^

Zdraví

Laparoskopie ovariálních cyst

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Dnes je cystová laparoskopie jednou z nejběžnějších a nejjednodušších operací. Podstatou této operace je vytvoření tří malých řezů na břišní stěně a prostřednictvím nich jsou zavedeny chirurgické nástroje a videokamera.

trusted-source[1]

Laparoskopie ovariální cysty po operaci

Otevřená operace je v každém případě zranění lidského těla. Trauma do tkání je doprovázena řadou negativních reakcí celého organismu. Konec konců, organismus je v podstatě integrálním systémem, který, stejně jako jakýkoli jiný uzavřený systém, netoleruje rušení (a ještě destruktivnější) zvenčí a reaguje na něj ostře. Pokud se chirurgický zákrok odehrává v anamnéze pacienta, většina lékařských odborníků se snaží zabránit reoperaci a předepsat ji v krajních případech, kdy jiné léčebné metody nemají pozitivní účinek. Současně, v moderním zdravotnickém světě, laparoskopie je považována za nejvíce bezbolestnou a nejméně traumatickou operaci, protože vyžaduje minimální chirurgický zákrok. Proto je laparoskopie ovariální cysty po operaci jedním z nejškodlivějších způsobů řešení problému odstranění. Je zřejmé, že čím méně stresu aplikujeme na tělo během léčby, tím více je nakloněno vyrovnat se se samotným onemocněním. Předpokládá se tedy, že pokud pacient podstoupil předběžnou otevřenou operaci, laparoskopie ovariální cysty po operaci je nejvěrnějším a nejjednodušším způsobem odstranění cysty.

trusted-source[2]

Příprava na laparoskopii cysty vaječníků

Příprava na laparoskopii cysty vaječníku je následující: především je nutné provést testy. Všechny potřebné testy předepisuje a předepisuje ošetřující lékař. Zpravidla se jedná o testy na moč a testy srážlivosti krve, stejně jako testy na stanovení hladin glukózy a krevní testy na přítomnost AIDS, hepatitidy a infekčních onemocnění jsou také povinné. Bezprostředně před operací se provede důkladné vyšetření všech pánevních orgánů, hrudních orgánů a elektrokardiogramu. Večer před dnem operace a v den operace se provádí povinná klystýr a v této době se doporučují laxativa. V předvečer laparoskopie je nutné omezit příjem vody a potravy. Poslední jídlo je povoleno večer před provozem, nejpozději však do 19:00. Poslední příjem vody je možný ve 22:00, večer před dnem operace. Později je zakázáno jíst nebo pít kapalinu, až do samotné operace. Přímo v den chirurgického zákroku byste se měli poradit se svým anesteziologem o vlastnostech vašeho těla, pokud existují, o nadcházející anestezii. Je také důležité si uvědomit, že v době operace je třeba oholit stydkou oblast.

trusted-source[3], [4]

Kdo kontaktovat?

Laparoskopické testy vaječníkové cysty

Před operací musí být laparoskopie vaječníkové cysty nejprve testována v sérii testů, jejichž výsledky pomohou lékaři, který je zodpovědný za operaci, co nejbezpečněji a bezbolestně. Povinné analýzy před laparoskopií ovariálních cyst:

  • obecná analýza krve a moči;
  • krevní test pro stanovení krevní skupiny a Rh faktoru;
  • elektrokardiogram a fluorografie;
  • biochemický krevní test pro stanovení hladiny glukózy, celkového proteinu, bilirubinu;
  • krevní test ke studiu přítomnosti HIV, skupin hepatitidy B a C, syfilis;
  • vaginální nátěr pro stanovení mikroflóry;
  • hemostasiogram pro stanovení stupně srážení krve.

Všechny testy před laparoskopií ovariální cysty předepisuje ošetřující lékař, který může také poradit o relevanci testů a vysvětlit význam každého z nich pro řádně provedenou operaci.

trusted-source[5], [6]

Jak se provádí laparoskopie vaječníkové cysty?

Poté, co pacient podstoupí všechna předběžná vyšetření a výsledky analýz, následuje samotná operace. Před operací se mnozí zajímají o to, jak se provádí laparoskopie vaječníků. Tato operace je poměrně jednoduchá, strach a obavy o laparoskopii jsou často zbytečné a neospravedlňují se. Na speciálním vozíku je pacient odvezen na operační sál, kde jí pomáhá převést se na operační stůl. Dále je nainstalován intravenózní katétr, který dodává do těla všechny potřebné léky. Po anestezii pacient usne na žaludku a perineum je promazáno speciálním dezinfekčním roztokem a vloží se močový katétr, pokud je to potřeba. Břišní dutina je naplněna plynem, provozní lékař provede několik vpichů, kterými jsou vloženy potřebné nástroje pro operaci a videokamera, která zobrazuje obraz na obrazovce. Chirurg vidí vnitřní orgány na obrazovce a provádí operaci pomocí obrazu z monitoru. Pomocí nástrojů se cysta odstraní, aniž by se dotkla zdravé tkáně vaječníků. Dále se plyn uvolňuje z břišní dutiny pomocí speciálního zařízení a steh a sterilní obvaz se umístí na poraněné tkáně. V některých případech může být po odstranění cysty po dobu jednoho dne ponechána silikonová drenážní trubice, o které bude lékař informovat po laparoskopii.

trusted-source[7], [8]

Jak dlouho laparoskopie cysty vaječníků?

Laparoskopie je „elegantní“ operace, velmi přesná a vyžadující maximální pozornost lékaře, protože se provádí při vysokém zvětšení a s maximální opatrností, aby se minimalizovala zranění zdravých tkání a ztráty krve. Nicméně laparoskopie je považována za nejbolestnější a nejjednodušší způsob operace. Odpovězte na otázku, jak dlouho laparoskopie cysty vaječníků trvá, je rozhodně nemožné. Vzhledem k závažnosti onemocnění a individuálním charakteristikám pacienta. V průměru může laparoskopie trvat 15 minut až hodinu. Se všemi přípravky, zavedením anestézie a odchodem ze stavu anestezie může operace obvykle trvat až tři hodiny. Doba trvání operace závisí také na kvalifikaci lékaře, který ji provádí. V průměru u pacientů se středně těžkou patologií trvá laparoskopie ovariální cysty samotná asi 40 minut. Metoda laparoskopie je dnes považována za bezbolestnou, jemnou a bezpečnou ve vztahu k jiným existujícím metodám operace.

trusted-source[9]

Laparoskopie endometrioidní vaječníkové cysty

Endometriální cysta je tvořena na povrchu vaječníku nebo uvnitř a je dutinou ohraničenou stěnami s různou tloušťkou naplněnou tlustým obsahem. Nebezpečným rysem takové cysty je poškození jejích stěn během menstruace, což vede k pronikání tekutiny do břišní dutiny. Ve většině případů se výskyt endometriální cysty vaječníků nevyskytuje u ženy a končí poruchou reprodukční funkce a neplodnosti. V současné době je chirurgický zákrok pro tuto nemoc přímou indikací pro léčbu, a to z důvodu neúčinnosti jiných metod léčby a vyloučení možnosti onkologických formací. Nejběžnější léčbou této patologie je laparoskopie endometriální ovariální cysty. Endometriální cysta vaječníků je obvykle bilaterální a rychle se zvětšuje. Laparoskopie endometrioidní ovariální cysty prováděná v raném stádiu onemocnění je nejbezpečnější a zaručuje vysoké procento příznivého pooperačního průběhu bez komplikací a významných změn v těle ženy.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

Laparoskopie parovariální cysty

Paraziální cysta je podobná nádorová formace, která se tvoří z epididymie vaječníku. Toto onemocnění se může vyskytnout jako naprosto asymptomatické a s výraznými charakteristickými příznaky. Riziko této patologie spočívá v tom, že na rozdíl od jiných typů cysty vaječníků se parovarylární cysta nikdy nevyřeší sama a nemůže zmizet v procesu jakékoli vlastní léčby, vzdělávání podléhá povinnému chirurgickému odstranění. Nejběžnější metodou odstranění je laparoskopie paraziální cysty. Stav pacientů po laparoskopii paraziální cysty je dobrý, reprodukční systém se rychle vrátí do normálu, ve většině případů nedochází k reformaci. Při rozhodování o potřebě chirurgie se lékař zaměřuje na řadu ukazatelů stavu pacienta, jako je celková velikost cysty, dynamika jejího růstu a přítomnost nepohodlí. Možnost negativních následků chirurgického zákroku (s velmi velkými cysty nebo přítomností současných patologických stavů pánevních orgánů).

trusted-source[15]

Laparoskopie dermoidní cysty

Dermoidní cysta vaječníku je benigní formace na těle vaječníku, která se skládá z různých tkání přítomných v lidském těle, které jsou v želé jako tekutina a jsou umístěny v poměrně husté kapsli. Dermoidní cysta se může skládat z nervové tkáně, tuku, kostní tkáně, vlasů, zubů nebo kůže. Nejčastěji se tato cysta nachází po dosažení určité velikosti a začíná zranit sousední orgány, což ženě přináší mnoho nepohodlí. Dermoidní cysta neustále roste ve velikosti, proto se doporučuje provést operaci odstranění co nejdříve. K odstranění laparoskopie dermoidní cysty existuje velmi snadná, bezbolestná a účinná operace. Po takových operacích je výskyt recidivy nemoci minimalizován, zároveň je laparoskopie dermoidní cysty nejškodlivější metodou léčby ženského těla.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Laparoskopie ovariální cysty během těhotenství

Těhotenství je jedním z nejdůležitějších období v životě ženy, protože v této době mnoho žen začíná pozorněji sledovat své zdraví. Diagnóza ovariální cysty během těhotenství děsí mnoho žen. Ale ve skutečnosti, tato diagnóza není tak děsivá, jak se zdá. Přirozeně, ovariální cysta může být vážným nebezpečím jak pro matku, tak pro její nenarozené dítě. Velké velikosti cyst mohou vyvolat potrat nebo potřebu potratu v pozdním těhotenství, kromě plodu, zvětšování velikosti, klade tlak na tělo cysty, což může způsobit, že se zlomí, což je pro ženu nesmírně nebezpečné. Patologické změny v těle ženy mohou být doprovázeny nepříjemnými pocity, ale mohou také projít zcela bez povšimnutí, bez jakýchkoliv příznaků. Proto by měla být během těhotenství pečlivě vyšetřena přítomnost ovariálních cyst.

Pokud je cysta stále tam, pak dnešní operační metody umožňují odstranit ji s minimálním rizikem pro tělo matky a dítěte. Laparoskopie ovariální cysty během těhotenství je bezpečná a šetrná léčba. Laparoskopie ovariální cysty během těhotenství minimalizuje vnější zásahy do těla a odstraňuje cysty, s nejmenším účinkem na zdravé pánevní orgány a samotný plod.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27]

Laparoskopie cysty vaječníků: kontraindikace

I když je laparoskopie vaječníkové cysty považována za jednu z nejjednodušších a nejbolestnějších operací k odstranění cysty, pro tuto operaci stále existují kontraindikace. Takové operace jsou kontraindikovány u lidí, kteří měli infekční onemocnění měsíc před operací, a laparoskopie cysty vaječníků je kontraindikována u lidí trpících poruchami kardiovaskulárního a respiračního systému. Bronchiální astma během exacerbace je tedy přímou kontraindikací pro tuto operaci. Pacienti s vysokým krevním tlakem jsou také ohroženi a laparoskopie u těchto pacientů může být prováděna pouze se souhlasem lékaře, po výsledcích testů a důkladné studii historie. Pro operativní laparoskopii ovariální cysty mohou být kontraindikace, jako jsou problémy s koagulací krve (ke stanovení úrovně koagulace před operací, provedení zvláštního krevního testu), kýly v přední stěně břicha. Pro operaci existují relativní kontraindikace, při kterých ošetřující lékař rozhodne, zda je laparoskopie vhodná. Jedná se o vysoký stupeň obezity, rakoviny děložního hrdla, velkých abdominálních adhezí nebo přítomnosti velkého množství krve v břišní oblasti. Relativní kontraindikace je také velká velikost patologických formací na vaječníku a maligní nádor vaječníků.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32],

Důsledky po laparoskopii ovariálních cyst

Pooperační období laparoskopie z velké části prochází případ pacienta snadno a bezbolestně. Obvykle se do druhého pooperačního týdne plně obnoví schopnost pracovat a pohybová aktivita. Důsledky po laparoskopii ovariálních cyst mohou být přímo spojeny s anestézií, protože anestézie způsobuje u různých lidí zcela odlišné, často nepředvídatelné reakce těla. Důsledky po laparoskopii ovariálních cyst lze také vyjádřit v adhezivních procesech, které mohou bez léčby vést k neplodnosti a rozvoji řady gynekologických onemocnění. Bohužel, adheze po jakékoliv operaci je poměrně běžným problémem. Pokud pooperační režim není řádně sledován, existuje riziko vzniku infekčních procesů v těle, protože laparoskopie je stále relativně snadná, ale operace vyžadující zásah do těla, vaječníky po laparoskopii jsou poněkud traumatizované, což usnadňuje přístup a šíření infekcí. Aby se minimalizovaly negativní účinky po laparoskopii cysty vaječníků, je nutné pravidelně po celý rok pozorovat lékaře, řídit se všemi jeho pokyny a po operaci podstoupit regenerační léčbu.

trusted-source[33], [34], [35]

Komplikace po laparoskopii ovariálních cyst

Menší komplikace po laparoskopii ovariálních cyst se vyskytují pouze ve dvou procentech ze stovky případů. Seznam menších komplikací zahrnuje takové pooperační symptomy, jako je nevolnost nebo zvracení, pooperační infekce, která je doprovázena významným zvýšením teploty, zimnice a horečky. V místech, kde byly provedeny řezy, jsou možná i malá krvácení. Existuje také řada závažných komplikací, které jsou extrémně vzácné a v procentech berou méně než jedno procento. Stále však existuje malá pravděpodobnost takových komplikací. Závažné komplikace po laparoskopii ovariálních cyst jsou z větší části spojeny s profesionalitou chirurga. Mezi tyto komplikace patří poškození zdravých orgánů malé pánve, poškození velkých důležitých cév, jako je například aortální nebo genitální žíla, a poškození nervů pánevní oblasti. Kromě toho existuje řada případů, kdy komplikace jsou způsobeny závažnými alergickými reakcemi na anestezii a tělesnými reakcemi na oxid uhličitý, plyn, který je vstřikován do břišní dutiny během operace.

trusted-source[36], [37]

Bolest po laparoskopické ovariální cystě

Po laparoskopii mohou cysty ovaria způsobit silnou bolest tam, kde byly provedeny řezy. To by nemělo způsobit přílišnou úzkost a podezření, protože je to přirozená reakce těla na operaci. Pokud je bolest příliš silná a způsobuje nepohodlí, měli byste se poradit se svým lékařem, který bude muset předepsat nejúčinnější léky proti bolesti na základě individuálních vlastností konkrétního pacienta. Také bolest po laparoskopii ovariálních cyst může být lokalizována na různých místech v oblasti břicha, ale tyto bolesti zpravidla vymizí během tří až pěti dnů po operaci. Pokud bolest trvá mnohem déle a je velmi rušivá, je nezbytné, abyste vyhledali lékařskou pomoc, protože tato bolest po laparoskopii ovariální cysty může znamenat výskyt komplikací. Také po operaci může docházet k mírné bolesti v rameni v důsledku skutečnosti, že plyn, který je vstřikován do břišní dutiny během operace, může být podnětem nervového nervu. Ve vzácných případech bolesti po laparoskopii jsou cysty vaječníků způsobeny infekcí, která se vytvořila v místě řezu. V těchto případech se antibiotika používají k léčbě infekce a zmírnění bolesti.

trusted-source[38], [39]

Teplota po laparoskopii ovariální cysty

Během normálního pooperačního období může teplota po laparoskopii ovariální cysty v prvních dnech po operaci vzrůst na 37 stupňů. To by nemělo vyvolávat obavy, protože takový nárůst teploty je známkou toho, že tělo hromadí svou sílu k hojení ran a normalizaci fungování reprodukčního systému. Takové zvýšení teploty ve většině případů není doprovázeno žádnými jinými negativními příznaky, které by naznačovaly, že v těle dochází k nekvalitním procesům. Pokud však tato teplota trvá déle než deset dní po operaci, měli byste se poradit s lékařem, abyste vyloučili možnost zánětu. Silný nárůst teploty by měl být varovným signálem, protože ve většině případů takové příznaky naznačují možné komplikace. Infekce, která vznikla v místech řezů nebo přímo v místě odstranění cysty, může tedy vyvolat prudký a významný nárůst teploty na 38 stupňů a více.

Výtok vaječníkové cysty po laparoskopii

Po jakékoliv operaci na vaječníku dochází k posunu v menstruačním cyklu a výtok z vaječníkové cysty po laparoskopii může nastat buď bezprostředně po operaci nebo v jakémkoli jiném pooperačním období. To je považováno za normální a nemělo by být příčinou jakéhokoliv alarmu. Tyto sekrece jsou obvykle menší a slizké a mohou přetrvávat několik týdnů. Žluto-zelené nebo nahnědlé zelené vaginální výtok je známkou toho, že tělo má infekci a mělo by způsobit okamžitou lékařskou pomoc. Tyto sekrece jsou často doprovázeny charakteristickými symptomy, jako je celková slabost, ospalost, vysoká teplota, tahání bolesti v dolní části zad, nepohodlí pocity v slizničních pohlavních orgánech. Bílý výtok nastane, když laparoskopie ovariálních cyst byla provedena v době, kdy byla antibiotika odebrána, a říkali, že se objevil drozd. Takové sekrece mohou být také krvavé. Ale tyto charakterové rysy ne vždy znamenají přesně drozd. Existuje celá řada případů, kdy bělavý výtok indikuje přítomnost ženy jiných infekcí v těle, jejíž povaha může být prokázána pouze průchodem vaginálního nátěru pro analýzu.

trusted-source[40], [41], [42]

Těhotenství po laparoskopii ovariálních cyst

Laparoskopická metoda pro odstranění patologických lézí otevřela zcela nové možnosti v oblasti medicíny. Během laparoskopie ovariálních cyst se neodstraní samotný vaječník a ani ve většině případů se nezraní zdravé tkáně orgánů. Odstraňuje se pouze tělo cysty, po které vaječník postupně obnovuje a normalizuje své funkce. Těhotenství po laparoskopii ovariální cysty se může vyskytnout co nejdříve a po určité době po operaci. Závisí na individuálních vlastnostech organismu a cyklech fungování reprodukčního systému za normálních podmínek. Podle statistik se po odstranění cysty vaječník vrací do tří měsíců. Proto v následujících třech měsících po operaci nemusí dojít k těhotenství, ale není žádoucí, dokud není tělo plně obnoveno. Po laparoskopii by cysty vaječníků měly po dobu nejméně jednoho měsíce upustit od pohlavního styku, předcházet rozvoji komplikací a infekcí, stejně jako snížit traumatu ovaria na minimum. Podle statistik, pouze pět procent žen, které podstoupily laparoskopii ovariálních cyst, nemohlo otěhotnět během jednoho roku po operaci. U všech ostatních žen nastalo těhotenství po laparoskopii ovariálních cyst v období od jednoho do šesti měsíců po operaci. Pokud žena otěhotní v krátkém čase po laparoskopii cysty vaječníků, musí být pod dohledem lékaře, který eliminuje riziko vzniku patologií plodu a také varuje před možným opakovaným výskytem onemocnění v budoucí mámě.

trusted-source[43], [44], [45]

Doporučení po laparoskopii ovariálních cyst

Podle pravidel zdravotnických zařízení je pacient po laparoskopii ovariální cysty v nemocnici, takže lékaři mohou sledovat její stav a adaptaci. Pokud se nevyskytnou akutní komplikace, je pacient poslán domů, kde musí dodržovat všechna doporučení po laparoskopii cysty vaječníků v pooperačním režimu. Během jednoho měsíce je nutné se vyhnout pohlavnímu styku, aby se zabránilo traumatu vaječníků, infekci nebo divergenci švu. První dva týdny po operaci je zakázáno koupat se a po všech vodních procedurách je nutné mazat klouby dezinfekčními prostředky. V prvním měsíci po operaci je také zakázáno pít alkohol, příliš mastné a těžké jídlo, protože zabraňuje tělu rychle se vyrovnat s adaptačním obdobím. Rána v břišní stěně je velmi citlivá, proto se doporučuje nosit volné oblečení, aby se zabránilo mačkání orgánů a poškození stehů. Během prvních několika dnů se doporučuje odpočinek na lůžku, ale v následujících dnech lékaři doporučují být aktivní, protože to urychlí konec pooperačního období.

trusted-source[46]

Pooperační období po laparoskopii ovariálních cyst

Mnoho žen v pooperačním období po laparoskopii vaječníků pociťuje určité emocionální nepohodlí, projevené úzkostí, nepřiměřenými obavami, nadměrnou slzností a náhlými výkyvy nálady. Adaptační období po laparoskopii je řádově jednodušší a rychlejší než po operaci v pásmu. Nicméně ošetřující lékař poprvé předepisuje léky proti bolesti po operaci a antibiotika, aby se zabránilo zánětu. Pokud je nutné odstranit stehy, jsou odstraněny sedmý den po operaci. První týden musíte udělat obvaz, který zahrnuje výměnu sterilních obvazů na pooperační rány a mazání řezů antiseptikem. Během laparoskopie ovariální cysty není narušena integrita zdravých tkání, proto není narušena menstruační funkce. Obvykle by měla být další menstruace po operaci podle plánu. Také se doporučuje snížit fyzickou námahu, zejména omezit vzpírání na tři kilogramy. V pooperačním období po laparoskopii se cysty vaječníků doporučují jíst malé porce mnohokrát denně a vyloučit z potravy mastné a těžké potraviny, kořeněné a slané, aby normalizovaly střeva.

Omezení po laparoskopii ovariálních cyst

Stejně jako u jiných operací, i po laparoskopii cysty vaječníků existují omezení. Jedná se především o omezení pohlavního styku, protože první měsíc po operaci lékaři doporučují pozorovat sexuální odpočinek. Existují také omezení ve sportu, fyzické aktivitě a vzpírání. Ti, kteří se zabývají jakýmkoliv sportem, se nedoporučují obnovit trénink dříve než jeden měsíc po operaci a při obnově tréninku postupně zvyšovat zátěž, začínající nejméně. Pokud jde o vzpírání, lékaři nedoporučují zvednout více než tři kilogramy během prvních tří měsíců po operaci a více než pět v následujících třech měsících. Po uplynutí této doby byste měli navštívit svého lékaře. Pokud do šesti měsíců po operaci nebyly žádné komplikace, lékař vám umožní vrátit se k obvyklému způsobu života a obvyklým nákladům. Existují také určitá omezení ve stravě, protože poprvé (přibližně dva až tři týdny, v závislosti na stavu pacienta) se doporučuje omezit spotřebu příliš horkých a slaných potravin a také vyloučit alkohol.

trusted-source[47]

Rehabilitace po laparoskopii cysty vaječníků

Rehabilitace po laparoskopii cysty vaječníků je mnohem rychlejší než po jiných typech operací a trvá řádově méně času, protože nedochází k vážnému poškození tkání těla. Od prvního dne se mohou pacienti pohybovat nezávisle a brát lehké jídlo. Kompletní rehabilitace orgasmu nastává tři až šest měsíců po operaci, v závislosti na jednotlivých ukazatelích. Během rehabilitačního období musí být provedeno dynamické lékařské vyšetření pacienta, kontrolní ultrazvukové vyšetření se provádí jeden měsíc, tři a šest měsíců po operaci a poté vždy každých šest měsíců. Rehabilitace po laparoskopii ovariálních cyst nejčastěji probíhá bez komplikací as minimálním stupněm nepohodlí.

trusted-source[48], [49]

Obnovení po laparoskopii ovariální cysty

Rychlé zotavení po laparoskopii ovariální cysty, při dodržení pooperačních doporučení lékaře. Po dvou nebo třech týdnech je zpravidla schopnost práce plně obnovena a pacient může v případě potřeby jít do práce. Menstruační cyklus v některých případech může být mimo trať, ale to se nepovažuje za patologii a po určité době se úroveň rytmů vypne a množství výboje se stabilizuje. Vzhledem k tomu, že laparoskopie ovariální cysty souvisí s operacemi uchovávání orgánů, nemá prakticky žádný vliv na budoucí těhotenství a porod a na zdraví a vývoj plodu. Také pokud je žena ve fertilním věku, v období od tří do šesti měsíců po laparoskopii, předepisuje hormonální léčbu, aby plně normalizovala fungování vaječníků a udržovala odpovídající hormonální hladiny. Po zhojení chirurgických řezů na těle ženy zůstanou dvě nebo tři malé jizvy s velikostí od 5 do 10 milimetrů, které, pokud jsou řádně ošetřeny v pooperačním období, se po čase stávají téměř neviditelnými.

trusted-source[50]

Léčba po laparoskopii ovariálních cyst

Vaječníkové cysty se mohou znovu objevit po operaci. Pravděpodobnost takových případů není příliš velká, ale stále je tam. Po laparoskopii mohou navíc v těle začít srůsty, což má za následek nepříjemné následky pro zdraví ženy. Ve většině případů proto lékaři předepisují léčbu po laparoskopii ovariálních cyst. Aby se zabránilo opakování cystických útvarů, jsou předepsány léky obsahující prvky mužských hormonů. Agonisté hormonu uvolňující gonadotropin jsou také předepsány. Název této drogy vypadá děsivě a mnoho žen se bojí, že drogy tohoto druhu budou mít za následek určité komplikace ve fungování těla. Ve skutečnosti, tento lék byl původně vytvořen jako lék na léčbu neplodnosti. Později vědci a lékaři objevili některé další pozitivní možnosti těchto léků. Po laparoskopii zahrnují cysty vaječníků také antibiotika, která zabraňují zánětu v operovaných oblastech. Pro aktivnější zotavení, lékaři také předepsat vitamíny a některé bylinné přípravky.

Výživa po laparoskopii ovariálních cyst

Výživa po operaci laparoskopické ovariální cysty by měly být vytvořeny tak, aby bylo tělo po operaci co nejjednodušší rehabilitovat. Je velmi důležité jíst potraviny, které obsahují vlákninu, protože to je vlákno, které má příznivý vliv na stav střev a na ukazatel hladiny glukózy v krvi. Po laparoskopii ovariálních cyst se doporučuje pečlivě sledovat stav střeva, protože tyto orgány jsou v těsné blízkosti. Ze stejného důvodu lékaři doporučují, aby v prvním měsíci po operaci upustili od konzumace mastných a obtížně stravitelných potravin, stejně jako těch jídel, které dráždí sliznice gastrointestinálního traktu, například příliš horké nebo příliš slané potraviny. V opačném případě se můžete řídit obvyklou dietou s podmínkou povinného vyloučení alkoholu po dobu šesti týdnů po operaci.

trusted-source[51], [52]

Dieta po laparoskopii ovariálních cyst

Po laparoskopii cysty vaječníků neexistuje jednoznačná dieta v lékařském významu tohoto výrazu. Ale v obvyklém smyslu slova, jako omezení v obvyklé stravě, stále existují některá doporučení. Dieta po laparoskopii ovariální cysty by měla být co nejšetrnější k tělu, aby se reprodukční systém mohl rychle zotavit. Lékaři proto doporučují, aby tělo nebylo přetíženo těžkými výrobky, aby se nepřeháněli a nepili alkoholem (kromě laparoskopie bude předepsán cyklus antibiotik, proto je alkohol přísně vyloučen). Dieta po laparoskopii ovariální cysty je velmi jednoduchá a spočívá v konzumaci zdravých lehkých jídel v malých porcích mnohokrát denně. Doporučuje se také používat mnoho produktů s obsahem vlákniny a přírodních vitamínů, které se nacházejí v ovoci, zelenině a dalších produktech rostlinného původu. Také dobré pro proces hojení a hojení ran jsou produkty obsahující trávu a čerstvé šťávy.

trusted-source[53], [54]

Laparoskopické cystové recenze

Z velké části jsou laparoskopická cystová hodnocení pozitivní. Pacienti zaznamenali bezbolestnou operaci, uspokojivý stav v pooperačním období a žádné další stížnosti. Většina pacientů, kteří podstoupili cystovou laparoskopii, navíc po operaci otěhotněla a porodila zdravé dítě bez jakýchkoli změn ve zdraví během těhotenství spojených s reprodukční funkcí a přímo s odstraněním samotné cysty. Bezprostředně před operací, ženy, zpravidla zažívají úzkost a strach z laparoskopie cysty, ale po operaci si všimnou, že úzkost byla zbytečná, protože operace byla velmi snadná. Některé recenze o laparoskopii cysty jsou negativní, ale ve většině případů je to způsobeno nedostatkem profesionality chirurgů, kteří operaci provedli, se správnou volbou specialisty, pacienti jsou s výsledkem spokojeni. Podle recenzí lze také poznamenat, že stav pooperačních jizev je ve většině případů více než uspokojivý, protože se časem stávají téměř nepostřehnutelné vzhledem k jejich malé velikosti.

trusted-source[55], [56], [57], [58]

Cena laparoskopické ovariální cysty

Cena laparoskopie cysty vaječníků závisí na typu a složitosti operace. Při určování hodnoty bere v úvahu velikost cysty, její povahu, umístění a obtížnost odstranění. Zohledňuje také jednotlivé doprovodné postupy, které mohou být v každém případě přiřazeny. Navíc cena laparoskopie ovariálních cyst závisí na klinice, kde se operace provádí, a na kvalifikaci chirurga, který ji provádí. Náklady na laparoskopii cysty ovaria na Ukrajině se také liší v závislosti na regionu a pohybuje se od 4 do 15 tisíc hřiven. Podrobnější cenu by měl obdržet od svého lékaře s ohledem na konkrétní patologii a individuální kód zdravotnického zařízení.

trusted-source[59], [60]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.