^

Zdraví

Léčba koktání u dětí

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pokud dítě začne koktat, pak většina rodičů má okamžitě spoustu otázek. Jak se zbavit tohoto problému? Je možné to udělat? Který odborník bych měl kontaktovat? Ve skutečnosti je léčba koktání u dětí komplexním procesem a často vyžaduje mnoho trpělivosti ze strany pápeže a matky. Nicméně není nic nemožné: pokud je vše správně provedeno, pak koktání projde bez stopy.

V tomto článku jsme shromáždili materiál, který umožňuje rodičům porozumět nejčastějším otázkám týkajícím se koktání dětí.

Který doktor uzdravuje koktání u dětí?

Léčba dětského koketování se týkala takových lékařů, pediatry, logopedů a psychoneurologů.

Pediatr se zabývá pomocnými metodami léčby, které pomáhají posilovat imunitu, předcházet onemocněním hrtanu a hlasivkám. Za přítomnosti infekčních procesů jmenuje komplexní léčbu s dalším zařazením fyzických postupů.

Psychoneurologista může dítě pomoci přizpůsobit se vnějšímu světu, vypořádat se s nepohodlí při komunikaci s jinými lidmi, realizovat jeho plnost a jedinečnost v dobrém slova smyslu. Psychoneurologist provádí kurzy nejen s dítětem, ale také s rodiči a vysvětluje jim, jak se chovat v rodině, aby nepoškozovali psychiku zranitelného dítěte.

Doktor řečnického terapeuta se přímo zabývá odstraňováním řečových problémů.

Může osteopat léčit koktání?

Osteopath je odborník, který představuje jeden z alternativních směrů manuální terapie - osteopatie. Osteopath zná složitost anatomie a struktury těla, protože ovlivňuje ruce ve vztahu k oběhu krve a lymfy, což pomáhá přenést orgány na přirozenou přirozenou rovnováhu.

Co může osteopat pomoci koktání?

Pokud je koktání dítěte způsobeno zvýšeným intrakraniálním tlakem, porodem při porodu nebo jinými fyzickými poruchami, může takový odborník skutečně pomoci. Po manuálních postupech se zlepšuje činnost centrální nervové soustavy, svalové křeče a činnost dítěte se normalizuje.

Při výběru specialisty v této oblasti medicíny byste se měli určitě ujistit o jeho kvalifikaci. Faktem je, že v naší zemi neexistují žádné specializované zdravotnické instituce, kde by byli trénováni osteopatickí lékaři. Proto pečlivě zkontrolujte diplomy a licence lékařů před tím, než jim svěřte zdraví svého dítěte.

trusted-source[1], [2], [3]

V jakých případech je nutné mít řečový terapeut?

Podezření na koktání u dítěte může být založeno na následujících příkladech:

 • předtím, než se pokusí něco říct, dítě má před frází pauzu nebo opakování jednoho zvuku;
 • dítě začne mluvit současně s vdechováním nebo nesouhlasí s dýcháním;
 • během rozhovoru má dítě obsesivní pohyby, napodobující škubání.

Pokud existují podezření, je žádoucí neprodleně dostat radu od kvalifikovaného logopédia.

Jaké jsou metody léčby koktání u dětí?

Způsoby léčby koketování jsou jmenovány lékařem nejen s ohledem na preference rodičů, ale také na základě osobních charakteristik dítěte a také v závislosti na stupni projevování vady. Nejznámějšími metodami jsou:

 • léčba léky;
 • hypnóza;
 • relaxační procedury ve formě lázní, ruční terapie, masáže, dýchací cvičení;
 • jehla-reflexní terapie;
 • Logorhymické a logopedické cvičení;
 • speciálně určené počítačové hry a programy.

Jaká by měla být léčba neurózy jako koktání u dětí?

Pokud je koktání dítěte způsobeno stresem, strachem nebo jinými psychoemotickými stavy, je třeba nejprve o tom informovat lékaře. Pokud správně určíte terapii, pak může být vykrádání tohoto druhu vyléčeno v relativně krátkém čase.

Dobrým účinkem při koktání podobném neuróze jsou nootropní léky, zejména léčivý přípravek Tenoten. Je to bezpečná medikace s mírným účinkem a minimálním množstvím vedlejších účinků, které pomohou zachránit dítě před pocity úzkosti, úzkosti, překonat neuropsychickou slabost - asténii.

Někdy je volbou hypnóza, která se používá k léčbě starších dětí.

Abyste úspěšně vyléčili koktání podobnou neuróze, je důležité vytvořit v rodině klidnou atmosféru, bez hádky, skandálů, dialogů o vysokých tónech, zneužívání a psychického tlaku. Dítě by mělo cítit, že je milován, chápán a respektován jako osoba. Aby léčba byla úspěšnější, doporučuje se navštěvovat kurzy s psychologem nebo psychoneurológem: současně je potřeba konzultace nejen pro dítě, ale i pro jeho rodiče.

Léčba hypnózy: klady a zápory

Hypnóza je považována za účinný způsob léčby dětského koktání, který má psychologický základ. Ve většině případů, praxe hypnotických sezení znamená „žít“ znovu dítě situaci (častěji - stresující), který sloužil jako impuls pro rozvoj vadou řeči.

Další variantou hypnotického vlivu je návrh malému pacientovi myšlenky, že problém, který cítil, není tak smutný a hrozný, jak by se mohl zdát. Po setkáních se dítě stane sebevědomější. Problémy, které proběhly, se nezdají tak velké a hluboké, jako dříve. Postupně po zasedání probíhá relace, koktání prochází.

Z mín hypnózy existují dva faktory:

 • sezení jsou prováděna pouze u starších dětí;
 • léčba nedává okamžitý účinek, což vyžaduje další trpělivost od rodičů a blízkých batolat.

Léčba léků pro koktání u dětí: obecná charakteristika

Tablety z koktání u dětí jsou předepsány pro mírné a středně závažné formy poruchy řeči. Začaté etapy zpravidla nepodléhají léčbě drogami. Faktem je, že pilulky mají pouze povrchní účinek, který trvá dlouho a seznam vedlejších účinků léků je značný.

Základem léky, aby antikonvulziva a sedativa, která kromě pozitivních účinků mají negativní účinek: zpomaluje mentální procesy v mozku, zpomaluje metabolismus, způsobuje ospalost, bolest hlavy, narušit učení a paměť.

V souvislosti s výše uvedeným momenty, léky, léčba by neměla být prodloužena, a tyto léky se měly vybrat pouze lékař, s přihlédnutím k věku a stupně poruchy řeči dítěte.

 • Fenibut s koktání u dětí může být předepsán z důvodu psychostimulačních, tranquilizačních a antioxidačních vlastností tohoto léčiva. Navíc Phenibut stabilizuje spánek, eliminuje křeče, snižuje celkový stres, úzkost a pocit strachu.

Při koktání je obvykle předepsáno od 50 do 100 mg léku třikrát denně, po dobu 1-1,5 měsíců.

Na počátku užívání drogy může být ospalost, blokování, bolest v hlavě a dokonce i nárůst neurologických příznaků: dítě může být podrážděno a nervózní. Nicméně, 4. - 5. Den léčby musí tyto příznaky projít nezávisle.

 • Pantogam je nootropní antikonvulzivní látka. Pantogam při koktání u dětí se používá poměrně často, protože má mírný sedativní účinek v kombinaci se zlepšenou duševní a fyzickou funkčností. Děti do 3 let jsou obvykle předepsané na sirup a starší pacienti - Pantogam ve formě tablet. Standardní jedno množství léčiva je od 0,25 do 0,5 g a denní množství je od 0,75 do 3 g. Pozor: Pantogam může způsobit alergie, poruchu spánku, tinnitus.
 • Tenoten s koktání u dětí je považován za jeden z nejbezpečnějších léků. Pro děti byla vyvinuta speciální "Tenoten dětská", určená k léčbě malých pacientů od 3 let věku. Tablety užívají 1krát 1 až 3krát denně, přičemž zůstávají v ústech, dokud nejsou úplně resorbovány. Celková doba trvání příjmu přípravku Tenoten je 2-3 měsíce. V případě potřeby může lékař prodloužit průběh léčby. Neexistují prakticky žádné vedlejší účinky léku.
 • Mydocalm na koktání u dětí může být jmenován pouze v případě, poruchy řeči spojené se zvýšeným svalovým tonem a křeče vyplývající z organických poruch nervového systému (například s porážkou pyramidové traktu, encefalomyelitida, atd.). Lék je schválen pro přijetí od 3 let, na základě dávky 5 mg na kg těla denně (rozdělených do tří dávek). Během léčby může Midokalm způsobit nežádoucí účinky ve formě svalové slabosti, bolesti hlavy, snížení krevního tlaku, dyspepsie.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Elektroforéza s koktáním u dětí

Fyzioterapeutická léčba poruch řeči se provádí s ohledem na klinický stupeň patologie a výskyt konvulzivního syndromu u dítěte. U nemocí ovlivňujících centrální nervový systém lze předepisovat léčbu jodidem draselným.

Je-li dítě diagnostikováno artikulační křeče, může pomoci elektroforézy s antispazmodické léků, někdy v kombinaci s psychostimulantech terapií.

Lékař může navíc doporučit koupel s jehlami, oxidem uhličitým, kyslíkem a elektroslepem.

trusted-source[8], [9]

Cvičení pro zaklínění u dětí

Při provádění speciálních cvičení nebo právě při komunikaci by se dítě mělo dívat přímo, aniž by sklopilo hlavu. Za tím účelem mohou rodiče pomoci dětem držet bradu v rozhovoru. Dítě by mělo pochopit, že pro normální komunikaci je kromě řeči i kontakt s očima velmi důležitý. Ze stejného důvodu by dítě nemělo "skrývat" oči a vyvarovat se odvrácení.

Z cvičení jsou vítané dýchací cvičení, o kterých budeme diskutovat níže, stejně jako řečový výcvik jazyka, rtů a výrazů obličeje. Doporučuje se, aby dítě četlo nahlas nebo vyprávělo příběh, který právě slyšel od svých rodičů. Trvalá a nepřetržitá komunikace přispívá k nejrychlejšímu odstranění příznaků koktání.

trusted-source[10]

Articulatorní gymnastika s koktáním u dětí

Správná funkce řeči je tvořena pohyblivostí takzvaných artikulačních orgánů: jazyka, dolní čelisti, rtů, patra. Pokud jsou uvedené orgány vadné nebo jsou nesprávně kontrolovány mozkem, může být jejich funkce porušena.

Nicméně tato situace je opravitelná a zvláštní třídy ve formě artikulační gymnastiky mohou pomoci. Třídy se konají každý den, aby byl zajištěn udržitelný výsledek.

Schéma tříd je následující:

 • cvičení probíhají důsledně a postupně je komplikují;
 • je lepší, když se kurzy drží ve formě hry - s pozitivními emocemi;
 • pokud je některá z cvičení dána dětem, není snadné, pak se nesnažte se naučit nové cvičení, dokud nebude vyřešena předchozí lekce;
 • během lekcí by dítě mělo sedět s přímým zády, bez nadměrného namáhání, naproti dospělému;
 • je žádoucí mít v blízkosti zrcadlo, aby pacient mohl vidět jeho odraz a kontrolovat kvalitu provedených pohybů.

Dospělí během cvičení také sledují jeho kvalitu a zároveň povzbuzují dítě.

Stručně řečeno, kloubní gymnastika vypadá takto:

Cvičení pro pohyblivost rtů:

 • roztáhl se do úsměvu;
 • pohyb špičky jazyka nahoru a dolů;
 • skládání rtů do "trubice";
 • dotýká se rtů zuby;
 • pokrčený rty ("hloupá ryba");
 • napodobování koně "snort";
 • kreslení rtů směrem dovnitř;
 • infekce tváří;
 • držení malých předmětů s rty.

Cvičení pro pohyblivost tváří:

 • demonstrace jazyka;
 • napodobování pohybů kašla;
 • pohyby jazyka v jednom směru a druhý;
 • olizování zubů;
 • pohyb v ústní dutině velkých fazolí;
 • vyfouknutí peří atd.

Cvičení pro mobilitu hltanu:

 • napodobování zívnutí;
 • kašel, včetně vylévání jazyka;
 • imitace krejčovství, polykání vody;
 • napodobování sténání, míchání, blednutí.

Seznam není zdaleka úplný: existuje mnoho dalších podobných cvičení, které jsou všechny velmi zajímavé a účinné. Jedinou podmínkou je, že je třeba provádět pravidelně a pozitivní výsledek nebude trvat dlouho.

trusted-source[11], [12]

Dýchání s koktání u dětí: rysy

Zvláštní pozornost je věnována respirační gymnastice, která pomáhá malému pacientovi během rozhovoru přirozeně a neinhibovat pocit.

Takové cvičení se doporučuje provádět každé ráno bez ohledu na věk dítěte.

Dýchací cvičení posilují membránu, zlepšují pohyblivost hlasivky, dýchají hlouběji a objemněji.

 1. Lekce I:
 • dítě se stává rovné;
 • ohýbá se v přední části, ohýbá oblouk obloukem a snižuje hlavu a paže natažené (krk není napjat současně);
 • dítě dělá pohyby, stejně jako pneumatiky jsou čerpány na kolečkách s čerpadlem, současně se sklonem, s maximálním a ostře inhalovaným nosem;
 • s neúplnou rektifikací zad, dochází k výdechu;
 • cvičení vyžaduje 8 opakování;
 • Po několika vteřinách přerušení se přístup může opakovat (takovéto přístupy se doporučují provést od 10 do 12).
 1. 2. Sekce:
 • dítě se stává rovnoměrné, nohy - na šířku ramen, rukou - v pase;
 • Zamíří hlavou doleva, zatímco dýchá ostře;
 • Obrátil hlavu opačným směrem, náhle vydechoval;
 • opakuje cvičení, dělá 8 dechů a dechů;
 • tři přístupy se obvykle provádějí pro 8 dechů a výdechů.

S blahobytem dítěte lze provádět další cvičení dvakrát denně. Výsledky budou patrné během 2-3 měsíců pravidelných tříd.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Masáž s koktáním u dětí

Při koktání lékaři doporučují, abyste masírovali ramenní pás a oblast límce. Tato masáž uvolňuje a zmírňuje svalové křeče. Zasedání by se měla opakovat 4x ročně, v kurzech 10-12 sezení.

Dobré výsledky zajišťuje akupresura, kterou musí provádět odborník v této oblasti. Bude vyžadovat aktivaci 17 bodů umístěných hlavně v oblasti zad a obličeje. Průběh akupresury se obvykle skládá z 15 procedur. Po úplném kurzu lékaři slibují, že se objeví první pozitivní výsledky.

Léčba koketování u dětí doma - je to možné?

Abyste zachránili dítě před koktáním, nemusíte ho dávat do nemocniční péče. Samozřejmě, že u některých tříd možná budete muset navštívit psychologa nebo řeční terapeuta. Nicméně, většina z cvičení dítě může dělat doma, pod přísným vedením rodičů.

Například poezie a zvlhčování jazyka lze praktikovat společně s otcem a matkou. Totéž platí pro dýchací cvičení. Dítě bude rád, že si uvědomí, že rodiče se velmi snaží pomoci mu.

Nicméně, pokud je v rodině negativní postoj, často se vyskytují skandály, hádky a hádky, pak není otázka domácí péče o koktání. Trvalé morální porušení malého člověka nikdy nepovede k rozhodnutí o řeči.

K tomu, aby léčba byla úspěšná, jsou rodiče povinni:

 • trpělivost;
 • láska k dítěti a dalším členům rodiny;
 • vzájemný respekt;
 • touhu pomáhat navzdory všemu.

Kluk by se v žádném případě neměl cítit méněcenný ani vyloučen. Úkolem blízkých lidí je dát jim důvěru a přizpůsobit se pozitivnímu myšlení.

Alternativní způsoby zakořenění u dětí

Léčba zaklínění u dětí pomocí alternativní medicíny je zaměřena především na normalizaci nervové funkce, stabilizaci psycho-emocionálního stavu pacienta.

 • Nalijte vroucí vodu (250 ml) na 1 lžičku. Suché listy máty, sedmikrásky, oddenka valeriána. Trvejte 20 minut. Vezměte 100 ml ráno a v noci.
 • Smíchejte stejnou sbírku divokých růžových bobulí, listů melisy, pelyněk, máty, oddenky pampelišky a neplodných květin. Poloviční lžíce směsi naplníme 250 ml vroucí vody, necháme 2 hodiny a pojedeme 4-5krát denně.
 • Vezměte si koupel s voňavými oleji z máty, jahody, tymiánu, levandule, šalvěje. Doba trvání lázně je 20 minut. Voda by měla být teplá a uvolňující.
 • Připravte čaj na základě bobulí hloh, lipových květů, melissa bylin, oddenky valeriánů. Přidejte med a pijte trochu během dne.

Nejefektivnější byliny ze zaklínění u dětí:

 • valerian;
 • jetel;
 • citronový balzám, máta;
 • nealkohol;
 • bříza (listy);
 • vřesoviště (výhonky);
 • vápno;
 • PIP;
 • kopřiva;
 • hloh a psí růže;
 • malina, ostružiny, jahody.

trusted-source[18], [19]

Hry s koktání u dětí

Při výběru her pro koktání dítěte si musíte zapamatovat některá pravidla:

 • příliš emocionální a agilní hry mohou zhoršovat koktání;
 • Je třeba zvolit tiché hry, které nevyžadují velký počet účastníků. Takové hry mohou být například omalovánky, stolní hry, plastikové řemesla apod .;
 • Nepouštějte dítě do hlučné činnosti, které mohou vzrušit psychiku dítěte;
 • Kromě toho je žádoucí vyloučit a sportovní soutěže. Zaike lépe vyhovuje individuálním fyzickým aktivitám a procházkám v přírodě, v parku, u rybníků.

Existuje také velké množství programů pro vývoj počítačů, které v hravé podobě pomáhají dětem zbavit se koktání. Obvykle se ti kluci opravdu líbí a rádi to dělají.

Básně při koktání u dětí

Dítě, které trpí koktání, bude mít zájem o pocit různými způsoby: například si představte, že je to jako motýl nebo kotě. Podobné hry mohou být doprovázeny zvukovými a řečovými poznámkami:

Jak má motýl flutter? - fr-rr ...
Jak se má koťátko? - Murr-p, Murr-p ...
Jak stojící sova? - U-uf-f ...

Děti obvykle chtějí opakovat a dělají to bez váhání.

Motýl na prstu se posadil.
Chtěl jsem ji chytit.
Roztrhl jsem motýl rukou -
Chytil jsem prst!

Kdysi tam byly dvě kočky -
Osm nohou, dva ocasy!

Owl-owl,
Velká hlava.
Sedí vysoko, | |
Vypadá daleko.

Básně by měly být čteny zvukově, s výrazem a uspořádáním, které správně dělají dech a výdech. Po skončení lekce je třeba dítě dovolit odpočinout a chvíli si odpočívat v klidném prostředí.

Léčba zakašlení u dětí by neměla být doprovázena diskusí a odsouzením řečového problému dospělými. Výsledek bude úspěšný, pokud emocionální pozadí dítěte bude vytvořeno správně, ať je kdekoli.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.