejně jako pro diagnostiku jiných onemocnění spojených s poruchou funkce mozku. Neurosurgeon naléhavá intervence je nutné v případě, že bude defekt pacienta, snížit, výstřel, sekané a jiných ran s lézí nervového systému struktur.

Jaké testy mám vzít, když se obrátím na neurochirurga?

Neurochirurg, když užívá pacienta, provádí primárně průzkum pro určení stupně vývoje onemocnění. Pozorně naslouchat stížností pacienta, lékař provádí generální inspekci, která zahrnuje objemu pohyby svalů a kloubů, kožní citlivosti normálních a patologických reflexů okohybných reakcí. Také se provádí tzv. "Koordinační testy" (například se musí pacient dotýkat prstu se zavřenýma očima na špičku nosu).

Jaké testy muset projít odkazem na neurochirurga? Ve většině případů byli pacienti podávány krev a testy moči (celkový a biochemické studie typu, který zahrnuje stanovení ukazatele močoviny, celkového proteinu, sodík, chlorid, bilirubinu, draslíku, AST a ALT, atd.). Předoperační Pacient musí také brát krevní test pro určení jeho skupiny a koagulaci (srážení stav). Navíc neurochirurg může požadovat výsledky pacienta analýz na srážlivost, parametry index protrombin, aktivovaný parciální tromboplastinový čas, protrombinový čas (PT) a (PT) + fibrinogenu.

Poté pečlivě studoval výsledky analýz, může neurochirurg objektivně posoudit stav pacienta, aby přesně diagnostikovat onemocnění a jeho závažnost, jakož i vzít v úvahu nejvíce racionální komplexní léčbu nebo stanovit datum pro nadcházející operaci.

Jaké metody diagnostiky používá neurochirurg?

Neurochirurg přidělí pacientovi celý komplex laboratorních testů, testů a lékařských studií nezbytných pro přesné stanovení diagnózy onemocnění nervového systému a jmenování účinné léčby.

Jaké metody diagnostiky používá neurochirurg? Je možné si uvědomit celou řadu metod zaměřených na studium stavu orgánů CNS:

 • Metoda výpočetní tomografie (CT, CT) - je zaměřena na diagnostiku mnoha druhů poškození mozku: různé nádory, atrofii mozkové kůry, hydrocefalus, objemové procesy. 
 • Lumbální punkce (punkce páteřní kanál) - metoda pro stanovení parametrů intrakraniálního tlaku a povaze mozkomíšního moku (struktura, barva, protein, cukr, leukocytů a erytrocytů, různé bakterie). 
 • Metoda zobrazování pomocí magnetické rezonance (MRI) - slouží k získání vysoce kvalitních obrazů všech nervových struktur za účelem přesné diagnostiky. 
 • Echoencefalografie je metoda, která se používá k určení posunutí mozkových struktur v hydrocefalu a hematomas. 
 • Elektroencefalografie - slouží k zaznamenání elektrické aktivity mozku za účelem zjištění poškození mozku u encefalopatie, epilepsie a poruch spánku. 
 • Duplexní skenování je metoda zaměřená na diagnostiku cévních poruch. 
 • pozitronová emisní tomografie metoda - používá se v neurochirurgii důležité informace za účelem diagnostikování lézí v cévní mozkové příhody, intrakraniální hematom, nádorů mozku, epilepsie. 
 • Cerebrální angiografie je rentgenová metoda, která používá kontrastní látky k získání přesných obrazů mozkových cév. 
 • Myelografie - metoda rentgenového vyšetření míchy s použitím kontrastních látek. Pomáhá diagnostikovat herniovaný disk, přítomnost nádoru páteřního kanálu atd. 
 • Metoda elektromyografie (EMG) - je zaměřena na diagnostiku lézí nervového a svalového systému. 
 • Ultrazvuková a Dopplerovská cévní vyšetření - používají neurochirurgové k diagnostice stenózy, stejně jako stratifikace a blokování tepen.

Co dělá neurochirurg?

Neurochirurg je lékař, jehož specializací je chirurgická léčba různých neurologických onemocnění a patologií centrálního nervového systému.

Co dělá neurochirurg? Především diagnóza a následná chirurgická léčba onemocnění souvisejících s nervovým systémem. Provádí chirurgické operace na míchu a mozku, páteři a dalších orgánech spojených s patologickými poruchami v práci nervového systému. Neurochirurgové obvykle pracují v úzké spolupráci s neuropathology. V pooperačním období je povinností neurochirurga pečlivé sledování pacienta, přijetí účinných rehabilitačních opatření a v případě potřeby jmenování dalšího vyšetření a léčebného postupu.

Nejběžnější v praxi neurochirurgy zahrnují takové patologických stavů, jako jsou lebky a páteře traumat různé etiologie, třes (a poranění, poškození komprese, kýly), mozku nebo míchy, cévní mozková příhoda, různých vaskulárních abnormalit a rakoviny chorob nervového systému a tak dále. často pacienti neurochirurg jsou lidé s vrozenými problémy, zejména, abnormality lebky a mozku vývoje.

Jaké nemoci léčí neurochirurg?

Neurochirurg provádí chirurgické operace a předepisuje léčbu pacientům, kteří mají různé poruchy v činnosti nervového systému. Kvalita jeho práce závisí na životě člověka, zejména pokud jde o složité případy, které vyžadují okamžitý chirurgický zákrok.

Jaké nemoci léčí neurochirurg? Práce odborníka je diagnostikovat a přiřazení optimální léčbu různých druhů onemocnění nervového systému, jakož i orgány, jako lebky, páteře a mozku (páteře, hlavy). Mezi patologií jimiž se lékařem, je třeba poznamenat, vrozené vady ve vývoji lebky a mozku, spinální onemocnění míchy a páteře, poškození mozku nebo zranění, rakovina, onemocnění nervového systému a bolestivých syndromů, které jsou spojeny s poruchami v práci centrálních a periferních typů nervového systému.

Neurosurgeons provádí výhradně zpracování těchto úrazů a nemocí, jako je intrakraniální hematom a zlomených kostí lebky, neuralgie trojklanného nervu, akromegalie, subdurální empyémem, plexopathie, intracerebrální krvácení, oční melanom, neurofibromatóza, komprese míchy. Seznam by mohl pokračovat na nemocí, jako vestibulární neurony nádor hypofýzy, posturální závratě, Menierovy choroby, zhoubné nádory mozku, neuroblastomu a retinoblastomovými u dětí a dospělých. Mezi nejčastější onemocnění, léčba, která nese neurosurgeon lze uvést osteochondróza, otřes mozku, poruch prokrvení mozku, cerebrovaskulární abnormality, intrakraniální krvácení a hematom, a páteře ischemické mrtvice.

Při pozorování příznaků, které přímo nebo nepřímo naznačují narušení centrální nervové soustavy, by se osoba měla naléhavě poradit s neurochirurgem. Tyto příznaky zahrnují zejména časté závratě a mdloby, náhlé záchvaty a projevy hypertenze, bolesti hlavy, stejně jako necitlivost a bolest na končetinách nebo hrudníku.

Poradenství neurochirurga

Neurochirurg musí nejen zjistit onemocnění, předepisovat potřebnou léčbu a sledovat rehabilitaci pacientů v období po operaci, ale také přijmout opatření zaměřená na prevenci možných následků po operaci. Zvláště neurochirurg by měl poradit pacientům o tom, jak se po operaci chovat, o tom, jaký denní režim a životní styl by měl být zvolen, jaký lék na konzumaci atd.

Doporučení lékaře neurochirurga má poradní charakter a je zaměřena na prevenci různých úrazů. Například sportovci a lidé, kteří vedou aktivní životní styl, by měli vzít v úvahu následující doporučení: 

 • Příprava na fyzickou námahu. Za prvé, musíte se rozhodnout, které skupiny svalů jsou plánovány pro použití v tréninku. Pokud jde o intenzitu a přípustnou dobu trvání svalové zátěže, je nutné konzultovat s lékařem. 
 • Protahování svalů před tréninkem. Před provedením intenzivních cvičení se doporučuje, aby se klouby a svaly "zahřály". Po těžkém zatížení musíte tělu dát odvzdušnit. 
 • Použití sportovního vybavení. Podle vybraného sportu je nutné používat sportovní obuv a oblečení, aby nedošlo k vážným zraněním. 
 • Technika cvičení. Nevystavujte své tělo. Špatná poloha zastavení nebo sportovní pozice může způsobit zranění. Nejlepší je požádat o radu trenéra. Nedoporučuje se zahájit fyzickou námahu, pokud se tělo neobnoví po onemocnění nebo úrazech.

Neurochirurg doporučuje, aby sportovci a fyzicky aktivní lidé relaxovali a uvolňovali podle potřeby a cvičí až po normalizaci pohody. Nepochybně hlavním lékařem lékaře je plná sebekontrola způsobu života člověka, zaměřená na vyloučení rizika vzniku všech druhů zranění a vývoje onemocnění CNS. Při pozorování jakýchkoli příznaků souvisejících s poruchami mozku a patologií nervového systému je nutné kontaktovat neurochirurga co nejdříve, protože váš život závisí na tomto faktoru!

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.