Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jantarová kyselina pro děti: indikace k použití, dávkování

Lékařský expert článku

Internistické infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Kyselina jantarová se týká dibázických karboxylových kyselin a je bezbarvou krystalickou látkou, která se účastní buněčného dýchání (biochemických reakcí) živých organismů. Proto je v přírodě obsažena ve všech rostlinách, zvířatech, jantaru, hnědém uhlí. Vyrábí se z jantarového odpadu nebo synteticky, chemickými reakcemi. Spektrum její aplikace je velmi široké: v oblasti rostlinné výroby, chovu hospodářských zvířat a chovu drůbeže jako stimulátoru růstu a pro zvýšení ochranných vlastností organismů; v potravinářském průmyslu - jako antioxidant, přísada E363, která chrání produkty před oxidací, chrání barvu a prodlužuje dobu skladování; v kosmetice, zejména v anti-aging produktů péče o pleť.

Ve farmakologii, mnoho léků, ve svém složení obsahuje kyselinu jantarovou, včetně léčení mozkových voskulyarnyh, kardiovaskulární poruchy a jiné alkoholické otravy radiculitis, anémie, nachlazení a virových onemocnění. Je zjištěno, že zvyšuje tón a imunitu organismu, zlepšuje činnost centrálního nervového systému, urychluje energetický metabolismus, stimuluje syntézu inzulínu. S takovou "zkušeností" vzniká otázka, ale může být tento nástroj aplikován i na děti?

Výhody a škody pro děti

Tak může být tato látka podána dítěti? Pokusíme se zhodnotit její přínos a škodu pro děti. Kyselina jantarová není léčivý přípravek, nehromadí se v těle, není toxický, nestává se návykovou. Aktivuje ochranné zdroje, urychluje výměnu energie v buňkách.

U zdravého člověka denně dosaženo přibližně 200 g kyseliny jantarové, další část se dodává spolu s příjmem potravy: nakládané zeleniny, mléčné výrobky, sýr, zralý plod. Najdete ji v pivních kvasnicích, starých vín, které nespadají do dětské stravy. V případě zvýšené intelektuální nebo fyzické námahy v důsledku sportu, stresu, ohnisek infekcí dochází k nadměrné spotřebě této látky a je zde nedostatek. Tělo reaguje tím, že zhoršuje zdraví, únava a onemocnění.

Pozitivní účinek kyseliny jantarové na léčbu pneumonie a bronchiálního astmatu u dospělých byl experimentálně prokázán, a proto je schopen zvládnout sezónní infekce u dětí. Je logické, že během období jejich šíření za účelem prevence nebo při nemoci pomáhá dětem tím, že využijí tohoto léku. Po přenášené nemoci nebo nemoci, které vyčerpaly organismus, nebude také nadbytečné přijímat opatření k rehabilitaci, obnově sil a životně důležité činnosti. A přesto by měl pediatr vyřešit. Pouze on zná zdravotní stav svých pacientů, může vážit a hodnotit všechna rizika.

Poškození od užívání drogy nastává v případě porušení trávicích orgánů, alergií. Dalšími překážkami při užívání kyseliny jantarové jsou kameny v močovém systému nebo vysoký krevní tlak, který se někdy děje v dospívání.

trusted-source[1], [2], [3]

Klasifikace ATC

N07XX Прочие препараты для лечения заболеваний нервной системы

Účinné látky

Янтарная кислота

Indikace Kyselina jantarová pro děti

Indikace pro použití kyseliny jantarové jsou astenické stavy: pokles síly, chronická únava, nervové vyčerpání. Pokud si rodiče všimnou, že dítě pro něj nevykazuje normální aktivitu nebo je nadměrně vzrušeno, pokud neexistují jiné příčiny, které způsobují tyto příznaky, můžete konzultovat s lékařem o tom, zda je vhodné užívat tento lék. Ve školním věku může být svědectvím jeho jmenování spousta stresu, diktována dynamikou moderního života a touhou rodičů rozvíjet plně rozvinutou osobnost, někdy na úkor zdraví dětí. Posílá se do dalších tříd a návštěv různých skupin, což tělo vyčerpává. U astmatických projevů, sezonní propuknutí infekce, cukrovka, různé drogy otrava zmírňuje příznaky nemoci, toxiny z těla, prodlužuje remisi chronických onemocnění.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9]

Formulář vydání

Existuje tabletová forma léčiva a prášku. Různí výrobci tablet kromě kyseliny jantarové přidávají různé pomocné látky: kyselina askorbová, bramborový škrob, mastek, cukr, aerosil - oxid křemičitý.

trusted-source[10], [11], [12]

Farmakodynamika

Farmakodynamika spočívá v regulační funkci tkáňového metabolismu, jeho antioxidační vlastnosti (snížení rychlosti tvorby volných radikálů), což zpomaluje proces stárnutí, což posiluje obranyschopnost těla.

Lék stimuluje produkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, čímž zvyšuje chuť k jídlu, což je důležité pro špatně stravitelné děti. Kyselina jantarová podporuje syntézu ATP - energetické složky jakékoliv buňky, zlepšuje oxidační a redukční reakce, kontraktilní aktivita svalů urychluje oxidaci acetaldehydu a ethanolu převedením do bezpečné pro organismus kyseliny octové. Lidé, kteří neprojevují takovou konverzi na genetické úrovni, jsou náchylní ke stáří Alzheimerovy nemoci.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Farmakokinetika

Farmakokinetika léku takto: 10-20 minut po uvedení do ústy do zažívacího traktu, látka je absorbována do tkání a krve, později se podílejí na uvolňování buněčné energie potřebné pro metabolické procesy. Po půlhodině se voda a oxid uhličitý rozpadají a zcela se vylučují z těla.

trusted-source[18], [19], [20]

Kontraindikace

Když množství pozitivních účinků kyseliny jantarové na těle existují některé kontraindikace jeho použití. Nejdříve je přecitlivělost na drogu. Také existuje celá řada nemocí, které jsou neslučitelné s jeho příjem: ischemická choroba srdeční, angina pectoris, hypertenze, zhoršení vředů trávicího traktu, glaukom oka, pozdní preeklampsie v průběhu těhotenství (jiný název - pozdní toxikózou, příčinou selhání ledvin a mozkových cév).

Vedlejší efekty Kyselina jantarová pro děti

Při příjmu kyseliny jantarové jsou možné vedlejší účinky v podobě pálení žáhy otryzhek a závažnost bolesti v horní části břicha, někdy nevolnost a zvracení vyvolané zvýšením sekrece žaludeční. Dlouhodobé užívání léku může způsobit zvýšení krevního tlaku.

trusted-source[21], [22]

Dávkování a aplikace

Kyselina jantarová se odebírá nejprve rozpuštěním ve vodě nebo v ovocné šťávě, kompotě. Pokud má dítě špatnou chuť k jídlu, vypijte roztok před jídlem, abyste stimulovali tvorbu žaludeční šťávy. V ostatních případech je nejlepší užívat po jídle, aby nedošlo k negativnímu účinku na žaludek.

Děti do jednoho roku by neměly dostávat lék, od roku do pěti let - čtvrtina tablet (0,1 g), od 5 do 12 let - půl, třikrát denně. Po 12 letech užívání celé tablety. Doporučené trvání přijetí je měsíc, po kterém je nutné přestávku po dobu 2 týdnů a znovu opakovat kurz.

Během těhotenství je denní dávka 0,25 g, avšak v určitých termínech. Takže na začátku druhého, třetího trimestru a 10-20 dní před narozením se doporučuje absolvovat desetidenní kurz ve výši 0,25 g za den. Vezměte si na noc, kyselina jantarová by neměla být. Vzrušuje mozku.

trusted-source[23], [24], [25]

Předávkovat

Předávkování kyseliny jantarové není možné, protože v těle se nehromadí.

trusted-source[26], [27], [28], [29]

Interakce s jinými léky

Pozitivní role kyseliny jantarové v interakci s jinými léky je známa: současné užívání s antibiotiky, protizánětlivými léky proti tuberkulóze zesiluje jejich působení a zjemňuje doprovodné symptomy. Nedoporučuje se kombinovat s psychotropními léky a barbituráty kvůli poklesu jejich účinnosti.

trusted-source[30], [31]

Podmínky skladování

Kyselina jantarová je skladována na suchém místě, které není přístupné dětem při teplotě nepřevyšující 25 ° C.

trusted-source[32], [33], [34], [35]

Skladovatelnost

Doba skladování v podmínkách skladování je 3 roky od data vydání.

trusted-source[36], [37], [38], [39]

Recenze

Na fórech na internetu jsou různé názory na léčebné vlastnosti kyseliny jantarové: od úplného odmítnutí a zřejmosti pozitivního účinku. Skeptici tvrdí, že s každodenní syntézou 200 g těla, malá dávka, která se k nám dostane zvenčí, nemůže mít hmatatelný účinek. Jiní, kteří se pokoušeli, cítili pozitivní změny ve svém stavu. Je těžké říci, co sloužilo jako zlepšení, kyselina jantarová nebo efekt "placebo". Lékaři, založený na výzkumných datech, ho rozpoznají jako biotika, která normalizuje a reguluje různé fyziologické procesy, zvyšuje odolnost těla vůči různým vnějším agresivním činitelům.

Farmakologická skupina

БАДы — витаминно-минеральные комплексы
Антигипоксанты и антиоксиданты

Farmakologický účinek

Метаболические препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Jantarová kyselina pro děti: indikace k použití, dávkování" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.