Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Laktóza

Lékařský expert článku

Porodník-gynekolog, odborník na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Laktóza je stazení mléka v kanálech prsu dojčené ženy. Abychom porozuměli příčinám laktostázy, je třeba pochopit, jak je prsa uspořádána, jaké jsou její hlavní funkce při laktogenezi.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Epidemiologie

Většina laktostázy se objevuje při první laktaci. Tam je také tendence laktostázy u laktajících žen, které již prodělaly laktostázu během předcházejících porodů a kojení při anamnéze. Laktastáza může nastat, jestliže se vyskytnou jizvy v mléčné žláze nebo v mstopatii. Ani věk laktající ženy ani rasa neovlivňují vývoj laktostázy.

V lékařské praxi se používá mezinárodní klasifikace nemocí. V souladu s tím jsou rozlišeny následující formy onemocnění:

 • O92 - jiné změny v mléčné žláze, stejně jako poruchy laktace, které jsou spojeny s narozením dítěte.
 • O92.7 - Jiné a nespecifikované laktační poruchy.
 • O92.7.0 - Laktóza.

trusted-source[5]

Příčiny laktóza

Existuje mnoho příčin tohoto syndromu.

 1. První a nejčastější příčinou je nesprávná aplikace dítěte na prsa, což vede k neúplnému vyprazdňování prsu. V důsledku akumulace v určité oblasti mléka a neexistence jejího odnětí na dobu neurčitou se vytváří sraženina mléka, což je příčinou trápení ošetřující ženy.
 2. Druhou častou příčinou laktostázy je vzácná aplikace nebo krmení hodinami. V důsledku tohoto typu krmení se může v mléčné žláze okamžitě vyvinout laktostáza. V tomto procesu jsou obvykle zapojeny do procesu několik kanálů.
 3. Nesprávné čerpání. Velmi často se stává, čtvrtý - pátý den po narození, když tam je hojný plul mléka a potravin pro novorozence by mělo být poměrně malé množství, nová matka začne samo slijte, tak často i bez předložení, jak to udělat. Tyto manipulace nakonec vedou k poškození lichoběžníkových kanálků a vývoji laktostázy.
 4. Velké prsa. Ano, majitelé svěžích prsou jsou vystaveni riziku vývoje laktostázy, protože nevědí, jak správně přizpůsobit laktaci.
 5. Nosit těsný, syntetický a nesprávně vybraný podprsenku, což může vést k přenosu potrubí a stagnaci mléka v nich.
 6. Zranění. Dokonce i malá tlapka drobky do matčiny prsou může způsobit laktostázu kvůli poškození kanálu.
 7. Stres. Chronická nedostatek spánku, únava vede ke zvýšené nervozitě, což negativně ovlivňuje produkci mléka.

trusted-source[6], [7]

Rizikové faktory

Hlavní předisponující faktory pro výskyt laktostázy jsou:

 • Krmení není na vyžádání, ale za hodinu;
 • Nesprávné připojení dítěte k prsu;
 • Ústavní znaky: ploché nebo tažené bradavky, velká velikost prsou;
 • Operační intervence na mléčné žláze v anamnéze;
 • Obezita;
 • Zranění a modřiny na hrudi;
 • Stres a nedostatek odpočinku a plné výživy;
 • Kouření a pití alkoholu.

trusted-source[8], [9], [10],

Patogeneze

Mléčná žláza je párový hormonálně závislý orgán, který má komplexní lobulární strukturu s alveolárně-tubulárním rozvětvením mléčných kanálků. Právě v alveoli se produkce mléka provádí pod účinkem hormonu prolaktinu. V jedné žláze může být až 20 radiálně uspořádaných laloků. Všechny vylučovací kanály jednoho laloku jsou připojeny k mléčnému kanálu, který vede k bradavce a končí na vrcholu s malým otvorem - mléčným otvorem. V tomto případě se síť mléčných kanálů rozvětvuje blíže k bradavce. Kůže bradavky je hlíznatá, v něm je mnoho kruhových a podélně orientovaných svalových vláken, které hrají důležitou roli při sání. Obsah podkožního tuku v bázi vsuvky je minimální.

Hlavním úkolem prsu je syntéza a sekrece mléka. Vzhledem k tomu, že mléčná žláza je hormonálně závislý orgán - během těhotenství se její struktura mění pod účinkem placentárních hormonů. V mléčné žláze dochází k rychlému nárůstu počtu kanálů a jejich větví. Od 28. Týdne těhotenství začínají mléčné žlázy produkovat kolostrum. Od tohoto okamžiku začíná laktogeneze. V tomto období se vytváří složení a kvalita mlezivého mléka, které po porodu krmí novorozený, a proto je důležitá kvalita výživy a životní styl těhotné ženy. Samotná laktace však začíná až po narození a oddělení placenty, kdy je pod vlivem hormonů, jako je prolaktin a oxytocin, nahrazeno kolostrum mlékem. Toto mléko je bohaté pro dítě na minerály, vitamíny, tuky, bílkoviny a sacharidy, nezbytné pro jeho růst a vývoj právě v tomto období novorozence. Nejprve se mléko vyrábí bez ohledu na krmení. Pak je přiděleno v závislosti na vyprazdňování hrudníku.

Nyní s vědomím struktury a fyziologie prsu rozumíme patogenezi laktostázy. Takže na počátku laktace, kdy ještě nejsou zavedeny všechny mechanismy složitého procesu, je patogenetickým spojením nedostatek interakce mezi sekrečními, akumulačními a vylučovacími funkcemi prsu. Tak, v druhé - třetí den po porodu, kdy se produkují mléko hojně žlázy, plicní sklípky nejsou schopni udržet to velké množství, ale to nestačí kanál přidělit pod vlivem hormonů. Zde a stagnace mléka, nebo laktostázy. V pozdějších obdobích laktace hraje hlavní patogenetickou roli mechanický účinek na uvolňování mléka, což vytváří překážku jeho úplné izolace. Nyní je proces laktace dobře zaveden a mléko je produkováno pod autokrinní kontrolou a ne kvůli přímému působení hormonu.

Symptomy laktóza

Hlavními prvními známkami laktostázy, které se objevují v počátečním stádiu, jsou bolestivost a nepohodlí v mléčné žláze. Při palpování malé, bolestivé náplasti se vyšetří v obvyklé tkáni prsní žlázy. Kůže nad tímto místem se stává hyperemickým. Za prvé, vývoj laktostázy, bolesti dochází pouze při kontaktu s mléčnou žlázou, později bolestivé pocity přetrvávají. Při připojení několika kanálů dochází k otokům celé prsní tkáně, pokud je poškozen jeden kanál, otok může být lokalizován lokálně pouze přes místo zablokování. Lokálně se nad poškozenou oblastí zvyšuje teplota pokožky. Teplota těla zůstává normální a celková spokojenost ošetřující ženy není obvykle narušena. V pozdním stádiu onemocnění, kdy se jedná o podmíněně patogenní mikroflóru, stoupá tělesná teplota, zvětšuje se prsní žláza a bolestivě, celkový stav pacienta se zhoršuje. Je tu chlad a slabost.

Po zjištění místa zablokování prsu musíte okamžitě pokračovat v jeho odstranění. Nejlepší je častá a správná aplikace dítěte, takže jeho brada směřuje k formované laktostáze. Vzhledem k tomu, že žádný přístroj pro vyjádření není, žádné ruce nemohou zvládnout lépe než ústa dítěte. A je třeba aplikovat, stejně jako je to možné, je lepší si lehnout s dítětem na jeden den v posteli, a všechny domácí práce pokyn zbytek domácnosti. V takovém případě by měla být zvolena nejvhodnější pozice pro krmení, v níž by nic nemělo zasahovat a co možná nejvíce relaxovat. Dojde-li k dlouhé a bolestivé zablokování nebo tvorba brzy kojení, doporučuje se vztahuje na vliv prsu teplým a suchým hadříkem před krmením a provádět čerpání dítě není nasycen přední mléko, a ne dostat do problému s půdou. Mírně můžete masírovat zpevněnou oblast, ale nepotřebujete speciální síly. Hlavním úkolem vyjádření prsu laktostázou je uvolnění blokovaného kanálu. K tomu je třeba umístit čtyři prsty pravé ruky pod prsa a palcem na horní ploše prsou. V tomto případě je nutné jasně cítit oblast kalení pod prsty. Tak zachycení žlázy, prsty jsou vratný pohyb směřující od prsu k bradavce základně. Tyto pohyby poskytnou menší bolestivost, ale okamžitě proběhnou po odvodnění potrubí. Hlavním úkolem není přehánět ji sílou tlaku na žlázu, protože to může poškodit a tím zhoršit situaci. Pokud po provedení tohoto postupu pod prsty dojde k vytvrzení, je nutné masáž bloku opět masírovat a pokračovat v jeho vyjádření. Po pumpování bude dítě složitější, ale určitě vyprázdní všechny kanály. Tento postup se doporučuje provést několik podávání v řadě. S vymizení příznaků několik krmení by měla být zahájena od hrudi, který měl lactostasis a dokončit druhý prs. V každém případě se podařilo vyrovnat sám s tímto problémem, nebo ne, určitě byste měli navštívit profil specialista - lekára, av jeho nepřítomnosti - chirurga nebo rodinného lékaře. Byl to lékař provést přesné klinické diagnózy a vhodné léčby, napravit již prováděné manipulace a informovat o prevenci lactostasis.

trusted-source[11], [12]

Diagnostika laktóza

Laktostáza je okamžitě diagnostikována místním vyšetřením na 100%. Ale nezávisle je nemožné provádět diferenciální diagnostiku, jelikož existuje řada dalších onemocnění prsní žlázy, které mají podobné symptomy s laktostázou. Hlavní rozdíl od mastitidy je absence tělesné teploty ke zvýšení počtu a zhoršení celkové pohody kojící ženy. Při prodloužené akumulaci mléka v kanálech mohou vznikat cysty - galaktocel, jejichž léčba dokáže zvládnout pouze lékař.

Při laktostázu je zpravidla přiřazen podrobný krevní test, který posoudí zanedbání procesu. Jsou hodnoceny následující parametry: rychlost sedimentace erytrocytů, počet leukocytů a leukocytární vzorec. Hlavní instrumentální metodou vyšetření je ultrazvuková diagnostika. Na ultrazvuku je doktor schopen zobrazit počet, objem a umístění blokovaných kanálků. Přítomnost hnisavé komplikace nebo cystických lézí může být také diagnostikována pomocí ultrazvuku. Postup je bezbolestný, drahý, absolutně bezpečné pro zdraví a nejdůležitější je 100% informativní. Někdy ve výjimečných případech je předepsána mamografie, která je také informativní, ale nese radiační zátěž, což není dobré pro kojící matku a její dítě.

trusted-source[13]

Co je třeba zkoumat?

Kdo kontaktovat?

Léčba laktóza

Lékařská opatření by měla být provedena okamžitě po diagnóze laktosystému. Pro anestezi a snížení lokálního otoku se doporučuje použití masti "Traumeel". Musí být aplikován v malých množstvích jemnými masážními pohyby v místě zablokování. Ústně je nutné užít 1-2 tablety "No-shpa", které mají antispazmodální účinek a rozšíří potrubí, což usnadní odchod sraženiny mléka. Dobrou vlastností odtoku a proti edému je lék "Lymphomyosot", který je předepsán 10 kapek třikrát denně 15-20 minut před jídlem pod jazykem. Z prostředků alternativní medicíny je metoda léčení laktostázy s listovým zelím dobře prokázána. Chcete-li to provést, vyberte velkou plochu, ochlaďte ji a dobře ji rozetřete a pak ji připojte k postižené oblasti na noc. Zeleninová šťáva má vylučující účinek na okludovanou část žlázy. S těžce vyléčitelnými překážkami potrubí jsou předepsány UHF a elektroforéza, profesionální masáž s průběhem až 10 zasedání.

Velká pozornost při léčbě laktostázy by měla být věnována výživě a zbytku ošetřující ženy. Zbytek by měl být plný: noční spánek nejméně 7-8 hodin a denní spánek 1-2 hodiny. V menu je žádoucí omezit množství bílkovinných potravin a diverzifikovat stůl se zeleninou a ovocem, mořskými plody, heřmánek, zeleným čajem, kompoty.

Prevence

Prevence laktostázy je správné a časté připojení k prsu dítěte, krmení na požádání, a ne včas, plné výživy a zbytek ošetřující ženy. Je také důležité nosit správně vybrané prádlo. Je také dobré, abyste získali dobrého poradce v oblasti kojení.

trusted-source[14], [15]

Předpověď

Prognóza včasné pomoci je vždy příznivá. Nejčastější komplikací laktostázy je mastitida. Může se vyskytnout v nepřítomnosti nebo nesprávné léčbě: použití horkých a alkoholových kompresí, hrubá a špatná masáž atd. Komplikace laktostázy s mastitidou nastává kvůli přítomnosti prasklin a poranění na bradavkách, kterými pronikají patogenní mikroorganismy a způsobují hnisavý zánět žlázy.

Laktóza obvykle trvá 2-3 dny správně zvoleného léčení a neopouští po recidivách.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.