^

Zdraví

Nádoba praskla v oku: co dělat, jaké kapky kapat?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Co dělat, když praskne céva v oku ? Naše akce přímo závisí na příčině události. Pokud výskyt krvácení nezpůsobuje jiné příznaky, kromě zrakové vady, a jeho souvislost s jakoukoli událostí vyvolávající prasknutí je vysledována den předem, nemusíte propadat panice.

První pomoc: přiložte studené na deset minut na zraněné oko - ubrousek namočený ve studené vodě a dobře vyždímaný, led z mrazáku zabalený do kapesníku, dokonce i balíček se zmrazeným ovocem (bobule, zelenina) bude stačit. Taková opatření však pomohou pouze bezprostředně po prasknutí nádoby nebo po úrazu. Pokud by plavidlo mohlo prasknout dříve, například noc předtím, pak chlazení již nemá velký smysl, přesto se rozhodně nezhorší. [1]

Se zraněním musíte navštívit lékaře. Pokud oko bolí, pálí, svědí atd. - také.

Pokud si myslíte, že příčinou bylo zvýšené napětí, zraková únava, „mrtvý“ spánek hlavou dolů po požití alkoholu, potřebujete dát tělu odpočinek, dostat se do normálu. Musíte pít hodně vody, vzdát se alkoholu, dodržovat režim práce a odpočinku, omezit fyzickou aktivitu, dobře jíst, včetně více čerstvého ovoce a zeleniny ve vaší stravě.

Léky je lepší nepoužívat samostatně, a to ani volně prodejné oční kapky. Nebudou schopni účinně urychlit proces resorpce hematomu, ale je docela možné způsobit alergickou reakci nebo zhoršit stav léky.

Přesto se lidé zajímají o to, jak rychle odstranit zarudnutí, černé oči. Bohužel neexistuje žádný kouzelný lék. [2]

Na otázku: Co kapat? Doporučuje se jodid draselný, jedna až dvě kapky, dvakrát až čtyřikrát denně. Tyto kapky mají antiseptické vlastnosti jódu a schopnost rozpouštět hematomy ředěním krve a rozšiřováním cév. Proto je vhodné je používat také po lékařské konzultaci. Pokud by totiž problémy se srážlivostí krve vedly k prasknutí cév, pak vám léčba těmito kapkami stěží pomůže. Kromě toho je přítomnost jódu kontraindikována u lidí užívajících lithiové soli nebo léky, které inhibují činnost štítné žlázy. Opatrnosti by měli věnovat také pacienti s problémy s ledvinami a alergici. Podle pokynů se nedoporučuje používat jodid draselný déle než dva týdny a během této doby by krvácení mělo ustoupit bez léků. [3]

Tablety etamsilatu se doporučují užívat v prvních dvou až třech dnech, jednu třikrát denně. Pokud ke krvácení došlo v důsledku dystrofických změn v endotelové vrstvě stěny cévy, měl by tento prostředek pomoci posílit je. Kromě toho pomáhá normalizovat funkci krevních destiček, protože inhibuje syntézu prostaglandinů. Ve skutečnosti by měla posílit cévy a zabránit následnému krvácení, ale v žádném případě nezrychlovat resorpci té stávající. Je předepsán lidem náchylným ke krvácení. Proto je lék kontraindikován u pacientů se zvýšeným rizikem trombózy. Rovněž jej nemohou používat těhotné a kojící ženy, pacientky s děložními myomy, děti s leukémií a kostním sarkomem, s akutní porfyrií. [4], [5]

Oční kapky Albucid používaly naše babičky. Účinná látka kapek patří sulfonamidům, které blokují růst a vývoj řady bakterií, včetně pyogenních. Je účinný při bakteriální konjunktivitidě způsobené mikroorganismy citlivými na sulfacyl sodný (gonokoky, chlamydie, stafylokoky, streptokoky, E. Coli, yersinie, clostridium corynebacteria a některé další). Naprosto nepoužitelné pro virové a houbové oční infekce. Pokud oko zčervená v důsledku nedostatku spánku nebo po fyzické námaze, není vhodné používat Albucid. Kapky mohou způsobit alergickou reakci ve formě otoku a ještě většího zarudnutí očí. Při vdechnutí způsobují pocit pálení. Podle potřeby se kapají až šestkrát denně. Když zánět klesá, snižuje se také frekvence instilace.

Tobrekové kapky se také doporučují při bakteriální konjunktivitidě. Jsou účinné i v případech, kdy jsou bakterie odolné vůči jiným antibakteriálním léčivům. Jejich účinná látka tobramycin je širokospektrální antibiotikum, které patří do třídy aminoglykosidů. Používá se od narození, ale stejně jako všechna antibiotika může způsobit alergie. Vzhledem k vývoji superinfekce se navíc nedoporučuje jeho dlouhodobé používání.

Oční kapky Emoxipin jsou indikovány pro subkonjunktivální krvácení, hyphema a diabetickou retinopatii. Jsou předepsány pro glaukom a mnoho dalších očních patologií, stejně jako po oftalmické chirurgii. Účinná látka kapek (methylethylpyridinol) vykazuje angioprotektivní vlastnosti - urychluje resorpci krvácení uvnitř oční bulvy, posiluje cévy, zlepšuje jejich průchodnost, snižuje hustotu krve. Kapky se kapají pod spojivku denně nebo každý druhý den. Není určeno pro těhotné ženy a pacienty citlivé na účinnou látku. Mohou způsobit hyperémii skléry, tj. Zvětšit zarudnutí. Znovu se snížení viskozity krve nedoporučuje ve všech případech, kdy praskne céva v oku.

Kapky Taufon nemají žádné přímé indikace pro použití v případě krvácení do oka, ale taurin, jejich účinná látka, je stimulantem pro obnovu oční tkáně a doporučuje se u pooperačních pacientů, pacientů s kataraktou a glaukomem a jinými dystrofickými procesy v oční bulvě. Kapky stabilizují elektrolytickou rovnováhu cytoplazmy buněk, aktivují buněčný metabolismus, usnadňují odtok nitrooční tekutiny, čímž normalizují nitrooční tlak. Poskytují oční ochranný účinek a neovlivňují reologické vlastnosti krve, takže pokud nepomohou, nepoškodí. Kontraindikováno u dětí a s individuální nesnášenlivostí.

Visin drops, vysoce propagovaný produkt pro zarudlé oči. Má různé možnosti vydání s různými přísadami.

Vizin classic (tetrizolin hydrochlorid) - dekongestivní kapky s výrazným účinkem vazokonstrikce (nežádoucí v případě prasknutí cév). Už od dvou let se používá k úlevě od alergií a působení různých vnějších podnětů (kouř, světlo, nekvalitní kosmetika, choriová voda, kontaktní čočky atd.). Kontraindikováno při dystrofii cévního endotelu. Opatrnosti je třeba u pacientů s glaukomem, diabetiků, hypertoniků.

Čistá slza Vizine (TS -polysacharid (0,5%), monohydrát a dodekahydrát sodíku, mannitol, čištěná voda, konzervant) - používá se k zvlhčení oka, zmírnění příznaků podráždění včetně zarudnutí.

Zarudnutí s konjunktivitidou alergického původu lze léčit kapkami Visin Allergi (hydrochlorid L-kabastinu). Výrobce slibuje účinek do pěti minut po instilaci a účinek kapek trvá až 12 hodin. Aplikováno od 12 let.

Toto jsou nejslavnější varianty Vizina. Existují i další. Mimochodem, existují informace, že účinnost kapek je značně přehnaná. [6]

Závěr lze učinit následovně, po konzultaci s lékařem je nutné aplikovat kapky do očí, protože pro všechny případy, kdy praskla nádoba v oku, neexistuje žádný lék. Jakékoli kapky navíc mohou způsobit alergickou reakci a zarudnutí se zhorší. Odborníci doporučují, aby v nejmírnějších případech, kdy plavidlo prasklo z neškodných důvodů, počkalo - ono to samo přejde. A infekce, zranění, systémová onemocnění musí být léčeny vhodnými technikami.

Vitaminy, které posilují stěny očních cév, jsou kyselina askorbová a rutin . Měli byste jíst více čerstvé zelené zeleniny, rajčata, papriky, citrusy, bobule (maliny, třešně, rybíz), ovoce a sušené ovoce (meruňky, hrozny, sušené meruňky, meruňky, rozinky), jíst pohankovou kaši a hořkou čokoládu s obsah kakaa více než 70%. Existuje takový lék Ascorutin. Obsahuje obě základní složky a je určen k posílení cév.

V oftalmologii je široce používána fyzioterapie, avšak čerstvá krvácení jsou kontraindikací pro většinu postupů. Pro resorpci nitroočních hematomů, zlepšení trofismu a epitelizaci poškozených stěn cév lze předepsat magnetoterapii - působení magnetických polí střídavého nebo stejnosměrného proudu nízké frekvence. Postupy jsou však předepsány pouze lékařem, protože je nelze ukázat všem pacientům. V případě poruch srážení krve, nádorů, dekompenzované hypertenze a některých dalších stavů jsou fyzické procedury zakázány.

Alternativní léčba

Oblíbený domácí prostředek - aplikace tamponů namočených v čaji do očí neurychlí rozpuštění hyfému nebo hyposhagmu a dokonce existují informace, které mohou stav zhoršit - mohou se objevit příznaky podráždění.

Nemocnému oku by měl být poskytnut klid, více času by mělo být věnováno zavřeným očím. Nesledujte televizi, nečtěte, snažte se nepracovat na počítači a ohýbejte hlavu méně často. Pokud není možné odmítnout jakoukoli práci, nezapomeňte častěji odpočívat a provádět palming. Doporučuje se obohatit vaši stravu o potraviny bohaté na vitamín C a rutinu.

Neměli byste zvláště spoléhat na účinnost alternativních metod, ale budou schopny poněkud zmírnit případné příznaky podráždění a zabránit prasknutí jiné cévy.

Kontrastní pleťová mléka - posílit cévní membrány pomůže střídavé přikládání vatových tamponů namočených v teplé a studené vodě na bolavé oko na deset minut.

Obklady ze strouhané čerstvé okurky zabalené v kousku gázy nebo čerstvé bramborové kaše by také neměly poškodit váš zrak a mohou dokonce mírně odstranit zarudnutí bělma očí a vnitřního povrchu očních víček.

Neuškodí ani externí léčba bylinami: vatový tampon lze navlhčit v infuzích světlých, heřmánkových nebo lipových květů, kopřivy dvoudomé nebo v šťávě z aloe a aplikovat takový obklad na oči 15–20 minut několikrát denně.

Eyebright medical se již dlouho používá k očním chorobám. S touto bylinkou můžete vařit a pít čaj dvakrát - ráno a večer. U obkladů se vaří v lázni v poměru 25 g suchých nasekaných bylinek na 200 ml vroucí vody. Trápí se ve vaně třetinu hodiny, filtrují a dělají obklady po celý den. Poté se uvaří nová porce.

Jednu kapku tekutého medu lze vdechnout do oka ráno a večer.

Uvnitř polévkové lžíce třikrát denně se doporučuje použít infuzi květů horské arniky. Připravuje se takto: na 200 ml vroucí vody vezměte tři polévkové lžíce květin a trvejte ne déle než hodinu, ale ne méně než 40 minut.

V žádném případě si nemněte oči. Nedoporučuje se používat vazokonstrikční kapky.

V případě velkých modřin, bolesti očí, zhoršení zraku byste měli okamžitě konzultovat lékaře.

Homeopatie

Klasická léčba jedním lékem vyžaduje povinnou konzultaci s odborníkem. Může být velmi účinný, pokud je homeopatický lék předepsán individuálně a správně. Arzenál prostředků používaných k protržení cévy v oku je různorodý.

Akutní krvácení je symptomaticky ošetřeno monopreparacemi: Arnica (Mountain Arnica) - hlavní lék na jakékoli krvácení, zastavuje krev a podporuje rychlou resorpci hematomů; lze také předepsat: Ledum (bahenní divoký rozmarýn), Nux vomica (Chilibukha), Phosphorus (Phosphorus).

Příčiny této události lze také odstranit homeopatickou léčbou. Se sklonem ke krvácení se používá více než 30 léků, ale musí být předepsány lékařem. Správně zvolená homeopatická léčba může zastavit vývoj glaukomu, výrazně zlepšit kvalitu života pacientů s diabetes mellitus, vyrovnat se s angiopatiemi a důsledky traumatu. V každém případě je však vyžadován individuální přístup.

V lékárnách si můžete koupit oční kapky Oculoheel - komplex čtyř bylinných látek v homeopatických ředěních:

  • Cochlearia officinalis (arktická lžíce) - pomáhá odstraňovat suché oči;
  • Echinacea (Echinacea) - imunostimulant;
  • Euphrasia (Eyebright) je jedním z hlavních léků používaných k jakýmkoli zánětům a degenerativně-dystrofickým procesům strukturálních prvků oka, včetně traumatického původu;
  • Pilocarpus (Yaborandi Pilocarpus) je rostlinný alkaloid, který snižuje nitrooční tlak.

Kapky mají protizánětlivý účinek, eliminují podráždění, účinky nadměrného namáhání zraku, regulují hydrataci a zlepšují vaskulární trofismus. A ačkoli pokyny přímo nenaznačují, že s jejich pomocí se hematom rozpustí rychleji, nemají přímý vazokonstrikční účinek a mají příznivý vliv na metabolické procesy v očích. A malé dávky účinných látek jsou zárukou minimalizace vedlejších účinků.

Mohou být použity od narození, neexistují žádné kontraindikace pro jejich použití během těhotenství a kojení.

Novorozenci jsou očkováni jednou denně, v každé - jedné nebo dvou kapkách. Od roku do dvou celých let můžete kapat dvě kapky do každého oka jednou nebo dvakrát denně, od tří do pěti let se kapou dvě kapky dvakrát denně. Od šesti let lze kapat dvě kapky dvakrát i třikrát denně a od dvanácti let se do každého oka nakapou dvě kapky třikrát denně.

Chirurgická operace

Někdy je v závislosti na umístění krvácení, jeho velikosti, vlivu na kvalitu vidění a nitroočního tlaku indikována chirurgická intervence.

Hyphema (krvácení v duhovce), které je doprovázeno částečnou nebo úplnou ztrátou zraku, vyžaduje alespoň propláchnutí přední komory oka. Za tímto účelem se provedou dva paralelní mikrořezy, přes jeden se nalije koloidní roztok na promytí, druhým se provede jeho odtok z oka spolu s krevními sraženinami.

Pro krvácení sítnice nebo sklivce se obvykle používá laserová kauterizace krvácející cévy (fotokoagulace) a obnova poškození sítnice.

V případech, kdy je sklivce zcela naplněno krví, musí být odstraněno (vitrektomie). Poté se krvácení zastaví a jeho místo se naplní tekutým silikonem, aby sítnice držela na místě.

Běžné subkonktivální hematomy nevyžadují chirurgický zákrok.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.