^

Zdraví

Masti z ječmene

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ječmen je považován za purulentní zánět folikulů řas, který je způsoben v 90-95% stafylokoky, méně často demodexem. Proto je třeba před zahájením léčby zjistit, co přesně vedlo ke vzniku zánětu. Zatím ječmen zpracován hlavně mastmi, neboť tato forma léku je považována za nejúčinnější v boji proti této chorobě.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Indikace Masti z ječmene

Obvykle se při léčbě ječmene používá antibiotika mastí. Doporučují se pro použití, pokud se objeví následující příznaky:

 1. Víčko se zvětšuje a bolí.
 2. Objevuje se zčervenání století.
 3. Zasažené oko se začne napouštět.
 4. Zdá se, že pacient má v oku cizí tělo.

Pro léčbu v časných dnech nejsou masti zpravidla používány, protože ječmen může projít sama. Pokud se tak nestane, je nutné kontaktovat oftalmologa, který předepíše určité léky.

Formulář vydání

Masti jsou považovány za nejoblíbenější formu léku pro léčbu ječmene. To lze vysvětlit tím, že se nerozšíří, jako například kvapky. Obsahují různé antibakteriální látky. Masť vždy působí přesně na zaměření zánětu, takže infekce prochází mnohem rychleji. Kromě toho mnoho pacientů považuje za snadnější aplikovat masti na oční víčka, než na oči kapky.

Názvy masti z ječmene na oko

Pro dnešní lékárny je možné nalézt obrovské množství antibakteriálních přípravků, které jsou vydávány ve formě mastí a mohou být použity pro ošetření ječmene na oku. Mezi nejoblíbenější patří:

 1. Tetracyklinová masť.
 2. Phloxal Masť.
 3. Masť Višnevského.
 4. Hydrokortizonová masť.
 5. Levomecol mast.
 6. Ichthyolová masť.
 7. Oksolinovaya masť.
 8. Acyclovir masti.
 9. Erytromycinová masť.
 10. Synthomycinová masť.

Dále zvažujeme vlastnosti a výhody každého z nich zvlášť.

trusted-source[6]

Tetracyklinová masť

Populární lék s antibakteriálním účinkem, který se používá hlavně v oftalmologii. S jeho pomocí, léčit širokou škálu infekčních a zánětlivých onemocnění očí, včetně ječmene.

Léčivo obsahuje léčivou látku tetracyklin. Také v základně drogy jsou další složky: lanolin a vazelína. Díky nim je terapeutický účinek tetracyklinu delší.

Masť je umístěna za spodním nebo horním víčkem (v závislosti na tom, kde je přesně umístěn ječmen). Používejte tři až pětkrát denně, dokud nezmizí známky zánětu.

Před terapií je velmi důležité konzultovat odborníka, který může vzít v úvahu všechny vedlejší účinky užívání drogy. Pacienti s houbovými a virovými onemocněními oka, tetracyklinovou intolerancí k užívání drogy jsou zakázáni. Také se nedoporučuje používat masti těhotným ženám, dětem do pěti let a kojícím ženám.

Negativní příznaky z použití tetracyklinové masti jsou vzácné. Mezi ně patří:

 1. Gastrointestinální poruchy.
 2. Alergie.
 3. Zhoršení stavu u houbových infekcí.

Je velmi důležité dodržovat všechny podmínky pro uchovávání drogy a také ji používat během dětství, protože tetracyklin je uložen v smaltu a dentinu, což narušuje normální tvorbu zubů.

Masť Floxal

Lék, který se používá k léčbě různých očních onemocnění bakteriální etiologie. Produkováno ve formě mastí a očních kapek. Léčivo obsahuje účinnou látku ofloxacin. Také v základně existují další složky: tuk z vlny, kapalný parafín, bílá vazelína. Baktericidní a antibakteriální účinek se liší.

Phloxal masť se používá k léčbě ječmene, blefaritidy, dakryocystidy, konjunktivitidy, ochlazování oka chlamydií, keratitidy.

Masť je aplikována malým tenkým proužkem pod dolní nebo horní víčko. Aplikujte dvakrát až třikrát za 24 hodin. Doba trvání léčby závisí na nemoci a jeho závažnosti, avšak lék nemůžete užívat déle než dva týdny. Pro účinnější léčbu je možné kombinovat masti s kapkami Phloxal.

Pacienti s intolerancí ofloxacinu na užívání drogy jsou zakázáni. Nepoužívejte k léčbě během těhotenství a kojení. Při užívání léku se mohou objevit následující příznaky: hyperemie, alergie, nepohodlí v očích, pálení, suché oko, strach ze světla, závrať a slzení.

Masť Višnevského

Možná nejpopulárnější lék, který pomáhá proti mnoha nemocem. Složení Wisniewski masti poměrně jednoduché, ale liší se přirozenost, bezpečnost a účinnost: xeroform prášek (účinné antiseptikum, který bojuje s mikroby), dehet, bříza (v důsledku zvýšené prokrvení zlepšuje výživu tkání), ricinový olej (zlepšuje výkon všech ostatních látek masti ).

Často je Višnevskina masť používána k léčbě ječmene, protože účinně léčí infekci a zánět. Aplikujte je v individuálním dávkování několikrát denně až do vymizení nepříjemných symptomů ječmene. Pacienti s nesnášenlivostí k alespoň jedné ze složek léku, který ji užívá, jsou zakázáni.

Hydrokortizonová masť

Kortikosteroid s účinnou látkou hydrokortizon. Odlišuje se protizánětlivým, imunosupresivním, antiproliferativním a antialergickým účinkem.

Dávkování je individuální, protože závisí na stavu pacienta, možných vedlejších účincích a závažnosti onemocnění. Doba léčby je stanovena odborníkem. Nepoužívejte víc než dvakrát nebo třikrát za 24 hodin.

Pacienti s virovými a houbovými očními chorobami, trachomem, tuberkulózními lézemi, porušení epitelu očí k použití hydrokortizonové masti jsou zakázány. Nedoporučuje se používat k léčbě těhotných žen a těhotných žen, které kojené dítě krmí.

Při nanášení masti může být projevem z následujících příznaků: hypokalcémie, hypernatrémie, slabost a únava, obezita, amenorea, paranoia, deprese, zvracení, ztráta zraku, špatné hojení ran, ekchymóza, alergie, bolest, leukocyturie, svědění a pálení.

Levomecol mast

Lék je komplexní nástroj, který se používá v oftalmologii. Lék obsahuje následující účinné látky: methyluracil a chloramfenikol. Masť se aktivně používá nejen pro léčbu ječmene a dalších infekčních onemocnění očí, ale také pro popáleniny různého stupně.

Aplikujte každý den v malých množstvích pod dolním nebo horním víčkem (v závislosti na umístění zánětlivého zaostření). Pacienti s intolerancí na chloramfenikol nebo metyluracil by neměli užívat lék. Masti mohou být užívána během laktemie nebo těhotenství, ale před podáním žádosti se poraďte s odborníkem.

Ve vzácných případech může použití přípravku Levomecol masť vést k alergickým reakcím.

Ichthyolová masť

Antiseptikum pro topické použití. Má výrazný analgetický, antiseptický a protizánětlivý účinek. Léčivo obsahuje účinnou látku ichtyol.

Použití drogy je doporučeno pro léčbu bolesti v kloubech, s popáleninami, ranami, ekzémy, ječmenem. Použijte tenkou čarou léze (dolní nebo horní víčko), neotřete. Po použití drogy nezapomeňte dobře umýt ruce. Dávkování je individuální a je určeno oftalmologem. Obvykle se používá dvakrát až třikrát za 24 hodin.

Pacienti ve věku do 12 let, stejně jako s nesnášenlivostí k ichthyolu, by neměli užívat drogu. Někdy se u pacientů objeví alergické reakce (vyrážky, pálení, hyperemie) na složkách léku. V tomto případě by měla být léčba zastavena.

Oksolinovaya masť

Antivirotika, která se často používá na podzim a zimu, aby se zabránilo nachlazení, včetně ječmene na oku. Zpravidla se Oksolin mast 0,25% používá v oftalmologii. Léčivo obsahuje účinnou látku oxolin.

Pro léčbu ječmene a konjunktivitidy je nadvrstvý tenký proužek drogy pod víčkem (horní nebo dolní). Pacienti s častými alergickými reakcemi a nesnášenlivostí proti složkám léku k použití masti jsou zakázáni. Během těhotenství je velmi opatrná.

Může způsobit různé alergické reakce, včetně vyrážky, zarudnutí, kopřivky, podráždění.

Acyclovir masti

Antivirová léčiva, která se používá místně. Aktivní složkou je acyklovir. Také v základně existují další komponenty: nipagin, lipocomp "C", nipóza, polyethylenoxid 400, čištěná voda.

Použijte tenkou čárku pod spodním nebo horním víčkem až pětkrát denně. V tomto případě by měl být interval mezi aplikacemi nejméně čtyři hodiny. Léčba trvá pět až osm dní, v závislosti na závažnosti onemocnění.

Pacienti s netolerancí acycloviru nebo jinými složkami masti k jeho použití jsou zakázáni. Nedoporučuje se k léčbě těhotných žen a dětí mladších dvou let.

Ve vzácných případech se po aplikaci drogy mohou objevit následující příznaky: pálení, svědění, zarudnutí, otok, zvětšení kůže.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Erytromycinová masť

Léčivý přípravek v oftalmologii, který se liší antimikrobiálním a protizánětlivým účinkem. Ve složení masti je účinná látka ze skupiny makrolidových antibiotik erythromycin. Také v něm jsou další složky: vazelína, lanolin, disulfid sodný.

Lék je umístěn pod spodním víčkem třikrát denně (v některých případech je možné aplikovat až pětkrát za 24 hodin). Délku terapie stanoví ošetřující lékař v závislosti na stavu pacienta. Nemělo by však přesáhnout čtrnáct dní.

Pacienti s poruchou jaterní funkce a intolerancí erytromycinu by neměli používat masti. Ve vzácných případech se u pacientů objeví alergie na složky léku.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Synthomycinová masť

Antibiotikum, které se používá k léčbě mnoha chorob, včetně ječmene. Má účinný protizánětlivý účinek. Ve složení masti účinná látka chloramfenikol.

Dávkování, stejně jako doba trvání léčby, stanoví lékař v závislosti na stavu pacienta. Je třeba poznamenat, že lidé s nesnášenlivostí vůči chloramfenikolu, utlačovanému krvácení, psoriázě a ekzému, alergii na složky léku nemohou používat masti. Je také zakázáno užívat během těhotenství, laktace ve věku 1 roku.

Podle zpětné vazby, při použití sintomitsinovoy masti u pacientů může dojít: leukopenie, trombocytopenie, anémie, agranulocytóza, sekundární plísňové infekce, alergie, vyrážky, kolaps, lokální podráždění na kůži.

Masti pro ječmen u dětí

Ječmen na oku je bolestivá nemoc. Pokud si všimnete prvních symptomů ječmene u vašeho dítěte, musíte okamžitě rozhodnout o volbě léku pro budoucí léčbu.

Nejslavnější antibakteriální masť, která se u dětí často používá k léčbě ječmene, je erythromycin. V některých případech pomáhá také tetracyklinové masti. Je však třeba si uvědomit, že poslední možnost může být použita k léčbě dětí pouze po konzultaci s oftalmologem. Před použitím jakékoli přípravky si pečlivě přečtěte pokyny. Masť je umístěna pod víčkem, zpravidla dvakrát nebo třikrát denně.

Farmakodynamika

Vezměme v úvahu farmakodynamiku a farmakokinetiku mastí z ječmene s příkladem populární drogy "Tetracycline Masti".

Tetracyklin je známo, bakteriostatické antibiotikum, které má široké spektrum účinku (Streptococcus pneumoniae, Listeria spp., Haemophilus influenzae, Klebsiella spp., Bordetella pertussis, Shigella spp., Chlamydia spp., Treponema spp.). Při styku s kůží nebo sliznicí, začne narušit vztah mezi ribozomu a transferová RNA patogenů. To narušuje syntézu proteinů, což vede ke smrti bakterií.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23]

Farmakokinetika

Farmakokinetický účinek nebyl zkoumán.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29]

Dávkování a aplikace

 1. Pouze masť, kterou oční lékař předepsal po vyšetření oka, je nejúčinnější.
 2. Vždy si pečlivě přečtěte pokyny k jakémukoli nápravě, abyste mohli správně používat.
 3. Během léčby je zakázáno používat kontaktní čočky.
 4. Před aplikací masti pod víčkem důkladně umyjte ruce. Stejný postup by měl být opakován po použití drogy.
 5. Během léčby nemůžete používat žádnou kosmetiku (stíny, maskara).
 6. Masti mají silnou konzistenci, takže po aplikaci víz na půl hodiny nebo hodinu se může trochu zhoršit.
 7. Optimální frekvence aplikace masti z ječmene je dvakrát až třikrát za 24 hodin.
 8. Pokud používáte oční kapky dodatečně, musí mezi aplikací masti a aplikací kapiček projít nejméně půl hodiny.
 9. Nepoužívejte masti z ječmene po dobu delší než dva týdny.

trusted-source[40], [41], [42]

Používejte Masti z ječmene během těhotenství

Vzhledem k tomu, že ječmen se často objevuje u lidí s omezenou imunitou, je tato nemoc oblíbená u těhotných žen. Ječmen obvykle odchází na vlastní pět až sedm dní po nástupu. Pokud však nedošlo ke zlepšení, je nutné použít dostupné antibakteriální léky ve formě mastí. Vezměte prosím na vědomí, že během těhotenství musíte nejprve poradit se svým lékařem, abyste předešli nežádoucím účinkům. Pamatujte, že nekontrolované používání různých léků může poškodit vaše dítě. Nejoblíbenější během těhotenství je mast Levomycetin.

Kontraindikace

 1. Nesnášenlivost účinných látek, které jsou součástí mastí.
 2. Časté alergické reakce.
 3. Virové nebo houbové onemocnění očí.

trusted-source[30], [31], [32], [33]

Vedlejší efekty Masti z ječmene

 1. Podráždění, vyrážka, zarudnutí, svědění, pálení.
 2. Anémie.
 3. Leukopenie.
 4. Agranulocytóza.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38], [39]

Podmínky skladování

Je velmi důležité, aby na místě chráněném od malých dětí byly uloženy všechny léky, včetně masti proti ječmenu. Nevystavujte přímému slunečnímu záření.

trusted-source[43]

Skladovatelnost

Masty jsou zpravidla skladovány po dobu dvou až tří let.

trusted-source[44]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Masti z ječmene" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.