Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Laparoskopická bandáž žaludku

Lékařský expert článku

Chirurg, onkolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Překrytí nastavitelná žaludeční bandáž snižuje množství potravy spotřebované - bandáž žaludku - přispívá ke snížení tělesné hmotnosti a vztahuje se na restriktivní (omezující) metod používaných v chirurgické léčbě obezity.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Indikace postupu

Za prvé, indikace bandáž žaludku vztahují obézní třetího stupně, tj. S indexem tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 40 (kg / sq. M), a historii selhání ke snížení hmotnosti prostřednictvím dietních programů na základě běžných metod ( dietu a cvičení) nebo léky.

Jako  bariatrické chirurgie  jako překrytí žaludeční bandáže lze doporučit u pacientů s BMI> 35, kteří mají obezita způsobuje vážné zdravotní problémy. Seznam problémů: diabetes mellitus typu II (non-inzulin), vysoký krevní tlak, onemocnění kardiovaskulárního systému, obstrukční spánkové apnoe, plic, snížení objemu se astmatické symptomy, osteoartritidu, stejně jako přítomnost  metabolického syndromu.

Kde jsou žaludeční obvazy?

Je třeba mít na paměti, že všechny bariatrické operace bez výjimky - včetně laparoskopického páskování žaludku - by měly být prováděny ve specializovaných klinikách, které mají:

 • zkušenosti s bariatrickou chirurgií (nejméně 25-30 operací ročně);
 • příslušné podmínky a vybavení (včetně resuscitační jednotky);
 • kvalifikovaní praktikující chirurgové, kteří mají zkušenosti s technikou této operace a opakovaně je provádějí;
 • speciálně vyškolený lékařský personál (kvalifikovaní sestry, výživové, anesteziologové, rehabilitační specialisté, kardiologové, endokrinologové atd.).

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Příprava

Příprava na operaci páření žaludku zahrnuje vyšetření pacientů s zjištěním přítomnosti dalších onemocnění a patologií, které mohou být buď kontraindikací k operaci, nebo jsou potenciálně schopné způsobit její komplikace.

Klinické a podrobné biochemické krevní testy, analýza moči. V závislosti na anamnéze a stížnostech konkrétního pacienta se stanoví stupeň kyselosti žaludku.

Rentgenové a ultrazvukové vyšetření žaludku a všech břišních orgánů; možná budete potřebovat gastroendoskopii a elektrokardiografii.

V den obvazování by pacient měl mít prázdný žaludek, takže je povoleno dvě hodiny nebo tři hodiny před vypítem čaje.

trusted-source[20], [21], [22], [23]

Technika žaludeční bandáž

Co je nastavitelná žaludeční kapela? Jedná se o silikonový kroužek se sponou, který je umístěn kolem žaludku (s několika švami, které se upevňují na serózní membránu). Obvaz pokrývá tělo žaludku v jeho proximální části - několik centimetrů pod kardiem (žaludeční ventil na hranici s jícnem). Na vnitřní straně prstence je manžeta spojená trubicí s vnějším otvorem - přístupovým otvorem pod kůží na vnější straně břicha nebo hrudní kosti.

Prostřednictvím této trubky manžetou je naplněna sterilním fyziologickým roztokem, čímž se upínací žaludek obvodu pro vytvoření sáčků žaludku (žaludek mini) ne více než 30 ml. Mezi ním a hlavní dutinou žaludku opouští otvor jako stoma a stupeň zúžení je regulován přidáním nebo odstraňováním kapaliny z manžety. Takže během trávení se jednalo o celý žaludek, protože chmýr se postupně pohybuje dolů stoma.

Při potraviny vyplní zúžení tvořen mini žaludek, je rozšířen o protažení stěny, které se jimi vnímané mechanoreceptory, vyšle „sytosti signálu“ v hypotalamu. V současné době to je všeobecně přijímané vysvětlení pro akční skupině, ale zároveň není nic řečeno o tom, jak reagovat na manipulaci s jakýmikoli jinými omezujícími žaludeční receptory, protože žaludek má velmi složitý systém biochemicky zprostředkované inervace.

Laparoskopická bandáž žaludku se provádí pod celkovou anestézou, při plnění břišní dutiny oxidem uhličitým (k vytvoření operačního prostoru). Na břišní stěně jsou vytvořeny čtyři nebo pět propichů (portů), do kterých jsou vloženy speciální endoskopické manipulační nástroje. Chirurgové s vyšší kvalifikací mohou tuto operaci provádět prostřednictvím jediného portu (SPL). Za žaludkem vzniká malý kruhový "tunel", kde je obvaz navinut a upevněn kolem žaludku. Všechny manipulace jsou řízeny jejich vizualizací na monitoru.

Kontraindikace k postupu

Mezi hlavní kontraindikace pro páření žaludku patří:

 • zánětlivé onemocnění zažívacího traktu (jícnu, výhřez, zánět žaludku, žaludeční vřed a duodenální vřed, gastroduodenitis, Crohnova nemoc, atd.);
 • cholecystitida a cholelitiáza;
 • pankreatitida;
 • těžká hypertenze, ischemická choroba srdeční, chronické onemocnění plic;
 • duševní poruchy;
 • alkohol nebo drogová závislost;
 • věk do 18 let a starší 55 let;
 • těhotenství a kojení.

Pásování žaludku je obvykle kontraindikováno, pokud potenciální pacient nerozumí podstatě postupu a neuvědomuje si jeho vliv na zavedené stravovací návyky.

Obavy z možných rizik (které mohou převážit očekávané pozitivní výsledky) jsou příčinou selhání provést tento postup u pacientů s BMI nad 50. V těchto případech lékaři doporučují první kapka váhu 40-45 BMI - body hubnutí právě programově řízené diety a fiznagruzki.

trusted-source[24], [25]

Důsledky po postupu

Kromě komplikací ihned po chirurgickém zákroku jsou možné další dlouhodobé následky po žaludečním páskování, zejména:

 • pálení žáhy (v důsledku refluxu obsahu žaludečního vaku do jícnu v příliš vysoké poloze obvazu);
 • zvracení a bolest v žaludku po jídle (pokud je otevření mezi mini-žaludkem a zbytkem dutiny jeho dutiny příliš úzké nebo je použito nevhodné jídlo, které způsobuje regulaci);
 • problémy s střeva práce jako zácpa nebo průjem, spojené zejména s poruchou střevní motility (snížení příjmu potravy, snížení obsahu vlákniny v potravě a použití nedostatečné kapaliny);
 • Dysfagie (potíže s polykáním) může nastat, pokud je potravina absorbována příliš rychle nebo nedostatečně žvýkat, stejně jako když je potravina suchá nebo velmi tvrdá;
 • nedostatek vitamínů (zejména B-12, A, D a K) a minerálů (vápník, železo, zinek, měď).

Podle odborníků Americké asociace klinické endokrinologie (AACE) jsou potravinové komplikace po žaludečním páskování způsobeny příliš malým vnitřním průměrem bandáže. Jak ukázaly studie, porušování nařízení o naplnění tlakové manžety vedlo k tomu, že dvě třetiny pacientů po páření žaludku nemají možnost jíst určité potraviny. A téměř jedna třetina trpí trvalým zvracením - hlavní příčinou nedostatku výživy, což může mít zničující důsledky pro zdraví kostí, fungování imunitního, nervového a svalového systému.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31], [32]

Komplikace po postupu

Jako u každé operace, může dojít ke komplikacím po zákroku, bandáž žaludku, který se odhaduje na Americké společnosti pro odborníky bariatrické chirurgie nepřekročí 3-5% případů, a riziko úmrtí je 0,1-0,3%.

Nejčastěji pooperační komplikace zahrnují zranění jícnu nebo sleziny, krvácení, sekundární infekce, pneumonii. Navíc existují takové komplikace charakteristické pro páskování žaludku, jako jsou:

 • sklouznutí obvazu a dilatace žaludečního vaku s potřebou re-bandáže;
 • podráždění, edém nebo eroze žaludeční sliznice v důsledku tlaku obvazu a jeho migrace stěnami v důsledku příliš velkého množství tekutiny v manžetě;
 • únik kapaliny z trubice nebo manžety vyžadující výměnu;
 • výskyt hematomu nebo výskyt infekce v zóně vnějšího přístavu;
 • vysunutí externího portu.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37], [38], [39]

Péče o proceduru

Obvykle je pacient v léčebném zařízení po dobu tří dnů, ale na mnoha zahraničních klinikách se tento postup provádí na ambulantním základě a večer ve stejný den se pacient vrátí domů.

Péče po páskování postup je poskytnout vpichu ránu (tráví antiseptické ošetření a uzavře sterilním lepidlem) a soulad s příslušnou jemným stravy - velmi malých dávkách a pouze homogenizované potravin.

Pacient navíc obdrží podrobné pokyny ohledně pravidel výživy a změn v životním stylu, které musí dlouhodobě provádět (nejčastěji po celý život).

Plnění manžety obvazu tekutinou se neprovádí bezprostředně po operaci, ale teprve poté, co je kroužek správně upevněn na serózní membráně žaludku. Pro optimální velikost otvoru mezi žaludečním vakem a zbytkem žaludku a zajišťujícím redukci hmotnosti musí být vnitřní průměr obvazu opakován během prvních 12-18 měsíců po instalaci. Během tohoto období bude pacientova stav a ztráta tělesné hmotnosti kontrolovány, takže pacienti by měli každý měsíc navštěvovat lékaře. Po stabilizaci tělesné hmotnosti se test provádí jednou za rok.

Výživa po páření žaludku

V zásadě platí, že výkon po bandáži žaludku není dieta, jak by měl sestávat z normální zdravé výživy, který by měl jen žvýkat - aby bylo dosaženo konzistence pasty před polykáním. Tato struktura minimalizuje možné problémy s trávením v žaludku (mini-žaludek). Takže odborníci na výživu nedoporučují přepínání na polévky, bramborové kaše, pečivo a ovocné koktejly, které snadno a rychle procházejí pod bandáží, čímž se zvyšuje obsah kalorií v potravinách.

Pacienti s bandážemi žaludku jsou nezbytní:

 • jíst pětkrát denně v malých porcích;
 • jíst pomalu a dobře jíst;
 • během jídla nepijí (objem mini-žaludku to neumožňuje);
 • konzumují až dva litry kapaliny denně (pouze nesladké sýtené nápoje);
 • nechodíte do postele po jídle (abyste se vyhnuli refluxu).

Je velmi důležité změnit své zvyky nejen v jídle, ale také zvýšit úroveň fyzické aktivity jakýmkoli dostupným způsobem. Můžete například chodit každý den.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45], [46]

Co je efektivnější: žaludeční bandáž nebo balón?

Otázka účinnosti bariatrické chirurgie je jedním z hlavních problémů pacientů trpících morbidní obezitou. Při rozhodování o postupu omezování objemu žaludku byste měli vědět, jaké výhody a nevýhody mají různé omezující metody. Například, co je efektivnější: žaludeční bandáž nebo balón?

Výhodou obou metod je, že jsou reverzibilní: žaludeční pás může být odstraněn a intragastrický balon vyfukován a extrahován.

Laparoskopická bandáž žaludku, prováděná v celkové anestezii, se týká minimálně invazivních metod. Nastavení válec v dutině žaludku - postup je neinvazivní a ve skutečnosti, non-chirurgické, jakož i z měkkého silikonu balón po lehké sedace je podána přes hltanu a jícnu za použití endoskopu a nafouknout již v žaludku.

Oba postupy může pomoci snížit hmotnost o jednu třetinu původní, ale, jak říkají odborníci, účinnost pruhů může být snížena, pokud je pás posunut z místa jeho instalace (a to se vyskytuje asi u 10% pacientů). A v takových případech mohou vzniknout komplikace. Zavedení balónu zpravidla nevyvolává komplikace.

Kromě toho je gastrický balónek vázána na kratší dobu (od 6 do 12 měsíců), a jeho účelem je nejen vytvářet pocit plnosti s méně potravy, ale postupně měnit sama stravovacích návyků, což přispívá k rozvoji přetrvávajícího zvyku sledovat a omezit množství absorbované jídlem. Z tohoto pohledu je pro pacienty s BMI 30-35 považován balón za účinnější než obvaz. Ale s BMI 35-40 a vážnými zdravotními problémy, je to obvaz, který je vhodnější.

Přehledy a výsledky po operaci žaludeční bandáže

Podle jedné údaje po laparoskopickém páření žaludku ztrácejí pacienti s počátečním BMI 40-50 ročně v průměru 30% nadváhy a rok po výkonu - 35%.

Existují i další průměrné statistické výsledky po operaci páření žaludku: za tři měsíce - 20% (nadváha); po půl roce - 35%; za rok - 40%, za dva roky - 50% a za čtyři roky se můžete zbavit 65% dalších kilogramů. (a ne všechny tělesné hmotnosti!). Přesto téměř čtvrtý pacient po dobu pěti let neztrácel polovinu své nadváhy.

Hodnocení 46% pacientů ze zahraničních klinik po páření žaludku je pozitivní. Téměř 19% pacientů bylo nespokojených. Kromě toho polovina těch, kteří byli nešťastní kvůli nepohodlí po operaci, museli odstranit bandáž.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.