^

Zdraví

Kyselá fosfatáza v krvi

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kyselá fosfatáza v krvi by neměla přesáhnout 5-6,5 IU / l, a v ideálním případě by neměla být v krevním oběhu vůbec.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Proč je kys. Fosfatáza hodnocena v krvi?

V zásadě je předepsána analýza kyselé fosfatázy, která potvrzuje další studie rakoviny prostaty. Kyselá fosfatáza v krvi, překračující hranice normy, je známkou metastáz v kostní tkáni u onkoferoidů různých etiologií. Kromě toho je kyselina fosfatáza v krvi, vykazují nadměrnou aktivitu, může signalizovat potenciální problémy s krví, tromboembolie, deformující záněty kostí (Pagetova nemoc), hemolytické patologií. V každém případě je interpretace výsledků výzkumu tohoto enzymu se provádí s přihlédnutím k jiné analytické informace, takže interpretovat prázdné hodnoty by neměly být samy o sobě, bez pomoci odborným lékařem.

Co je kyselina fosfatáza?

Obecně platí, že fosfatázy - zvláštní druh enzymů, které jsou považovány za "vodu" - hydrolázy. Tyto látky se nacházejí nejen v lidském těle, ale také v tkáních, v orgánech téměř všech zvířat a dokonce i ve všech druzích rostlin. Fosfatáza se aktivně podílí na normálním metabolismu všech druhů sacharidů, v metabolismu buněk podle nejnovějších informací fosfatáza také ovlivňuje tvorbu a udržování normálního kostního tkáně. Jakákoli změna aktivity fosfatáz v krevní plazmě signalizuje jednu nebo druhou patologii. Dosud byly dobře studovány dva podtypy fosfatáz - alkalické, které jsou zodpovědné za kostní systém a jaterní funkci a kyselou fosfatázu.

Alkalický enzym aktivně působí v tenkém střevě, játrech, kostech, v malých množstvích se nachází v leukocytech. Stejně jako alkalická, kyselá fosfatáza je téměř v přírodě. V lidském těle aktivně pracuje hlavně pro silnější sex, protože ve velkém množství je obsažena v ejakulátu (spermie), stejně jako v tkáních prostaty. Existují vědecké studie, které hovoří o přímém vztahu mezi syntézou této fosfatázy a stavem hormonálního systému. Pokud dojde k poklesu androgenů, sníží se současně aktivita fosfatázy. Takové známky umožňují včas rozpoznat onkoproces v prostatech (prostata), kryptorchizmus v počátečních stádiích.

Kyselá fosfatáza v krvi je hlavní a hlavní marker onkologického procesu v prostatu. Indikátor aktivity, který překračuje normu, se obvykle vyskytuje u rakoviny bez souběžných metastáz u čtvrti všech, kteří trpí touto chorobou. U 90% pacientů, kteří mají metastázy, analýza odhalila významný přebytek normových limitů. Jako jediná studie může být kyslá fosfatáza v krvi užitečná pouze v první fázi vyšetření, je produktivnější provádět testy pravidelně, aby se zjistila dynamika enzymatické aktivity a objasňovaly se a upravovaly se terapeutické účely.

Důležitá role kyselé fosfatázy v krvi hraje v zcela odlišné oblasti, daleko od medicíny - ve forenzním vyšetření. Vzhledem k tomu, že enzym je zvláště aktivní v spermiích, forenzní vyšetření používá vhodnou analýzu k identifikaci všech druhů skvrn, výtěrů a fyzických důkazů

Kyselá fosfatáza v krvi: samice a samčí organismy

V silnějším pohlaví se v prostatě vytváří kyselá fosfatáza ve velkém množství. V těle, které je pro muže důležité, je aktivita fosfatázy stokrát vyšší než u jiných, méně komfortní pro tyto enzymové zóny. V mnohem menších množstvích je látka obsažena v játrech. Kyselá fosfatáza je také schopna produkovat opotřebované krevní destičky, které se začaly rozpadat.

Zástupci krásné poloviny lidského druhu při výrobě enzymu - kyselina fosfatáza, zahrnují červené krvinky - červené krvinky, také krevní destičky a játra.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.