Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Konjunktiva

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Spojení oka a spojivky (tunica spojivky), - sliznice je světle růžové barvy, které řádky víček ze zadní strany, a jde do oka do rohovky, a tím spojuje víko k oční bulvě. V zavřeném stavu očního koutku pojivové membránové formy uzavřené dutiny - do spojivkového vaku, která je úzká štěrbina ve tvaru prostor mezi očních víček a oční bulvy.

Sliznice pokrývající zadní plochu víčka, spojivky nazývá věk (tunica spojivky palpebrarum), a krycí sclera - spojivky oční bulvy (tunica spojivka bulbaris), nebo oční bělmo. Část víčka spojivky, které tvoří oblouky, přistoupí k bělmu, spojivky nazývá přechod nebo klenby záhyby. Proto jsou rozlišeny horní a dolní konjunktivální klenby (fornix spojivec superior a inferior). Vnitřní roh oka, v zárodek třetího století, spojivka tvoří vertikální srpek složit a uplakaný caruncle.

Celý prostor ležící v přední části oční bulvy, spojivky omezeně, volání konyunktivalpym vak (saccus conjunctivalis), který je uzavřen na uzavírání víčka. Boční úhel oka (angulus oculi lateralis) ostřejší a mediální (angulus oculi medialis) je zaoblená a vnitřní stranu omezuje vybrání - lakrimální jezero (lacus lacrimalis). Zde, na mediální koutku oka, je mírné zvýšení - slzné caruncle (caruncula lacrimalis}, a bočně od ní - semilunární záhyb spojivky (Plica semilunaris spojivce) - blikající zbytek (nižší obratlovci třetí) století na volném okraji horních a dolních víček ,. V blízkosti středové koutku oka, směrem ven ze slzného jezera, zejména vzestup - slzný papila (papila lacrimalis) v horní části papily má otvor -. Slzného bodu (punctum lacrimale), což je počátek slzných kanálků.

Ve spojivce se rozlišují dvě vrstvy: epiteliální a subepiteliální. Spojivka očních víček je pevně spojena s chrupavkou. Epitelium spojivky je vícevrstvá, válcová s mnoha pohárkovými buňkami. Spojivka očních víček je hladká, lesklá, světle růžová, díky níž se na chrupavce objevují nažloutlé sloupy meibomických žláz. Dokonce i v normálním stavu sliznice ve vnějších a vnitřních rozích víček, spojivka pokrývající je vypadá poněkud hyperemická a sametová díky přítomnosti malých papil.

Přidělit:

 • Epiteli spojivky mají tloušťku 2 až 5 vrstev buněk. Bazální kubické buňky se transformují do rovinných polyhedrálních buněk, které dosahují povrchu. Při chronické expozici a sušení může být epitel keratinizován.
 • Strom (substantia propria) se skládá z bohatě vaskularizované pojivové tkáně, která je oddělena od epitelu hlavní membránou. Adenoidní povrchová vrstva se nevyvíjí až do 3 měsíců po narození. To je spojeno s absencí novorozenecké folikulární konjunktivální reakce. Hluboká, tlustší vláknitá vrstva je spojena s tarzálními destičkami a představuje subkonjunktivální tkáň a nikoliv spojivku.

Konjunktivální žlázy

Buňky sekretující mucin

 • poháněcí buňky se nacházejí v epitelu s největší hustotou v dolní nosní oblasti;
 • Kryty Henle se nacházejí v horní třetině horní a dolní třetiny spodní tarsální spojovky;
 • Manželské žlázy obklopují končetinu.

Pozn .: Destruktivní procesy v spojivce (například jizvající pemfigoid) obvykle způsobují poruchy sekrece mucinů, zatímco chronické záněty jsou spojeny se zvýšením počet pohárkových buněk.

Další slzné žlázy Krause a Wolfring jsou umístěny hluboko uvnitř jejich talíře. 

Spojivka přechodových záhybů je volně spojena s podkladovým tkáním a vytváří záhyby, které umožňují volný pohyb oka. Spojivka oblouků je pokrytá vícevrstvým plochým epitelem s malým počtem pohárkových buněk. Subepiteliální vrstva je reprezentována uvolněnou pojivovou tkání s inkluzemi adenoidních prvků a akumulací lymfoidních buněk ve formě folikulů. Ve spojivce je velké množství dodatečných slzných žláz Krause.

Spojivka sklery je jemná, volně spojená s episklerovou tkání. Vícevrstvý plochý epitel spojivky sklery hladce prochází rohovkou.

Konjunkce hraničí s kůží na okrajích očních víček a na straně druhé s rohovkovým epitelem. Onemocnění kůže a rohovky může šířit spojivky a spojivek onemocnění - na kůže na víčkách (Blepharoconjunctivitis) a rohovky (keratoconjunctivitis). Prostřednictvím slzného bodu a slzného kanálu spojivky je také spojena se sliznicí slizničního vaku a nosu.

Konjunktiva je bohatě zásobována krví z arteriálních větví víček, stejně jako z předních ciliárních cév. Každý zánět a podráždění doprovázena živý hyperemie očních víček spojivky cévy a kódy, jehož intenzita se zmenšuje směrem k končetiny.

Vzhledem k husté síti nervových zakončení první a druhé větve trigeminálního nervu působí spojivka jako krycí epiteli.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Umístění v lidském těle

Funkce

Hlavní Fyziologická funkce spojivky - ochrana očí v kontaktu s cizího tělesa se objeví podráždění očí, zvýšené sekrece slzné tekutiny, často blikající pohybu, čímž se cizí těleso mechanicky odstraní z spojivek dutiny. Tajemství spojivkového vaku neustále navlhčuje povrch oční bulvy, snižuje tření během pohybů, pomáhá udržovat průhlednost navlhčené rohovky. Toto tajemství je bohaté na ochranné prvky: imunoglobuliny, lysozym, laktoferrin. Ochranná úloha spojivky je také zajištěna množstvím lymfocytů, plazmatických buněk, neutrofilů, mastocytů a přítomnosti imunoglobulinů všech pěti tříd.

Klinickými znaky, které jsou charakteristické pro diagnostiku onemocnění spojivek, jsou: stížnosti, oddělitelné, reakce spojivek, filmy, lymfadenopatie.

Symptomy onemocnění spojivek

Nespecifické příznaky: slzení, podráždění, bolest, pocit pálení a fotofobie.

 1. Bolest a pocit cizího těla zahrnují zapojení rohovky do procesu.
 2. Svědění je známkou alergické konjunktivitidy, ačkoli to může být s blefaritidou a suchou keratokonjunktivitidou.

Oddělitelné

Skládá se z exsudátu, který se filtruje přes spojivkový epitel z rozšířených cév. Na povrchu spojivky jsou nalezeny produkty rozpadu epiteliálních buněk, hlenu a slz. Výtok se může lišit od vodnatého, mukopurulantního až po pronikavého purulentního.

 1. Vodnatý výtok sestává ze serózního exsudátu a nadbytku reflexně vylučovaných slz. Je typický pro akutní virové a alergické záněty.
 2. Slizniční výtok je typický pro jarní konjunktivitidu a suchou keratokonjunktivitidu.
 3. V případě závažných akutních bakteriálních infekcí může dojít k hnisavému výtoku.
 4. Muco-purulentní výtok se vyskytuje jak u mírných bakteriálních, tak u chlamydiových infekcí.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Konjunktivální reakce

 • Injekce konjunktivu je nejvýraznější v obloucích. Sametová, jasně červená spojivka naznačuje bakteriální etiologii.
 • Podkonyunktivalnye hemorrhages obvykle vyskytují u virových infekcí, ačkoli oni mohou být s bakteriálními infekcemi způsobenými Strep. Pneumoniae a N. Aegypticus.
 • Edém (chemóza) se vyskytuje při akutním zánětu spojivky. Průsvitné otoky se objevují v důsledku vylučování tekutiny bohaté na bílkoviny stěnami zanícených krevních cév. V oblouku mohou vznikat velké přehyby a v těžkých případech může vydutá spojivka jít za uzavřené oční víčka.
 • Jizvy se mohou vyskytnout u trachomu, oční formy pemfigu cév, atopické konjunktivitidy nebo při dlouhodobém užívání topických léků.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Folikulární reakce spojivek

Složení

 • Folikuly - subepiteliální ložiska hyperplastické lymfoidní tkáně v stromu s další vaskularizací;

Symptomy

 • Četné, oddělené, mírně vyvýšené útvary připomínající malé zrnky rýže, nejvíce dominantní v klenbách.
 • Každý folikul je obklopen malou krevní cévou. Velikost každé formy může být od 0,5 do 5 mm, což indikuje závažnost a trvání zánětu.
 • Folikuly se zvětšují, takže doprovodná nádoba se pohybuje na obvod, což vede ke vzniku vaskulární kapsle tvořící základ folikulu.

Příčiny

 • Příčiny mohou být virové a chlamydiové infekce, Parinaudův syndrom a přecitlivělost na lokální léčbu.

trusted-source[26], [27], [28]

Papilární konjunktivální reakce

Papilární konjunktivální reakce je nespecifická a proto má méně diagnostické hodnoty než folikulární reakce.

Složení

 • Hyperplastické spojivek epitel se nachází v mnoha záhyby, nebo výstupků se středovým nádoby difuzní infiltrát zánětlivých buněk, včetně lymfocytů, plazmatických buněk a eosinofilů.
 • Papilla se může tvořit pouze v hrudní a bulbární spojovce v oblasti končetin, kde spojivkový epitel je spojen vláknitými septami se základními strukturami.

Symptomy

 • Papily - nejčastější nález ve spojivce horního víčka ve formě elegantní konstrukce tyčící mozaikopodobnoy gipersmirovannymi mnohoúhelníkové oblasti oddělené bledší drážkami.
 • Centrální fibrovaskulární jádro papily vylučuje tajemství na svém povrchu.
 • Při prodlouženém zánětu mohou vláknité septa, které připevňují papily k podkladovým tkáním, roztrhnout a způsobit jejich sloučení a zvětšení.
 • Nedávné změny zahrnují povrchovou stromální hyalinizaci a tvorbu kryptů obsahujících pohárkové buňky mezi papily;

Na normálním horním okraji tarzální desky (když je dolní část obrácena) může papila napodobovat folikuly, které nelze považovat za klinické znaménko.

Příčiny

Chronická blefaritida, alergická a bakteriální konjunktivitida, opotřebení kontaktních čoček, keratokonjunktivitida horního limbetu a syndrom "spícího" století.

Filmy

 1. Pseudomembrány se skládají z koagulovaného exsudátu připojeného k zánětlivému konjunktiválnímu epitelu. Mohou být snadno odstraněny a zanechat epitel neporušený (charakteristický rys). Příčiny mohou být závažné infekce adenovirem a gonokokem, fibrózní konjunktivitida a Stevens-Johnsonův syndrom.
 2. Pravé membrány impregnují povrchové vrstvy spojivkového epitelu. Pokusy o odstranění membrány mohou být doprovázeny oddělením epitelu a krvácením. Hlavními příčinami jsou infekce způsobené Strep, pyogenes a záškrt.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38]

Lymfadenopatie

Odvodnění lymfy z konjunktury přichází na parotidní a submandibulární uzliny (stejně jako lymfodrenáž z očních víček). Hlavní příčinou lymfadenopatie jsou virové, chlamydiové, gonokokové infekce a Parinaudův syndrom.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.