Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nadměrné období srážení po podání

Lékařský expert článku

Gynekolog, specialista na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 26.06.2018

Obnova měsíčního cyklu po porodu naznačuje, že se tělo ženy po dlouhé době nadechnutí, narození a krmení dítěte vrátí k normálu. Tento proces obnovy však ne vždy probíhá hladce a předvídatelně. Některé ženy si mohou stěžovat na nepravidelnost menstruace a jiné se obávají měsíce po porodu. Co skutečně ovlivňuje kvalitu a periodicitu menstruačního cyklu a jaké změny nastávají v těle ženy po porodu?

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Epidemiologie

Podle různých údajů se výskyt mnoha období po porodu pohybuje mezi 40-60% žen. Frekvence závisí na charakteristikách průběhu těhotenství a práce, na přítomnosti souběžných onemocnění a na věkové kategorii žen.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Příčiny bohatý měsíc po narození

Krvácení, ke kterému dochází u ženy brzy po porodu, není považováno za menstruační. Tato lochie - výtok krve s prvky endometria, což je rána oddělitelná od děložní dutiny. Dokonce i v normě mohou být tyto výtoky nejprve poměrně hojné: ženy jsou často nuceny užívat urologické podložky namísto obvyklých, aby se s tímto problémem vyrovnaly.

Během několika měsíců po období po porodu se postupně obnovuje ženský organismus: děloha získává původní objemy, hormonální rovnováha se zotavuje, narušený krevní oběh se stabilizuje.

Ty mladé matky, které nedojčily dítě, mohou pokračovat v menstruaci po 2 měsících po narození dítěte. Tento proces je však velmi individuální a může se značně lišit. První měsíce mohou být stejně hojné a vzácné - a to je také individuálně.

trusted-source[10], [11], [12]

Rizikové faktory

Riziko výskytu prvního bohatého měsíce po porodu se v těchto případech zvyšuje:

 • kdyby došlo k těžkým porodům;
 • pokud byl jako dodávka použit císařský řez;
 • jestliže žena měla dříve chronické patologie reprodukčních orgánů;
 • pokud po porodu má žena záněty na pohlavních orgánech;
 • pokud je v těle nedostatek vitamínů a minerálů;
 • pokud byla u těhotné ženy diagnostikována nízká hladina hemoglobinu;
 • pokud je žena často stresovaná nebo v depresi.

Patologická příčina hromadné menstruace v poporodním období je někdy hyperplastická změna v endometriu - proliferace tkáně, ke které dochází v důsledku narušení rovnováhy hormonů nebo významného tkáňového traumatu během porodu.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Patogeneze

Normální indikátor objemu ztracené krve v prvním měsíci po porodu není větší než 50 ml během celého menstruačního období. Pokud mluvíme o bohaté menstruaci - je to tak, že ztráta krve je až 80 ml. Pokud má být těsnění vyměněno častěji než jednou za 2 hodiny, pak je důvod podezření na patologii.

Nadměrná ztráta krve, která lze považovat za variantu normy, může být způsobena:

 • nadměrný růst děložního orgánu během plodnosti, který způsobil nárůst počtu endometrií;
 • silná hormonální reorganizace.

Je zřejmé, že odváděné endometrium by mělo být odstraněno z děložní dutiny, což se objevuje během menstruace. S krví vystupují částice tkáně, které mohou vypadat jako malé sraženiny - a to je také považováno za normální indikátor. Takový početný měsíčník po porodu by se však neměl opakovat měsíc na měsíc - s časem (v 1-3 měsících) se cyklus obvykle zlepšuje a stává se stejným jako před těhotenstvím.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Symptomy bohatý měsíc po narození

První měsíce po narození dítěte se mohou výrazně lišit od těch, které žena pozorovala před těhotenstvím. A navíc, kromě skutečného krvavého výtoku, mohou existovat i další příznaky: například vzhled sraženin, změna barvy, zápach, obecné nepohodlí apod.

Za prvé, je důležité si uvědomit první příznaky, že musíte naléhavě jít k lékaři:

 • častá výměna těsnění (jednou za 2-3 hodiny);
 • doba trvání krvácení více než týden;
 • jasná šarlatová barva výboje;
 • významná bolest břicha během menstruace;
 • vzhled nepříjemného zápachu výkalů.

Při silné ztrátě krve během bohatého období po narození se mohou objevit známky rostoucího nedostatku hemoglobinu:

 • chronická únava, poruchy spánku;
 • časté závratě a slabost, zejména ráno;
 • krátká námaha, podrážděnost;
 • blednutí kůže;
 • poškození vlasů, nehtů, kůže.

Pokud jsou první měsíce po porodu hojné, je nutné si s ošetřovatelem objednat schůzku. Totéž by mělo být provedeno, pokud bude fáze kojení dokončena a měsíční cyklus nebude spěchat.

Obrovská menstruace s krevními sraženinami po porodu může jednat jak jako norma, tak i jako patologie. Je samozřejmě nemožné nezávisle určit příčinu takového průběhu událostí. Proto je návštěva lékaře v poporodním období obvykle považována za plánovanou: nelze vyloučit možný vývoj onemocnění, komplikací, opakovaného těhotenství a dokonce i předčasné menopauzy.

Obecně se předpokládá, že první měsíce po narození se nemohou objevit, dokud mladá matka krmí dítě s mateřským mlékem. Nicméně je také možné, že je k dispozici dostatek měsíce po porodu s kojením, což je způsobeno změnou rovnováhy hormonu prolaktinu v ženském těle. Abychom přesně identifikovali příčinu takové změny, bude nutné předložit testy na hormonální pozadí - možná i v budoucnu, bude vyžadována lékařská korekce této poruchy.

trusted-source[21], [22], [23]

Kde to bolí?

Komplikace a důsledky

Bohužel, po porodu, kdy se zdá, že všechny nejnepříjemnější věci skončily, mohou vzniknout nejrůznější komplikace a důsledky. Takové důsledky se mohou stát vážnými bolestivými procesy: krvácení, infekční a hnisavé onemocnění, anémie apod.

Nejzávažnějšími důsledky jsou:

 • infekce, například stafylokokové infekce. Příčiny mohou být akutní zánět během těhotenství, chronické infekce v těle, prodloužená dehydratace;
 • endometritida je zánětlivý proces v děloze. Onemocnění může začít s vývojem po neléčených sexuálních infekcích, stejně jako po dvouručním vyšetření dělohy.

Jakékoli podezřelé příznaky, které se objevily v období po poporodě, včetně mnoha měsíčních, by měly být vždy znepokojivé a měly by vyvolat časnou návštěvu gynekologa. Takové komplikace jsou příliš závažné.

trusted-source[24], [25], [26]

Diagnostika bohatý měsíc po narození

Když navštívíte lékaře, řekne mu žena o všech stížnostech a známkách hojné menstruace. Již v této fázi diagnózy může lékař podezření na tuto patologii, pokud existuje.

Poté postupujte podle některých diagnostických postupů:

 • vyšetření na gynekologické židli s vyhodnocením množství, konzistence a kvality vaginálního výtoku;
 • (s cílem zjistit infekci nebo její reakci na určité léky);
 • obecný krevní test, stanovení hladiny hemoglobinu a přítomnost příznaků zánětlivého procesu v těle;
 • krevní testy k posouzení kvality koagulace;
 • stanovení hormonální hladiny v krvi.

Instrumentální diagnostika v případě rozsáhlých období nejčastěji zahrnuje ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů. Ultrazvuk dokáže rozpoznat a identifikovat onemocnění dělohy, vaječníků, tub a také sledovat jejich stav. V některých případech je vhodné vyměnit ultrazvuk za zobrazování magnetickou rezonancí.

Z praxe jsou výše uvedené diagnostické postupy dostatečné k identifikaci jakékoli patologie v oblasti reprodukce, což by mohlo vést k příliš hojné měsíční po porodu.

trusted-source[27], [28], [29], [30]

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika v tomto případě může být provedena:

 • s hormonálními poruchami;
 • se zánětlivými procesy v děloze;
 • s nádory, jak benigní, tak maligní;
 • s porušením systému koagulace krve;
 • s hyperplazí endometria, eroze a endometriózou.

Kdo kontaktovat?

Léčba bohatý měsíc po narození

Po odhalení skutečné příčiny hojného měsíce po porodu lékař přistoupí k léčbě, která se podává individuálně.

Pokud byla jmenování lékaře včas nebo příčina tohoto onemocnění není kritická, může být léčba provedena ambulantně. V ostatních případech může být pacient umístěn v nemocnici.

Ve většině případů jsou takové léky předepsány pro stabilizaci menstruačního cyklu:

 • Hemostatické látky (Dicinon, extrakt z vodního pepře, kyselina aminokapronová);
 • antianemické léky (Fenyuls, Ferrum-lek, Sorbifer);
 • léky - složky krve (plazma, hmotnost erytrocytů);
 • vitaminy, jako obnovovací a vazokonstrikční látky (Ascorutin, kyselina askorbová, kyanokobalamin, kyselina listová, Vikasol).

Po stabilizaci počtu vypouštění lze přijmout opatření k zabránění dalšímu porušení měsíčního cyklu. Může se jednat o hormonální terapii (perorální antikoncepce nebo gestageny), antibiotická terapie atd. Pokud lékař zjistí intrauterinní patologii, ošetřete odpovídající onemocnění.

Jako symptomatické léčení plodného měsíce po porodu se nejčastěji používá:

 

Dávkování a podávání

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Dicinon

Hemostatické léky jsou předepisovány dostatečně měsíčně v denní dávce 10-20 mg na kg tělesné hmotnosti. Dávka se dělí na 3 nebo 4 dávky.

Může se jednat o závratě, bolesti hlavy, nevolnost, alergie, zarudnutí obličeje, nižší krevní tlak.

Než začnete užívat lék, musíte se ujistit o fyziologické příčině krvácení.

 

Dávkování a podávání

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Etamzilat

Mnoho měsíců po porodu se lék užívá intramuskulárně, 1-2 ampule 3-4krát denně.

Mohou existovat bolesti hlavy, hypotenze, bolest břicha, alergie, bronchospazmus, bolest zad, kopřivka, závratě.

Při léčbě etamzilátu je kojení dočasně přerušeno.

 

Dávkování a podávání

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Vicasol

Na bohatý měsíčník po druzích Vikasol přijímá na 15-30 mg denně, 2-3x. Doba příjmu je nastavena individuálně.

Mohou to být kožní vyrážky, zarudnutí kůže, fenomén bronchospazmu.

Vikasol se nepoužívá s tendencí k trombóze.

 

Dávkování a podávání

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Kyselina aminokapronová

Při bohatém měsíčním po narození se lék podává intravenózně ve formě kapátka s individuálně zvolenou dávkou.

Existuje závratě, záchvaty nevolnosti, hluk v hlavě, potíže s nasálním dýcháním, snížení krevního tlaku, křeče.

V době léčby by laktace měla být přerušena.

Fyzioterapeutická léčba během těžké menstruace není prokázána - skvrny od genitálií jsou jednou z kontraindikací k provádění fyzioterapie. Není možné provádět zahřívání orgánů s onkologií, endometriózou, benigními nádory. Pouze v některých případech může být předepsána magnetoterapie - postup, který odstraňuje záněty a uklidňuje bolest.

Alternativní léčba

Z alternativní medicíny si můžete zapůjčit velké množství receptů, abyste snížili množství sekrecí a stabilizovali měsíční cyklus. Mohou se však používat pouze po návštěvě gynekologa.

 • Při silném sekreci by měla být 1 polévková lžíce. L. Bobule z živočicha a nalijte je 200 ml vroucí vody, vaříme půl hodiny. Dále, vývar by měl být opil v 1 polévce lžíce. L. Třikrát denně před jídlem.
 • Je užitečné vypít šťávu draslíku, sladěnou cukrem nebo medem, v množství ne méně než 3 st. L. 4 krát denně.
 • Bohaté měsíčně může vést k normální, pokud jsou připraveny následující prostředky: vařit kůra sedmi pomerančů 1 a půl litru vařící vody tak dlouho, dokud bude existovat více než půl litru půdy, která se odfiltruje a slazené medem. Bujón je opilý 200-300 ml 30 minut před jídlem třikrát denně.

Kromě alternativních prostředků s bohatým měsíčním po narození můžete také používat léky na bázi bylin.

trusted-source[31], [32], [33]

Bylinné ošetření

 • 1 polévková lžíce. L. Jahodové listy se nalijí přes noc na 0,5 litru vařené vody. Ráno napijte lék a pijte 100 ml denně.
 • Vaříme 1 polévkovou lžíci. L. Polní přeslička ve 250 ml vroucí vody. Vezmeme infuzi jedné lžičky. L. Každé 2-3 hodiny.
 • Sbírku připravujeme na základě stejných částí bylin z pelyňku, sporisu, pastýře, ďateliny, kopřivy a také oddenky sladkého dříví a kůry Kaliny. Také je užitečné přidat do získané směsi kyčle šípkové. Vyplňte 2 polévkové lžíce. L. Smícháme s jedním litrem vroucí vody a trváme 5 až 6 hodin v termosku. Během dne musíte pít všechny léky, které jste dostali.
 • Vložili jsme termosku 3 lžíce. L. Petržel, nalijte 0,5 litru vroucí vody, trváme na 5-6 hodiny infuze trvat 100 ml 30 minut před jídlem: ráno, před večeří, před večeří a v noci.

Homeopatie

Mnoho měsíců po porodu - tento problém je často pomáhá vyřešit homeopatii - zvláštní vědu zahrnující užívání určitých léků s minimálním rizikem nežádoucích účinků a maximálním možným přínosem pro tělo. S bohatými obdobími je hlavním úkolem homeopatických léků regulace hormonálního pozadí a stabilizace trvání a kvality menstruačního cyklu.

Jaká léčiva jsou nejdůležitější pro velké měsíční po narození?

 • Cyklodinon - s bohatým měsíčním příjmem 40 kapek ráno, s vodou, před snídaní. Průběh přijetí trvá nejméně 3 měsíce, bez přerušení po dobu menstruačního krvácení. Velmi vzácně může droga způsobit alergie.
 • Ovariamin - s bohatým měsícem po porodu užívejte 2 tablety dvakrát denně, po dobu jednoho měsíce. Doporučuje se přerušit kojení během léčby.
 • Ovarium compositum - s bohatým měsícem po podání, předepíše injekci léku na 1 ampulku jednou za tři dny, intramuskulárně. Doba léčby se může lišit v závislosti na indikacích.
 • Remens - s hojným měsícem po porodu jmenuje 10 kapek třikrát denně, po dobu 3 měsíců. Zřídka se může vyvinout alergie na léčivo.

Operační léčba

V případě velkého měsíce po porodu je operace předepsána pouze v případech, kdy je nutné odstranit nádorový proces nebo hyperplázi endometria. V tomto případě se provede histologická analýza zadržených tkání.

Operace pro úplné odstranění děložní organ - hysterektomie - u žen s rozsáhlým obdobím se provádí pouze ve velmi závažných situacích, kdy se otázka zachování genitální funkce stává sekundárním. To se děje zřídka: ve velké většině případů je problém vyřešen konzervativním způsobem.

Prevence

Výskyt nepravidelných a patologických prvních měsíců po porodu může být zabráněno, pokud jsou ihned po vypuštění z nemocnice následována určitá doporučení.

 • Je důležité jíst úplně, vypít dostatečné množství tekutiny.
 • Pokud je to možné, je třeba se vyhnout stresu a stresu.
 • Je nutné léčit všechny nemoci včas, stejně jako podstoupit všechny vyšetření doporučené lékařem.
 • Je třeba diskutovat s rodinou o možnosti plnohodnotného odpočinku mladé matky a poskytnout jí i kvalitní spánek.
 • Pravidelně sledujte krevní test k určení anémie včas.

Dva týdny po porodu a v budoucnu je nutné navštívit gynekologa pro preventivní vyšetření - je to velmi důležitý a nezbytný postup, který umožňuje udržet mladou matku zdravou po dlouhou dobu.

trusted-source[34], [35]

Předpověď

Pokud si žena uvědomila bohaté období po narození, pak panika nestojí za to: možná to je jedna z variant fyziologické normy. Nicméně, a zcela ignorovat tento stav také nesleduje: odborné konzultace by měla být povinná. Za prvé, pokud v těle není žádná patologie, umožní to, aby se žena uklidnila a nebyla marná. Zadruhé, pokud dojde k porušení, pak včasná výzva lékaři pomůže vyřešit problém rychleji a lépe, což výrazně a pozitivně ovlivní další prognózu.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.