^

Zdraví

Menarhe

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

První cyklus menstruace, která se objevuje u dívky v dospívání, se nazývá menarche. Specialisté zatím nejsou schopni pochopit, jaký je hlavní etiologický faktor pro nástup menary v jakémkoli věku. Domníváme se však, že genetické vlastnosti těla, správná výživa a přijatelná fyzická aktivita jsou hlavními důvody pro počátek tohoto období včas. V době, kdy přichází menarche, dospívají mladí lidé za "bouřlivým" obdobím svého vývoje za dosažením maximálního možného růstu.

Čas nástupu menarche

Pokud se dívka normálně rozvíjí, první menarche začíná ve věku od deseti a půl do šestnácti a půl roku. V tomto období dospívající dosáhne svého zralého "gynekologického věku". První měsíční cyklus říká, že tělo dívky dosáhlo svého sexuálního vývoje, ale zároveň ještě není připraveno na narození dětí.

Pokud má dívka menarche od 12 do 14 let, považuje se za normální vývoj. U některých dospívajících může první menstruace zůstat pozdě nebo začínat dříve. Záleží na jednotlivých charakteristikách jejího těla. Chcete-li porozumět tomu, co způsobilo časné menarche, musíte kontaktovat pediatrického gynekologa.

Vzhled menarche je velmi ovlivněn každodenní stravou dospívajícího. Je velmi důležité, aby dívka dostala pestré a plné jídlo. Menarche může způsobit stresové situace, proto je důležité sledovat emocionální zdraví dítěte a fyzická zátěž hraje důležitou roli.

Statistika tvrdí, že nejčastěji začíná menarche v podzimu-zimě, tedy v chladných měsících.

Známky menarche

První příznaky se objevují u adolescentů jeden až dva měsíce před nástupem prvního menstruačního cyklu:

 1. Bolestivé pocity, které se objevují v dolní části břicha. Bolest v břichu může mít výraznou intenzitu nebo být sotva viditelná.
 2.  Pár měsíců před menary se přirozený výtok z pochvy může stát bílou a častou.
 3. Stejně jako u dospělých žen mohou mít dívky takzvaný "premenstruační syndrom". Během tohoto období mají dospívající osoby prudký pokles síly, časté bolesti hlavy a měnící se emoční stav.

Dřívější menarche

V některých případech se u dívek objevují první sexuální znaky až osm let. To je považováno za časnou menarche. Je velmi důležité okamžitě navštívit odborné dítě, které určí, proč první menstruační cyklus začal tak brzy.

Zpravidla se v časné menarche objevuje kvůli nesprávnému fungování vaječníků, nadledvin nebo hypofýzy. V tomto případě se v těle dítěte uvolní příliš mnoho testosteronu a estrogenů. V některých případech mohou být důvody:

 1. Vlastnosti ekologie.
 2. Stresující situace v životě teenagera.
 3. Vadné potraviny.

Pokud hovoříme o vážnějších příčinách rané menarche, pak existují některé vážné nemoci:

 1. Nádory v míchu nebo mozku nebo jejich vážná zranění.
 2. Intusia.
 3. Přenos meningitidy nebo encefalitidy.
 4. Chybná činnost nadledvin.
 5. Genetické nemoci (včetně McCune-Albrightova syndromu).
 6. Nesprávná funkce štítné žlázy.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Později menarche

Mluvit o pozdní menarche může být dělán, pokud první menstruace začne v teenager po 16 letech. Ale nedělejte si starosti okamžitě, pokud je menarche zpožděno. K tomu může dojít z důvodu nedostatečné stravy, individuálních charakteristik těla, stresových situací, "sedění" na dietě, nepříznivé ekologie, oslabení fyzické námahy nebo nervového podráždění.

Nejčastější příčinou pozdního menarche je nadměrně nízká tělesná hmotnost dívky. Pokud tělo neobsahuje tukové tkáně, může to způsobit nedostatečné množství estrogenu. Nezapomeňte, že 17% tukových tkání je považováno za normu.

Později může menarche hovořit o závažných onemocněních:

 1. Patologie v funkčním a anatomickém vývoji dělohy.
 2. Zneužití vaječníků.
 3. Porucha endokrinních žláz.
 4. Porucha hypofýzy.

Proto je třeba navštívit dětského gynekologa, který rozhodne, jaký problém může být.

První menarche

První menarche je pro dívku stresující situaci, pokud ji předem nepředložíme. Menstruační cyklus se vždy formuje postupně, takže rodiče mají obvykle čas promluvit si s dcerou o menarche. Nečekejte, že bezprostředně po první menstruaci bude cyklus dívky vždy stejný a rovný. Tělo se stále rozvíjí, takže zpoždění po několik dní by neměla vyvolávat obavy.

Zpoždění menarche

Izolované zpoždění prvního menstruačního cyklu je onemocnění, ve kterém má dívka všechny známky puberty, avšak měsíčník nepřijde o čtyři až pět let.

Existuje mnoho důvodů pro toto zpoždění:

 1. Hypergonadotropní hypogonadismus: patologie, která znamená, že pohlavní žlázy nefungují správně.
 2. Nedostatek některých hormonů v těle (včetně gonadotropinů).
 3. Výtok krve z pochvy je nemožný z důvodu příliš hustého hymenu.
 4. Malformace vnitřních pohlavních orgánů (ageneze dělohy nebo vagíny).

Nezapomeňte, že pouze profesionál může provést přesnou diagnózu, takže pokud se v prvních měsících u teenagera vyskytne silné zpoždění, nezapomeňte navštívit gynekologa dětí.

Zpoždění v menarche může způsobit neplodnost.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Měsíčně po menaru

Po začátku menarche nastane menstruace znovu po 25-28 dnech. Jedná se o standardní interval, ale v některých případech může být více či méně. Stává se, že cyklicita po menarche není okamžitě stanovena, takže začátek nové menstruace lze očekávat dokonce dva nebo tři měsíce. To je normální a není třeba se obávat marnosti.

První rok po menarche je považován za zvláštní v životě dívky. Během tohoto období se nedoporučuje provádět žádné chirurgické zákroky. Také se snažte chránit dítě před stresem, protože v budoucnu mohou způsobit vážné problémy žen.

Mnoho dívek před menstruací začne předmenstruační syndrom (změna nálady, bolesti břicha, otoky hrudníku).

Zpoždění po menarche

Po první menstruaci jsou kolísání cyklu normou a neměly by být dětem ani rodiče vyděšené. Některé faktory jsou zde velmi důležité, jmenovitě teenagerovo tělesné zdraví, jeho strava, cvičení, stres. Pro ty, kteří jedí správně a nemají špatné návyky, cyklus se téměř okamžitě stává stejným.

U dospívajících se zpožděným fyzickým vývojem slabého imunitního systému, chronických onemocnění, může stabilita menstruačního cyklu po menarche kolísat. V tomto případě může menstruace přinést spoustu nepříjemných pocitů: horečka, bolesti hlavy, dušnost, pocení, bolesti v hrudi av dolní části břicha.

Hlavní příčiny zpoždění po menarche jsou:

 1. Nesprávná strava - pokuste se sledovat, aby dítě sedělo na vyčerpávající stravě a také nemělo přejídání.
 2. Nadměrná fyzická námaha - pokud dítě dělá příliš mnoho sportů, může to vést k zpoždění v měsících.
 3. Aklimatizace - někdy náhlé ochlazení nebo oteplování může být příčinou zpoždění.
 4. Podtrhuje - nervové napětí často negativně ovlivňuje zdraví žen, zejména po první menarche.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40]

Jak způsobit menarche?

Pokud není důvod odložit menarche, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka. Faktem je, že první měsíce nemohou přijít kvůli hormonálnímu selhání, které musí být řádně léčeno. Pamatujte si, že pouze profesionální gynekolog může poradit, jak indukovat menarche bez poškození zdraví dospívajících.

Existují však obecná doporučení, která mohou být použita bez lékaře:

 1. Pravidelně a správně jíst.
 2. Stabilizujte emocionální pozadí dítěte.
 3. Dodržujte zdravý životní styl.

Velmi často, pokud zpoždění v menarche není důsledkem vážných onemocnění, lékaři předepisují Dufaston. Tato lék pomáhá způsobit první menstruaci. Léčivo obsahuje účinnou složku dydrogesteron. Dávkování je předepsáno lékařem.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.