^

Zdraví

Med s psoriázou

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Léčba psoriázy je komplexní proces, který zahrnuje speciální požadavky na režim jídelníčku a stravy. Zejména,

  • Dieta pro lupénku by měla být vyvážená;
  • jíst často a postupně;
  • ze stravy je nutné vyloučit mnoho produkty: čokoláda, vejce, celozrnné mléčné výrobky, citrusové ovoce, zeleninu s červeným pigmentem, stejně jako akutní, uzený, tuk, kyselý, sladké jídlo.

Je možné med s psoriázou?

"Je možný med s psoriázou?" - odpověď na tuto otázku je nejednoznačná. Na jedné straně by cukrovinky, včetně včelího medu, neměly být přítomny ve stravě pacienta s diagnózou "psoriázy"; na druhé straně je již dlouho prokázáno, že včelí produkty jsou při lupénce poměrně účinné, takže i starí lékaři je používali k léčbě této a dalších kožních onemocnění.

Někteří odborníci považují sladkou jemnost psoriázy za užitečnou v minimálních dávkách jako lehké laxativum - spolu se zeleninou, ovocem a rostlinnými oleji. A obecný trend v moderní dermatologii má také tendenci zvýšit používání čerstvého medu a příbuzných výrobků; protože přírodní produkty jsou užitečnější než syntetické výrobky.

Výhody a poškození medu při lupénce

Zlato znamená neocenitelné dary přírody, je to skutečný poklad chutných, užitečných, nenahraditelných živin. Obsahuje celou řadu užitečných přírodních látek:

  • enzymy,
  • minerální soli,
  • organické kyseliny,
  • vitamíny,
  • fytocytů.

Společně mají tyto složky protizánětlivé, antimikrobiální a antivirové vlastnosti.

Nicméně, ne vždy med, jako v přísloví, jíst s plnou lžící. Výhody a poškození medu při lupénce jsou určeny způsobem, jakým se používá. Nepochybně jedinečné vlastnosti produktu v případě tohoto onemocnění nejenže neprospívají, ale mohou značně poškodit, zejména - vyvolat alergickou reakci a exacerbace patologického procesu.

Nicméně, med pro psoriázu bude velmi užitečný - jako součást masti a jiných léků pro vnější použití. Jedna z těchto mastek obsahuje bílkoviny, celandin, rosolinu, dětský krém a med; při použití se snižuje svědění a odlupování kůže.

Ve studiích byly pozorovány pozitivní změny po aplikacích z různých druhů čistého medu nebo v kombinaci s dehet, sírou, terpentinem, bischofitem. Med podporuje čistění a obnovu problémových oblastí, eliminaci bolesti kloubů při psoriatické polyartritidě. Při léčbě nohou a dlaní při lokalizaci patologie v těchto místech aplikujte směs medu s glycerinem 1: 2 a medové lázně jsou velmi užitečné pro lokalizaci psoriázy.

Dermatologové také užívají léčebné vlastnosti jiných včelařských výrobků. Takže na bázi propolisu jsou vyráběny lékařské krémy a pasty, tinktury a výtažky, propolisové mléko a další léky. Uvedené studie prokázaly účinnost tablet a mastí založených na mateřském želé.

V mascích z psoriázy, včelího vosku a jedu (apitoxin) jsou také používány. V některých zemích se léky vyrábějí s apitoxinem (apizartron, virapin, apitritída, apifor, reumaprint).

Přírodní med a další včelí produkty jsou velmi zdravé. Avšak med může být silným alergenem a způsobit nežádoucí následky. Konzumace medu se psoriázou se nedoporučuje vůbec a interní aplikace včelařských produktů by se měla provádět pod dohledem lékaře.

trusted-source[1], [2]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.