^

Zdraví

Kapky na kašel: návod, jak si vyrobit vlastní ruce, recepty

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kapsle proti kašli pomáhají snižovat intenzitu záchvatů, čímž usnadňují celkový stav pacienta. Tento lék pomáhá omezit zánětlivý proces a eliminuje pocit potu v krku.

Indikace Kapky na kašel

Pastilky z kašle jsou doporučovány pro příjem v chladném a ORVI. Používají se v kombinaci s jinými prostředky k potlačení nachlazení. Jsou schopni eliminovat snadný kašel, ale obecně se považují za pomocné léky, protože eliminují pouze symptomy a ne příčinu onemocnění.

trusted-source[1], [2]

Formulář vydání

S mírnou bolest v krku, suchý kašel u zvládnout i bonbony, jako jsou Travisil Dr. IOM Strepsils, Dr. Theiss eukalyptus a šalvěj. Tyto léky jsou považovány za nejúčinnější v boji proti záchvatům kašla.

trusted-source[3]

Doktor MOM

Doctor MOM je kombinovaný lék, který je rostlinného původu. Má vylučující a protizánětlivý účinek na tělo. K dispozici jsou lízátka s různými příchutěmi - malina, citron, ananas, pomeranč, citron, bobule a ovoce.

trusted-source[4]

Dr. Theiss

Dr. Thyss zklidňuje podrážděný zánětlivý proces v krku. Tyto bonbóny obsahují výtažky z různých léčivých rostlin, stejně jako esenciální oleje. Díky tomu pastilky pomáhají normalizovat činnost orgánů horních cest dýchacích a uvolňují pocit potu v krku.

trusted-source[5], [6]

Lízátka s šalvějí

Lízátka s šalvějí jsou antiseptikem rostlinného původu. Vzhledem k extraktu založenému na šalvěji pomáhají pastilky eliminovat bolest, podráždění a pocení v krku.

Gamma Lollipops

Gamové bonbóny jsou rostlinného původu a mají protizánětlivý a baktericidní účinek. Také mají analgetické, antimikrobiální a expektorantní účinky. Odlehčují zánět v krku a usnadňují dýchací proces, odstraňují edém nosní sliznice.

Travisil

Travisil je prostředek k léčbě komplexních akcí. Lék má antiemetický a expektorantní účinek. Díky změkčujícímu účinku pomáhá snižovat podráždění ústní sliznice.

Carmolis

Lollipops Carmolis jsou vyráběny na bázi silice z 10 různých léčivých bylin. Mezi ně patří čínská skořice, citronella, tymián, máta, šalvěj, anýz, citrón, muškát, levandule a hřebíček. Dalšími složkami jsou mentol, vitamín C, náhražka cukru, glukózový sirup a med. Všechny tyto složky pomáhají zmírnit příznaky podráždění a kašle.

trusted-source[7], [8]

Stříkají

Strepsils - pastilky, které obsahují esenciální oleje a máty peprné, stejně jako antibakteriální látky. Díky éterickým olejům klesá podráždění zanícené sliznice, protože z nich vznikají nedobrovolné zesílení slinění.

Holly

Holsové lízátka jsou účinné pouze v případech, kdy se projevují bronchiální křeče kvůli abnormalitám, které se vyskytují v nosohltanu. Je třeba mít na paměti, že tyto pastilky nejsou skutečný lék, který má pouze symptomatický účinek. Hols pastilky mají léčivý účinek pouze v těchto poruchách:

 • Kašel nevznikl jako důsledek onemocnění, ale kvůli mechanickému poškození sliznice v důsledku cizích předmětů nebo kvůli roztrhanému hlasu;
 • Záchvaty kašle jsou známkou patologických jevů v nosohltanu (současně s tímto onemocněním).

Bobs Lollipops

Lobřiši Bobs jsou poměrně účinný lék proti kašli a současně mají nízkou cenu. Existují 4 varianty pastilky, v závislosti na náplni chuti:

 • Citrón a med;
 • Malinový čaj;
 • Máta a eukalyptus;
 • Chuť lesních plodů.

Mezi další složky léku patří glukózový sirup, esenciální oleje, cukr a mentol. Všechny tyto ingredience účinně odstraňují kašel, zmírňují podrážděný krk a zhoršují zánět.

Broncho Veda

Broncho Veda jsou pastilky na bylinkách s aromatickými přísadami pomeranče, citronu a zázvoru. Droga je složitá, pomáhá vyrovnávat se s bolestmi v krku a kašli. Má antimikrobiální, protizánětlivé, oslabující a mukolytické účinky.

Lízátka doporučují používat v těchto případech:

 • Zánět sliznice a bolest v krku;
 • Podráždění a suchost sliznic;
 • Má jiný původní kašel (mezi příčiny a kašel kuřák);
 • Se silným zatížením hlasových kabelů - rychlejší obnovení hlasu.

trusted-source[9], [10]

Grammidin

Grammidin se analgetický účinek - bonbony používané k léčbě zánětu krku a úst, stejně jako infekční onemocnění. Droga obsahuje lidokain (lokální anestetické účinky), gramicidin C (antimikrobiální činidlo) a mentol eukalyptu (tlumící účinek), jakož i sladidla, které dávají kosočtverec chuť.

Linkas

Lincas - zeleninové bonbóny s expektorantem, protizánětlivý účinek. Další funkcí tohoto léku je antipyretický účinek. 

Verbena

Pastilky verbéně často používají k léčbě onemocnění horních cest dýchacích (například bolesti v krku, chřipka, zánět průdušek (akutní a chronické formy)) a ústím (stomatitida, gingivitida a tak dále.). Díky protizánětlivým vlastnostem eukalyptu také urychlují proces hojení ran.

Falimint

Přípravek Falimint má analgetický a analgetický účinek. Je to antitusivní lék - zmírňuje podráždění a zhoršuje suchý neproduktivní kašel. Při procesu resorpce má pastilka vliv na ochlazení hrtanu a ústní dutiny. V tomto případě bonbony nevysuší sliznice, ani nevyvolávají pocit necitlivosti v ústech.

trusted-source[11], [12], [13]

Čínské lízátka

Čínské pastilky "Zlaté pastilky" jsou vynikající pro kašel a jsou oblíbeným prostředkem tradiční čínské medicíny. Ve složení pastilky jsou léčivé byliny, které byly již mnoho let používány v tibetské medicíně.

Lék účinně eliminuje zánět v ústech a horních cestách dýchacích cest a také odstraňuje intoxikaci. Odstranění podráždění sliznice a obnovení postižených oblastí zlepšuje lokální imunitu také bonbóny. Efektivní v léčbě onemocnění etiologie viru horních cest dýchacích a chladu. Odstraňuje bolest, zjemňuje kašel, dodává čerstvost dýchání. Čínské pastilky mohou být brány jako preventivní opatření při hypotermii nebo během epidemie ARVI.

trusted-source[14]

Pastilky z kašle se zinkem

Pastilky z kašle se zinkem, stejně jako Echinacea a vitamín C - účinný lék na boj s nachlazeními. Tyto pastilky neobsahují barviva a chemické přísady. Neexistuje ani laktóza, sója, mléko a lepek. Sladidly jsou stevia a fruktóza. Proto lze tento lék užívat i diabetikům a malým dětem.

Pastilky z kašle se zinkem a citronem

Jedním z nejlepších proti-studených léků jsou lízátka s obsahem zinku a citronu. Pastilky, ve kterých je zinek, zkracují dobu chladu o 40%. Podle výsledků některých studií bylo také zjištěno, že takové bonbony snižují trvání záchvatů kašle o 3 dny. Pastilky z kašle s obsahem zinku a citronu jsou považovány za nejúčinnější.

Pastilky z kašle bez cukru

Kašel sirupy bez cukru působí jako lokální anestetikum pro hltan a ústní dutinu. Měly by být postupně absorbovány. Tyto cukrovinky se doporučují pro diabetiky.

Lakové pastilky

Drožní cukrovinky se používají pro katarální onemocnění s kašel jako mukolytickým činidlem. Laktitol používaný jako složka je náhražka cukru z laktózy. Na základě této látky se vytvářejí produkty s nízkou kalorickou hodnotou. Takové bonbóny nezpůsobují kaz a jsou také vhodné pro diabetiky, protože laktitol nezvyšuje hladinu inzulínu a glukózy v krvi.

Lollipop lízátka

"Zvezdochka" cukrovinky jsou výživovým doplňkem, obsahují mentol a kyselinu glycyrrhizovou. Pastilky mají antispastické a antioxidační účinky. Používají se k léčbě bolesti v krku a záchvaty kašle.

Lízátka

Lazolvan - expektorantní léčivo, které se používá k léčbě zánětu horních a dolních cest dýchacích, kde se pozoruje sputa. Obvykle se tyto bonbóny používají pro choroby doprovázené záchvaty vlhkého kašle.

Mincovní lízátka

Mátlové cukrovinky jsou anestetikum, které má mukolytické, antibakteriální a protizánětlivé účinky a zároveň snižuje otoky nosní sliznice. Pastilky snižují bolest a pocit potu v krku a také přispívají ke zlepšení procesu dýchání a vykašlávání.

Pastilky z kašle s antibiotiky

Pastilky s antibiotiky jsou dobré pro kašel s angínou, ale musíte pochopit, že jsou pouze pomocným prostředkem. Samotné lízátka nemohou vyléčit anginu (jakéhokoli typu) a nebudou ani chránit vývoj komplikací onemocnění. Pokud se ale použije jako součást komplexní terapie, mohou být účinné - zmírní příznaky onemocnění a urychlí zotavení.

Dětské kapky pro děti

Dětské kapky pro děti - velmi pohodlný lék, který účinně snižuje kašel a usnadňuje proces vypouštění sputa. Záchvaty kašle se stávají méně brzy po podání pastilky - jen několik minut. Účinek léčiva trvá 2-3 hodiny. Obvykle je povoleno jejich užívání od 5-6 let, nikoliv mladší, ale existují také takové bonbóny, které mohou být podávány dětem od 3 let věku. Tato kontraindikace je způsobena skutečností, že ve většině takových léků je mentol, který je škodlivý pro malé děti.

trusted-source[15]

Pastilky ze suchého kašle

Pastilky ze suchého kašle obsahují dextrometorfan (tato látka je považována za nejúčinnější v boji proti tomuto typu kašle). Kvůli této složce je snížena citlivost centra kašle, což umožňuje rychle zmírnit projevy běžného nachlazení.

Recepty na domácí kapky na kašel

Kromě lékárenských pastilí existují také alternativní metody - kapky pro domácí kašel.

 • Bylinkový recept:

Med (1 zásobník) A směs sušených bylinek (1 polévková lžíce). Zahřejte med v hrnci a přidejte sbírku bylin, poté vaříme na nízké teplotě. Poté vypněte, zavřete víko a zabalte jej na plátno po dobu 10 minut. Poté přesuňte tinkturu a vypusťte ji zpět do pánve, aby se znovu zahřála. Dále zkontrolujte tvrdosti cukrovinek a můžete je odstranit z ohně. Dále směs nalít (na čajovou lžičku) na pergamenový papír a počkejte, až ztuhne. Výsledné pastilky před vytvrzením by měly být posypány práškovým cukrem, aby se nelepily.

 • Lízátka s medem a citronem:

Med (150 g), máslo (1 lžička), esenciální olej (šalvěj, eukalypt a citrón (maximálně 10 kapek)). Vařte med na nízké teplotě, pak vaříme asi 20 minut, pak přidejte 1 lžičku. Krémová. Oleje. Poté musíte nechat horkou směs míchat - asi 10-15 minut - a pak přidat esenciální oleje a další 1 lžičku. Krémová. Nalijte směs do forem nebo položte na pergamen, předtím ji postříkejte práškem nebo škrobem.

 • Lízátka s kokosovým olejem:

Kokosový olej, med (100 gramů), skořicová mouka (1 polévková lžička), esenciální olej (7-8 kapek). Nakrájeme máslo v misce se směšovačem, pak přidáme med se skořicí a důkladně promícháme. Dále naplňte formu výslednou směsí a nechte ji 1 hodinu v chladničce, aby se bonbóny zmrazily.

Pastilky z kašle se zázvorem

 • Recept na cukrovinky s zázvorem

Sugar (1 stack.), Čistou vodou (4 polévkové lžíce), zázvor prášek (1 ch.lozh.), Citronová šťáva (0,5-1 čajová lžička), potravinářské barvivo (chcete-li přidat barevné pastilky ). Před rozpuštěním je cukr promíchejte vodou a pak přidáme zázvor a směs udržujte na nízké teplotě, dokud se nezjistí. Poté můžete přidat barvu nebo jej nahradit přírodní šťávou (řepa pro červené zbarvení, mrkev žlutá).

Pak musíte zkontrolovat připravenost směsi - nalijte studenou vodu do nádoby a přidejte k ní kapku sirupu. Pokud ztuhne, může být směs z ohně odstraněna. Hotový sirup musí být míchán po dobu 30 sekund. Formochki, v němž bude sirup nalit, je nutné předem olejovat. Nechte naplněnou směs ve formě, dokud neztuhne.

 • Lolly z medu a zázvoru

Příprava pastilky se zázvorem a medem

Med (250-300 g), mletý zázvor (1 čaj), citronová šťáva (0,5-1 lžičky). Smíchejte med s zázvorem a vařte 1,5 až 2 hodiny za míchání. Připravená směs by měla být ochlazena, nalijte na rovný povrch a pak ji rozdělit na kousky (nebo nalít na formy, které by měly být předem naolejovány).

Pastilky z kašle z páleného cukru

Lízátka z páleného cukru - nalijte cukr do pánve (několik polévkových lžiček) a vaříme na nízkém ohni a mícháme. Cukr musí být roztaven na viskózní hmotu, která má hnědou barvu. Poté se směs nalije do forem (natírá se rostlinným olejem) a nechá se zmrznout. Připravené lízátka mohou být podávány dětem s chladem s kašlem - 3-4 r / den.

Farmakodynamika

Vlastnosti bonbonů z kašle jsou považovány na příkladech léků Dr. MOM a Lazolvan.

Doctor MOM obsahuje složky, které určují terapeutický účinek tohoto léčiva. Extrakt z kořene lékořice dává mukolytickým, protizánětlivým, antispazmickým vlastnostem. Extrakt kořenového zázvoru přidává bonbony k antiseptickému efektu. Extrakt z léčivého embrya poskytuje antipyretický účinek. Díky mentolu pastilky má Dr. IOM antispazmodický účinek.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21]

Farmakokinetika

Ambroxol obsažený v přípravku Lazolvan se rychle a téměř úplně vstřebává. Maximální koncentrace v plazmě se dosáhne po půlhodině nebo po 3 hodinách. Asi 90% látky se váže na proteiny v plazmě. Ambroxol se rychle rozděluje mezi tkáně a krev, aktivní složky se dynamicky koncentrují v plicích. Poločas rozpadu léčiva z plazmy se vyskytuje během 7-12 hodin, nehromadí se v tkáních. Metabolismus většiny ambroxolu se provádí v játrech prostřednictvím konjugace. Přibližně 90% léčiva se vylučuje ledvinami.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26]

Dávkování a aplikace

Lízátka Travisil by se měl resorbovat v ústech bez žvýkání - až do rozpuštění. Délka trvání léčebného cyklu a dávkování jsou předepsány lékařem individuálně pro každého pacienta. Děti starší 12 let a dospělí by měli vypít 2-3 pastilky třikrát denně. Děti od 3 do 12 let konzumují 1-2 sladkosti třikrát denně.

Doktor MOM - rozpusťte 1 lízátko každé 2 hodiny. Maximálně 10 dá denně denně konzumovat. Léčebný kurs trvá 2-3 týdny.

Strepsils - děti starší 5 let a dospělí: 1 pastilka každé 2-3 hodiny (denně povoleno konzumovat maximálně 8 lízátka).

trusted-source[31]

Používejte Kapky na kašel během těhotenství

Candy z kašlání ve většině případů nejsou vhodné pro těhotné ženy - nejsou buď příliš účinné, nebo dokonce zakázané během těhotenství. Proto během tohoto období mohou ženy užívat pouze 2 léky, které jsou vyrobeny z lysozymu - Laripront a Lizobakt. Takové pastilky se používají 3-4 r / den. 2 kusy každý. Tyto bonbóny budou účinné i při těžké angíně.

Kontraindikace

Nepoužívejte antitusivní bonbony, pokud existuje individuální přecitlivělost na složky, děti do 3 let, těhotné a kojící ženy. Lízátka s obsahem cukru jsou u diabetiků kontraindikována.

trusted-source[27], [28]

Vedlejší efekty Kapky na kašel

Nežádoucí účinky užívání bonbónů z kašle v ojedinělých případech mohou být alergické reakce, vyjádřené jako vyrážka na kůži.

trusted-source[29], [30]

Interakce s jinými léky

Nepijte pastilky na kašel společně s jinými antitusivními léky, stejně jako léky, které narušují proces tvorby sputa, protože to zabraňuje odkapávání rozpuštěné látky.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Podmínky skladování

Laxové kapky na kašel jsou obvykle uchovávány za standardních podmínek - při pokojové teplotě, na suchém místě, uzavřené ze slunce.

trusted-source[37]

Skladovatelnost

Doba trvanlivosti candy z kašle činí průměr 3-5 let.

trusted-source[38]

Levné lízátka pro kašel

Kapek proti kašli je poměrně účinným prostředkem, který pomáhá eliminovat tento příznak. Mělo by se však pamatovat na to, že nevylučují infekci, která způsobuje kašel. Mezi nejlevnější léky, nejslavnější a nejúčinnější je doktor MOM.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Kapky na kašel: návod, jak si vyrobit vlastní ruce, recepty" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.