^

Zdraví

Janus

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 15.08.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Lék na snížení cukru Yanuvia je lék, který potlačuje dipeptidylpeptidázu-4.

 Kódování ATC: A10BH01.

Indikace Janus

Léčivé léky Yanuvia jsou předepsány v kombinaci se změnami ve stravě a cvičení ke stabilizaci a zlepšení stavu diabetes mellitus typu II.

Kombinovaná léčba metforminem nebo léky, jako je thiazolidindion, se předpokládá - v případech, kdy změny stravy a monoterapie neodhalí očekávaný výsledek.

trusted-source[1], [2]

Formulář vydání

Přípravek Januvia se vyrábí ve formě tablet, ve složení které je přítomen hydrát sitagliptinfosfátu.

Dávkování tablet:

 • 50 mg (přípravek s nápisem 112 na jedné straně);
 • 100 mg (léčivo s nápisem 277 na jedné straně).

Béžové odstíny tablety jsou baleny v hliníkových blistrech, umístěných v krabičce z lepenky. Sada obsahuje abstrakt k droze.

trusted-source[3]

Farmakodynamika

Redukční činidlo Yanuvia vykazuje svou účinnost při požití. Účinná látka má rozdíly v chemické struktuře a farmakologické vlastnosti podobné inzulínových přípravků, sulfonylmočovinové prostředky, agonisty amylinu y-receptoru, a mnoho dalších. Atd. Potlačením dipeptidyl peptidázy aktivní složka zvyšuje hladinu inkretinových hormonů produkovaných ve střevě. Obvykle se množství těchto hormonů zvyšuje v důsledku jídla. Inkritinové látky jsou považovány za součást vnitřního fyziologického procesu glukózové homeostázy.

Pokud je hladina cukru v krvi překročena nebo je v normálních mezích, inkretinové hormony stimulují aktivní produkci inzulínu. Kromě toho je aktivováno uvolňování beta-buněk v pankreatu, což je vysvětleno působením kontrolních intracelulárních procesů.

Také lék Yanuvia pomáhá inhibovat nadměrné uvolňování glukagonu. Snížení hladiny glukagonu při zvyšování množství inzulinu vede ke snížení produkce glukózy v játrech. Výsledkem těchto procesů je snížení glykemie.

Při nízké hladině glukózy se výše uvedené vlastnosti nezobrazují.

Aktivní složka přípravku Yanuvia zabraňuje procesům hydrolýzy inkretinových hormonů enzymem dipeptidyl peptidáza. V důsledku toho se zvyšují plazmatické koncentrace GLP 1 a HIC, vzrůstá produkce inzulínu závislá na glukóze a uvolňuje se glukagon.

trusted-source[4]

Farmakokinetika

Absorpce aktivní složky může být asi 87%, což nemá nic společného s příjmem potravy.

Průměrné množství distribuované drogy po podání jedné dávky 100 mg odpovídá 198 litrům. Frakce účinné složky spojené s plazmatickými bílkovinami je malá a sotva dosahuje 38%.

Až 80% látky opouští tělo v nezměněné formě s močovou tekutinou. Pouze až 15% může být vylučováno stolicí. Metabolismus je ovlivněn pouze malým množstvím léčiva.

Průměrný poločas požití 100 mg přípravku Yanuvia může být 12,5 hodin. Index renálního clearance je 350 ml za minutu.

Pro pacienta není klinicky důležité, aby měl mírné až středně těžké selhání ledvin, stejně jako starší věk pacienta.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Dávkování a aplikace

Standardní dávka přípravku Yanuvia se stanoví v dávce 100 mg denně. Lék není spojen s jídlem.

Pokud pacient z jakéhokoli důvodu nepřevezme dávku léku včas, pak by mělo být ve velmi blízké budoucnosti přijato předepsané množství léku. Nemůžete užívat dvojnásobné množství přípravku Januvia najednou.

Pacienti s mírným až středně závažným selháním ledvin nevyžadují změny dávkování léku. Totéž platí pro starší pacienty.

Pravidla týkající se změny dávky přípravku Yanuvia v závažném průběhu selhání ledvin nejsou známa, neboť studie v této oblasti nebyly provedeny.

trusted-source[12], [13], [14]

Používejte Janus během těhotenství

Nebyly provedeny žádné spolehlivé studie o dopadu léčivých přípravků Yanuvii na těhotenství, laktaci a na vliv plodu a dítěte na zdraví. Z těchto důvodů se léčba přípravku Yanuvia za uvedených okolností nedoporučuje.

Kontraindikace

Kontraindikace pro jmenování léku na snížení cukru Yanuvia může být:

 • zvýšená pravděpodobnost alergické reakce těla;
 • období těhotenství a kojení dítěte;
 • Typ diabetes mellitus;
 • fenomény diabetické ketoacidózy.

Navíc lékaři nedoporučují, aby se s Yanuviíou léčil před dosažením věku 18 let kvůli nedostatku praktického výzkumu.

trusted-source[9], [10]

Vedlejší efekty Janus

Léčba obvykle nezpůsobuje negativní projevy, bez ohledu na dostupnost terapeutických kombinací s jinými hypoglykemickými látkami. Ve velmi vzácných případech byly tyto nežádoucí příznaky pozorovány:

 • zánětlivé procesy v horních cestách dýchacích cest;
 • bolest v hlavě;
 • porucha stolice;
 • bolesti v kloubech;
 • záchvaty nevolnosti nebo zvracení.

V laboratoři lze pozorovat nárůst hladiny leukocytů a neutrofilů, stejně jako pokles hladiny alkalické fosfatázy. A jeden a ostatní ukazatele hrají významnou roli a nemohou být považovány za klinicky důležité.

trusted-source[11]

Předávkovat

Zkušební nárůst v jedné dávce přípravku Yanuvia na 800 mg nezjistil nežádoucí účinky ze srdce. Nebyly pozorovány žádné další nežádoucí účinky.

Příjem léčiva v množství více než 800 mg najednou nebyl studován.

Pokud teoreticky povolíte možnost předávkování přípravkem Yanuvia, měla by se zaměřit na symptomatickou a podpůrnou léčbu. Účinnost dialýzy je v tomto případě pochybná.

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Interakce s jinými léky

Během výzkumu nebyly nalezeny klinicky významné lékové interakce léčivých přípravků Yanuvia. 

trusted-source[19], [20], [21], [22]

Podmínky skladování

Léčivý přípravek je udržován v teplotním rozmezí od + 15 ° C do + 30 ° C. Neukládejte léky, včetně přípravku Yanuvia, na místa, která jsou přístupná dětem.

trusted-source[23]

Skladovatelnost

Přípravek Yanuvia může být uchováván po dobu až 2 let, po jejímž uplynutí musí být lék zlikvidován.

trusted-source[24], [25]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Janus" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.