^

Rekonstrukce mléčných žláz po mastektomii

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Rekonstrukce mléčných žláz po mastektomii se provádí za účelem obnovení vzhledu, ztráty objemu, velikosti a tvaru prsu. Hlavním účelem tohoto postupu je snížit psychologický nepohodlí ženy, která podstoupila chirurgickou operaci. Obnova prsních žláz pomocí metody rekonstrukce neovlivňuje riziko relapsu.

Je třeba poznamenat, že rekonstrukce ženského prsu je poměrně komplikovaným chirurgickým zákrokem vyžadujícím použití speciálního lékařského vybavení a zahrnující několik mikrochirurgických stupňů. Před provedením tohoto postupu, lékař vysvětluje zjednodušeně řečeno pacienta o všech nuance provozu, informuje o možných problémech v pooperačním období se psychicky připravit pacienta pro takový odpovědný krok.

Rekonstrukční metoda je založena na plastické chirurgii a může být použita současně s operací k odstranění prsu. K dispozici je řada následných mikro-operací. V současné době existují dva typy chirurgických zákroků: použití protéz a použití vlastních tkání pacienta. Někdy je možná kombinovaná operace, při které se implantáty používají společně s autotkani. Výběr chirurgického zákroku závisí na stavu a preferencích ženy, stejně jako na počtu zbylých prsních tkání.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Kdo kontaktovat?

Technika rekonstrukce prsních žláz po mastektomii

Rekonstrukce prsních žláz po mastektomii je zaměřena na obnovu předchozího typu prsu a je prováděna na žádost většiny žen, které podstoupily operaci. S touto metodou se pacient nejprve snaží obnovit ženskost a krásu, aby se cítil úplně znovu a začal nový život po vážné operaci k odstranění prsu.

Plastická operace prsu po mastektomii je bezpečná a velmi účinná manipulace, která je zaměřena na obnovení přirozeného tvaru a velikosti prsou. Tento krok je velmi důležitý u žen, které ztratily prsa v důsledku rakoviny (rakovina, sarkom), jakékoliv patologické stavy (hnisavý proces s gangrénou) nebo v důsledku vážných zranění. Plastická operace prsu pomáhá obnovit fyzický i emocionální stav ženy. Po skončení procedury můžete znovu nosit oblečení s hlubokým výstřihem na dekoltu, opalování na pláži apod. Vizuálně bude umělý prsa mít stejný tvar jako ten pravý, ale nemá citlivost.

Ženy, které jsou psychicky připraveny podstoupit plný průběh léčby, mohou souhlasit s mamoplastikou a jsou naprosto jisté správnosti takového rozhodnutí. Důležitou nuancí je neexistence kontraindikace pro chirurgické zákroky, stejně jako nemoci a patologie, které mohou bránit rehabilitačnímu procesu a způsobit negativní následky.

Mamoplastika může být provedena okamžitě po amputaci mléčných žláz nebo po nějaké době po hojení ran a zotavení těla. Je třeba zdůraznit, že úspěch operace bude do značné míry záviset na psychologické připravenosti a emocionální náladě pacienta. Je velmi důležité, aby lékař předtím vysvětlil ženě, že nová prsa mohou být zpočátku dodávat mírné nepohodlí, a celkově mamografie nedává perfektní výsledek, protože po operaci prsu a dárcovská místa zůstávají linka z chirurgické řezy.

Protetika prsu po mastektomii

Rekonstrukce mléčných žláz po mastektomii je závažná operace, která umožňuje umělou obnovu formy a počáteční vzhled prsu po amputaci. Někdy trvá několik postupů, aby se dosáhl požadovaný výsledek. Rekonstrukci lze provést současně s operací mastektomie, když je žena ještě anestetizována, nebo později, někdy po operaci. Pokud pacient potřebuje chemoterapii, lékaři radši odkládají tento postup. Komplikace po rekonstrukci prsu se vyskytují extrémně zřídka, nejčastěji - infekce, jizvy, krvácení.

Protézy prsní žlázy po mastektomii jsou nezbytné k "vyplnění prázdnoty". Před takovou operací chirurg jednoznačně určuje velikost implantátu, umístění budoucího řezu, označuje obrys v závislosti na anatomických rysech těla pacienta. Protéza je jediná metoda, která vám umožňuje přesně obnovit tvar, původní vzhled a velikost prsou.

Protézy mohou mít různé formy a jsou vyrobeny z následujících materiálů:

 • silikon (nejblíže k přirozenému typu prsu);
 • polyuretanová pěna;
 • pěnové a vláknité výplně (doporučují se takové "lehké" zubní protézy po skončení období regenerace, protože se považují za nejvhodnější pro fyzickou aktivitu).

Ideální protézy by měly přesně odpovídat vzhledu skutečných mléčných žláz, jak ve tvaru, tak i v hmotnosti. Moderní metody chirurgie umožňují kosmetické stehy sotva znatelné. Protézy lze instalovat různými chirurgickými přístupy, - volba míst pro řezání závisí na rozhodnutí operujícího chirurga.

Moderní prsní implantáty jsou sáčky se silikonovým elastomerem nebo solným roztokem. Pokud jde o implantaci, je to docela jednoduché: pomocí malých řezů se do kůže zavádí prázdné sáčky a naplní se roztokem.

Obnova prsních bradavek je samostatnou otázkou, která vyžaduje kompetentní přístup. Pacient může upřednostňovat umělé vsuvky vyrobené z polyuretanu a co nejblíže přítomnosti v konzistenci, tvaru a barvě, které jsou připevněny k prsu pomocí malých přísav. Z dalších možností můžete použít tetování nebo plastickou chirurgii. Rekonstrukce bradavek se obvykle provádí 2-3 měsíce po mamoplastice, kdy klesá opuch mléčné žlázy.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Implantát prsu po mastektomii

Rekonstrukce mléčných žláz po mastektomii je restorativní postup, který se provádí po úplném a částečném odstranění prsu spolu se zhubným nádorem. Prakticky všichni pacienti, kteří podstoupili mastektomii, využívají nejúčinnější metodu rekonstrukce prsu - rekonstrukčního plastu, návratu do plného života a znovu se cítí ženský a atraktivní. 

Implantát mléčné žlázy po mastektomii je zaveden v jednom stadiu ("jednostupňová rekonstrukce"). Nejčastěji je implantát vyroben ze silikonu (nebo spíše silikonového gelu a fyziologického roztoku, který je užíván ve stejných poměrech). Zavedení implantátu probíhá prostřednictvím malého řezu pod velkým prsním svalem.

Je třeba poznamenat, že po zavedení implantátu pod kůži kolem něj se může vytvořit kapsulární vláknitá tkáň. Jedná se o přirozený proces, který je spojen s normálním hojením rány. Přibližně v 15-20% případů může taková "kapsle" způsobit nepohodlí a vyvolat deformitu prsu. Aby se zabránilo takovému procesu, doporučuje se pacientovi provést fyzické cvičení a předepisuje se speciální regenerační masáž. Radiační léčba pro 40-50% zvyšuje riziko tvorby jizvy. Někdy se implantáty mohou posunout, v takovém případě je nutná speciální masáž. Je třeba také poznamenat, že ve většině implantátů v průběhu času (přibližně po 10 letech) dochází k mírnému úniku obsahu. Takový proces nezpůsobuje škodu a nezpůsobuje nebezpečné následky.

Výhody zavedení silikonového implantátu spočívají v rychlosti chirurgické techniky a nízké traumatické povaze takové operace. Mezi nedostatky lze uvést vysoké náklady na proceduru kvůli poměrně vysokým nákladům na endoprotézy.

Opakování rakoviny prsu po mastektomii

Rekonstrukce mléčných žláz po mastektomii se provádí zavedením protézy nebo expandéru - v závislosti na konkrétní situaci. Tato operace může být prováděna v průběhu mastektomie nebo zpožděna po dobu několika týdnů, dokud se nezahojí rány a tělo se neobnoví.

Opakování rakoviny prsu po mastektomii znamená opětovný rozvoj onkologie po určité době po chirurgické léčbě a chemoterapii. Bohužel se takový proces vyskytuje ve většině případů, zejména pokud byla rakovina diagnostikována v posledních fázích. Nejčastěji se nádor rozvíjí v primárním místě, ale nový nádor se může objevit v jiném prsu nebo v jiné oblasti prsu. Termín "relaps" označuje "návrat" nemoci. Pokud je nádor diagnostikován jinde (vnitřní orgány, kostní systém, lymfatické uzliny), znamená to, že rakovina "zahájila" metastázy.

Samozřejmě, opakovaný výskyt rakoviny velmi děsí ženu a vyvolává mnoho otázek ohledně správnosti léčebné metody a provedené operace. Nejčastěji se tento problém vyskytuje kvůli skutečnosti, že zhoubné buňky nemohou být zcela identifikovány a zničeny a spadají s proudem krve nebo lymfy v okolní tkáni.

Když hovoříme o časovém rámci, obvykle dochází k relapsu mezi 2 až 5 lety po ukončení léčby. Pokud je podezření na tento proces, provádí se hloubkové vyšetření těla pacienta (MRI, PET), stejně jako histologické vyšetření nebo biopsie.

Mezi další prognostické ukazatele, které umožňují předvídat recidivu rakoviny, mohou být izolovány pro agresivní primárního onemocnění, s vysokým rozlišením malignit diagnózou primárního onemocnění pozdní fázi. Relapsy jsou často způsobeny novotvary obsahujícími určité onkogeny, stejně jako přítomnost maligních buněk s vysokým atomovým indexem. Po chirurgickém zákroku by měl onkolog posoudit situaci, zda se v budoucnu může objevit relaps.

Palpace mléčných žláz je jednou z hlavních metod detekce rakoviny. V průběhu vývoje relapsu lze pozorovat následující příznaky:

 • změny v bradavce (tvar, barva, atypický výboj);
 • svědění a pálení hrudníku;
 • změny struktury a velikosti prsu;
 • zčervenání nebo jakéhokoli zbarvení kůže na prsou, změny teploty.

V případě recidivy je předepisována místní léčba, včetně radiační a chirurgické intervence, stejně jako systémová léčba zahrnující hormonální a chemoterapii. Pokud k relapsu nedojde během prvních 5 let po léčbě, pak s největší pravděpodobností nebude druhá onkologie.

Péče o proceduru

Rekonstrukce mléčných žláz po mastektomii se provádí za účelem jednostupňové rekonstrukce prsu, tj. Tvaru a objemu prsní žlázy.

Rehabilitace po mastektomii prsu zahrnuje soubor aktivit, jejichž hlavním úkolem je vrátit ženu do plného života a zlepšit její kvalitu. Onkolog musí pacienta upozornit na potíže a problémy, které mohou vzniknout při zotavení po operaci. Typické komplikace po operaci jsou posttraumatické. Jedná se o hyperkoagulaci, astenické stavy, tzv. "Phantom bolesti." Pooperační stres je často doprovázen zhoršením hojení ran, vznikem hrubé pooperační jizvy a prodloužením období lymforee. Kromě toho je třeba tyto příznaky a následky rozlišit jako:

 • bolestivý syndrom vznikající v ramenním kloubu;
 • snížení svalové síly v místě operace;
 • otok horní končetiny;
 • atrofie svalů ramene;
 • porušování držení těla.

Schéma provádění rehabilitačních opatření je spojeno s projevy komplikací po mastektomii a závisí na výsledcích objektivního vyšetření a stížností pacienta. Program rehabilitačních opatření by měl být vypracován individuálně pro každého pacienta. Účinnost takového programu příznivě obnoví pracovní schopnost žen.

Rekonstrukce mléčných žláz po mastektomii je záležitostí, pro kterou musí být rozhodnutí přijato zodpovědně, s velkou vážností, s přihlédnutím k zvláštnostem průběhu onemocnění v každém jednotlivém případě. Plastičtí chirurgové z různých zemí světa souhlasí, že rekonstrukční chirurgie je jednou z hlavních fází léčby rakoviny, což je bezpečná metoda rehabilitace.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.