^

Zdraví

Kapek z blech: typy, princip činnosti a způsob aplikace

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kapky blechám pro kočky jsou nepostradatelným nástrojem pro zničení kočičí blechy - Ctenocephalides felis a kapkou blechám pro psy pomoci zbavit psa - Ctenocephalus canis.

Tyto členovci jsou krveprolití hmyzí paraziti domácích zvířat, kteří představují 2086 existujících druhů blech. A když váš Fluff nebo Mukhtar začnou intenzivní svědění a kousat zuby vlny, je to signál, že zvíře udělal „nepřátelský útok“, a vy, jako starostlivý majitel, bude muset použít kapku na kohoutku blech. Takové antiparazitické látky jsou široce používány ve veterinární medicíně a jejich sortiment je velmi velký.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Hlavní účinné látky

Kvapky z blech, stejně jako kapek z blech a klíšťat pro domácí zvířata obsahují chemikálie a sloučeniny, které mají obecný princip účinku. Používají se zvenčí a pouze pronikají do pokožky zvířat, vlasových folikulů a subkutánních mazových žláz, aniž by se dostali do krve. V bezobratlých hmyzích škůdců tyto látky působí jako neurotoxiny: blokuje přenos nervových impulsů a jsou zavedeny do těla parazité ochrnutí stát, načež se rychle umírají.

Seznam účinných látek insekticakaricidních přípravků ve formě kapek zahrnuje:

  • permethrin, fenotrin, etofenprox - pyretroidní insekticidy druhé generace, deriváty dimethylcyklopropankarboxylové kyseliny;
  • imidakloprid - insekticid patřící do skupiny neonikotinoidních sloučenin (působí výlučně na blechy);
  • fipronil a pyriprol - insekticidy fenylpyrazolové skupiny;
  • diazinon - insekticid obsahující fosfor.

Účinné látky S-methopren a pyriproxyfen, které obsahují určité látky, se liší svou farmakodynamikou. Tyto insekticidy-juvenoidy jsou syntetické analogy zvláštního juvenilního hormonu hmyzu, který reguluje fáze jejich vývoje. Pokud se tyto látky dostanou do těla parazita hmyzu, dojde k normálnímu vývoji larvální fáze, která vede ke smrti larv.

Jak používat blechy?

Proces je jednoduchý a bez ohledu na jméno a výrobce léku popisuje jakákoli instrukce pro kapek z blech dostatečně podrobně jak jeho složení, tak způsob, jakým se používá, a dávku.

Většina výrobců kapiček na kohoutku z těchto článkonožců se uvolňuje ve vhodné a plně připravené formě - v měkkých polymerních pipetách - kapátkách vhodného dávkování, což závisí na věku a tělesné hmotnosti zvířete.

Kvapky z blech se aplikují jednou na místě, nutně na nejnepřístupnějším místě kufru zvířete (takže není možné olizovat drogu), to znamená v kohoutku. Chcete-li lék dostat na kůži, musíte pečlivě rozložit srst. Pokud je pes velký, je nástroj aplikován v několika bodech od kohoutku podél linie páteře. Řešení musí vysušit a poté začne dělat svou práci.

Pokyn také varuje, že dva dny před aplikací nápravy pro tyto členovce a po tak dlouhou dobu by zvíře nemělo být vystaveno vodě (praní, koupání ve vodě, dešti nebo sněhu). Kvapky z blech pro člověka (jako u všech ostatních obratlovců) používané ve veterinární praxi nejsou toxiny vnějšího vlivu: po manipulaci se zvířetem důkladně umyjte ruce. Během procedury však nemůžete pít, a pokud se droga nějak dostala na kůži nebo sliznici, měli byste všechno vyprázdnit.

Mimochodem, kapek z blech pro osobu (z lidských Pulex irritans - tzv. Společné blší) v lékárnách nenajdete kvůli jejich nepřítomnosti. Ačkoli jsou kousnutí tohoto nosiče různých mikroorganizmů velmi nepříjemné a velmi nebezpečné, může dojít k pokožce a sliznicím úst a hrdla, které se nazývají pulicóza.

Ale zpět k našim miláčkům ...

Kapek z blech - pro kočky a psy

Mnoho majitelů domácích tetrapodů se zajímá: co je vhodnější použít k odstranění parazitů - speciálních šamponů nebo bleší obojek? Samozřejmě, kvapky, protože pomocí límce nemohou být blechy staženy, protože protiblokovací límec je preventivním nástrojem pro zvíře napadnuté blechy.

Veterináři doporučují, aby se zbavili článkonožců, poprvé umyjte zvíře speciálním šamponem a poté aplikujte nápravu. A po 12-15 dnech můžete nosit límec proti blechám.

Dnes výrobci veterinárních léků nabízejí různé kapek z blech koček a kapek od blech po psy. Sestavili jsme jejich seznam, seskupení léků podle jejich účinných látek (jak je tomu v lidské farmakologii).

Insekticidní fenotrin v čisté formě je zařazen pouze do barů pro psy a kočky (RF produkce). Kombinace fenothrin + S-methoprenu používá americká společnost Hartz Mountain Corporation, která vyrábí Hartz, určená jak pro kočky, tak pro psy. Přípravek obsahuje také oleje, které zabraňují vyprání výrobku.

Takový pyrethroidní insekticid - permethrin - imidaklopritom ve spojení s (viz výše -. Základní aktivní složky) zahrnují Advantix Advantix () pro psy o hmotnosti 40 kg (výrobce - Bayer Health Care, Německo). A čistý imidakloprit obsahuje výhodu pro kočky a psy malých plemen (do 8 kg) stejného německého výrobce.

Fipronil (nebo pyriprol) je účinná látka takových léků, jako jsou:

  • Pracovník (Prac-tic) pro psy, producent - německá společnost Klocke Verpackungs-Service GmbH;
  • Frontline (Frontline), vyráběné ve Francii; existuje řada pro kočky a psy (do 40 kg);
  • Rolf Club (Rusko) - pro kočky a psy (do 60 kg);
  • Bariéra (Rusko) pro psy a kočky.

Kombinace "chrastící" fipronil + permethrin může vysvětlit skutečnost, že Cystotel (výroba RF) se doporučuje pouze dospělým zvířatům.

Dana prostředky (RF) pro psy a kočky, stejně jako pro psy Beaphar (producent - Beaphar BV, Nizozemsko) mají stejné chemické bázi - vysoce toxické organické thiofosfátem diazinon, působící na blechy, klíšťata, mravenci a švábi.

Combo Combine (Frontline Combo) vyráběné ve Francii využívá interakce insekticidů S-methoprene + fipronil. Zničí jak členovce, tak všechny ostatní parazity krveprolití, ale mohou být použity pouze pro dospělé kočky a psy.

A Combo (Insektal Combo Rolf Club), vyráběný ruským výrobcem, má stejný S-methopren jako aktivní složku, ale v kombinaci s podobným insekticidem jako pyriproxyfen. Tato droga se také používá k usmrcení členovců.

V žádné z těchto skupin nejsou uvedeny v Rusku Delix (Natura Delix Bio). Tyto kapky se týkají veterinárních fytopreparátů založených na přírodních složkách rostlinného původu. Lék obsahuje esenciální oleje z eukalyptu, tea tree a citronellu a alkoholické výtažky z pyrethra květy červené (Pyrethrum coccineum) tansy balsamico (kalufera), aloe a ženšenu. Jak je uvedeno v pokynech pro Deliks Natura Bio tyto komponenty - „hodnotný, užitečný, bezpečnost a potřeba pro zdraví a krásu“, účinný prakticky ze všech ektoparazitů (jeden měsíc), mají repelentní (hmyz odpuzující) účinek a může vyvinout mírné antiseptické a antifungální působení.

Kapky blech a červů - komplexní antiparazitika

Advokát (pro kočky o hmotnosti do 8 kg) vyrábí německá společnost Bayer Health Care. Účinnými složkami přípravku jsou imidakloprid (viz výše) a moxidektin. Pokud první látka působí na členovce, pak moxidektin je účinný v gastrointestinálních nematostech (když jsou infikovány kulatými a stuhovými hlísty). Moxidektin (cidektin) je antihelmintikum ze skupiny makrolidů, při aplikaci na kůži proniká do těla a adsorbuje se do trávicího traktu. Mechanismus jeho působení je založen na narušení přenosu nervových impulzů u parazitních červů, což vede k úplné paralýze jejich svalových tkání. Poradce se používá stejným způsobem jako jiné insekticko-cidní přípravky ve formě kapky.

Inspektor TOTAL K je vyráběn v Ruské federaci. Léčivými látkami jsou fipronil a moxidektin. Druhá léčiva Bars Spot-On (také vyráběná v Rusku) je určena pro psy a kočky starší než dva měsíce. Účinnými látkami těchto anthelmintických kapek jsou praziquantel a ivermectin. Jedná se o antimikrobiální a antiparazitické léky se stejným farmakologickým mechanismem jako s moxidektinem. Prostřednictvím kůže vstupují účinné látky do krevního oběhu a krví do všech orgánů zvířete, včetně žaludku a střev. Z tohoto důvodu trvání účinku na helminthy není kratší než 8-12 dní.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Předávkování vypadá z blech

V případě porušení dávkování uvedených v návodu nebo nesprávné aplikace přípravků (a zvíře má) je možné předávkování. Pokud se to stane, psi a kočky se mohou neklidně chovat, často dýchat, vyčerpat slivy, otřásat po celém těle; možné zvracení a průjem.

Zvláště nebezpečné pyrethroidní insekticidy a přípravky na bázi insekticidů ze skupiny fenylpyrazolů, které mohou způsobit otravu těmito léky.

Veterináři v takových situacích doporučují umýt zvíře a pak za den nebo dva známky předávkování nebo otravy by měly zmizet.

Buďte opatrní při použití kombinovaných kapek z členovců a červů, zejména obsahujících moxidektin, při překročení dávky, které mohou mít problémy s centrálním nervovým systémem zvířat.

Recenze kapek z blech

Podle toho, jaké reakce na blší-kapky jsou nejčastěji umístěny majiteli psů a koček na příslušných internetových fórech, různé zvířata reagují na výpady z blech různými způsoby. A účinnost těchto léků je také hodnocena různými způsoby.

Většina chovatelů psů a některé pečující koshkolyuby používají takové kapky, protože jsou vhodné k použití. A zklamaní jedním prostředkem, pokračují v trvalém hledání účinnějších a bezpečnějších antiparazitických léků.

Cena klesne z blech

Sami si uvědomujete, že cena kapek z blech z velké části závisí na jejich výrobci (popularitě určité značky).

Například, výhoda léku stojí 180 UAH. Pro balení a 46-50 UAH. Pro kapátko s jednou pipetou (s měsíční dávkou).

Jedna dávka (jedna kapka) z klubu Rolf, stejně jako přední linka stojí 80 UAH; Vapour - 62-63 UAH. Balíček pro tři dávky léků Bary (pro kočky) lze zakoupit za 50-53 UAH. Nebo zaplatit 16-17 UAH. Pro jednu pipetu; o stejné ceně znamená Bariéra.

Kvapky z blech a červů bude stát víc: německé léky Advokovat stojí od 390 do 410 UAH. Pro balení a minimálně 133 UAH. Pro jednu pipetu kapátko; Inspektor - 90 UAH. Pro jednu dávku.

Je třeba mít na paměti, že blechy jsou nositeli mnoha nebezpečných infekcí (moru, Salmonella, brucella, infekční hepatitida atd.). Proto je třeba tyto parazity hmyzu bezohledně bojovat, zejména pomocí kapek z blech.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Kapek z blech: typy, princip činnosti a způsob aplikace" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.