^

Zdraví

Krémy pro ekzém

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Alergická vyrážka je problém, který je pro mnohé známý. Abychom to odstranili, používají se různé léky. Zvažte krém ekzému, jejich typy a pravidla použití.

Porážka kůže alergické povahy má několik podob: akutní a chronická. Jeho příčiny jsou různé, může to být vnější poškození (mechanické, tepelné, chemické) a řada vnitřních faktorů (onemocnění gastrointestinálního traktu, centrálního nervového systému, ledvin, jater). Vzhledem k multifaktoritě se patologický stav velmi často objevuje. V některých případech dědičná predispozice způsobuje exacerbace.

Zpravidla se jedná o onemocnění způsobené poklesem ochranných vlastností imunitního systému, účinkem konstantních faktorů a v chladném období. Provokační vyrážky se mohou stát domácími chemikáliemi, různými detergenty, tj. Chemickými dráždivými látkami. V závislosti na příčině dermatologové rozlišují několik hlavních typů ekzému :

 • Atopichesia
 • Profesionální
 • Seborrheic
 • Mikrobiální
 • Dysgidrotická
 • Tylotic
 • Sycosiform

Kromě toho je vyrážka je pláč a suché, ale bez ohledu na typ a tvar, jsou symptomy společné pro všechny případy: puchýře, loupání a pálení, svědění vážné, bolestivé eroze a praskliny. Pro každý konkrétní případ je nutná odpovídající léčba výběrem léků.

Nejúčinnější je léčba mastimi a krémy - nehormonální a hormonální. Pokud je patologie infekční povahy, pak jsou ukázány antiseptické přípravky s houbovými lézemi - antifungální. Kromě lokálních léčebných postupů se léčba skládá ze souboru opatření: fyzioterapie, dieta, systémová terapie. Použití jakýchkoli léků by mělo být povoleno ošetřujícím lékařem, který si vybírá účinné léky se zaměřením na charakteristiky průběhu onemocnění.

Indikace Krém na ekzém

Alergické vyrážky jsou charakterizovány těmito příznaky: svědění, odlupování, pálení, trhliny, vředy, eroze. Indikace pro použití krému z ekzému jsou založena na tomto komplexu příznaků. Lék je používán pouze pro lékařské účely po podání řady diagnostických postupů. Přestože onemocnění způsobuje různé faktory, léčba ve většině případů začíná lokálními přípravky.

Jakákoli krém by měla splňovat následující požadavky:

 • Má složitý účinek na vyrážku na různých částech těla
 • Odstraňte bolest, svědění, pálení, škálování
 • Působit jako ochranná bariéra zabraňující infekci patogenní mikroflórou
 • Navlhčete a zabraňte suchu a praskliny v pokožce
 • Máte minimální vedlejší účinky a kontraindikace

Je obtížné zvolit lék, který splňuje tato kritéria, ale lékař je schopen předepsat odpovídající léčbu pro každý konkrétní případ.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Formulář vydání

Krém na ekzém je ve formě uvolnění, což znamená jeho místní použití. To velmi usnadňuje proces léčby, protože činidlo lze aplikovat přímo na poškozené povrchy. Bude však efektivní, pokud bude přístup k nemoci složitý.

Výběr léku závisí na průběhu patologického stavu. Takže například, pokud jsou na mokré rány na rukou, pak kromě přípravků místní formy uvolňování s kortikosteroidními hormony, bude pacient předepsán mytí s dezinfekčním a sušícími roztoky. Pokud jsou významné eroze, použijte antibakteriální léky.

Názvy krémů z ekzému

Léčba vyrážky alergické povahy by měla být složitá. Pokud znáte jména krémů z ekzému a jejich účinek, můžete si vybrat efektivní nástroj. Tím se odstraní příznaky onemocnění, když se poprvé objeví. Léčivo by mělo mít maximální terapeutický účinek na patologické projevy, zmírnit zánět, zvlhčit a dezinfikovat.

Výběr léku závisí na příčině onemocnění a jeho průběhu. Takže v případě infekce se používají antiseptické krémy a pro ekzém způsobený houbami - antifungální. Pokud byla terapie neúčinná, jsou předepsány závažnější léky s hormonálními složkami.

Zvažte populární názvy krémů z ekzému a jejich charakteristik:

 1. Bepanten

Zrychluje regeneraci vředů a ran, zlepšuje trofismus tkání. Indikace pro externí použití. Léčivou látkou je dexpanthenol. Farmakologický účinek je založen na přeměně účinné složky v kyselinu pantothenovou (součást koenzymu A), který je zodpovědný za hojení zranění a normalizaci metabolismu buněk. Po aplikaci se rychle vstřebává vazbou na proteiny krevní plazmy. Neuvádí se a není zobrazen beze změny.


 • Indikace pro použití: porušení integrity pokožky, denní péče, prevence a léčba sucha, ekzém různých typů etiologie. Péče o mléčné žlázy během těhotenství, péče o kojence s plenkovou vyrážkou a plicní dermatitidou.
 • Kontraindikováno s nesnášenlivostí součástí. Nežádoucí účinky a příznaky předávkování se vyskytují extrémně vzácně a projevují se jako alergické reakce. Chcete-li je odstranit, musíte přestat používat aplikaci Bepanten.
 • Dávkování a trvání léčby závisí na závažnosti kožních lézí. Prostředek je aplikován tenkou vrstvu na postiženou tkáň, lehce se třepe, 1-2 krát denně.
 1. Erica

Homeopatický lék účinně odstraňuje svědění a záněty, které mohou doprovázet ekzém. Aktivní složkou je matrice tinktura Cardiospermum halicacabum.

 • Používá se při komplexní léčbě dermatologických onemocnění, které jsou provázeny svěděním: atopická dermatitida, kousnutí hmyzem, neurodermatitida. Nevztahuje se na přecitlivělost na aktivní složky a jiné složky.
 • Pro pacienty dospělého věku a dětí se doporučuje použít masti na pokožku tenkou vrstvou 3krát denně. Vzhledem k tomu, že lék má dobrou snášenlivost, je jeho dlouhodobé užívání povoleno.
 1. Agrosulfan

Antibakteriální léky s antimikrobiálními a hojivými účinky na rány. Díky analgetickému účinku snižuje nepohodlí a závažnost zánětlivého procesu.

Aktivní složkou je sulfatiazol. Je účinný proti grampozitivním a gramnegativním mikroorganismům, zabraňuje infekci povrchu rány. Po aplikaci se rychle vstřebává, část účinné látky vstupuje do systémového oběhu. Metabolizováno v játrech, vylučováno ledvinami ve formě metabolitů.

 • Indikace k použití: kožní léze různých etiologií, poranění hoří, omrzliny, trofické a purulentní rány, řezy, oděvy, stedoderma, alergické vyrážky.
 • Tento přípravek je určen k vnějšímu použití. Může být aplikován jak na otevřené tkáně, tak i na obvaz. Před aplikací je lepší povrch čistit. Pokud je rána doprovázena exsudátem, pak před použitím masti musí být ošetřena roztokem chlorhexidinu 0,1% nebo roztokem kyseliny borité. Léčba je aplikována 1-3krát denně, trvání léčby by nemělo přesáhnout 2 měsíce.
 • Agrosulfan je dobře snášen, vedlejší účinky se vyskytují v ojedinělých případech. Nejčastěji to je podráždění a pálení v místě aplikace. Jsou možné alergické reakce: kopřivka, vyrážka, svědění. Při prodloužené léčbě se vyskytují nežádoucí účinky hematopoetického systému a desquamativní dermatitidy.
 • Kontraindikace pro použití s komponentami nesnášenlivosti, pro děti mladší než 2 měsíce, s kojením a těžkými poraněními hořením se šokovým stavem.
 1. Advantan

Farmaceutický prostředek pro vnější použití s léčivou látkou - methylprednisolon aceponát 0,1%.

Potlačuje alergické reakce a zánětlivé projevy, snižuje svědění, otoky, bolesti.

 • Indikace pro použití: akutní a subakutní ekzém bez namáčení. Profesionální, mikrobiální, dishydrický, skutečný ekzém. Různá dermatitida. Pro dosažení trvalého terapeutického účinku je léčivo aplikováno jednou denně na poškozené tkáně. Doba trvání léčby je 12 týdnů u dospělých a až 4 týdnů u dětí.
 • Kontraindikace: individuální nesnášenlivost jakékoli složky léčiva, virové infekce, tuberkulóza nebo syfilis kůže.
 • Nežádoucí účinky se nejčastěji projevují formou svědění, pálení a hyperemie. Možná vzhled vezikulů v místě aplikace. Ve vzácných případech existují striae, atrofie, akné, nadměrný růst vlasů, folikulitida.
 1. Akriderm Genta

Kombinovaný lék s protizánětlivými, antipruritickými, antialergickými a antibakteriálními účinky.

Obsahuje dvě aktivní složky: betamethason dipropionát a gentamycin sulfát.

 • Indikace k použití: jednoduchá a alergická dermatitida, sekundárně infikovaná dermatitidou, neurodermatitidou, psoriázou, intertrigem, svěděním.
 • Je určen k vnější aplikaci, proto je nutné se vyvarovat jejímu nástupu na sliznice, kůži kolem očí a na pilovitou část hlavy. Doba léčby a dávkování určuje ošetřující lékař. Průměrná délka léčby je 2-4 týdny, s vyrážkami na obličeji - ne více než 5 dní.
 • Nežádoucí účinky: lokální alergické reakce, suchost, periorální dermatitida, vyrážky podobné akné, folikulitida, hypopigmentace. Při použití v okluzivních obvazech, pocení, fialovém, macerace a atrofii se může objevit sekundární infekce. V případě předávkování vzniká hyperkortikismus a ototoxicita. Symptomatická léčba je indikována pro jejich eliminaci.
 • Kontraindikace: intolerance účinných látek, tuberkulóza a kožní syfilis, reakce po očkování, periorální dermatitida. Nepoužívá se u trofických vředů pro děti do 1 roku.
 1. Afloderm

Glukokortikosteroidy syntetického původu. Má antipruritické, protizánětlivé, antialergické a imunosupresivní vlastnosti. Jeho účinnost je založena na potlačení syntézy zánětlivých mediátorů a inhibici lyzozomálních enzymů.

Aktivní složky snižují vaskulární propustnost, čímž snižují riziko extravazace krve. To vede ke snížení opuchu a potlačení migrace lymfocytů a neutrofilů na zaměření zánětu.

 • Indikace pro použití: ekzém různých typů etiologie, atopická dermatitida, neionizující záření, kontaktní phytodermatitida, alergické reakce, kousnutí hmyzem, šupinatý lichen.
 • Afloderm se na ránu aplikuje 2-3 krát denně, je možné jej použít pod bandáží. Vhodné pro léčbu dětí starších 6 měsíců. Doba trvání léčby by neměla přesáhnout 14 dní. Po aplikaci se produkt rychle vstřebává a nezanechává žádné olejové stopy.
 • Nežádoucí účinky se vyskytují zřídka. Pacienti mohou zaznamenat pocit pálení, suchost, zarudnutí. Vyskytují se atrofické změny v epidermis, folikulitida, hypertrichóza.
 • Kontraindikace u nežádoucích účinků na složky léku. To není předepsáno u pacientů se sifilis, tuberkulózou nebo herpesviral kožními lézemi. Pro trofické poruchy, akné, rosacea a pro děti do 6 měsíců je zakázáno. Je povoleno podávat během těhotenství, pokud jsou ošetřovány malé oblasti těla.
 1. Samson

Kombinovaná droga. Snižuje exsudaci, má protiedémový, antiproliferační a antialergický účinek.

 • Indikace: zánětlivé a alergické dermatózy příroda, ekzémy, lupénka, atopická dermatitida, erytém, svědění odlišné etiologie, seboroická dermatitida, lymphocytoma, lišej plochý, flebotodermiya.
 • Kontraindikace: kožní projevy tuberkulózy a syfilisu, novotvary, vulgární akné, rosacea, intolerance účinných látek a věk pacientů mladších jednoho roku. Zvláštní pozornost je věnována diabetes mellitus, glaukomu. Nedoporučuje se užívat k léčbě vyrážky těhotných žen.
 • Prostředek se aplikuje tenkou vrstvu 2-3x denně, přičemž se třepe do postižených oblastí po dobu 5-14 dnů. V případě předávkování jsou pozorovány příznaky hyperkortikismu. Pro léčbu je zobrazena korekce rovnováhy elektrolytů.
 • Nežádoucí účinky: svědění, pálení, striae, suchost, pocení, steroidní akné, hypertrichóza. Při dlouhodobém užívání, atrofii, purpura, hypopigmentaci je možné hirsutismus.
 1. Klowet

Vnější použití glukokortikosteroidů. Léčivou látkou je clobetasol propionát.

Po aplikaci na vyrážku klesá zánětlivá exsudace, intenzita infiltrace a granulace se snižuje. Má antipruritické, protialergické a protizánětlivé vlastnosti.

 • Indikace pro použití: různé formy ekzému, epidermální léze odolné vůči léčbě méně aktivním SCS, červeným plochým lichenem, psoriázou, diskoidním lupus erythematosus.
 • Kontraindikace: těhotenství, věk pacientů mladších než 1 rok, přecitlivělost na léčivou látku, růžové a akné vulgaris, periorální dermatitida, kožní projevy syfilis a tuberkulózy, plakety a pustulózní psoriázy.
 • Způsob aplikace a dávkování závisí na závažnosti vyrážky. Cloveite se na ránu aplikuje tenká vrstva 1-2 krát denně. V případě předávkování se mohou objevit známky hyperkortikismu, které vyžadují stažení léku.
 • Nežádoucí účinky se projevují formou dermatologických reakcí: svědění, pálení, suchost. Je možné oslabit ochranné funkce kůže, její atrofické změny, striae, rozšíření krevních cév, změny pigmentace, hypertrichózu. Pro léčbu je indikována symptomatická léčba.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10]

Krémy pro suchý ekzém

Asthenický nebo suchý ekzém je běžné dermatologické onemocnění zánětlivé povahy. Je charakterizována vysokou suchostí kůže, výskytem trhlin, erozí. Nemoc má sezónní orientaci, nejčastěji se vyskytuje v chladné sezóně kvůli nižší vlhkosti vzduchu. Problém může nastat na kterékoli části těla, ale častěji na končetinách.

Krémy ze suchého ekzému pomáhají vyrovnávat se s nepříjemnými příznaky. Bez včasné léčby se vyrážky stanou jasně červenými, existují ekzematózní papuly, které se spojují s plaky.

Léčba zpravidla začíná systémovým užíváním léků s vitamíny rozpustnými v tucích. Aby se zabránilo vzniku sekundární infekce, používají se antibakteriální kombinované látky, které urychlují hojení prasklin. Výběr vhodných léků provádí lékař.

Zvažte účinné krémy způsobené suchým ekzémem:

 1. Radevit

Lék, který urychluje regeneraci tkání a zlepšuje trofismus. Obsahuje několik účinných látek: α-tokoferol-acetát, ergokalciferol a retinol-palmitát.

Kombinovaná kompozice poskytuje protizánětlivé, zvlhčující, antipruritické a zmírňující účinky. Posiluje ochranné funkce pokožky, normalizuje proces keratinizace.

 • Indikace: ekzém, tkání eroze a trhlin, atopickou a kontaktní dermatitida seboroická, neinfikovaných ran a vředů, atopické dermatitidy, ichtyózu. Prevence alergických a zánětlivých lézí během remise a po aplikaci GCS.
 • Kontraindikace: hypervitaminóza A, E, D, přecitlivělost na složky, těhotenství a kojení. Nežádoucí účinky se vyskytují zřídka. Mohou se objevit příznaky alergických reakcí, tj. Zčervenání a svědění.
 • Lék je aplikován na postiženou oblast tenkou vrstvou 2krát denně, nejlépe ráno a před spaním. Při zvýšené sušině a odlupování je možné použít okluzivní obvazy, které omezují přístup vzduchu k ráně. Při aplikaci na trhliny a rozsáhlé povrchy rány je nutno ošetřit antiseptikem.
 1. Loko

Lokální kortikosteroid s protizánětlivými, antidepresivními a antipruritickými vlastnostmi.

Imunosupresivní účinek zpomaluje rozdělení a tvorbu keratinocytů. Vzhledem k tomu, že jeho složení zahrnuje lipidy, minimalizuje pronikání alergenů a mikroorganismů přes kůži, snižuje ztrátu vody, zabraňuje suchu a xeróze.

 • Indikace k použití: alergické vyrážky, dermatitida, psoriáza. Léčivo je účinné při povrchových patologických procesech, které nejsou doprovázeny příznaky infekce a jsou citlivé na SCS.
 • Lakoid je aplikován tenkou vrstvou 1-3x denně, doba trvání terapie je individuální pro každého pacienta. Může být aplikován na umírající rány a pod okluzivním obvazem. V případě předávkování se objevují příznaky hyperkortikální reakce.
 • Nežádoucí účinky jsou vzácné, závisí na délce léčby. Nejčastěji jsou pacienti vystaveni známkám podráždění, atrofickým změnám, pomalému hojení ran, depigmentaci a hypertrichóze. Při užívání léku po dobu 3 měsíců existují známky křehkých nádob.
 • Kontraindikace použití s intolerancí komponent, virových a bakteriálních lézí epidermis, dermatitidy, houbových infekcí, atrofických změn, dermatóz.
 1. Elidel

Obsahuje účinnou látku - pimecrolimus (derivát askomycinu). Má protizánětlivé vlastnosti, zabraňuje atrofii kůže.

Odstraňuje svědění, snižuje zánět, eliminuje infiltraci, proplachování, excoriaci. Indikace k použití: zvýšená suchost kůže a její odlupování, atopická dermatitida, vyrážky.

 • Lék se používá při prvních známkách onemocnění nebo při podezření na atopickou dermatitidu. Zasahuje do postižených oblastí 2krát denně, můžete použít v oblasti vyrážky plenky. Pokud není dosaženo pozitivního výsledku během 1,5 měsíce od podání léku, je léčivo nahrazeno účinnějšími.
 • Nežádoucí účinky: hyperémie, pálení, herpetické vyrážky, folikulitida, parestézie, vyrážka, otoky, papilomy.
 • Elidel je kontraindikován k léčbě dětí mladších tří měsíců, s přecitlivělostí na léčivé látky, při patologických stavech s dysplastickými změnami a rizikem jejich malignity, infekcí infekčními látkami. Zvláštní pozornost věnujte pacientům se stavem imunodeficience, syndromem Netherton a generalizovanou erytrodermou.
 1. Flucinární

Syntetický glukokortikosteroid s léčivou látkou - fluocinolon acetonid.

Je dobře vstřebáván, má výrazný protizánětlivý účinek, snižuje exsudaci a proliferaci. Antialergický účinek je založen na snížení reakcí přecitlivělosti.

 • Indikace: alergické vyrážky se zvýšenou sucha a kontaktní lézí, seboroická a atopická dermatitida, akutní dermatitida infekčního původu, růžové a lichen planus, lupénka. Kontraindikace použití u infekcí (virové, houbové, bakteriální), intolerance aktivních složek a GCS.
 • Flucin se aplikuje tenkrát na rány 1-3 krát denně. Doba trvání léčby by neměla přesáhnout 14 dní. Je povoleno léčbu dětí starších 2 let, ale je kontraindikováno těhotným ženám.
 • Nežádoucí účinky se projevují formou alergických reakcí. Možný nadměrný růst nebo vypadávání vlasů, ztenčení pokožky a změna její barvy. V případě předávkování se vyskytují známky hyperglykémie, pokles ochranných vlastností imunitního systému a zvláště závažných případů Cushingova syndromu.

trusted-source[11]

Krém pro chronický ekzém

Kožní vyrážky alergické povahy vzácně trpí chronickou formou. To je zpravidla způsobeno samoléčbou a nesprávně vybranými léky. Úplně vyléčit ekzém obtížný i při lékařské terapii. To lze vysvětlit multifaktoriální povahou onemocnění. Patologický stav vyplývá ze skutečnosti, že buňky, které vyvolávají alergickou reakci, začínají reagovat na jiné podněty. Pro tuto formu poruchy charakterizované zesilováním kůže a hrubými oblastmi s prasklinami, odlupováním a suchostí. Takové ložiska jsou lokalizovány na místech, kde je konstantní kontakt s alergenem.

Krém z chronického ekzému snižuje bolestivé symptomy a boje s hlavní příčinou nepříjemného stavu. Pro léčbu se používají kombinovaná činidla, která jsou účinná proti různým mikroorganismům, které vyvolávají relapsy. Nejprve je pacientovi předepsáno mastné, husté, účinné hormony založené na hormonech a následně spojí řadu dalších léků k obnovení epidermis.

Zvažte hlavní typy topických léků pro léčbu alergických vyrážek chronické přírody:

 1. Celestoderm-B

Vnější použití glukokortikosteroidů s léčivou látkou - betamethason valerát.

Má protizánětlivé a protialergické vlastnosti. Snižuje otok a propustnost cév, zlepšuje ochranné vlastnosti pokožky.

 • Indikace: ekzém (suchý, chronický, dětský), kontakt, slunce, seborrheic, intertriginous, záření a exfoliativní dermatitida. Používá se také pro psoriázu, anogenitální a senilní svědění.
 • Kontraindikace: nesnášenlivost všech složek, věk pacientů do 6 měsíců, těhotenství a laktace.
 • Prostředek se aplikuje tenkou vrstvu na oblasti rány 1-3 krát denně. Ve většině případů je pro dosažení stabilního terapeutického účinku postačující aplikovat 1-2krát denně po dobu 14 dnů.
 • Předávkování se projevuje jako hyperkortikismus, Cushingův syndrom, sekundární adrenokortikální nedostatečnost. Léčba je symptomatická, všechny patologické projevy jsou reverzibilní.
 • Nežádoucí účinky: pálení, podráždění, folikulitida, akné, neutrální dermatitida, alergická kontaktní dermatitida, sekundární infekce, striae, kožní atrofie.
 1. Hydrokortizon

GCS, snižuje propustnost kapilár. Má protizánětlivé, imunosupresivní a antialergické vlastnosti.

Léčba je předepsána pro alergické reakce okamžitého typu, různé formy ekzému, dermatitidy, mykózy, těžkých forem psoriázy.

Kontraindikace jsou spojeny s působením aktivních složek a jejich nesnášenlivosti. Lék je zakázán pro bakteriální, virové a houbové infekce epidermis s různými novotvary. Nevhodné pro léčbu dětí mladších 2 let. Aplikuje se tenká vrstva na povrchu rány 1-3x denně.

Použití hydrokortizonu během těhotenství je možné, pokud potenciální přínos pro matku je vyšší než riziko pro plod. Nežádoucí účinky se projevují mnoha orgány a systémy, ale nejčastěji se jedná o lokální alergické reakce. Abyste je odstranili, musíte masku přestat používat.

 1. Sinaflan

Lokálním glukokortikosteroidem s účinnou látkou je fluocinolon acetonid.

Má protizánětlivé a protialergické vlastnosti, podporuje vazodilataci.

 • Indikace k použití: vyrážka, psoriáza, lichen planus, neurodermatitida, popáleniny, kousnutí hmyzem. Produkt se aplikuje na kůži 1-3 krát denně, v tenké vrstvě, lehce třepá. Doba trvání léčby je 5 až 10 dní, v případě potřeby je průběh léčby prodloužen na 25 dní.
 • Nežádoucí účinky se vyskytují při dlouhodobém užívání léku. V tomto případě jsou známky kožní atrofie a její nekrózy. Při aplikaci na velké části těla je možné vyvinout systémové vedlejší účinky a hypofunkci nadledvin.
 • Kontraindikován pro použití v případě intolerance účinné látky, infekční léze pokožky, ulcerativní léze, otevřené rány, těhotenství a kojení a také kožní projevy syfilis a tuberkulózy.

Výše uvedené léky obsahují hormony, a proto jsou předepsány k odstranění chronické formy onemocnění. Používají se po dobu 14 dní, vztahuje se na postižené oblasti. Pokud se objeví bolestivé a obtížně hojivé praskliny, zobrazí se kombinované přípravky. Patří mezi ně nejen hormony, ale antibiotika, antimykotika a imunostimulační látky, budeme je považovat za:

 1. Triderm

Látka s protizánětlivými, antibakteriálními a antifungálními účinky.

Aktivní složky - betamethason dipropionát, clotrimazol a gentamicin. Díky kombinované kompozici účinně odstraňuje svědění, otoky a má antiexudující účinek.

 • Indikace: vyrážka, komplikovaná infekcí, dermatózy, alergická a jednoduchá dermatitida, neurodermatitida, dermatomykóza, chronické lišejníky. Lék je aplikován tenkou vrstvu na celý povrch rány 1-2 krát denně. Doba trvání léčby závisí na umístění a velikosti patologie. Ve většině případů dochází k pozitivnímu účinku po 3-4 týdnech.
 • Kontraindikace: kožní projevy syfilisu a tuberkulózy, věk pacientů mladších 2 let, intolerance účinných látek, herpes, otevřené rány, reakce po očkování. Při zvláštní péči se Triderm užívá v prvním trimestru těhotenství a pod okluzivním obvazem.
 • V případě předávkování je možné potlačit funkci nadledvin, Cushingův syndrom a hyperkortikismus. Nežádoucí účinky se projevují formou lokálních reakcí: pálení, svědění, pigmentace, exsudace, erytém. Symptomatická léčba je indikována pro jejich eliminaci.
 1. Pimafukort

Kombinované léčivo s účinnými látkami - neomycin, natamycin, hydrokortison.

Používá se k ekzému, mykózám, otomykóze, povrchovým dermatosom, pyodermům. Lék se aplikuje 2-4krát denně po dobu 14-30 dnů. Kontraindikován pro děti mladší než 1 rok stará, s alergickými reakcemi na složky přípravy, růžovky, kožní projevy syfilis a tuberkulózy, do otevřených ran oblastí, na akné, nádory a postvaktsionnyh reakcí.

Nežádoucí účinky se projevují jako exacerbace základního onemocnění. Po ukončení léčby je možný abstinenční syndrom. Ve vzácných případech se vyskytuje periorální a růžovitá dermatitida, atrofie a ztenčení kůže, depigmentace.

Po kombinovaných přípravcích jsou pacientům předepsána nehormonální, která změkčují, vyživují a opravují poškozenou epidermis, například:

 1. Emolium

Univerzální změkčovadlo pro péči o velmi suchou pokožku.

Používá se při onemocněních, které jsou doprovázeny zvýšenou suchostí: ekzém, atopická dermatitida, ichtyóza, psoriáza, červené ploché licheny. Je účinný jak v průběhu léčby, tak prevence. Může být aplikován na jakoukoli část těla, včetně tváře. Odstraňuje svědění a pálení, hypoalergenní. Povoleno pro děti a těhotné ženy.

 1. Atoderm

Posiluje ochranné vlastnosti imunitního systému, zabraňuje negativnímu vlivu vnějších podnětů.

Používá se k péči o suchou, atopickou pokožku, vhodnou pro pacienty všech věkových skupin. Obnovuje hydrolipidální rovnováhu horní vrstvy, eliminuje podráždění a loupání. Pro dosažení stabilního terapeutického účinku by měl být přípravek Atoderm pravidelně aplikován a kombinován s jinými přípravky.

 1. Triksera

Vhodné k odstranění nadměrné suchosti a zvýšené citlivosti na vnější podněty. Účinně změkčuje, snižuje svědění, podráždění, uklidňuje pokožku. Může být použita u pacientů všech věkových skupin s jakoukoliv závažností alergických vyrážek.

trusted-source[12], [13]

Hormonální krém pro ekzém

Pro rychlé zmírnění zánětlivého procesu kůže se užívají léky s hormonálními složkami. Podle léčebného účinku jsou léky klasifikovány takto:

I. Třída - mají slabý účinek, vhodný pro léčbu těhotných a kojících, stejně jako pro děti do 2 let.

 1. Prednisolon

Místní léčivou látkou s účinnou látkou je prednisolon.

Má výrazný protizánětlivý, antiexudativní a antialergický účinek. Po aplikaci se účinná látka rychle vstřebává a vstoupí do systémové cirkulace. Biotransformace nastává oxidací v játrech, vylučuje se ve formě metabolitů močí a výkaly. Prochází placentární bariérou, nachází se v mateřském mléce.

 • Indikace k použití: epidermální léze nemikrobiální etiologie, ekzém (suchá, zvlhčující), dermatitida, svědění, úplná nebo částečná ztráta vlasů. Lék se aplikuje na povrch rány 1-3x denně. Doba trvání léčby je 8-14 dní u dospělých a 3 až 7 dní u dětí. Je zakázáno používat fixační, okluzivní a oteplovací obvazy.
 • Nežádoucí účinky: pálení, erytém, svědění, folikulitida, periorální dermatitida, hypertrichóza. Výše uvedená symptomatologie nevyžaduje léčbu, protože prochází po přerušení léčby.
 • Kontraindikace: nesnášenlivost komponent, syfilis a tuberkulózy kůže, plané neštovice, herpes zoster, virových onemocnění, plísňových a bakteriálních léze, nádory, těhotenství a kojení.
 1. Fluocinolonacetonid

SCS s protizánětlivými, antipruritickými, antialergickými a anti-exsudačními vlastnostmi.

 • Indikace k použití: neurodermatitida, svědivá kůže, červené ploché lišejníky, psoriáza, perianální a vaginální svědění. Léčivý přípravek se aplikuje na postiženou oblast 2-3x denně a lehce se třepe do kůže. Doba trvání léčby závisí na závažnosti onemocnění a zpravidla trvá 5-10 dní. V případě potřeby je prodloužena až na 25 dní.
 • Nežádoucí účinky: Ředění a atrofické změny v kůži, pokud jsou aplikovány na velké plochy, se mohou objevit systémové vedlejší reakce charakteristické pro GCS.
 • Kontraindikace: infekční léze, syfilis a tuberkulóza kůže, různé neoplazmy. Zvláštní péče určují děti do 1 roku a dospívající během puberty.

II. Třídy - platí v případě, kdy se slabší léky ukázaly jako neúčinné. Dokonale zastavte výrazný zánětlivý proces.

 1. Cinakort

Glukokortikosteroid s účinnou látkou - triamcinolon. Po aplikaci na vyrážky má antialergický, protizánětlivý a protizánětlivý účinek. Aktivní složka potlačuje zánětlivé odpovědi v reakci na imunitní, mechanické nebo chemické poškození.

 • Indikace: ekzém, dermatitida (jednoduchý, alergických, atopických), atopická dermatitida, lékové reakce, psoriasis, lichen planus, alopecia areata, kousnutí hmyzem. Činidlo se třese do pokožky 2-3krát denně, průběh léčby je 5-25 dní, v závislosti na závažnosti patologických příznaků.
 • Kontraindikace: intolerance aktivních složek, těhotenství a laktace, virové, houbové a bakteriální poškození epidermis.
 • Nežádoucí účinky: svědění, podráždění, steroidní akné, atrofické změny, purpura.

Třída III - používá se k léčbě chronického ekzému.

 1. Hříchy

Kombinované léčivo s účinnými látkami - fluocinolon acetonid a clioquinol.

Má antibakteriální, protialergický, protizánětlivý a antipruritický účinek. Upozorňuje na exkrety z malých cév exsudátové tkáně.

 • Indikace pro použití: ekzém (suchý, zvlhčující), seborrhea, dermatitida, sekundární bakteriální infekce, mykóza, vyrážka plenky. Pro dosažení terapeutického účinku se na povrch rány nanese malé množství krému 2-3x denně a opatrně se třepe. Pokud se použijí okluzivní obvazy, byly dříve vyčištěny rány.
 • Kontraindikace: houbové, virové a bakteriální infekce, rosacea, perianální a periorální dermatitida. Nepoužívejte pro děti do 1 roku, s těhotenstvím a laktací, rozsáhlé psoriatické plaky.
 • Nežádoucí účinky: lokální alergické reakce, podráždění, striae, atrofie a ztenčení kůže, lokální rozšíření malých cév, systémové reakce způsobené útlumem funkce nadledvin.
 1. Apulein

Léčivou látkou na bázi vazelinu s aktivní složkou je budesonid. Nehalogenovaný glukokortikosteroid účinně normalizuje vaskulární propustnost, má vazokonstrikční vlastnosti, inhibuje buněčnou migraci do zanícené epidermis. Používá se k léčbě chronického ekzému, psoriázy, atopické dermatitidy. Aplikuje se 1-3krát denně, průběh léčby je 21-28 dní.

Má řadu kontraindikací: přecitlivělost na účinné látky, virové, plísňové a bakteriální infekce, periorální dermatitidu, těhotenství a laktaci. Nežádoucí účinky se projevují jako atrofie, folikulitida, striae, pálení, svědění.

Třída IV - přípravky této skupiny jsou předepsány v omezených případech. Pokud jiné léky neposkytly požadovaný výsledek. Penetruje hluboko do pokožky a poskytuje nejvyšší terapeutický účinek.

 1. Gaudinid

Glukokortikoidní topická aplikace. Je určena pro neinfekční zánětlivé kožní onemocnění. Na postižené plochy se aplikuje tenká vrstva 1-3 krát denně. Může být použita pod bandáží. Délka léčby je pro každého pacienta individuální. Nepoužívá se k léčbě těhotných žen a dětí.

Hormonální krém způsobený ekzémem se používá pouze u některých lékařských indikací. To je způsobeno skutečností, že tato farmakologická skupina má mnoho kontraindikací a vedlejších účinků. Doba trvání léčby je přísně omezena a odběr léku by měl být postupný s poklesem dávky.

Nehormonální krém z ekzému

Výběr léku pro léčbu dermatologických problémů závisí na tom, kolik je zánět a do jaké míry se šíří. Nehormonální krém způsobený ekzémem je oprávněně považován za nejbezpečnější místní místní přípravek, který může být dlouhodobě používán. Není návyková, má minimální vedlejší účinky a kontraindikace. Jeho účinnost je však slabší než hormonální, proto je předepisována v počátečních stádiích onemocnění nebo když léčba jinými typy léků je nemožná.

Nehormonální a pomocné léky nemají v oblasti použití žádné omezení. To znamená, že lék se stejnými účinnými přísadami lze aplikovat na pokožku rukou, těla a obličeje. Ale nezapomeňte, že nějaká lék je používán pouze pro lékařský předpis. Lékař hodnotí stav pacienta, závažnost alergických vyrážek a riziko nežádoucích účinků.

Zvažte populární léky z této farmakologické skupiny:

 1. EPLAN

Prostředek pro vnější aplikaci s baktericidními, hojivými a akceleračními regeneračními vlastnostmi. Účinné látky anestetizují a mají protizánětlivý účinek. Poskytuje komplexní ochranu tkání před účinky negativních faktorů různých původů.

Hlavní indikace pro použití: ekzém (zejména mikrobiální), psoriáza, popáleniny, svědění a otoky s uhryznutím hmyzem, závoje, akné vulgaris, vředy. Eplane se aplikuje na kůži v tenké vrstvě 1-3x denně, doba trvání léčby je 5-21 dní. Kontraindikováno s nesnášenlivostí jeho součástí. Nežádoucí účinky se projevují formou lokálního podráždění.

 1. Pantoderm

Lékem s léčivou látkou je dexpanthenol.

Po aplikaci se aktivní složky transformují na kyselinu pantothenovou a urychlují regenerační procesy.

 • Indikace: zvýšená suchost kůže, praskliny, eroze, proleženin, menší epidermální poškození jakékoliv etiologie, intertrigo, vředy, vředy dolních končetin, podráždění kůže, abscesy. Masť se aplikuje na kůži 1-2krát denně, trvání léčby závisí na terapeutickém účinku v prvních dnech užívání drogy. Pantoderm je povolen během těhotenství a laktace u pacientů v dětském věku.
 • Nežádoucí účinky: kopřivka, svědění, bublinové vyrážky, mírné podráždění, erytematózní skvrny. Vzhledem k tomu, že nedochází k systémové absorpci léku, není možné předávkování.
 • Hlavní kontraindikace je spojena s individuální intolerancí dexpanthenolu a dalších pomocných složek.
 1. Panthenol

Krém pro zlepšení trofismu a regenerace tkání. Používá se při porušení integrity kůže, vyrážky, dermatitidy, trhliny, ulcerativní léze, různé zánětlivé patologie (furuncles, trofické vředy). Vhodná jako preventivní látka s nepříznivými účinky na epidermis faktorů životního prostředí.

Aplikuje se na ni tenkou vrstvu, lehce se třepe. Postup by měl být prováděn 2-4krát denně po dobu 10-14 dnů. Nežádoucí účinky se projevují jako vedlejší alergické reakce v místě aplikace. Panthenol je kontraindikován při přecitlivělosti na jeho aktivní složky.

 1. Losterin

Dermatologický přípravek pro komplexní léčbu chronických kožních onemocnění a každodenní péče. Má kombinované složení: dexpanthenol, močovina, kyselina salicylová, přírodní oleje a bylinné extrakty. Losterin má antipruritické, protizánětlivé, exfoliační vlastnosti. Zlepšuje bariérové funkce pokožky a urychluje regenerační proces.

Indikace: různé formy ekzému, dermatitidy a dermatózy, vyjádřeno jako suchá kůže, psoriáza, seboroické dermatitidy, xerózy, ichtyózy, lichen planus. Může být použita k prevenci patologických stavů kůže a jako prostředku k úniku. Je povoleno těhotným ženám a dětem od tří měsíců věku. Na postižené plochy se aplikuje tenká vrstva 2-3 krát denně. Doba trvání léčby je 15-30 dní. Hlavní kontraindikací je nesnášenlivost složek léčiv. Nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky a případy předávkování.

Krém pro ekzém pro děti

Léčba dermatologických onemocnění u dětských pacientů má řadu obtíží. To je způsobeno tím, že nelze použít všechny léky. Krém pro ekzém pro děti na přírodní bázi je nejbezpečnější možností terapie. To je způsobeno skutečností, že hormonální léky a léky s kombinovanou kompozicí jsou velmi často kontraindikovány pro děti a způsobují mnoho vedlejších reakcí.

K dosažení a udržení dobrých výsledků léčby je zapotřebí účinných, ale současně bezpečných lokálních léčebných postupů, které mohou být používány po dlouhou dobu. Patří sem drogy jako:

 1. Kožní uzávěr

Antiproliferativní, antibakteriální a antimykotické činidlo pro vnější použití. Účinnou látkou je aktivovaný pyrithion zinečnatý. Po nanesení na povrch rány proniká do epidermis a povrchových vrstev dermis.

Používá se k léčbě suchého a chronického ekzému, dermatitidy, psoriázy. Kontraindikace, pokud je aktivní látka netolerantní. Na léze se aplikuje tenká vrstva, lehce se třepe. Postup je prováděn dvakrát denně po dobu 3-4 týdnů. Může být užíván během těhotenství a laktace, stejně jako u dětí v dětství. Nežádoucí účinky se vyskytují zřídka a projevují se jako lokální podráždění.

 1. Likanşuan

Výrobek je založen na přírodních rostlinných složkách. Neobsahuje antibiotika a hormony. Ideální pro léčbu dětí, těhotných žen a pacientů s nesnášenlivostí vůči GCS.

Tento přípravek se užívá 2-3x denně a na ránu se aplikuje tenká vrstva. Doba trvání léčby závisí na závažnosti patologického procesu a lékařských doporučeních.

 1. Canison Plus

Protizánětlivé, antialergické, antibakteriální a antifungální činidlo s aktivní složkou - betamethason dipropionát. Je předepsána pro děti starší 2 let. Pomáhá při léčbě ekzému, dermatitidy, dermatomykózy, jednoduchých chronických lichenů. Během těhotenství se nepoužívá, post-očkovací reakce na kůži, projevy syfilisu a tuberkulózy, otevřené rány a kuřecí neštovice.

Prostředek se aplikuje tenkou vrstvou na celý povrch místa rány, zachycuje zdravou tkáň 2krát denně. Doba trvání léčby je 3-4 týdny. Předávkování se projevuje jako Cushingův syndrom a hyperkortikóza. Symptomatická léčba je indikována pro jejich eliminaci. Nežádoucí účinky se vyskytují zřídka, pacienti se mohou setkat s lehkým pálením, porušení pigmentace, svědění.

 1. Timor

Syntetický dipeptid s imunostimulačními vlastnostmi. Povoleno pro děti starší 6 měsíců, stejně jako během těhotenství a laktace. Používá se k léčbě a prevenci akutních a chronických infekčních onemocnění a stavu imunodeficience.

Zrychluje regenerační proces a urychluje hojení po mokrém ekzému. Dávkování je individuální pro každého pacienta, takže je určeno lékařem. Průběh léčby je 3-10 dní. Nežádoucí účinky a příznaky předávkování jsou lokální alergické reakce.

 1. Vidím

Vitaminový topický prostředek. Aktivní složkou je retinol, vitamin rozpustný v tucích. Používá se k léčbě alergických vyrážek, psoriázy, dermatitidy a dalších patologických procesů kůže. Nepoužívá se v prvním trimestru těhotenství a přecitlivělosti na složky.

Videastim umístil tenkrát vrstvu na ránu 3-5krát denně, průběh léčby až 14 dní. Při dlouhodobém užívání se mohou objevit nežádoucí účinky: hyperemie, vyrážky. Symptomatická léčba je indikována pro jejich eliminaci.

 1. Desitin

Léčivou látkou s účinnou látkou je oxid zinečnatý. Má protizánětlivé, antiseptické vlastnosti. Po nanesení na pokožku pomáhá snížit zánětlivou reakci. Vytváří ochrannou fólii, která minimalizuje negativní dopad environmentálních faktorů. Zmírňuje suchou pokožku a urychluje hojení ran. Není absorbován do systémového oběhu a nemá systemický účinek.

Indikace k použití: poškození kůže různých etiologií, akutní ekzém, stedoderma, vředy, dermatitida, vředy. Krém se aplikuje na suchou a čistou pokožku 2-3krát denně, trvání léčby závisí na výsledcích v prvních dnech léčby. Desitin je kontraindikován v případech intolerance k jeho složkám. Nežádoucí účinky se projevují formou lokálních alergických reakcí.

trusted-source[14], [15], [16]

Farmakodynamika

Fyziologickým účinkem léčiva a jeho biochemickými reakcemi je farmakodynamika. Zvažme to na příkladu glukokortikosteroidu - Dermovajtu. Účinná látka - clobetasol propionát, snižuje proces exsudace a akumulace neutrofilů, snižuje intenzitu granulace a infiltraci. Poskytuje lokální protizánětlivé, antialergické, antipruritické a anti-exsudační účinky.

SCS je předepsáno u pacientů v dospělém věku a dětí starších jednoho roku. Zmírňuje příznaky zánětu a svědění, urychluje hojení kůže různými formami ekzému, psoriázy, dermatóz a červených plochých lichenů. Používá se pouze pro lékařské účely.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Farmakokinetika

Po aplikaci na kůži se přípravek Dermoveit systémově vstřebává s intaktní zdravou pokožkou. Farmakokinetika indikuje vysokou úroveň absorpce, která je určena integritou epidermální bariéry. Zánětlivý proces v akutním stadiu nebo okluzi zvyšuje perkutánní absorpci.

Metabolismus přináší farmakokinetické dráhy, charakteristické pro glukokortikosteroidy systémové aplikace, tj. V játrech. Vylučuje se ve formě metabolitů močí a výkaly.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Dávkování a aplikace

Aby léčba dermatologického onemocnění prošla rychle a co nejúčinněji, jsou pacientům předepsány externí prostředky. Způsob, jakým je krém aplikován z ekzému, jeho dávkování a délka léčby závisí na závažnosti a rozsahu patologického procesu.

Krém se na očištěnou pokožku aplikuje tenkou vrstvou, lehce se třepe. Léčebné postupy se provádějí 1-4krát denně, v závislosti na typu léku a jeho složení. Zpravidla se pozitivní výsledek pozoruje po 3 dnech. Průběh léčby může trvat několik dní až několik měsíců. Pokud se však stav pokožky po uplynutí předepsané doby užívání léku nezlepšuje, stojí za to navštívit lékaře, prověřit diagnózu a terapii.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43], [44], [45]

Používejte Krém na ekzém během těhotenství

Léčba dermatologických onemocnění u nastávajících matek probíhá pod přísným lékařským dohledem. To znamená, že použití krému z ekzému během těhotenství je možné po řadě diagnostických postupů a předání testů předepsaných lékařem. To vám umožní vybrat nejúčinnější a nejbezpečnější způsoby.

Podle zákazu vstupují hormonální léky a mnoho léků kombinované složení. To je způsobeno skutečností, že jejich účinné látky mohou nepříznivě ovlivnit zdraví žen a plodu. Jejich aplikace je možná v případě, že potenciální přínos pro matku, vyšší riziko pro dítě. Obvykle jsou pro těhotné ženy předepsány těhotné nehormonální léky a léky na přírodní rostlinné bázi.

Kontraindikace

Každý farmaceutický přípravek má kontraindikace k použití. Podívejme se na základní, na příkladu krému z ekzému:

 • Individuální intolerance k drogovým složkám
 • Kožní projevy syfilisu a tuberkulózy
 • Růžové akné
 • Akné
 • Neoplazie kůže
 • Bakteriální, virové a houbové léze (při léčbě GCS)
 • Perianální a genitální svědění
 • Těhotenství a kojení, dětský a dětský věk pacientů (hormonální a kombinovaný krém)

Aby léčba byla co nejúčinnější a nejbezpečnější, je velmi důležité dodržovat lékařské doporučení a používat léky pouze pro zamýšlený účel.

trusted-source[32], [33], [34]

Vedlejší efekty Krém na ekzém

Nežádoucí příznaky z lokálních přípravků k léčbě dermatologických onemocnění se vyskytují, když se zneužívají. Nežádoucí účinky krému způsobené ekzémem se nejčastěji projevují jako lokální alergické reakce. To znamená, že pacienti se potýkají s propláchnutím, vyrážkami a svěděním, které se zastaví po stažení drogy.

Je také možné ztenčení a atrofie kůže, zvýšené sucho, hypertrichóza, zhoršení příznaků základní nemoci. Při aplikaci léku do velkých oblastí tkáně mohou docházet k systémovým vedlejším účinkům. V takovém případě je nutná lékařská konzultace.

trusted-source[35], [36], [37], [38]

Předávkovat

Při dlouhodobém užívání léku nebo nedodržení doporučené dávky se vyskytují nežádoucí účinky. Předávkování se projevuje formou lokálních příznaků. To je způsobeno skutečností, že externí léky mají nízkou míru absorpce, takže nezpůsobují systémové účinky. Pacienti se setkají se svěděním a pálením, zarudnutím, vyrážkou a dalšími reakcemi podobnými základnímu onemocnění.

K léčbě předávkování musíte přestat užívat krém a jít do nemocnice. Při užívání hormonálních léků nebo GCS je nutné dávku postupně snižovat, aby se zabránilo abstinenčnímu syndromu a řadě nežádoucích účinků.

trusted-source[46], [47], [48], [49]

Interakce s jinými léky

Integrovaný přístup k léčbě jakékoli nemoci je klíčem k rychlému oživení. Interakce s jinými léky jsou řízeny ošetřujícím lékařem. Takže je kontraindikováno, aby se na jedno místo na ránu aplikovalo několik léků. To může vyvolat nežádoucí účinky, které jen zhorší příznaky ekzému.

trusted-source[50], [51], [52], [53], [54], [55], [56]

Podmínky skladování

Dodržování lékařských jmen a podmínek uchovávání tohoto léku umožňují dosáhnout účinných výsledků léčby. Místní přípravky by měly být uchovávány mimo dosah dětí, chladné a chráněné před slunečním zářením. Teplota skladování nesmí překročit 30 ° C. Ignorování těchto pokynů vede k poškození léčivého přípravku a ke ztrátě jeho farmakologických vlastností.

trusted-source[57], [58], [59], [60], [61]

Skladovatelnost

Krém na ekzém, jako každá jiná droga, má trvanlivost. Označuje se na obalu nebo trubce nápravy. Obvykle se jedná o 12-36 měsíců, podle pravidel skladování. Použití prodloužených léků může způsobit nekontrolované nežádoucí účinky.

trusted-source[62], [63], [64]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Krémy pro ekzém" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.