^

Zdraví

Leukocyty

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Leukocyty jsou základem ochranné funkce imunity, protože tyto buňky jsou první, kdo reagují na invazi antigenů do lidského těla. Ochrana leukocytů je proces fagocytózy: aktivní rozpoznání cizích prvků, jejich zachycení a trávení. Tato vlastnost leukocytů objevil na počátku minulého století vynikající mikrobiolog, imunolog Ilya Ilyich Mechnikov. Objev byl natolik revoluční v době, kdy vědec získal Nobelovu cenu.

Kvantitativní počet leukocytů přímo závisí na rychlosti, s jakou tyto bílé krvinky tvoří kostní dřeň, a rychlost vylučování a rozpadu je také velmi důležitým kritériem. Leukocyty se recyklují a odstraňují poté, co splní svůj zamýšlený účel - fagocytózu. Všechny tyto parametry jsou ovlivněny mnoha faktory, takže index leukocytů může kolísat v mezích normy. Na konci pracovního dne se mohou bílé krvinky mírně zvyšovat, stejně jako intenzivní cvičení - fyzické i emocionální. Dokonce i hobby pro bílkovinné potraviny, dávku masa nebo prudkou změnu klimatických podmínek může ovlivnit počet leukocytů v krvi. Norma pro dospělou populaci se považuje za kolísavou hodnotu 4 až 9 tisíc v 1 μl krve.

Leukocyty se tvoří v červené kostní dřeni a v lymfatických uzlinách. Počet bílých krvinek (WBC) v cirkulující krvi je důležitým diagnostickým indikátorem.

Leukocyty mají jednu základní funkci - ochranu těla před cizími činiteli. Díky jejich fagocytární aktivity, se účastní buněčné a humorální imunity, metabolismus histaminu jsou realizovány antimikrobiální, antitoxický, protilátky a další nezbytné složky imunologické reakce.

Leukocyty zahrnují buňky granulocytů, monocytické a lymfoidní série (viz také  "Leukocyte formulace ").

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Leukocyty: změny v morfologii

U těžkých infekcí v krvi granulocyty objeví toksogennaya zrnitost, cytoplasmě vakuolizaci a telecí Knyazkova příčin, která má vážné prognostický význam. Přítomnost jedné nebo více z výše uvedených změn svědčí o vývoji bakterémie a generalizaci infekce.

Toksogennaya zrnitost neutrofilní - hrubý tmavě červená, který se objeví v důsledku fázových změn v cytoplazmě pod vlivem infekčního agens. Předpokládá se, že tato patologie je buď odráží porušení neutrofilů zrání procesů, přičemž se hrubá zrnitost zachován v zralých buněk, nebo je důsledkem absorpce toxických látek. Leukocyty mají tyto změny během septiků chorob (často se objeví před jaderným posun a je špatným prognostickým znamením), lobární pneumonie, spálu, decay nádorové tkáně po radioterapii.

Vacuolidace cytoplazmy je méně častá, ale nemá žádný diagnostický význam. Leukocyty mají tyto změny v sepse (zejména způsobené anaerobní infekcí), abscesy, akutní jaterní dystrofii.

Taurus Knyazkova-Dele - velké bílo-modré oblasti cytoplazmy různých tvarů, bez specifických granulí. Leukocyty mají tyto změny v zánětlivých onemocněních, infekcích (spalničky, šarlatě), sepse, popáleninách.

Hypersegmentace neutrofilních jader - přítomnost více než 5 segmentů v jádrech neutrofilů. Leukocyty mají tyto změny s dědičným ústavním rysem, stejně jako nedostatek vitaminu B 12 a kyseliny listové. Vrozená hypersegmentace není doprovázena žádnými klinickými příznaky.

Pelgerova anomálie leukocytů je dominantním zděděným narušením zrání granulocytů, charakterizovaným poklesem segmentace neutrofilních jader. Nejčastěji zralé neutrofily obsahují dvousegmentové nebo nesegmentované jádro, což je zřídka třísegmentové jádro. Svými fyziologickými vlastnostmi se takové buňky neliší od normálních, zralých neutrofilů.

Pseudopelgerovská anomálie - snížení segmentace jader granulocytů - je možná u myeloproliferativních onemocnění, agranulocytózy, mnohočetného myelomu, tuberkulózy. Je dočasný, přechodný. Po zotavení pacienta zmizí pseudopelgerovské leukocyty. V srdci anomálie zrání jader je narušení metabolismu nukleových kyselin.

Buňky leukolýzy (stín Botkin-Humprecht) - zchátralé jádra lymfocytů se zbytky nukleolů - se vyskytují u chronické lymfocytární leukémie.

Leukocyty mohou mít různé struktury, strukturu cytoplazmy a spadají do dvou hlavních skupin: 

 • Granulocyty (granulované), v nichž jádro má zrnitou strukturu; 
 • Agranulocyty (bez zrna), jejichž cytoplasma neobsahuje granule.

Granulocyty naopak obsahují poddruhy, které jsou diferencovány podle histologických odstínů: 

 • Eosinofily, které jsou obarveny kyselým médiem; 
 • Bazofily obarvené základními barvami; 
 • Neutrofily, které mohou být zabarveny všemi druhy médií.

Následuje rozdělení neutrofilů: 

 • Mladí, nové metamyelocyty; 
 • Stabbed, ne zcela zrající; 
 • Segmentované, zralé, se segmentovanými jádry.

Leukocyty neutrofilních sérií hrají důležitou roli - fagocyt. Fagocytická aktivita závisí na věku, u starších pacientů je ochranná aktivita snížena. Neutrofily mohou rovněž uvolňovat lysozym a interferon. Lysozym je důležitý enzym, který má antibakteriální účinek, který hydrolyzuje buněčné stěny patogenních agens (bakterie, viry) a ničí je. Interferon je obecný název pro skupinu proteinů, které mají antivirové, imunomodulační a onkoprotektivní účinky.

Eosinofily jsou granulocytová buňka, která má segmentované jádro. Tyto buňky se podílejí na fagocytóze, chrání tělo před alergiemi. Bazofily jsou špatně chápané buňky, protože se v analytických studiích vyskytují jen zřídka. Bazofily se účastní mnoha imunitních procesů, včetně antialergických reakcí.

Leukocyty druhů agranulocytů mají dva podtypy - monocyty a lymfocyty. Lymfocyty - to je hlavní vazba ochranné funkce imunity, která "hlídá" tělo a identifikuje škodlivé antigeny. Také lymfocyty kontrolují všechny vnitřní, přirozené buňky za účelem detekce mutace a atypického rozdělení, což je charakteristické pro vznik onkologických procesů. Fungování lymfocytů je nemožné bez činnosti "spojenců" - makrofágů, které procházejí krevním řečištěm a tkáněmi, aby rozpoznaly škodlivé prvky. Lymfocyty zaujímají téměř třetinu složení všech krevních leukocytů, u malých dětí je jejich počet poněkud větší a s věkem se procentní poměr vyrovnává. Zvýšený počet lymfocytů indikuje infekční onemocnění, jako je tuberkulóza, cytomegalovirus, hepatitida, infekční mononukleóza. Také lymfocyty zvyšují maligní krevní onemocnění - leukémii. Snížený počet lymfocytů signalizuje možný onkologický proces, imunodeficitu. Také může být lymfocytopenie vyvolána intoxikací lékem, pokud je dávka glukokortikoidu překročena.

Leukocyty lymfocytového poddruhu jsou rozděleny podle funkcí do následujících buněk: 

 • B-lymfocyty jsou buňky, které působí v kostní dřeni a produkují imunoglobuliny. B-lymfocyty mají také dva podtypy - B-1 a B-2; 
 • T-lymfocyty, které kontrolují tvorbu protilátek v B lymfocytech. Tyto buňky jsou pojmenovány po prvním dopisu důležitého orgánu - tymusu, kde rostou a dozrávají; 
 • T-pomocníci, obdrželi jméno, které popisuje jejich hlavní roli - pomoc. Pomocníci pomáhají syntetizovat protilátky; 
 • T-supresory - podtyp T-lymfocytů, které potlačují - potlačují nadměrnou syntézu imunoglobulinů (suprese - zadržení); 

Přirozený zabiják - Přírodní vrah, cytotoxické buňky, které se pokoušejí obsahovat a ničit viry, stejně jako oncoprocess.

Monocyty jsou největší leukocyty, které mají volné velké jádro a jsou schopné přeměny na makrofágy. Makrofágy se aktivně účastní humorálního imunitního procesu, ničením bakterií a virů.

Leukocyty s kvantitativními a strukturálními indikátory mohou naznačovat takové nemoci: 

Zvýšené bílé krvinky

 • Leukémie je zvýšená v leukémii (nadbytek je stovky tisíc); 
 • Leukocyty jsou zvýšeny v leukocytóze (až několik desítek tisíc); 
 • Posun neutrofilů na levou stranu normálních limitů indikuje infekční onemocnění; 
 • Eosinofilie (překračující prahovou hodnotu norm) naznačuje alergickou reakci, chronické invaze helminthy; 
 • Lymfocytóza naznačuje několik variant nemocí - infekční mononukleózu, hematopoetické patologie, tuberkulózu, brucelózu, syfilis; 

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Snížené leukocyty

Leukopenie, když bílé krvinky snížil, může být indikativní pro revmatoidní artritidy, SLE - systémový lupus erythematodes, intoxikace léky, patologické hematopoetického systému, salmonelózou. Závislost na alkoholu, stejně jako diabetes mellitus, mohou být doprovázeny stavem, kdy jsou leukocyty sníženy.

Leukocyty jsou důležitým ukazatelem povinného výzkumného minima - laboratorních testů. Stanovení počtu leukocytů pomáhá stanovit diagnózu základního onemocnění a je významnou informací pro lékaře jakékoli specializace.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.