^

Zdraví

A
A
A

Laktóza

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Laktóza je stazení mléka v kanálech prsu dojčené ženy. Abychom porozuměli příčinám laktostázy, je třeba pochopit, jak je prsa uspořádána, jaké jsou její hlavní funkce při laktogenezi.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Epidemiologie

Většina laktostázy se objevuje při první laktaci. Tam je také tendence laktostázy u laktajících žen, které již prodělaly laktostázu během předcházejících porodů a kojení při anamnéze. Laktastáza může nastat, jestliže se vyskytnou jizvy v mléčné žláze nebo v mstopatii. Ani věk laktající ženy ani rasa neovlivňují vývoj laktostázy.

V lékařské praxi se používá mezinárodní klasifikace nemocí. V souladu s tím jsou rozlišeny následující formy onemocnění:

 • O92 - jiné změny v mléčné žláze, stejně jako poruchy laktace, které jsou spojeny s narozením dítěte.
 • O92.7 - Jiné a nespecifikované laktační poruchy.
 • O92.7.0 - Laktóza.

trusted-source[5]

Příčiny laktóza

Existuje mnoho příčin tohoto syndromu.

 1. První a nejčastější příčinou je nesprávná aplikace dítěte na prsa, což vede k neúplnému vyprazdňování prsu. V důsledku akumulace v určité oblasti mléka a neexistence jejího odnětí na dobu neurčitou se vytváří sraženina mléka, což je příčinou trápení ošetřující ženy.
 2. Druhou častou příčinou laktostázy je vzácná aplikace nebo krmení hodinami. V důsledku tohoto typu krmení se může v mléčné žláze okamžitě vyvinout laktostáza. V tomto procesu jsou obvykle zapojeny do procesu několik kanálů.
 3. Nesprávné čerpání. Velmi často se stává, čtvrtý - pátý den po narození, když tam je hojný plul mléka a potravin pro novorozence by mělo být poměrně malé množství, nová matka začne samo slijte, tak často i bez předložení, jak to udělat. Tyto manipulace nakonec vedou k poškození lichoběžníkových kanálků a vývoji laktostázy.
 4. Velké prsa. Ano, majitelé svěžích prsou jsou vystaveni riziku vývoje laktostázy, protože nevědí, jak správně přizpůsobit laktaci.
 5. Nosit těsný, syntetický a nesprávně vybraný podprsenku, což může vést k přenosu potrubí a stagnaci mléka v nich.
 6. Zranění. Dokonce i malá tlapka drobky do matčiny prsou může způsobit laktostázu kvůli poškození kanálu.
 7. Stres. Chronická nedostatek spánku, únava vede ke zvýšené nervozitě, což negativně ovlivňuje produkci mléka.

trusted-source[6], [7]

Rizikové faktory

Hlavní předisponující faktory pro výskyt laktostázy jsou:

 • Krmení není na vyžádání, ale za hodinu;
 • Nesprávné připojení dítěte k prsu;
 • Ústavní znaky: ploché nebo tažené bradavky, velká velikost prsou;
 • Operační intervence na mléčné žláze v anamnéze;
 • Obezita;
 • Zranění a modřiny na hrudi;
 • Stres a nedostatek odpočinku a plné výživy;
 • Kouření a pití alkoholu.

trusted-source[8], [9], [10],

Patogeneze

Mléčná žláza je párový hormonálně závislý orgán, který má komplexní lobulární strukturu s alveolárně-tubulárním rozvětvením mléčných kanálků. Právě v alveoli se produkce mléka provádí pod účinkem hormonu prolaktinu. V jedné žláze může být až 20 radiálně uspořádaných laloků. Všechny vylučovací kanály jednoho laloku jsou připojeny k mléčnému kanálu, který vede k bradavce a končí na vrcholu s malým otvorem - mléčným otvorem. V tomto případě se síť mléčných kanálů rozvětvuje blíže k bradavce. Kůže bradavky je hlíznatá, v něm je mnoho kruhových a podélně orientovaných svalových vláken, které hrají důležitou roli při sání. Obsah podkožního tuku v bázi vsuvky je minimální.

Hlavním úkolem prsu je syntéza a sekrece mléka. Vzhledem k tomu, že mléčná žláza je hormonálně závislý orgán - během těhotenství se její struktura mění pod účinkem placentárních hormonů. V mléčné žláze dochází k rychlému nárůstu počtu kanálů a jejich větví. Od 28. Týdne těhotenství začínají mléčné žlázy produkovat kolostrum. Od tohoto okamžiku začíná laktogeneze. V tomto období se vytváří složení a kvalita mlezivého mléka, které po porodu krmí novorozený, a proto je důležitá kvalita výživy a životní styl těhotné ženy. Samotná laktace však začíná až po narození a oddělení placenty, kdy je pod vlivem hormonů, jako je prolaktin a oxytocin, nahrazeno kolostrum mlékem. Toto mléko je bohaté pro dítě na minerály, vitamíny, tuky, bílkoviny a sacharidy, nezbytné pro jeho růst a vývoj právě v tomto období novorozence. Nejprve se mléko vyrábí bez ohledu na krmení. Pak je přiděleno v závislosti na vyprazdňování hrudníku.

Nyní s vědomím struktury a fyziologie prsu rozumíme patogenezi laktostázy. Takže na počátku laktace, kdy ještě nejsou zavedeny všechny mechanismy složitého procesu, je patogenetickým spojením nedostatek interakce mezi sekrečními, akumulačními a vylučovacími funkcemi prsu. Tak, v druhé - třetí den po porodu, kdy se produkují mléko hojně žlázy, plicní sklípky nejsou schopni udržet to velké množství, ale to nestačí kanál přidělit pod vlivem hormonů. Zde a stagnace mléka, nebo laktostázy. V pozdějších obdobích laktace hraje hlavní patogenetickou roli mechanický účinek na uvolňování mléka, což vytváří překážku jeho úplné izolace. Nyní je proces laktace dobře zaveden a mléko je produkováno pod autokrinní kontrolou a ne kvůli přímému působení hormonu.

Symptomy laktóza

Hlavními prvními známkami laktostázy, které se objevují v počátečním stádiu, jsou bolestivost a nepohodlí v mléčné žláze. Při palpování malé, bolestivé náplasti se vyšetří v obvyklé tkáni prsní žlázy. Kůže nad tímto místem se stává hyperemickým. Za prvé, vývoj laktostázy, bolesti dochází pouze při kontaktu s mléčnou žlázou, později bolestivé pocity přetrvávají. Při připojení několika kanálů dochází k otokům celé prsní tkáně, pokud je poškozen jeden kanál, otok může být lokalizován lokálně pouze přes místo zablokování. Lokálně se nad poškozenou oblastí zvyšuje teplota pokožky. Teplota těla zůstává normální a celková spokojenost ošetřující ženy není obvykle narušena. V pozdním stádiu onemocnění, kdy se jedná o podmíněně patogenní mikroflóru, stoupá tělesná teplota, zvětšuje se prsní žláza a bolestivě, celkový stav pacienta se zhoršuje. Je tu chlad a slabost.

Po zjištění místa zablokování prsu musíte okamžitě pokračovat v jeho odstranění. Nejlepší je častá a správná aplikace dítěte, takže jeho brada směřuje k formované laktostáze. Vzhledem k tomu, že žádný přístroj pro vyjádření není, žádné ruce nemohou zvládnout lépe než ústa dítěte. A je třeba aplikovat, stejně jako je to možné, je lepší si lehnout s dítětem na jeden den v posteli, a všechny domácí práce pokyn zbytek domácnosti. V takovém případě by měla být zvolena nejvhodnější pozice pro krmení, v níž by nic nemělo zasahovat a co možná nejvíce relaxovat. Dojde-li k dlouhé a bolestivé zablokování nebo tvorba brzy kojení, doporučuje se vztahuje na vliv prsu teplým a suchým hadříkem před krmením a provádět čerpání dítě není nasycen přední mléko, a ne dostat do problému s půdou. Mírně můžete masírovat zpevněnou oblast, ale nepotřebujete speciální síly. Hlavním úkolem vyjádření prsu laktostázou je uvolnění blokovaného kanálu. K tomu je třeba umístit čtyři prsty pravé ruky pod prsa a palcem na horní ploše prsou. V tomto případě je nutné jasně cítit oblast kalení pod prsty. Tak zachycení žlázy, prsty jsou vratný pohyb směřující od prsu k bradavce základně. Tyto pohyby poskytnou menší bolestivost, ale okamžitě proběhnou po odvodnění potrubí. Hlavním úkolem není přehánět ji sílou tlaku na žlázu, protože to může poškodit a tím zhoršit situaci. Pokud po provedení tohoto postupu pod prsty dojde k vytvrzení, je nutné masáž bloku opět masírovat a pokračovat v jeho vyjádření. Po pumpování bude dítě složitější, ale určitě vyprázdní všechny kanály. Tento postup se doporučuje provést několik podávání v řadě. S vymizení příznaků několik krmení by měla být zahájena od hrudi, který měl lactostasis a dokončit druhý prs. V každém případě se podařilo vyrovnat sám s tímto problémem, nebo ne, určitě byste měli navštívit profil specialista - lekára, av jeho nepřítomnosti - chirurga nebo rodinného lékaře. Byl to lékař provést přesné klinické diagnózy a vhodné léčby, napravit již prováděné manipulace a informovat o prevenci lactostasis.

trusted-source[11], [12]

Diagnostika laktóza

Laktostáza je okamžitě diagnostikována místním vyšetřením na 100%. Ale nezávisle je nemožné provádět diferenciální diagnostiku, jelikož existuje řada dalších onemocnění prsní žlázy, které mají podobné symptomy s laktostázou. Hlavní rozdíl od mastitidy je absence tělesné teploty ke zvýšení počtu a zhoršení celkové pohody kojící ženy. Při prodloužené akumulaci mléka v kanálech mohou vznikat cysty - galaktocel, jejichž léčba dokáže zvládnout pouze lékař.

Při laktostázu je zpravidla přiřazen podrobný krevní test, který posoudí zanedbání procesu. Jsou hodnoceny následující parametry: rychlost sedimentace erytrocytů, počet leukocytů a leukocytární vzorec. Hlavní instrumentální metodou vyšetření je ultrazvuková diagnostika. Na ultrazvuku je doktor schopen zobrazit počet, objem a umístění blokovaných kanálků. Přítomnost hnisavé komplikace nebo cystických lézí může být také diagnostikována pomocí ultrazvuku. Postup je bezbolestný, drahý, absolutně bezpečné pro zdraví a nejdůležitější je 100% informativní. Někdy ve výjimečných případech je předepsána mamografie, která je také informativní, ale nese radiační zátěž, což není dobré pro kojící matku a její dítě.

trusted-source[13]

Co je třeba zkoumat?

Kdo kontaktovat?

Léčba laktóza

Lékařská opatření by měla být provedena okamžitě po diagnóze laktosystému. Pro anestezi a snížení lokálního otoku se doporučuje použití masti "Traumeel". Musí být aplikován v malých množstvích jemnými masážními pohyby v místě zablokování. Ústně je nutné užít 1-2 tablety "No-shpa", které mají antispazmodální účinek a rozšíří potrubí, což usnadní odchod sraženiny mléka. Dobrou vlastností odtoku a proti edému je lék "Lymphomyosot", který je předepsán 10 kapek třikrát denně 15-20 minut před jídlem pod jazykem. Z prostředků alternativní medicíny je metoda léčení laktostázy s listovým zelím dobře prokázána. Chcete-li to provést, vyberte velkou plochu, ochlaďte ji a dobře ji rozetřete a pak ji připojte k postižené oblasti na noc. Zeleninová šťáva má vylučující účinek na okludovanou část žlázy. S těžce vyléčitelnými překážkami potrubí jsou předepsány UHF a elektroforéza, profesionální masáž s průběhem až 10 zasedání.

Velká pozornost při léčbě laktostázy by měla být věnována výživě a zbytku ošetřující ženy. Zbytek by měl být plný: noční spánek nejméně 7-8 hodin a denní spánek 1-2 hodiny. V menu je žádoucí omezit množství bílkovinných potravin a diverzifikovat stůl se zeleninou a ovocem, mořskými plody, heřmánek, zeleným čajem, kompoty.

Prevence

Prevence laktostázy je správné a časté připojení k prsu dítěte, krmení na požádání, a ne včas, plné výživy a zbytek ošetřující ženy. Je také důležité nosit správně vybrané prádlo. Je také dobré, abyste získali dobrého poradce v oblasti kojení.

trusted-source[14], [15]

Předpověď

Prognóza včasné pomoci je vždy příznivá. Nejčastější komplikací laktostázy je mastitida. Může se vyskytnout v nepřítomnosti nebo nesprávné léčbě: použití horkých a alkoholových kompresí, hrubá a špatná masáž atd. Komplikace laktostázy s mastitidou nastává kvůli přítomnosti prasklin a poranění na bradavkách, kterými pronikají patogenní mikroorganismy a způsobují hnisavý zánět žlázy.

Laktóza obvykle trvá 2-3 dny správně zvoleného léčení a neopouští po recidivách.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.