Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Lokální léčba glukokortikoidy při léčbě bronchiálního astmatu

Lékařský expert článku

Alergista, imunolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 05.10.2018

V současné době se bronchiální astma považuje za chronický zánětlivý proces v průduškách, který vede k hyperreaktivitě a průduškám. V tomto ohledu je hlavním směrem v léčbě bronchiálního astmatu protizánětlivá (základní) terapie. Pro protizánětlivé látky používané při léčbě astmatu patří glyukokortyusoidy (inhalovatelné formy) a stabilizátory žírných buněk (Intal, lomudal, nedocromilem, tayled, Ditek).

Při primárním kroku léčby středně závažného až závažného bronchiálního astmatu se doporučuje protizánětlivá terapie inhalačními glukokortikoidy s přídavkem beta2-adrenomimetik, je-li to nutné.

Při léčbě pacientů s mírným přetrvávajícím průběhem bronchiálního astmatu se doporučuje pravidelně užívat inhalace glukokortikoidů bez účinků příležitostného užívání beta-adrenomimetik.

Při závažném kortikálně závislém bronchiálním astmatu po dosažení remise s použitím perorálně podávaných glukokortikoidů se doporučuje přejít na inhalaci glukokortikoidů při použití velkých dávek.

Léčba steroidy pro inhalaci, je důležitým krokem při léčbě astmatu, jako inhalační glukokortikoidy mají aktivní lokální protizánětlivý účinek, systémové vedlejší účinky prakticky nevyvíjejí.

Mechanismus protizánětlivého účinku inhalovaných glukokortikoidů:

  • léčiva mají vysokou afinitu k glukokortikoidním receptorům buněk, které se podílejí na zánětu a interagují s těmito receptory;
  • Vzniklý komplex přímo ovlivňuje transkripci genů interakcí s molekulou DNA. Je-li tato funkce inhibována mRNA odpovědné za syntézu zánětlivých proteinů, a vytvoření nové mRNA molekuly, která je odpovědná za syntézu zánětlivých proteinů (nebo Lipokortin lipomoduulin, neutrální peptidázou, atd). Nově syntetizované peptidy přímo inhibují fosfolipázu A2, zodpovědnou za produkci prozánětlivých prostaglandinů, leukotrienů, faktoru agregace krevních destiček.

Existují dvě generace glukokortikoidů při inhalacích:

  • přípravky první generace: becotide, beclometh, bacodisc;
  • přípravky druhé generace: budesonid, flunisolid, flutikason dipropionát.

Inhalační glukokortikoidy první generace

Beclamethason dipropionát (beclometh, becotid) je 9-alfa-chlor-lb-beta-methylenisolon-17,21-dipropionát. Lék je dostupný v následujících dávkových formách:

  • dávkovaného mikroaerosolu obsahujícího 50-100 ug v jedné dávce;
  • suspenze pro použití v rozprašovači (v 1 ml 50 μg);
  • diskové formy (100 a 200 μg bekodiski), vdechované pomocí diskového inhalátoru Diskhairer.

Beklometason-dipropionát je "prekurzor". Je metabolizován do aktivnějšího metabolitu beclomethason monopropionátu v mnoha tkáních, včetně. V plicích a játrech.

Při inhalaci beklomethasondipropionát 30% z množství do plic a v něm metabolizovány, asi 70% je uložen v dutině ústní, hltanu a požití aktivován v játrech na monopropionata beklomethason. Při použití velkých dávek beklometasonu jsou možné systémové vedlejší účinky.

Bekotid (beclometh) ve formě aerosolů pro inhalace je určen pro dlouhodobé pravidelné užívání. Lék není používán k zastavení záchvatů bronchiálního astmatu, jeho terapeutický účinek se projevuje jen několik dní po zahájení léčby. Pacienti, kterým byla dříve předepsána systémová léčba kortikosteroidy, by měla pokračovat další 1 týden po zahájení aplikace bekotidu, poté se můžete pokusit postupně snižovat dávku.

Obvyklá terapeutická dávka becotidu je 400 μg denně, měla by být rozdělena na 2-4 jednorázové dávky (2-4 dechy). Při těžkém průběhu bronchiálního astmatu můžete zvýšit denní dávku na 1000-1500 μg a dokonce i na 2000 μg. Tato dávka je účinná a nezpůsobuje systémové vedlejší účinky, neztlačí kůru nadledvin. Pokud je nutné použít velké dávky bekotidu, doporučuje se používat přípravek bekotid-250 (1-2 inhalace 2-3krát denně).

Udržovací dávka léku je 200-400 mcg denně s dvojitou aplikací (ráno a večer). Snížení dávky na udržovací dávku je postupné (pro 1 inhalaci každých 3 až 7 dní).

Při léčbě bekotid (beklometom) možné nanášení léčiva na sliznici dutiny ústní, který podporuje kandidózy a hltanu. Pro prevenci kandidóza orální inhalaci bekotid vyrobené pomocí speciálního dávkovače spacer, který je kladen na inhalátoru, čímž se částice léku uloženého v dutině ústní, jsou zachovány v buněčné-spacer. Po vdechnutí becotidu se doporučuje vypláchnout ústa. Při použití dávkovacího rozpěrky se zvyšuje množství léčiva, které dosahuje plíce.

Bekotidové inhalace mohou částečně nahradit dávku perorálně podávaných glukokortikoidů a snížit kortikosteensitu (400 μg becotidu odpovídá 6 mg prednisolonu).

Bekodisk - v jedné dávce obsahuje 100 mikrogramů a 200 bekotid, suché inhalační látku v denní dávce 800-1200 ug (tj 1-2 dechů 4 krát denně) pomocí speciálního inhalátoru.

Beklometason-dipropionát je dostupný ve formě přípravku Beclocort ve dvou formách: Mite a Forte. Beclocort-roztoč se používá ve stejných dávkách jako becotid. Beklokort forte, 1 dávka, která obsahuje 250 mikrogramů beclomethasondipropionátu, má delší trvání účinku než beklokort-Meath, měl by být použit při vdechování 1-2 2-3 krát denně.

Beclomethason dipropionát je také dostupný jako aldecinový přípravek. Je určen k léčbě pacientů s bronchiálním astmatem v kombinaci s vazomotorickou alergickou rýmou, polypózou nosu. Balení obsahuje vyměnitelnou trysku pro nasální inhalace beklometasonu a také trysku pro inhalaci ústy. Aldecin je používán pro 1 inhalaci (50 mcg) v každé nosní cestě 4krát denně nebo perorální tryskou inhalovanou do úst (1-2 inhalace 4krát denně).

Ventid je kombinovaný dávkovací aerosol obsahující glukokortikoidy beta2-adrenomimetikum (ventolin). Vdechujte 1-2 dechy 3-4krát denně.

Inhalační glukokortikoidy druhé generace

Inhalační glukokortikoidy druhé generace mají větší afinitu k receptorům glukokortikoidů v bronchopulmonálním systému. To je věřil, že drogy této generace jsou účinnější než becotide, a vydrží déle.

Budesonid (gorakort) - sprej (200 ug dávka až 160) - příprava prodlouženým působením ve formě kapslí, je přibližně 12 hodin, vdechnutí 2 x 200 mcg, u těžkého astmatu denní dávku zvýšit až na 1600 mikrogramů.

Flunisolid (inhacort) je dostupný jako aerosol pro inhalaci.

Jedna dávka aerosolu obsahuje 250 μg flunisolidu. Počáteční dávka léku je 2 dechy ráno a večer, což odpovídá 1000 μg flunisolidu. V případě potřeby lze dávku zvýšit na 4 inhalace dvakrát denně (2000 μg denně).

Po inhalování flunisolidu vstoupí do celkového toku krve pouze 39% podané dávky. Současně více než 90% léčiva, které prošlo resorpcí v plicích, se změní v játra v téměř neaktivním metabolitu - 6β-hydroxyflunisolid. Jeho aktivita je 100krát nižší než aktivita původního přípravku.

Naproti tomu, beklomethason dipropionát, flunisolid, je původně biologicky aktivní, není metabolizován v plicích, nemá žádný inhibiční účinek na osu hypotalamus-hypofýza-nadpochenikovuyu a nemá žádné systemické vedlejší účinky v dávce 2000 mikrogramů denně. Balón se flunisolidom je vybaven speciálně navrženým Spey šedé, což přispívá k účinnějšímu a hlubší zadávání léčiva v průduškách, snižuje ukládání to v ústní dutině a tím i frekvence komplikací v ústech, hltanu (kandidózu, chrapot, hořkost v ústech, kašel) .

Flutikazon propionát (fliksomid) - dostupný ve formě dávkovaného aerosolu s obsahem 1 dávky 25, 50, 125 nebo 250 μg léčiva. Inhalace se užívá v dávce 100 až 1000 μg 2krát denně, v závislosti na závažnosti stavu pacienta. Udržovací dávka je 100-500 μg dvakrát denně. Přípravek prakticky nedává systémové vedlejší účinky, je to nejúčinnější a bezpečnější inhalační glykokortikoid.

Flutikason má vysokou topickou účinnost a její afinita pro receptory glukokortikoidů je 18 krát vyšší, než je dexamethason a 3 krát - budesonidu.

Při inhalaci flutakazonu se 70-80% léku polkne, ale absorbuje ne více než 1%. Při prvním průchodu játry dochází téměř k úplné biotransformaci léčiva s tvorbou inaktivního metabolitu, derivátu 17-karboxylové kyseliny.

Všechny tři léky (beklomethason dipropionát, flunisolid, flutikason propionát) snížit počet astmatických záchvatů v denní a noční době, vzhledem k potřebě sympatomimetiky a četnost recidiv. Tyto pozitivní účinky jsou však výraznější a při užívání flutikasonu se vyskytují rychleji a neexistuje prakticky žádné riziko vzniku systémových vedlejších účinků glukokortikoidů.

U lehkých a středních forem bronchiálního astmatu můžete použít všechny inhalační glukokortikoidy v dávkách 400-800 μg / den. V závažnějším průběhu onemocnění vyžadujícím použití vysokých dávek inhalačních glukokortikoidů (1500-2000 μg / den nebo více) by měl být flutikazon propionát upřednostňován.

Nežádoucí účinky inhalační léčby glukokortikoidy

  1. Vývoj faryngitidy, dysfonie v důsledku atrofie svalů hrtanu, kandidomykóza ústní sliznice. Abyste zabránili tomuto vedlejšímu účinku způsobenému sedimentací částic glukokortikoidu na ústní sliznici během inhalace, vypláchněte ústa po vdechnutí a použijte spencer.
  2. Systémové vedlejší účinky. Vývoj systémových nežádoucích účinků v důsledku částečné absorpci inhalačního bronchopulmonální systému glukokortikoidy sliznice, gastrointestinální trakt (část léčiva se požití pacientů) a vstupuje do krevního řečiště.

Absorpce inhalačního glukokortikoidů přes bronchopulmonální systému závisí na stupni zánětu průdušek, intenzita metabolismu glukokortikoidů v dýchacích cestách a množství léku vstupu do dýchacích cest při vdechování.

Systémové vedlejší účinky způsobené použitím vysokých dávek inhalačních kortikosteroidů (více než 2000 mikrogramů denně bekotid) a mohou projevit vývoj Cushingoid syndrom, inhibici hypofýza-nadledviny systému, snížením intenzity procesů tvorby kostí, vývoj osteoporózy. Obvyklé terapeutické dávky inhalačních glukokortikoidů nevyvolávají systémové vedlejší účinky.

Flunisolid (přípravek Ingocort) a flukonazipropionát velmi vzácně vykazují systémové nežádoucí účinky ve srovnání s becotidem.

To znamená, že použití inhalačních glukokortikoidů je moderní formy a aktivní léčbě bronchiálního astmatu, který umožňuje, aby se snížila potřeba ústní glukokortikoidů a beta-adrenergní agonisty.

Je vhodné kombinovat inhalační kortikosteroidy a bronchodilatancia podle schématu: za prvé, inhalační sympatomimetický (beroteka, salbutamol), a po dobu 15-20 minut - glukokortikoidy inhalaci. Kombinované použití inhalačním glukokortikoidem se jiné inhalační protizánětlivým činidlem (INTA, tayled) umožňují mnoho pacientů snížit terapeutickou dávku glukokortikoidů léků.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.