^

Zdraví

A
A
A

Jodismus

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jód je nezbytným chemickým prvkem pro lidské tělo. Je třeba normalizovat fungování štítné žlázy, podporovat imunitu, zlepšit funkci kardiovaskulárního systému, regulovat procesy výměny tepla těla. Existují však specifické ukazatele množství tohoto stopového prvku, které jsou nezbytné pro plné fungování těla: 150 mikrogramů pro dospělé, 175 až 200 mikrogramů pro těhotné ženy a 50 až 120 mikrogramů pro děti. Při nadměrném příjmu jódu se v těle objevují různé nemoci. V případě inhalace páry jódu nebo dlouhodobého používání tohoto mikroelementu dochází k intoxikaci těla nebo, tak zvaného v medicíně, jodismu.

Epidemiologie

Podle světové statistiky trpí více než dvě stě milionů lidí přebytkem jódu a do této rizikové zóny spadá téměř miliarda lidí.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Příčiny jodismu

Příčiny jodismu jsou:

 • Vdechování par jódu (obvykle se vyskytuje ve výrobě);
 • Dlouhodobé užívání přípravků obsahujících jód;
 • Použití množství tohoto mikroelementu, mnohokrát vyšší než denní norma;
 • Nesnášenlivost jednotlivých lidí jódu;
 • Zvýšená náchylnost k lékům obsahujícím jód (idiosynkrasie).

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Symptomy jodismu

Příznaky, které indikují výskyt jódu v těle, jsou následující:

 • Bolestné projevy na sliznici člověka: konjunktivitida, rýma, bronchitida, tracheitida, laryngitida;
 • Změny v kůži v podobě "jododermy" - se vyskytují v oblasti krku, obličeje, končetin, někdy v oblasti kmene a také na pokožce hlavy. Iododerma zahrnuje příznaky: rozptýlené vyrážky nebo "jódové akné"; nádorovité formace s průměrem od 3 do 5 mm, ohraničené zánětlivým okrajem; kopřivka; purpurea a vezikulární vyrážky.
 • Toxikoderma - akutní zánět kůže, který je způsoben individuální intolerancí mikroelementu jódu (vyskytuje se ve vzácných případech);
 • Zvýšené slinění a slzení, rýma;
 • Poruchy trávicího traktu (průjem s krví, zvracení);
 • Zvýšená teplota, vznik žíní; kovová chuť v ústech;
 • Ve velmi těžkých případech může dojít k těžkému dýchání, může se objevit dušnost, křeče a halucinace;
 • Žlutá barva kůže, stejně jako sliznice, zánětlivé procesy v ledvinách a žaludku;
 • Změna barvy úst, vůně dýchání;
 • Pálící pocit v krku, chraplavý hlas;
 • Celkové snížení imunitního stavu těla v důsledku toho - časté infekční nemoci.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Formuláře

Existují dva typy jodismu - akutní a chronické. Akutní intoxikace se zpravidla vyskytuje, když náhodně vdechujete nebo obdržíte velkou dávku jodu v krátkém čase. Chronická forma se postupně rozvíjí u lidí, které jsou zpravidla spojené s určitou produkcí. Dalším případem chronického výskytu jodismu je nesprávně vypočtená schéma léčení jodovými léky. Chronická forma jodismu je zpravidla těžko určitelná, protože její příznaky jsou rozmazané, mohou se shodovat s mnoha jinými patologickými stavy, sníženou imunitou apod.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Komplikace a důsledky

V závislosti na dávce jódu, který se dostal do lidského těla, mohou existovat odpovídající důsledky. Takže v případě akutní formy jodismu, kdy se do těla dostává jód, což odpovídá dvěma gramům krystalického jódu, dojde k smrti. V případech, které jsou méně závažné, může dojít k popáleninům s různou závažností.

V případě včasného poskytování první pomoci může být výsledek jodismu minimalizován. Avšak jelikož obrovská akumulace jodu ničí proteinové struktury, může to mít za následek různé poruchy činnosti jater, ledvin, narušení funkce centrálního nervového systému a také kardiovaskulární systém. Komplikace jodismu jsou také spálenina sliznic, různé otoky tkání, nástup alergické reakce těla. V závažných případech může otok horních cest dýchacích způsobit udušení.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34]

Diagnostika jodismu

Provádění diagnostických opatření se omezuje na tyto postupy:

 • Studium a analýza kompletní anamnézy pacienta;
 • Studium odborné činnosti;
 • Kontrola pacienta (přítomnost poškození struktury sliznic, přítomnost akné na obličeji a na hrudníku, přítomnost jódu zápachu apod.);
 • Sada laboratorních vyšetření (analýza moči, krevní test, aes-isap metoda);

V důsledku toho mikrobuňky akumulaci jodu v různých orgánech (štítné žlázy kůže, vlasy, žluč, játra, ledviny, slinné žlázy), v tomto pořadí provedla sérii studií pro přesné diagnózy přebytku jódu různými parametry. Krevní test se provádí za účelem stanovení obsahu obsahem hormonů štítné žlázy hypofyzárního hormonu, analýza moči - k detekci přebytek jódu v moči, přičemž tento způsob NPP-ISAP - testování koncentrace jodu části hřebu pacienta. Druhý způsob stanovení yodizma - atomová emisní spektrometrie - se provádí ve speciálním zařízení, princip jeho činnosti je určení vlnové délky světla vyzařovaného z určitého stopového prvku. Pro tuto studii použijte nehtovou destičku pacienta.

trusted-source[35], [36], [37]

Kdo kontaktovat?

Léčba jodismu

V případech akutní otravy se pokožka čistí 2% roztokem sody. Žaludek se promyje 5% roztokem thiosíranu sodného. Toto léčivo se používá jako antitoxika. V případě otravy jodovými solemi je tiosíran sodný předepisován v dávce 1,5 až 3 gramy, což odpovídá 5 až 10 mililitrů 30% roztoku pro intravenózní podání. Navíc je thiosíran sodný také podáván interně pouze jednou v dávce 2-3 g s 10% roztokem, který se připravuje zředěním 30% roztoku fyziologickým roztokem v poměru 1: 2.

Nežádoucí účinky na léčivo mohou být alergické projevy, náhlý skok v krevním tlaku.

Při chronickém jodismu je nutné zastavit příjem jódu do těla, tj. Přestat užívat drogy obsahující jod, vyloučit práci ve škodlivé výrobě, určit pacientovi zvláštní dietu bez soli.

Dále je třeba poznamenat, že různé vitamínové komplexy a biologicky aktivní aditiva mohou obsahovat stopový jód, takže tyto produkty by měly být také vyloučeny ze stravy pacienta.

V případech porušení metabolismu vody a soli se pacientovi podává infuzní terapie.

Operační léčba při léčbě jódu se nevztahuje.

Léčba alternativními metodami

Alternativní látky se používají pouze jako pomocná látka při léčbě jodismu. Aby se neutralizoval účinek mikroelementu, spotřebuje se jód produkty: želé na škrob, máslo, vejce, mléko.

Prevence

Prevence jódu a jododermu je velmi důležitá při jmenování léčiv, které mají jód v jejich složení. Také v případech užívání léčiv obsahujících jódu se doporučuje pacientům vypít velké množství alkalické vody, mléka a denně užívat velkou dávku uhličitanu sodného. Je třeba upozornit pacienta na nepřípustnost konzumace alkoholických nápojů a pikantních koření. V případě intolerance k tělu jodu musí být jodové léky zcela přerušeny.

Pro děti do 5 let lékařům nedoporučuje předepisovat jód.

Pokud je potřeba použít jód k léčbě různých ran a vředů, je možné použít léčivo nazývané jodinol, sloučeninu jodu s polyvinylalkoholem. Alkohol zvyšuje působení jódu a oslabuje jeho dráždivý účinek.

Všichni lékaři jsou povinni řídit používání všech biologických doplňků obsahujících jód, jelikož jód má sanogenní charakteristiky.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43]

Předpověď

Ve většině případů je prognóza výskytu jódu a jododermu příznivá. Příznaky zmizí po chvíli se všemi doporučeními lékaře. V případě kontaktu jódu ve formě krystalů s kůží se mohou objevit hluboké popáleniny a dokonce i ulcerativní kožní léze, které se velmi obtížně léčí.

Velmi závažné případy uzlového jododermu, které vedou k úmrtí, jsou občas pozorovány.

trusted-source[44]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.