Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kyselá fosfatáza v krvi

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Kyselá fosfatáza v krvi by neměla přesáhnout 5-6,5 IU / l, a v ideálním případě by neměla být v krevním oběhu vůbec.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Proč je kys. Fosfatáza hodnocena v krvi?

V zásadě je předepsána analýza kyselé fosfatázy, která potvrzuje další studie rakoviny prostaty. Kyselá fosfatáza v krvi, překračující hranice normy, je známkou metastáz v kostní tkáni u onkoferoidů různých etiologií. Kromě toho je kyselina fosfatáza v krvi, vykazují nadměrnou aktivitu, může signalizovat potenciální problémy s krví, tromboembolie, deformující záněty kostí (Pagetova nemoc), hemolytické patologií. V každém případě je interpretace výsledků výzkumu tohoto enzymu se provádí s přihlédnutím k jiné analytické informace, takže interpretovat prázdné hodnoty by neměly být samy o sobě, bez pomoci odborným lékařem.

Co je kyselina fosfatáza?

Obecně platí, že fosfatázy - zvláštní druh enzymů, které jsou považovány za "vodu" - hydrolázy. Tyto látky se nacházejí nejen v lidském těle, ale také v tkáních, v orgánech téměř všech zvířat a dokonce i ve všech druzích rostlin. Fosfatáza se aktivně podílí na normálním metabolismu všech druhů sacharidů, v metabolismu buněk podle nejnovějších informací fosfatáza také ovlivňuje tvorbu a udržování normálního kostního tkáně. Jakákoli změna aktivity fosfatáz v krevní plazmě signalizuje jednu nebo druhou patologii. Dosud byly dobře studovány dva podtypy fosfatáz - alkalické, které jsou zodpovědné za kostní systém a jaterní funkci a kyselou fosfatázu.

Alkalický enzym aktivně působí v tenkém střevě, játrech, kostech, v malých množstvích se nachází v leukocytech. Stejně jako alkalická, kyselá fosfatáza je téměř v přírodě. V lidském těle aktivně pracuje hlavně pro silnější sex, protože ve velkém množství je obsažena v ejakulátu (spermie), stejně jako v tkáních prostaty. Existují vědecké studie, které hovoří o přímém vztahu mezi syntézou této fosfatázy a stavem hormonálního systému. Pokud dojde k poklesu androgenů, sníží se současně aktivita fosfatázy. Takové známky umožňují včas rozpoznat onkoproces v prostatech (prostata), kryptorchizmus v počátečních stádiích.

Kyselá fosfatáza v krvi je hlavní a hlavní marker onkologického procesu v prostatu. Indikátor aktivity, který překračuje normu, se obvykle vyskytuje u rakoviny bez souběžných metastáz u čtvrti všech, kteří trpí touto chorobou. U 90% pacientů, kteří mají metastázy, analýza odhalila významný přebytek normových limitů. Jako jediná studie může být kyslá fosfatáza v krvi užitečná pouze v první fázi vyšetření, je produktivnější provádět testy pravidelně, aby se zjistila dynamika enzymatické aktivity a objasňovaly se a upravovaly se terapeutické účely.

Důležitá role kyselé fosfatázy v krvi hraje v zcela odlišné oblasti, daleko od medicíny - ve forenzním vyšetření. Vzhledem k tomu, že enzym je zvláště aktivní v spermiích, forenzní vyšetření používá vhodnou analýzu k identifikaci všech druhů skvrn, výtěrů a fyzických důkazů

Kyselá fosfatáza v krvi: samice a samčí organismy

V silnějším pohlaví se v prostatě vytváří kyselá fosfatáza ve velkém množství. V těle, které je pro muže důležité, je aktivita fosfatázy stokrát vyšší než u jiných, méně komfortní pro tyto enzymové zóny. V mnohem menších množstvích je látka obsažena v játrech. Kyselá fosfatáza je také schopna produkovat opotřebované krevní destičky, které se začaly rozpadat.

Zástupci krásné poloviny lidského druhu při výrobě enzymu - kyselina fosfatáza, zahrnují červené krvinky - červené krvinky, také krevní destičky a játra.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.