^

Zdraví

Léčba laktostázy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Léčba laktostázy by měla být povinná, zejména pokud je to patologický stav. Koneckonců, proces kojení přináší nejen radost matce, ale také zajišťuje dobrý vývoj a zdraví dítěte. V případě porušení normálního laktačního postupu by proto mělo být usilováno o obnovení této funkce. Koneckonců, zdraví dítěte závisí na tom, jak dlouho a správně je krmení mateřským mlékem.

Hlavní léky na léčbu laktostázy

Léčba laktostázy je někdy nutná pouze k obnovení normální funkce krmení, měla by se však na tuto otázku odlišit, neboť existuje stav fyziologické laktostázy, kdy léčba není nutná. Proto je třeba nejprve porozumět koncepci samotné laktosterázy a indikacím pro použití určitých léků.

Laktostáza je stagnace mléka v prsu ošetřující matky, což vede k narušení běžného procesu krmení dítěte. Příčiny laktace mohou být mnohé, které je třeba vzít v úvahu před výběrem léku, protože musí být přítomen etiologický směr léčby. Mezi hlavní příčiny laktostázy lze nalézt ty, které se nejčastěji vyskytují:

  • porušení výživy s nedostatečnou kalorií v potravě kojící matky;
  • nedostatek spánku a odpočinku;
  • narušení každodenních rutinních a stresových situací;
  • nesprávné krmení dítěte nebo odmítnutí kojení;
  • abnormální péče o prsní žlázu během laktace.

Jak můžete vidět, všechny tyto důvody jsou exogenní, a proto jejich odstranění může pomoci mnoha lidem v léčbě laktostázy. Proces vývoje dítěte v prvních šesti měsících jeho života nastává pouze na úkor mateřského mléka, které plně zajišťuje jeho růst, vývoj všech systémů a normální životní aktivitu. Pokud dojde k nějakému problému s matkou, dítě se nerozkládá a ztrácí váhu, proto je třeba ošetřit laktostázu. Ale člověk by měl pečlivě přistupovat k léčebnému procesu, protože by měl být rozlišován, když se jedná pouze o laktostázu a pokud je sekundární infekce a antibiotika by měla být použita.

Magnesia v lactostasis používá poměrně často vzhledem k mnoha užitečných vlastností tohoto léku. Síran hořečnatý je léčivo, které má sedativní, hypotenzivní, antispasmodický, antikonvulzivní a choleretický účinek. Vzhledem k těmto účinkům se při použití výrobku uvolňují svalová vlákna mléčného kanála, rozšiřují se mléčné kanály a uvolňují se zhuštěné oblasti s laktostázou, což normalizuje proces uvolňování mléka. Léčivo je dostupné v ampulích ve formě roztoku a prášku pro parenterální podání. Při použití se mohou vyskytnout nežádoucí účinky ve formě inhibice dechového procesu vlivem působení na respirační svaly nebo výrazného snížení krevního tlaku. Pro léčení laktostázy se však lék používá jako komprese, takže tyto vedlejší účinky nejsou vyjádřeny. Pro kompresi je třeba vzít několik ampulí magnézie, zředit ve sklenici, navlhčit gázovou látku složenou z několika vrstev a aplikovat na zhuštěné části prsou. Ze shora můžete připojit suchou hadříku a film. Je lepší nosit volné prádlo, aby nedošlo k silné kompresi. Tyto komprese by měly být aplikovány nejméně dvakrát denně. Po těchto kompresích masírujte uzavřené oblasti a vypusťte mléko.

Dimexid v laktostáze se používá velmi široce kvůli svým výrazným vlastnostem jako vynikajícího vodivého média, takže může být použit v kombinaci s jinými léky ve formě mastí a kompresí. Dimexid je léčivo, které také má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, a také odstraňuje lokální otok a má anestetický účinek. Léčivo je dostupné ve formě roztoku ampulí 50 mililitrů a používá se pouze externě. Nežádoucí účinky jsou vzácné, ale alergické projevy ve formě svědění, vyrážky, zarudnutí jsou možné. K léčbě laktostázy se doporučuje použít Dimexid jako kompresní látku, kterou lze kombinovat s oxidem hořečnatým. Chcete-li to provést, vezměte stejné množství Dimexidu a Magnesie, promíchejte a připravte stejný kompresní přípravek. Dvojitý účinek takového komprese zlepšuje účinek a urychluje léčbu laktostázy.

Oxytocin v laktostáze může být také použit jako lék. Oxytocin je přirozený hormon, který je vylučován hypotalamem a reguluje mnoho procesů ženského těla během těhotenství, porodu a laktace. Oxytocin působí selektivně primárně na hladké svaly dělohy, stejně jako na cévy a mléčné kanály. V noci se uvolňuje přirozený hormon oxytocin, který přispívá k laktogeneze, ale pokud jeho izolace není dostatečná, je nutné použít léčivo místo tohoto hormonu, pak je účinnost léčby nejvyšší. Díky účinkům laktogeneze se svalové vlákno uvolňuje a mléko se pohybuje po mléčných liniích, což pomáhá uklidnit hrudník. Vzhledem k tomu, že droga postihuje i dělohu, je nutné tento lék používat velmi opatrně a pouze podle lékařského předpisu, protože dávka je pro každou ženu odlišná. Léčivo se vydává ve formě roztoku v ampulích o objemu 1 mililitr, což je 5 tis. Mezinárodní jednotky. Nežádoucí účinky jsou možné ve formě nadměrné kontrakce a cévy dělohy, snížení krevního tlaku, zvýšení srdeční frekvence. Lék by se proto neměl používat v případě císařského řezu u ženy nebo za přítomnosti jizev na děloze, stejně jako u komplikovaných porodů s krvácením. Použití oxytocinu k léčbě laktostázy se vyskytuje hlavně jako parenterální forma 1 ml intramuskulárně, ale dávka se může lišit.

But-spa s laktostázou se používá jako kombinovaná léčba pro zlepšení odtoku mléka přes mléčné kanály kvůli jeho antispazmodickým vlastnostem. Lék má myotropní antispazmodickou vlastnost, která je realizována díky působení na svalová vlákna arteriálních cév a vede k jejich expanzi ak poklesu tlaku. Tímto způsobem je analgetický účinek no-shpa realizován v případě bolesti v hrudi a překlopení. Dalším účinkem léčiva je jeho tokolytický účinek, který umožňuje jeho použití i v prvních dnech po porodu. Nežádoucí účinky jsou možné v podobě alergických projevů s kožními vyrážkami, nevolností a zvracením, poruchami stolice se zácpou, bolesti břicha. Tam může být také příznaky kardiovaskulárního systému ve formě poruchy vedení přímo do blokády, arytmie, hypotenze. Možné zvýšené pocení a ospalost, stejně jako přechodné asymptomatické zvýšení hladiny jaterních enzymů. Způsob podávání papaverinu a dávka, která se používá, závisí na farmakologické formě. Tablety papaverinu jsou dávkovány v dávkách 10, 20, 40 miligramů. Ampule se vyrábějí v koncentraci 2% a objemu 2 mililitry. Pro komplexní léčbu laktostázy se doporučuje použít intramuskulární no-shpu nebo ve formě tabletových forem. Taková léčba by měla být kombinována s lokálními kompresemi nebo mastimi.

Laktóza je proces stagnace mléka v mléčných žlázách, kde nedochází k infekčnímu procesu a krmení dítěte může pokračovat. V tomto případě existují kondenzované oblasti v mléčné žláze, její překrvení a bolestivost při krmení. Teplota těla ženy může být nevýznamná, ne vyšší než 38 stupňů, pak je to jednoduchý proces lakstotaz. Pokud se však prodlužuje proces laktostázy, sekundární infekce s vývojem mastitidy může být připojena k pozadí mikrotraumatismu bradavek. Pak je to zánět. Antibiotika pro laktostázu, která je doprovázena mastitidou, musí být použita k prevenci dalších komplikací, ale pokud není laktostáza doprovázena zánětem, není vhodné je aplikovat. Výběr antibiotika je také důležitý pro normální proces léčby a časné zotavení, protože po dobu užívání antibiotika by mělo být krmení zastaveno.

Amoxiclav v laktostáze může být použit jako etiotropní léčba při léčbě zánětlivého procesu v mléčné žláze. Tato skupina antibiotik je prioritou kvůli vlivu na mnoho typů bakterií a současně jejich použití během krmení je pro dítě bezpečné kvůli rychlé eliminaci těchto léků. Amoxiclav je kombinované antibiotikum ze skupiny beta-laktamových antibiotik série penicilinu. Složení léku zahrnuje antibiotikum amoxicilin a kyselinu klavulanovou, což je účinná látka, která má na bakteriálních buňkách ohromnou vlastnost. Působí na grampozitivní a gramnegativní mikroorganismy, což umožňuje pokrýt téměř celé spektrum možných patogenů. Léčivo je k dispozici ve formě tablet, suspenzí a injekčních roztoků. Nežádoucí účinky léku jsou možné ve formě alergických reakcí, dyspeptických jevů, poruch spánku, podráždění, stejně jako účinků na játra. K léčbě laktostázy lze použít jak suspenzi, tak intramuskulární injekci léku. Dávkování 500 miligramů dvakrát denně. Průběh léčby je pět až sedm dní.

Dostineks s laktostázou mohou být použity jako poslední možnost, když jsou zapotřebí opatření k zastavení laktace. To je způsobeno specifickým účinkem léčiva a jeho možnými účinky. Dostinex je lék, jehož hlavní účinnou látkou je kabergolin. Účinek tohoto léčiva je způsoben aktivací dopaminových receptorů v hypofýze, která inhibuje syntézu prolaktinu - hormonu, který zajišťuje laktační proces. Proto je-li laktostáza komplikována hnisavou mastitidou až po vznik abscesů, může být tento lék použit pro lepší léčebný účinek. Při fyziologické laktostáze může použití tohoto léčiva způsobit nevratné ukončení laktace. Léčivo je k dispozici ve formě tablet a dávkováno v závislosti na očekávaném účinku - celá dávka po dobu jednoho nebo dvou dnů. Určení tohoto léku by mělo být prováděno pouze příslušným lékařem a nedoporučuje se samoléčba.

Bromokriptin na lactostasis má také mechanismus účinku podobný Dostinex. Zabraňuje uvolňování prolaktinu a odstraňuje funkci laktace. Proto se může jeho použití v laktostáze projevit inhibicí laktace v budoucnu. Při léčbě laktogeneze může být bromokriptin použit k prevenci komplikací.

Malavit v laktostáze může být použit jako komprese, jak monokomponentně, tak s jinými léky. Tento přírodní lék, který obsahuje mnoho komponent - šalvěj, máta, heřmánek, řebříček, pivoňky, calamus, měsíček, dubové kůry, bříza, borovice, pitch borovice a cedru, stejně jako glycerol a jiné oleje. Díky tomuto složení má přípravek protiedémový, protizánětlivý účinek, snižuje svědění a bolestivost. Lék je dostupný ve formě roztoku pro vnější použití, takže při léčbě laktostázy je nutné aplikovat lék jako komprese. Komprimovat to by mělo trvat 50 mililitrů Rodina řešení a je k němu Dimexidum mohou být přidány, pak se gázou za mokra a v roztoku. Takový komprese se nejlépe provádí několikrát denně a udržuje se alespoň půl hodiny. Je nutné pečlivě prozkoumat složení léčiva a v případě výskytu alergií na jakoukoli složku, tento lék nelze použít.

Paracetamol a ibuprofen v laktostáze mohou být použity jako protizánětlivá a antipyretická činidla, pokud je zvýšena tělesná teplota ženy. Tyto léky patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků a mohou být používány symptomaticky, v případě hypertermie na pozadí laktosy nebo v komplexní terapii se zánětlivou reakcí. Nežádoucí účinky jsou možné ve formě účinků na játra, žaludek a alergické reakce. Použití během kojení může ovlivnit dítě, protože se lék vylučuje mlékem. Nepoužívejte více než 500 miligramů drogy najednou.

Chlorofyllipt s laktostázou lze také použít k lokální léčbě. Jedná se o přírodní preparát z listů eukalyptu, který má výrazné antibakteriální vlastnosti proti bakteriím ze skupiny stafylokoků. To může být použito k zabránění vzniku mastitidy za přítomnosti laktostázy. Lék také odstraňuje edém a zjemňuje zhutněné oblasti prsu. Lék přichází ve formě alkoholového roztoku, takže můžete použít komprese, ale pouze pokud není zánětlivý proces, protože má léčivý účinek. Také v případě použití alkoholového roztoku je nutné vzít v úvahu absorpci alkoholu a případný vstup do mateřského mléka. Pro kompresi je třeba vlhké tkanivo namočit v roztoku chlorofylliptinu a připevnit k hrudníku.

Chlorhexidin s laktostázou může být také použit pro komprese jako antiseptikum v kombinaci s jinými léky. Tento lék ze skupiny antiseptik pro vnější použití, který zabraňuje sekundární infekci, také zlepšuje krevní oběh v postižených oblastech a snižuje edém. Pro komprese lze kombinovat s Dimexide, No-shpa a Magnesia ve stejném množství každého z nich a vytvářet vnější komprese. Tato kombinovaná léčba je účinnější než monokomponent.

Lecithin v laktostáze může být použit jako dodatečný doplněk ke zlepšení nejen laktace, ale také celkového stavu ženy, normalizace hladiny vitamínů a stopových prvků v dávce kojící matky. Lecitin spolu s dalšími vitamíny - B1, B6, B9, PP, E - je součástí léku Lecithon. Přípravek je k dispozici ve formě roztoku pro vnitřní použití. Dávkování - jednu lžíci třikrát denně.

Prozhestozhel na lactostasis používá velmi často, protože má specifický účinek na tkáň prsu a procesu extrakce mléka. Progestogen je gel, který obsahuje progestinový progestin. Je to ženský pohlavní hormon, který proniká do prsní tkáně a snižuje vaskulární propustnost, zmírňuje edém a normalizuje mitotickou aktivitu buněk mléčného kanála. Lék je dostupný ve formě gelu, takže je vhodné ho aplikovat a užívat dvakrát denně. Progesteron není absorbován do systémového oběhu a nezpůsobuje nežádoucí účinky. Po obnovení normální laktace se lék nedoporučuje.

Jodová síť s laktosázou může být použita pouze za nepřítomnosti vnějších traumatizovaných oblastí pokožky a za nepřítomnosti známky zánětu. Neaplikujte jódu na oblast areola a vsuvky. Obecně platí, že použití takové metody je poněkud neoprávněné vzhledem k tomu, že může dojít k alergické reakci, i když dříve nebyly žádné projevy.

Masti s laktostázou jsou vhodné pro použití kvůli jejich místním účinkům a výraznému účinku. Existuje mnoho různých léků, které lze použít ke zlepšení krevního oběhu a průtoku lymfy, a tím se odstraní edém a zkondenzované oblasti stagnace mléka v kanálech se vyřeší. Všechny masti by měly být aplikovány na čistou suchou pokožku, vyhýbá se oblasti areola a bradavky.

Menovazin s laktostázou může být použit pro syndrom silné bolesti a svědění kůže. Složení léku zahrnuje alkohol, mentol, anestezin a novokain, takže se zjistí analgetický účinek léčiva. Může se používat jako symptomatické činidlo, ale ne jako hlavní lék na léčbu. Můžete se spojit s masážemi prsu a fyzioterapeutickými procedurami. Pokud máte alergii na novokain, nemůžete používat masti.

Mast Wisniewski na lactostasis má mestnorazdrzhayuschee akci a antimikrobiální. Složení léčiva zahrnuje fenol, xylen, další složky a alkoholy, takže použití laktostázy může být dráždivé pro tenkou pleť. Proto může být tato masť použita v extrémních případech as opatrností. Tuto masku můžete použít k přípravě dalších gelů a kombinací s jinými součástmi.

Levomekol na lactostasis někteří lékaři nedoporučují používat jako mast obsahuje antibiotikum chloramfenikol, což zároveň pokračovat v krmení dítěte může mít negativní vliv na jeho těle. Proto v případě použití tohoto léčebného prostředku je nutné vyloučit krmení dítěte a vyjádřit mléko.

Masť Arnika s laktostázou má velmi dobrý účinek se správným a systematickým použitím. Lék je homeopatická masť, která má dekompresní účinek, antispasmodický, desenzibilizující. Také léčivo aktivuje procesy laktogeneze, stimulující uvolňování mléka podél kanálů, a tím se obnoví normální laktace. Na začátku léčby může být mast použita až pětkrát denně a pak třikrát denně.

Troxevasin v laktostáze se často používá k komplexní léčbě a odstranění příznaků. Toto činidlo působí na malé kapiláry a žíly a zlepšuje žilní výtok z prsou, což pomáhá omezit edém a obnoví normální funkci mléčných pohybů. Používejte ve formě gelu, který musí být aplikován dvakrát denně.

Lyoton v laktostáze také působí zlepšením mikrocirkulace a má také protizánětlivý účinek. Musí být také používán dvakrát denně.

Ichthyolová mast s laktostázou se používá se symptomatickým a preventivním cílem prevence sekundární infekce. Má antimikrobiální účinek, který pomáhá předcházet vzniku mastitidy proti laktosy. Léčivá látka není po aplikaci topicky absorbována, takže účinek na dítě je minimální.

Vitamíny pro léčbu laktostázy se doporučují pro použití v komplexní terapii, zejména pokud nutriční výživa kojící matky dostatečně neposkytuje všechny živiny. Pokud je laktostáza vyvolána stresující situací nebo nedostatečnou stravou, mělo by být použití vitamínů povinné. V tomto případě se doporučuje použití komplexních vitaminů v kombinaci s mikroelementy - Vitrum, Supradin, Undevit, Quadevite. 

Fyzioterapeutická léčba

Fyzioterapeutická léčba laktostázy má velmi dobrý léčebný účinek díky aktivnímu účinku na cévy a parenchymu žlázy. Hlavním účinkem takových postupů je zlepšení průtoku lymfy a cirkulace, která zmírňuje otok, bolest a zánět. Můžete použít mnoho metod, ale při absenci kontraindikací k takovým metodám léčby. Mezi hlavní kontraindikace patří akutní mastitida, mastopatie, maligní formace nebo jakékoli podezření na infekci s významnou teplotní reakcí. Všechny fyzioterapeutické postupy by však měly být provedeny až po ultrazvukovém vyšetření, aby se vyloučil akutní proces.

Darsonval s laktostázou je velmi dobrým prostředkem k léčbě zanedbávaných případů. Darsonval je metoda, která zahrnuje použití dávkového impulzního proudu, který pomocí senzoru působí na oblasti zhutněných mléčných kanálů. To odhaluje mechanické, tepelné a fyzikální účinky proudu, což vede k resorpci zhutněných oblastí.

UHF s laktostázou má směrný účinek díky přímému působení paprsku na postižené oblasti a odhaluje především tepelný účinek. To zlepšuje odvodnění lymfy a opuch. Pro léčbu je nutné absolvovat celý průběh 8 až 10 procedur a jejich trvání je malé, což neznamená mnoho nepohodlí.

Magnetoterapie s laktostázou může také s vysokou prioritou používat vysokointenzivní pulzní magnetickou terapii, která má účelnější účinek.

Elektroforéza v laktostáze je velmi účinnou metodou léčby, protože lze použít jakákoliv léčiva, která mohou snadno proniknout hluboko do parenchymu prsu. Elektroforéza je metoda, kterou drogy proniknou kůží ionty pod vlivem napětí. V tomto případě můžete použít Magnesia, Dimexide, Malavit a další antiseptiky a protizánětlivé léky. To zrychluje jejich účinek a zlepšuje účinek těchto léků.

Léčba laktostázy doma

Vzhledem k tomu, že laktostáza je benigní proces, s níž se člověk může jednoduše vypořádat, léčba laktostázy doma může být často užívána s použitím léků. Při tom můžete použít spoustu nástrojů, které jsou k dispozici a mají dobrý účinek.

Komprese pro laktostázu lze použít nejen z léků, ale také z těch, které jsou k dispozici v domácnosti. V tomto případě mohou být použity v kombinaci s léčivými rostlinami.

Alkoholový kompresní přípravek s laktostázou zlepšuje mikrocirkulaci v důsledku oteplování a normalizace toku lymfy. Ale nezapomeňte na možné poškození dítěte. Pro vaření potřebujete vzít alkohol, navlhčit gázu, přidat také šťávu z aloe a aplikovat jako komprese.

Kafrový kompresní přípravek s laktosázou má také oteplovací účinek a tonikum. Ale měli byste se vyvarovat dalšímu krmení dítěte, protože kafr může způsobit tachypnoe u dítěte nebo se jednoduše vzdát prsu kvůli silnému erupujícímu účinku.

Zelí komprese s laktostázou je velmi populární domácí lék. Kapustový list je známý pro svůj protiedematózní účinek při jakémkoliv traumatu a v tomto případě také obnovuje místní cirkulaci a zlepšuje odtok mléka. Chcete-li připravit komprese, musíte si vzít z kapsy list ze středu hlavy, opláchnout ji v teplé vodě a položit na hrudi a upevnit vrchol plátnem. Tento kompresní přípravek se nejlépe provádí v noci.

Honey s laktostázou může být také použit jako nástroj, protože má široké spektrum účinku a mnoho užitečných složek. Doporučuje se používat medový dort. K tomu je třeba vzít med v polotuhém stavu, udělat malý koláč a dát ho na hruď. Takový komprese by měl být pokryto shora s potravinovou fólií, která zlepšuje oteplovací efekt. Doba trvání léčby je nejméně dvě hodiny denně.

Repláza s laktosázou může být také použita jako prostředek alternativní léčby. Chcete-li vytvořit komprese, musíte si vzít jednu řepu, třít ji na strouhák a připevnit ji k hrudi, pomocí gázy. Držte takový kompresní přípravek asi dvacet minut, pak se projeví protizánětlivý účinek takového komprese.

Slané mléko a tvaroh s laktosázou se také používají jako dekongestantní domácí lék. Pro vaření vezměte 50 mililitrů teplého mléka a přidejte do něj lžíci soli. Aplikujte toto řešení pomocí gázy, pokud nedojde k poškození kůže prsu. Hypertenzní roztok mléka může odstranit otok během několika hodin. Tvaroh se také používá jako komprese.

Prsní pumpa s laktostázou musí být nutně kombinována se všemi léky a alternativními prostředky. Koneckonců, je nezbytné nejen zlepšit odtok mléka přes mléčné kanály, ale odstranit mléko, které je stagnující a může být zdrojem další infekce. Použití takovéto prsní pumpy by mělo být správné podle pokynů. Je velmi dobré kombinovat to s masáží.

Masáž s laktosázou uvolňuje svalová vlákna mléčného kanála, stimuluje jejich kontrakci a tím se zlepšuje redukce těchto vláken a mléko se lépe vylučuje z mléčného kanála a pak se laktace sama zlepší. Tak mohou být kondenzovaná místa v prsu masírována a normalizovat odtok mléka z těchto míst. Také masáž zlepšuje krevní oběh a lymfodrenáž z hrudníku, což zase odstraňuje otok prsu. Výsledek této metody závisí na správnosti všech součástí masáže a následném vyjádření mléka. Jak masírovat prsa s laktostázou? Za prvé, pohyby by měly být čisté a lehké, aby se předešlo bolesti a traumatu. Technikou tohoto postupu je použití hladkostí, třením, hnětením s přesnými hladkými pohyby. Prsty obou rukou musí být masírovány od vrcholů k bradavce. Takové pohyby přispívají k odlivu mléka přesně ve směru pohybu mléka. Poté je potřeba strávit hladkost kolem žlázy ve směru podpaží - do míst lymfodrenáže. Po takové masáži musíte nutně mléko vyjádřit a na hrudi můžete umístit teplé teplo, které uvolňuje svalové vlákna a zlepšuje krevní oběh. Běh masáže by měl probíhat během týdne dvakrát denně. K provádění takové masáže se doporučuje po použití kompresí a terapeutických masti, které doplní jejich účinek.

Léčba laktostázy doma může být také úspěšná při správném a komplexním užívání různých léků.

Léčba laktostázy s bylinkami

Použití kompresí z bylin má velmi dobrý účinek nejen díky místnímu působení, ale také díky působení na celé tělo, sedativnímu účinku. To pomáhá normalizovat zvýšenou nervovou excitabilitu, zlepšit spánek a zvýšit množství prolaktinu v krvi v důsledku toho. Použijte spousty nálevů bylin a kompresí.

Arnika s laktostázou má velmi dobrý účinek díky tropismu k prsní tkáni. Tato rostlina, která může být použita jako kompresní prostředek tak, že ji udržuje v horké vodě. Léčba by měla být prováděna ráno a večer, a to aplikací komprese do postižených oblastí.

Heřmánek s laktostázou se používá jako komprese a místo uklidňujícího čaje. Hamburk má mnoho užitečných mastných kyselin, které jsou schopny proniknout do kůže a normalizovat laktační proces s uvolněním mléčných kanálků. K přípravě komprese je třeba ukrást trávu a vytvořit kompresi z přítomnosti. Požití lze provést souběžně s použitím medu.

Sage s laktostázou se používá kvůli spasmolytickému účinku a také kvůli vlastnostem ke snížení tlaku v cévách a ke zlepšení odtoku krve z místa zánětlivého tkáně. Chcete-li připravit komprese, musíte trvat na listy šalvěje v malém množství vody a aplikovat celý den několikrát.

Homeopatie

Homeopatie při léčbě laktostázy může být použita pro komplexní léčbu a má výhody z důvodu minimálního účinku na dítě. Účinek homeopatických léků při léčbě laktostázy je výraznější při použití lokálních forem léků, ale systémové léky mohou být také použity v příslušných ředěních.

Acidum nitrikum je homeopatický prostředek anorganického původu (kyselina dusičná). Tento lék zlepšuje lokální krevní oběh v mléčné žláze a je zvláště účinný při popraskání citlivosti na bradavku a prsa. Toto léčivo se uvolňuje ve farmakologické formě homeopatických granulí a dávkuje sedm granulí dvakrát denně. Bezpečnostní opatření - při léčbě těhotných žen je třeba se poradit s lékařem. Nežádoucí účinky léku jsou možné ve formě mletí zubů a kovové chuti v ústech.

Pulsatilla compositum je homeopatický prostředek přírodního původu. Tento lék je preferovaným systémovým prostředkem ke zlepšení laktace, protože rostlina stimuluje aktivní uvolňování mléka. Léčivo se uvolňuje ve farmakologické formě homeopatického roztoku v ampulích a při laktostáze se dávkuje polovina čajové lžičky dvakrát denně. Nežádoucí účinky nejsou časté, ale může dojít k porušení židle, dyspeptické příznaky a alergické reakce, stejně jako poprvé, se mohou vyskytnout zvětšení prsů a příchod silného mléka, což vyžaduje snížení dávky. Bezpečnostní opatření - není možné použít léčivo k akutnímu procesu v děloze.

Belladonna je jednosložkový přípravek, který má velmi výrazný antispazmodální účinek v důsledku zablokování cholinergních receptorů ve svalových vláknech. Pro léčbu laktostázy se doporučuje používat masti, která je zvláště účinná při výrazném otoku a pocitu těžkosti v hrudi.

Jako místní homeopatické léky se používají masti z masti Arnica a Traumeel. Tyto nástroje vykazují vysokou účinnost a minimální poškození po několikanásobném použití. Traumeel masť lze použít pětkrát denně, s dalším snížením až třikrát.

Chirurgická léčba

Operační léčba laktostázy může být použita pouze při vývoji komplikací. Pokud je to otázka infekce a vývoje purulentní mastitidy a abscesu, měla by být použita chirurgická léčba. Také, laktostáza s pomalou a prodlouženou léčbou může vést k tvorbě galaktocele. Jedná se o cysty, tvořené zvětšeným mléčným kanálem, uvnitř kterého je epitel spojen a mléko je obsaženo. Takové cysty významně narušují proces dalšího krmení a mohou být nafouklé, což může vyžadovat i chirurgickou léčbu. Při normální laktostáze bez komplikací se chirurgická léčba takové patologie nevyžaduje.

Léčba laktostázy by měla být povinná, protože tento proces je doprovázen mnoha nepříjemnými a bolestivými pocity pro matku, stejně jako narušení normální výživy dítěte. Existuje mnoho léků na léčbu, jako jsou léky - masti, komprese, tablety a lidové. Výběr metody léčby závisí na samotné ženě, ale neměli bychom zapomenout na obecná pravidla krmení a péče o prsu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.