Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Koupelna a sauna: jaké jsou přínosy pro zdraví?

Lékařský expert článku

Internista, pulmonolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Lázně se odkazují na jeden z metod vodoléčebné terapie. Podstatou metody je účinek vysoké teploty na povrch těla a dýchací soustavy. Účinkem lázní je odstranění funkčních posunů v těle (zejména zvýšení rezervy kardiorespiračního systému, mikrocirkulace, imunitní reaktivity).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Typy koupelen

  • Ruská lázeň. Vzduch parní místnosti je nasycen vodní párou; teplota vzduchu 40-50 ° С.
  • Římská lázeň je vyhřívána suchým horkým vzduchem, který je přiveden na podlahu nebo do otvorů ve stěnách.
  • Turecká (arabská) koupel. Teplota vzduchu v parní místnosti je 40-50 ° C, vlhkost je regulována ohřevem vody v kotlích.
  • Finská sauna (sauna). Teplota vzduchu je 70-100 ° C, teplotní rozdíl na podlaze a strop je 60 ° С, relativní vlhkost 10-15%.

Dosažené kontrastní účinky hypertermálních a studených stimulů stimulují aktivitu termoregulačních mechanismů, které zlepšují přizpůsobení organismu změnám vnější teploty.

Mírná hypertermie způsobuje nadměrné pocení, což je 200-2100 ml. Od té doby se uvolňují ionty draslíku, sodíku, chloru, hořčíku a železa. Ztráty vody, iontů, kyseliny mléčné, močoviny a aminokyselin jsou individuální.

Snížení tělesné hmotnosti pod vlivem sauny, spojené zejména se ztrátou tekutiny, které se používají k dehydrataci těla hydrofilii, obezitě a ke snížení tělesné hmotnosti u sportovců. Jediné vystavení sauně zvyšuje bazální metabolismus v průměru o 20%, tento účinek přetrvává po dobu 60 minut.

Střídavě teplo a chlad vlaky na autonomní nervovou soustavu. Na začátku postupu se zvyšuje tonus parasympatiku dělení, a se zvýšením tělesné teploty - v sympatiku. Po ochlazení po nějaké době opět začíná tropotropní fáze, tj. E. Převaha tonusu parasymatického nervového systému. Takto aktivovaný, a to jak z autonomního nervového systému, což v konečném důsledku zvyšuje adaptivní schopnosti organismu. Je obecně známo, stimulační efekt sauny na endokrinních žláz: změnám po obsahu sauny adrenokortikotropní hormon, zvýšené hladiny růstu a luteinizačního hormonu, štítné žlázy stimulující hormon a jeho obsah se nezmění. U zdravých lidí, po sauně zvyšuje aktivitu reninu v plazmě, angiotensin II, aldosteronu, růstového hormonu a androstendion.

Změny ve funkci kardiovaskulárního systému jsou považovány za reakci na tepelný stres. Vysoká teplota sauny vede k dilataci kožních arteriol, arteriovenózních anastomóz a k poklesu celkové periferní cévní rezistence. Systolický tlak v některých případech, zvláště u starších osob, se zvyšuje, někdy se nemění ani nezhoršuje. Diastolický tlak je vždy snížen.

Účinky Sauna na zdraví

Zaznamenává se antistresový a sedativní účinek sauny. Hlavním důvodem pro návštěvu sauny u 86% lidí je emoční a psychická relaxace. Sauna vyvolává pocit duševního pohodlí, relaxace, sníženou excitabilitu a lepší spánek. Na EEG během nočního spánku, zvýšení fáze hlubokého spánku na 45%, pokles doby zaspávání. Oslabení duševního stresu je doprovázeno snížením svalového napětí, které je důležité při rehabilitaci pacientů s poruchami duševních poruch.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.