Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Lazolvan na kašel

Lékařský expert článku

Internista, pulmonolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 25.02.2021

Mezi četnou farmakologickou skupinu expektorantů - secretolytika a stimulanty dýchací motility - patří muko regulující lék Lazolvan na kašel (ATX kód - R05CB06).

Klasifikace ATC

R05CB06 Ambroxol

Účinné látky

Амброксол

Indikace Lazolvana

Indikace pro použití přípravku Lazolvan zahrnují: ARVI a ARI, akutní a chronické formy bronchitidy, astmatickou bronchitidu, pneumonii (pneumonii), bronchiektázii a chronickou obstrukční plicní nemoc. [1], [2]

Odpověď na otázku - Lazolvan z čeho je předepsán kašel? - odborníci zdůrazňují jeho účinnost u produktivního kašle, tj. Doprovázeného tvorbou bronchopulmonálního surfaktantu (sekrece nebo sputa), který se díky své viskozitě obtížně vylučuje. Pro zkapalnění hustého sputa a usnadnění jeho odstranění by se proto měl Lasolvan používat na mokrý kašel.

Lazolvan není určen pro alergický kašel, stejně jako pro suchý kašel: nejprve se doporučuje používat  léky na suchý kašel  - aby se kašel stal produktivním.

Formulář vydání

Farmaceutické společnosti vyrábějí: sirup proti kašli Lazolvan (ve 100 ml lahvičkách; koncentrace pro dospělé - 30 mg / 5 ml, pro děti - 15 mg / 5 ml); Lazolvan tablety proti kašli, 30 mg (v blistrech po 10 kusech); Lazolvan pastilky proti kašli (pro absorpci v ústech); infuzní roztok (v 2 ml ampulích s koncentrací 7,5 mg / ml).

Roztok Lazolvanu se také používá k inhalaci při kašli s obtížným sputem, přečtěte si -  Lazolvan k inhalaci při kašli ;

Přípravek Lazolvan proti kašli se nevyrábí.

Farmakodynamika

Mukoregulační mechanismus účinku tohoto činidla zajišťuje jeho účinná látka - ambroxol hydrochlorid, který zvyšuje množství sputa a současně snižuje jeho viskozitu, což usnadňuje vykašlávání. [3],  [4]Viz pokyny k léku  Lazolvan

Farmakokinetika

Všechny podrobnosti jsou uvedeny v pokynech k léku Lazolvan.

Používejte Lazolvana během těhotenství

Podle pokynů se nedoporučuje používat Lasolvan v prvním trimestru těhotenství.

Kontraindikace

Lazolvan se nepoužívá k individuální přecitlivělosti na ambroxol-hydrochlorid, u pacientů se selháním ledvin a během laktace.

Vedlejší efekty Lazolvana

Možné nežádoucí účinky přípravku Lazolvan se projevují ve formě alergické reakce (včetně reakce na kůži), pálení žáhy a bolesti žaludku, stejně jako nevolnost a zvracení.

Dávkování a aplikace

Tablety Lazolvan (uvnitř, jedna tableta třikrát denně) jsou předepsány dospělým pacientům a dětem po 12 letech.

Pro stejnou kategorii pacientů jsou určeny pastilky Lazolvan (první dva dny rozpusťte jednu pastilku ne více než šestkrát denně, poté ne více než čtyřikrát).

Lazolvan sirup užívají dospělí a dospívající v jedné dávce 10 ml (dvakrát až třikrát během dne). Děti ve věku 6-12 let užívají 5 ml sirupu a děti ve věku 2-5 let - 2,5 ml až třikrát denně; stejné množství sirupu (1/2 čajové lžičky) se podává dětem do dvou let, ale dvakrát denně.

Maximální doba užívání přípravku Lazolvan je pět dní. [5]

Jak používat nebulizátor s Lazolvanem na kašel, přečtěte si -  Inhalace na bronchitidu pomocí nebulizátoru .

Aplikace pro děti

Pro děti do šesti let je přípravek Lasolvan určen ve formě sirupu. Tablety a pastilky lze používat až po šesti letech.

V případě respiračního selhání u novorozenců a předčasně narozených dětí se roztok Lazolvanu používá k infuzi - aby se zvýšila syntéza povrchově aktivní látky, která lemuje plicní alveoly.

Předávkovat

V případě překročení dávky léku se objeví nevolnost, zvracení a průjem. Během prvních dvou hodin po nástupu těchto příznaků je nutné propláchnout žaludek. V budoucnu se provede symptomatická léčba.

Interakce s jinými léky

Lazolvan nemůžete užívat současně s léky, které potlačují reflex kašle.

Je také třeba mít na paměti, že ambroxol-hydrochlorid přispívá ke koncentraci v průduškách řady antibiotik (erythromycin, léky ze skupiny tetracyklinů a penicilinů).

Podmínky skladování

Optimální podmínky skladování sirupu Lazolvan a inhalačního roztoku jsou při teplotě + 10–25 ° C; infuzní roztok - při teplotě + 10-18 ° C; tablety a pastilky - do + 28 ° C.

Skladovatelnost

Doba použitelnosti tablet, pastilek a roztoků je pět let; sirup - ne více než tři roky.

Často kladené otázky

  1. Může Lazolvan zhoršit kašel? Pokud se kašel z Lazolvanu zesílil, důvod je nejčastěji spojen s porušením motorické funkce řasinkového epitelu průdušek.
  2. Je možná absence terapeutického účinku přípravku Lazolvan? Pokud Lazolvan nepomůže s kašlem, pak se lék zjevně používá pro suchý kašel - když se netvoří hlen nebo kašel je reflexní.
  3. Co je lepší na kašel Ambrobene nebo Lazolvan? Ambrobene a Lazolvan jsou synonyma, jedná se o různé obchodní názvy produktů založených na stejné účinné látce (ambroxol hydrochlorid). S touto látkou se vyrábějí léky s obchodními názvy: Ambroxol, Ambrohexal, Ambrosan, Ambrolitic, Bronchopront, Bronchoxol, Viscomcil, Linloxil, Mucosol, Mucosan, Mukofar, Medox, Flavamed, Fluixol, Halixol.
  4. Lazolvan nebo Erespal - co je lepší na kašel? Erespal, který obsahuje antihistaminikum a bronchodilatátor fenspirid hydrochlorid, není expektorans. Přípravek Erespal snižuje syntézu bronchiálních sekrecí v případě bronchiální křeče, respiračního selhání u chronické bronchitidy a kašle spojeného s bronchiálním astmatem.
  5. Co může nahradit Lazolvan? Analogy Lasolvan - jiné složení  léku na kašel , hlen. Další informace -  Účinné expektoranty při bronchitidě .

Farmakologická skupina

Отхаркивающие средства

Farmakologický účinek

Муколитические препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Lazolvan na kašel" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.