^

Zdraví

Koupelna a sauna: jaké jsou přínosy pro zdraví?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Lázně se odkazují na jeden z metod vodoléčebné terapie. Podstatou metody je účinek vysoké teploty na povrch těla a dýchací soustavy. Účinkem lázní je odstranění funkčních posunů v těle (zejména zvýšení rezervy kardiorespiračního systému, mikrocirkulace, imunitní reaktivity).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Typy koupelen

  • Ruská lázeň. Vzduch parní místnosti je nasycen vodní párou; teplota vzduchu 40-50 ° С.
  • Římská lázeň je vyhřívána suchým horkým vzduchem, který je přiveden na podlahu nebo do otvorů ve stěnách.
  • Turecká (arabská) koupel. Teplota vzduchu v parní místnosti je 40-50 ° C, vlhkost je regulována ohřevem vody v kotlích.
  • Finská sauna (sauna). Teplota vzduchu je 70-100 ° C, teplotní rozdíl na podlaze a strop je 60 ° С, relativní vlhkost 10-15%.

Dosažené kontrastní účinky hypertermálních a studených stimulů stimulují aktivitu termoregulačních mechanismů, které zlepšují přizpůsobení organismu změnám vnější teploty.

Mírná hypertermie způsobuje nadměrné pocení, což je 200-2100 ml. Od té doby se uvolňují ionty draslíku, sodíku, chloru, hořčíku a železa. Ztráty vody, iontů, kyseliny mléčné, močoviny a aminokyselin jsou individuální.

Snížení tělesné hmotnosti pod vlivem sauny, spojené zejména se ztrátou tekutiny, které se používají k dehydrataci těla hydrofilii, obezitě a ke snížení tělesné hmotnosti u sportovců. Jediné vystavení sauně zvyšuje bazální metabolismus v průměru o 20%, tento účinek přetrvává po dobu 60 minut.

Střídavě teplo a chlad vlaky na autonomní nervovou soustavu. Na začátku postupu se zvyšuje tonus parasympatiku dělení, a se zvýšením tělesné teploty - v sympatiku. Po ochlazení po nějaké době opět začíná tropotropní fáze, tj. E. Převaha tonusu parasymatického nervového systému. Takto aktivovaný, a to jak z autonomního nervového systému, což v konečném důsledku zvyšuje adaptivní schopnosti organismu. Je obecně známo, stimulační efekt sauny na endokrinních žláz: změnám po obsahu sauny adrenokortikotropní hormon, zvýšené hladiny růstu a luteinizačního hormonu, štítné žlázy stimulující hormon a jeho obsah se nezmění. U zdravých lidí, po sauně zvyšuje aktivitu reninu v plazmě, angiotensin II, aldosteronu, růstového hormonu a androstendion.

Změny ve funkci kardiovaskulárního systému jsou považovány za reakci na tepelný stres. Vysoká teplota sauny vede k dilataci kožních arteriol, arteriovenózních anastomóz a k poklesu celkové periferní cévní rezistence. Systolický tlak v některých případech, zvláště u starších osob, se zvyšuje, někdy se nemění ani nezhoršuje. Diastolický tlak je vždy snížen.

Účinky Sauna na zdraví

Zaznamenává se antistresový a sedativní účinek sauny. Hlavním důvodem pro návštěvu sauny u 86% lidí je emoční a psychická relaxace. Sauna vyvolává pocit duševního pohodlí, relaxace, sníženou excitabilitu a lepší spánek. Na EEG během nočního spánku, zvýšení fáze hlubokého spánku na 45%, pokles doby zaspávání. Oslabení duševního stresu je doprovázeno snížením svalového napětí, které je důležité při rehabilitaci pacientů s poruchami duševních poruch.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.