^

Zdraví

Litotripsie: drcení žlučových kamenů

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Poprvé v klinické praxi byla v roce 1985 aplikována litotripsie u pacientů s cholelitiázou T. Sauerbruch a kol.

Metoda je používána podle přísných indikací ve formě nezávislé metody léčby cholecystolitiázy nebo v kombinaci s orální litholytickou terapií, aby se zlepšila účinnost této léčby.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Indikace pro litotripsii

Vykonávání litotrypse je možné při dodržení následujících podmínek:

 • nekomplikovaný průběh cholelitiázy;
 • zachovaná kontraktilita žlučníku (o 60% nebo více) podle perorální cholecystografie a ultrazvuku;
 • Rentgenové průsvitné (cholesterol) nebo kalcifikované pouze na obvodových kamenech;
 • počet betonů: optimálně - jeden, přípustný - ne více než tři;
 • Velikost kamenů nepřesahuje 2 cm (někdy až 3 cm).

Klinické zkušenosti ukazují, že největší účinnost litotrypsi pozorovány při jednotlivých kamenů cholesterolu nepřesahující ve velikosti 2 cm. Ve stejnou dobu zachována motorické funkce žlučníku a průchodnosti cystický kanál (stejně jako CBD) určují podmínky pro vypouštění žluči malých fragmentů zničeného počtu .

Jak se provádí litotripsie?

Tvorba rázové vlny produkované různými fyzikálními způsoby: pomocí elektrohydraulického, piezoelektrických nebo magneto-omezující generátoru (litotryptoru). Při použití různých typů lithotriptors rázové vlny generované pod vodou a převede se do těla pacienta skrz vak naplněný vodou, je v kontaktu s kůží léčené speciálním gelem. Aby se zvýšila účinnost expozice betonu a aby se snížil poškozující účinek na orgány a tkáně pacienta, je šoková vlna zaměřena.

Účinnost litotripsie

Účinnost litotripsie se zpravidla hodnotí podle počtu pacientů bez obstrukce HP po 6 a 12 měsících (opakovaný ultrazvuk je proveden). Za optimálních podmínek pro litotripsii a kombinace metody s následným použitím litholytických látek je účinnost léčby podle různých autorů 45 až 80%.

Zároveň úzké dostatek důkazů, určitý počet kontraindikace a komplikace, aby uplatnění litotripse je velmi omezený. V tomto případě je vhodné zdůraznit, že v případě Litotrypse úsilí odborníků jsou zaměřeny na odstranění následků této nemoci, nikoli její příčinou, kromě úspěšného rozdrobení nevylučuje opětovné kamieobrazovaniya rychlostí až 10% ročně, jakož i na litholytic terapie.

Samostatně bychom měli uvažovat o situaci s konkrementy ve společném žlučovodu, který odešel po cholecystektomii. Pokud nejsou pokusy o endoskopickou lithoextrakci úspěšné nebo nemožné, může být litotrypsie zcela opodstatněná.

Kontraindikace k litotrypse

Absolutní kontraindikace k této metodě jsou:

 • porušení srážení krve nebo užívání léků ovlivňujících systém hemostázy;
 • přítomnost vaskulárních aneurysmů nebo cyst podél cesty šíření rázové vlny;
 • cholecystitida, pankreatitida, peptický vřed;
 • porušení průchodnosti žlučovodů, "odpojeného" žlučníku;
 • přítomnost umělého kardiostimulátoru;
 • tři kameny nebo více, jejichž celkový průměr přesahuje 2 cm vápencové kameny;
 • těhotenství.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Komplikace litotripsie

Mezi komplikace, které doprovázejí použití litotripsie, je třeba poznamenat:

 • biliární kolika (přibližně u 30-50% pacientů), akutní cholecystitida, pankreatitida (u 2-3% pacientů);
 • přechodné zvýšení hladiny bilirubin, transamináz (1-2% pacientů);
 • mikro- a makrohematurie (3-5% pozorování);
 • bolest v bederní oblasti;
 • Choledocholitiáza s vývojem mechanické žloutenky;
 • hematom jater, ZHP, pravá ledvina (1% pozorování).

Zvláštním problémem je uvolňování žlučovodů z malých fragmentů kamenů vzniklých v důsledku litotrypse nárazové vlny. Někteří autoři diskutují otázku vhodnosti dalšího papillosfetonektomie (potřebné u asi 1% pacientů). Využívá se litotrypse pro rozdrcení velkých "fixovaných" betonů v OCG před papillosférkem. Vzhledem k tomu příležitost, byť vzácně, vývoj cholangitida a žlučových sepse (v 2-4% případů), ukazuje použití antibiotické profylaxe před každým litotrypsi relace a po antibiotické léčbě. Pro zvýšení účinnosti litotrypsie by měla být následována následnou léčbou pomocí litholytických léčiv.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.