^

Zdraví

Konjunktiva

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Spojení oka a spojivky (tunica spojivky), - sliznice je světle růžové barvy, které řádky víček ze zadní strany, a jde do oka do rohovky, a tím spojuje víko k oční bulvě. V zavřeném stavu očního koutku pojivové membránové formy uzavřené dutiny - do spojivkového vaku, která je úzká štěrbina ve tvaru prostor mezi očních víček a oční bulvy.

Sliznice pokrývající zadní plochu víčka, spojivky nazývá věk (tunica spojivky palpebrarum), a krycí sclera - spojivky oční bulvy (tunica spojivka bulbaris), nebo oční bělmo. Část víčka spojivky, které tvoří oblouky, přistoupí k bělmu, spojivky nazývá přechod nebo klenby záhyby. Proto jsou rozlišeny horní a dolní konjunktivální klenby (fornix spojivec superior a inferior). Vnitřní roh oka, v zárodek třetího století, spojivka tvoří vertikální srpek složit a uplakaný caruncle.

Celý prostor ležící v přední části oční bulvy, spojivky omezeně, volání konyunktivalpym vak (saccus conjunctivalis), který je uzavřen na uzavírání víčka. Boční úhel oka (angulus oculi lateralis) ostřejší a mediální (angulus oculi medialis) je zaoblená a vnitřní stranu omezuje vybrání - lakrimální jezero (lacus lacrimalis). Zde, na mediální koutku oka, je mírné zvýšení - slzné caruncle (caruncula lacrimalis}, a bočně od ní - semilunární záhyb spojivky (Plica semilunaris spojivce) - blikající zbytek (nižší obratlovci třetí) století na volném okraji horních a dolních víček ,. V blízkosti středové koutku oka, směrem ven ze slzného jezera, zejména vzestup - slzný papila (papila lacrimalis) v horní části papily má otvor -. Slzného bodu (punctum lacrimale), což je počátek slzných kanálků.

Ve spojivce se rozlišují dvě vrstvy: epiteliální a subepiteliální. Spojivka očních víček je pevně spojena s chrupavkou. Epitelium spojivky je vícevrstvá, válcová s mnoha pohárkovými buňkami. Spojivka očních víček je hladká, lesklá, světle růžová, díky níž se na chrupavce objevují nažloutlé sloupy meibomických žláz. Dokonce i v normálním stavu sliznice ve vnějších a vnitřních rozích víček, spojivka pokrývající je vypadá poněkud hyperemická a sametová díky přítomnosti malých papil.

Přidělit:

 • Epiteli spojivky mají tloušťku 2 až 5 vrstev buněk. Bazální kubické buňky se transformují do rovinných polyhedrálních buněk, které dosahují povrchu. Při chronické expozici a sušení může být epitel keratinizován.
 • Strom (substantia propria) se skládá z bohatě vaskularizované pojivové tkáně, která je oddělena od epitelu hlavní membránou. Adenoidní povrchová vrstva se nevyvíjí až do 3 měsíců po narození. To je spojeno s absencí novorozenecké folikulární konjunktivální reakce. Hluboká, tlustší vláknitá vrstva je spojena s tarzálními destičkami a představuje subkonjunktivální tkáň a nikoliv spojivku.

Konjunktivální žlázy

Buňky sekretující mucin

 • poháněcí buňky se nacházejí v epitelu s největší hustotou v dolní nosní oblasti;
 • Kryty Henle se nacházejí v horní třetině horní a dolní třetiny spodní tarsální spojovky;
 • Manželské žlázy obklopují končetinu.

Pozn .: Destruktivní procesy v spojivce (například jizvající pemfigoid) obvykle způsobují poruchy sekrece mucinů, zatímco chronické záněty jsou spojeny se zvýšením počet pohárkových buněk.

Další slzné žlázy Krause a Wolfring jsou umístěny hluboko uvnitř jejich talíře. 

Spojivka přechodových záhybů je volně spojena s podkladovým tkáním a vytváří záhyby, které umožňují volný pohyb oka. Spojivka oblouků je pokrytá vícevrstvým plochým epitelem s malým počtem pohárkových buněk. Subepiteliální vrstva je reprezentována uvolněnou pojivovou tkání s inkluzemi adenoidních prvků a akumulací lymfoidních buněk ve formě folikulů. Ve spojivce je velké množství dodatečných slzných žláz Krause.

Spojivka sklery je jemná, volně spojená s episklerovou tkání. Vícevrstvý plochý epitel spojivky sklery hladce prochází rohovkou.

Konjunkce hraničí s kůží na okrajích očních víček a na straně druhé s rohovkovým epitelem. Onemocnění kůže a rohovky může šířit spojivky a spojivek onemocnění - na kůže na víčkách (Blepharoconjunctivitis) a rohovky (keratoconjunctivitis). Prostřednictvím slzného bodu a slzného kanálu spojivky je také spojena se sliznicí slizničního vaku a nosu.

Konjunktiva je bohatě zásobována krví z arteriálních větví víček, stejně jako z předních ciliárních cév. Každý zánět a podráždění doprovázena živý hyperemie očních víček spojivky cévy a kódy, jehož intenzita se zmenšuje směrem k končetiny.

Vzhledem k husté síti nervových zakončení první a druhé větve trigeminálního nervu působí spojivka jako krycí epiteli.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Umístění v lidském těle

Funkce

Hlavní Fyziologická funkce spojivky - ochrana očí v kontaktu s cizího tělesa se objeví podráždění očí, zvýšené sekrece slzné tekutiny, často blikající pohybu, čímž se cizí těleso mechanicky odstraní z spojivek dutiny. Tajemství spojivkového vaku neustále navlhčuje povrch oční bulvy, snižuje tření během pohybů, pomáhá udržovat průhlednost navlhčené rohovky. Toto tajemství je bohaté na ochranné prvky: imunoglobuliny, lysozym, laktoferrin. Ochranná úloha spojivky je také zajištěna množstvím lymfocytů, plazmatických buněk, neutrofilů, mastocytů a přítomnosti imunoglobulinů všech pěti tříd.

Klinickými znaky, které jsou charakteristické pro diagnostiku onemocnění spojivek, jsou: stížnosti, oddělitelné, reakce spojivek, filmy, lymfadenopatie.

Symptomy onemocnění spojivek

Nespecifické příznaky: slzení, podráždění, bolest, pocit pálení a fotofobie.

 1. Bolest a pocit cizího těla zahrnují zapojení rohovky do procesu.
 2. Svědění je známkou alergické konjunktivitidy, ačkoli to může být s blefaritidou a suchou keratokonjunktivitidou.

Oddělitelné

Skládá se z exsudátu, který se filtruje přes spojivkový epitel z rozšířených cév. Na povrchu spojivky jsou nalezeny produkty rozpadu epiteliálních buněk, hlenu a slz. Výtok se může lišit od vodnatého, mukopurulantního až po pronikavého purulentního.

 1. Vodnatý výtok sestává ze serózního exsudátu a nadbytku reflexně vylučovaných slz. Je typický pro akutní virové a alergické záněty.
 2. Slizniční výtok je typický pro jarní konjunktivitidu a suchou keratokonjunktivitidu.
 3. V případě závažných akutních bakteriálních infekcí může dojít k hnisavému výtoku.
 4. Muco-purulentní výtok se vyskytuje jak u mírných bakteriálních, tak u chlamydiových infekcí.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Konjunktivální reakce

 • Injekce konjunktivu je nejvýraznější v obloucích. Sametová, jasně červená spojivka naznačuje bakteriální etiologii.
 • Podkonyunktivalnye hemorrhages obvykle vyskytují u virových infekcí, ačkoli oni mohou být s bakteriálními infekcemi způsobenými Strep. Pneumoniae a N. Aegypticus.
 • Edém (chemóza) se vyskytuje při akutním zánětu spojivky. Průsvitné otoky se objevují v důsledku vylučování tekutiny bohaté na bílkoviny stěnami zanícených krevních cév. V oblouku mohou vznikat velké přehyby a v těžkých případech může vydutá spojivka jít za uzavřené oční víčka.
 • Jizvy se mohou vyskytnout u trachomu, oční formy pemfigu cév, atopické konjunktivitidy nebo při dlouhodobém užívání topických léků.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Folikulární reakce spojivek

Složení

 • Folikuly - subepiteliální ložiska hyperplastické lymfoidní tkáně v stromu s další vaskularizací;

Symptomy

 • Četné, oddělené, mírně vyvýšené útvary připomínající malé zrnky rýže, nejvíce dominantní v klenbách.
 • Každý folikul je obklopen malou krevní cévou. Velikost každé formy může být od 0,5 do 5 mm, což indikuje závažnost a trvání zánětu.
 • Folikuly se zvětšují, takže doprovodná nádoba se pohybuje na obvod, což vede ke vzniku vaskulární kapsle tvořící základ folikulu.

Příčiny

 • Příčiny mohou být virové a chlamydiové infekce, Parinaudův syndrom a přecitlivělost na lokální léčbu.

trusted-source[26], [27], [28]

Papilární konjunktivální reakce

Papilární konjunktivální reakce je nespecifická a proto má méně diagnostické hodnoty než folikulární reakce.

Složení

 • Hyperplastické spojivek epitel se nachází v mnoha záhyby, nebo výstupků se středovým nádoby difuzní infiltrát zánětlivých buněk, včetně lymfocytů, plazmatických buněk a eosinofilů.
 • Papilla se může tvořit pouze v hrudní a bulbární spojovce v oblasti končetin, kde spojivkový epitel je spojen vláknitými septami se základními strukturami.

Symptomy

 • Papily - nejčastější nález ve spojivce horního víčka ve formě elegantní konstrukce tyčící mozaikopodobnoy gipersmirovannymi mnohoúhelníkové oblasti oddělené bledší drážkami.
 • Centrální fibrovaskulární jádro papily vylučuje tajemství na svém povrchu.
 • Při prodlouženém zánětu mohou vláknité septa, které připevňují papily k podkladovým tkáním, roztrhnout a způsobit jejich sloučení a zvětšení.
 • Nedávné změny zahrnují povrchovou stromální hyalinizaci a tvorbu kryptů obsahujících pohárkové buňky mezi papily;

Na normálním horním okraji tarzální desky (když je dolní část obrácena) může papila napodobovat folikuly, které nelze považovat za klinické znaménko.

Příčiny

Chronická blefaritida, alergická a bakteriální konjunktivitida, opotřebení kontaktních čoček, keratokonjunktivitida horního limbetu a syndrom "spícího" století.

Filmy

 1. Pseudomembrány se skládají z koagulovaného exsudátu připojeného k zánětlivému konjunktiválnímu epitelu. Mohou být snadno odstraněny a zanechat epitel neporušený (charakteristický rys). Příčiny mohou být závažné infekce adenovirem a gonokokem, fibrózní konjunktivitida a Stevens-Johnsonův syndrom.
 2. Pravé membrány impregnují povrchové vrstvy spojivkového epitelu. Pokusy o odstranění membrány mohou být doprovázeny oddělením epitelu a krvácením. Hlavními příčinami jsou infekce způsobené Strep, pyogenes a záškrt.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38]

Lymfadenopatie

Odvodnění lymfy z konjunktury přichází na parotidní a submandibulární uzliny (stejně jako lymfodrenáž z očních víček). Hlavní příčinou lymfadenopatie jsou virové, chlamydiové, gonokokové infekce a Parinaudův syndrom.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.