^

Zdraví

A
A
A

Nespavost (nespavost)

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 30.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nespavost - opakované porušování iniciace, trvání, konsolidace nebo kvality spánku, ke kterým dochází navzdory dostupnosti dostatečného času a podmínek pro spánek a které se projevují narušením každodenních činností různých typů. "

V této definici je nutné identifikovat hlavní rysy, a to:

 • přetrvávající povaha poruch spánku (vyskytují se na několik nocí);
 • možnost rozvoje různých typů poruch ve struktuře spánku;
 • dostupnost dostatečného času na to, aby člověk mohl spát (například nespavost nemůže být považována za nedostatek spánku u intenzivně pracujících členů průmyslové společnosti);
 • výskyt poruch denní činnosti ve formě snížené pozornosti, nálady, denní spavost, vegetativní symptomy atd.

trusted-source[1]

Epidemiology of nespavost

Nespavost je nejčastější poruchou spánku, její četnost v obecné populaci je 12-22%. Frekvence poruch v cyklu "spánek-bdělost" obecně a nespavosti zvláště mezi neurologickými pacienty je velmi vysoká , ačkoli oni často chodí do pozadí na pozadí masivních neurologických poruch.

Frekvence nespavosti u některých neurologických onemocnění. Viz též: Spánek a další nemoci

Nemoci

Frekvence poruch spánku,%

 

Subjektivní

Cíle

Zdvih (akutní období)

45-75

100

Parkinsonismus

60-90

Až 90

Epilepsie

15-30

Až 90

Bolení hlavy

30-60

Až 90

Demence

15-25

100

Neuromuskulární onemocnění

Až 50

?

Nepochybně, nespavost se vyskytuje častěji u starších věkových skupin, což je způsobeno změnami souvisejících se stárnutím, jako je fyziologický cyklus „spánku-probouzení“, a vysokou prevalencí somatických a neurologických onemocnění, které mohou způsobit poruchy spánku (hypertenze, chronické bolesti, a další.).

trusted-source[2], [3], [4], [5], [6], [7]

Příčiny nespavosti

Příčiny nespavosti jsou různé: stres, neuróza; duševní poruchy; somatických a endokrinně-metabolických onemocnění; užívání psychotropních léků, alkoholu; toxické faktory; organické poškození mozku; syndromy vznikající ve snu (syndrom spánkové apnoe, motorické poruchy spánku); syndromy bolesti; vnější nepříznivé podmínky (hluk atd.); práce na směny; změna časových pásem; poruchy hygieny spánku atd.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Symptomy nespavosti

Klinická fenomenologie nespavosti zahrnuje předpoklady, intrasomální a post-somnimální poruchy.

 • Poruchy poruchy - obtížnost vzniku snu. Nejčastější stížností je potíže se zaspáním; v dlouhém kurzu mohou vznikat patologické rituály spánku, stejně jako "strach z postele" a strach z "neplnění spánku". Touha ke spánku zmizí, jakmile se pacienti ocitnou v posteli: objeví se bolestivé myšlenky a vzpomínky, motorová aktivita se zvyšuje ve snaze najít pohodlné držení těla. Nadcházející ospalost je přerušena nejmenším zvukem, fyziologickými myoklonemi. Pokud dojde k usnutí zdravého člověka během několika minut (3-10 minut), u pacientů je někdy zpožděn až 2 hodiny nebo více. V polysomnografické studii je významný nárůst doby zaspávání zaznamenán častými přechody z prvního a druhého stupně prvního cyklu spánku na bdělost.
 • Intrasomatické poruchy zahrnují časté noční probuzení, po němž pacient nemůže dlouho spát a pocity povrchního spánku. Probuzení v důsledku jak vnější (zejména hluk) a vnitřních faktorů (děsivé sny, obavy a noční můry, bolesti a autonomní změny jsou respirační poruchy, tachykardie, zvýšené motorickou aktivitu, močení et al.). Všechny tyto faktory mohou probudit zdravé lidi, ale u pacientů je prah probouzení prudce snížen a proces zaspávání je obtížný. Snížení prahu probuzení je z velké části způsobeno nedostatečnou hloubkou spánku. Polysomnografické koreluje tyto pocity se zvyšují spánek znázornění povrchu (I a fází II MBF), časté probouzení, dlouhé doby bdění uvnitř spánku, hluboké snížení spánku (δ-spánek), zvýšení motorické aktivity.
 • Postmoderní poruchy (vznikající v bezprostředním období po probuzení) - ranní probuzení, snížená účinnost, pocit "zlomu", nespokojenost se spánkem.

Formy nespavosti

V každodenním životě je nejčastější příčinou poruch spánku adaptivní nespavost, porucha spánku, ke které dochází při akutním stresu, konfliktu nebo změnách životního prostředí. V důsledku těchto faktorů se celková aktivita nervového systému zvyšuje, takže je těžké vstoupit do spánku při nočním nebo nočním probuzení. S touto formou poruch spánku můžete určit s velkou jistotou příčinu, která ji způsobila. Doba adaptivní insomnie nepřesahuje 3 měsíce.

Pokud poruchy spánku přetrvávají po delší dobu, spojují je psychické poruchy (nejčastěji se vytváří "strach ze spánku"). V tomto případě je aktivace nervové soustavy roste ve večerních hodinách, kdy pacient se snaží „síly“ sám sebe spát více, což vede ke zhoršení poruchy spánku a zvýšené obavy o následující večer. Tato forma poruch spánku se nazývá psychofyziologická nespavost.

Zvláštní formou nespavosti - psevdoinsomniya (předtím to bylo nazýváno zkreslené vnímání spánku, nebo spí agnosia), ve kterém je pacient uvádí, že nespí, ale objektivní studie potvrzuje přítomnost svého snu o dostatečnou dobu (6 hodin nebo více). Psevdoinsomniya z důvodu porušení vlastního vnímání související se spánkem, a to především, se zvláštním pocitem času v noci (probuzení období, během noci se dobře pamatoval, a doby spánku, naopak amneziruyutsya), a stanovení problémů na jejich vlastní zdraví v souvislosti se poruch spánku.

Nespavost může vyvíjet na pozadí nedostatečné spánkové hygieny, tedy vlastnostmi lidské činnosti, které vedou ke zvýšení aktivace nervové soustavy (pití kávy, kouření, fyzické a psychické zátěže ve večerních hodinách), nebo stavy, které narušují počátek spánku (vleže v různých denních dobách používání jasných světel v ložnici, nepohodlné spaní prostředí). Podobně jako u této formy poruchy spánku insomnie chování dětství, způsobené tvorbou dětí špatné sdružení, související se spánkem (například potřeba spánku pouze v případě, kinetóza), a při pokusu o jejich odstranění či oprava se objeví aktivní odpor dítěte, což vede ke zkrácení doby spánku.

Z takzvané sekundární (spojená s jinými onemocněními), poruchy spánku nejčastěji pozorovaný nespavosti s duševními poruchami (v postaru - při nemocech neurotický kruh). U 70% pacientů s neurózy dochází k poruchám iniciace a udržování spánku. Často poruchy spánku je hlavním simptomoobrazuyuschim faktorem, kvůli které, podle názoru pacienta a rozvinutých četných vegetativních stížností (bolesti hlavy, únava, rozmazané vidění, atd) a omezené společenské aktivity (například věří, že nemohou pracovat , protože nedostanou dostatek spánku). Obzvláště velká je role ve vývoji úzkosti a deprese nespavosti. Tudíž u různých depresivních poruch dosahuje frekvence poruch nočního spánku 100% případů. Polysomnografické koreláty deprese zvážit zkrácení latentní doby FBS (<40 minut - tvrdé, <65 min - „demokratický“ kritérium), snížilo trvání delta-spánku I cyklus spánku a-delta-sen. Zvýšená úzkost často projevuje presomnicheskimi poruch, jakož i průběh nemoci - a intrasomnicheskimi a postsomnicheskimi stížností. Polysomnografické úzkostné projevy ve vysoce nespecifické a určuje podlouhlého usínání, zvýšení povrchové kroků, motorické aktivity, doby bdění, snížit dobu trvání spánku a hluboké pomalé fázích vlny spánku.

Stížnosti na poruchy spánku jsou také velmi časté u pacientů se somatickými onemocněními, jako je hypertenze, diabetes atd.

Zvláštní formou nespavosti jsou poruchy spánku spojené s poruchou biologických rytmů těla. „Vnitřní hodiny“, což dává signál k nástupu spánku, zajistit školení pro nástup spánku nebo příliš pozdě (např 3-4 hodiny v noci), nebo příliš brzy. V souladu s tím, je-li to rozbité nebo usíná, když muž neúspěšně snaží spát ve společensky přijatelném čase nebo ranní probouzení se vyskytující příliš brzy na standardní čas (ale čas „správné“, v souladu s vnitřními hodinami). Obvyklým případem poruchy spánku v důsledku poruchy biologických rytmů je "reaktivní retardační syndrom" - nespavost, která se vyvíjí s rychlým pohybem přes několik časových pásem v jednom směru nebo jiném.

trusted-source[14], [15], [16]

Průběh nespavosti

Při průtoku se izoluje akutní (<3 týdny) a chronická (> 3 týdny) nespavost. Nespavost trvající méně než 1 týden se nazývá přechodná. Chronická nespavost přispívají k přetrvávání stres, deprese, úzkosti, instalace hypochondrického, alexithymia (potíže s rozlišením a popisující něčí emoce a pocity), iracionální využívání prášky na spaní.

Důsledky nespavosti

Izolujte sociální a zdravotní důsledky nespavosti. První mají skvělý veřejný zvuk, především v souvislosti s problémem ospalosti během dne. Jedná se zejména o problém řízení vozidel. Je ukázáno, že se vliv koncentrace a rychlost reakce 24 hodin spánku je ekvivalentní 0,1% koncentraci alkoholu v krvi (intoxikace potvrzen, když se koncentrace ethanolu v krvi 0,08%). Lékařské důsledky nespavosti jsou v současné době aktivně studovány. Bylo prokázáno, že nespavost je spojena s psychosomatických onemocnění - vysoký krevní tlak, chronická gastritida, atopické dermatitidy, bronchiálního astmatu a jiných zvlášť výrazným dopadem nedostatku spánku u pediatrické populace :. Za prvé, v podobě zhoršení schopnosti učení a chování v týmu.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Diagnostika nespavosti

Základní principy diagnostiky nespavosti následující Score chronobiologicky stereotypu jednotlivou osobu (sova / skřivan, krátkodobé / dolgospyaschy), což je pravděpodobně geneticky podmíněné; účtování kulturních charakteristik (siesta ve Španělsku), odborné činnosti (noční a směnná práce); studium charakteristik klinického obrazu, údaje z psychologického výzkumu, výsledky polysomnografie; hodnocení souběžných onemocnění (somatické, neurologické, duševní), toxické a léčivé účinky.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33]

Léčba nespavosti

Léčivé metody léčby nespavosti patří spánkové hygieny, psychologické, fototerapie (léčba s jasným bílým světlem), entsefalofoniyu ( „odliv hudby“), akupunktura, biofeedback, fyzikální terapie.

Důležitou a nedílnou součástí léčby jakékoli formy nespavosti je dodržování hygieny spánku, což zahrnuje následující doporučení.

 • Jděte do postele a vstaňte současně.
 • Vyhněte denní spánek, zejména v odpoledních hodinách.
 • Nepite si čaj a kávu na noc.
 • Snižte stresové situace, duševní stres, zejména ve večerních hodinách.
 • Organizujte fyzickou aktivitu večer, nejpozději však 2 hodiny před spaním.
 • Pravidelně používejte vodní procedury před spaním. Můžete si vychutnat chladnou sprchu (mírné ochlazení těla je jedním z prvků fyziologie zaspávání). V některých případech řekněme teplou sprchu (pohodlnou teplotu) a pocit mírné relaxace svalů. Použití kontrastních postupů s vodou, příliš horké nebo studené koupele se nedoporučuje.

Léčba léčivé nespavosti

Ideální je pro léčbu onemocnění způsobených nespavostí, který ve většině případů je jedním z projevů určité patologie. Nicméně ve většině případů identifikaci etiologického činidla je obtížné nebo nespavost způsobuje konkrétního pacienta jsou četné a nemohou být odstraněny. V takových případech, máme omezené jmenování symptomatickou léčbu, tj prášky na spaní. Historicky jako hypnotika používá mnoho přípravky z různých skupin. - bromidy, opium, barbituráty, neuroleptika (zejména deriváty fenothiazinu), antihistaminika, atd. Významným krokem v léčbě nespavosti je zavedení do klinické praxe benzodiazepinů - chlordiazepoxid (1960), diazepam (1963) , oxazepam (1965); Ve stejné době, přípravky z této skupiny mají mnoho nežádoucích účinků (závislost, závislost, zvyšuje potřebu konstantní denní dávky, abstinenční syndrom exacerbace spánkové apnoe, ztráta paměti, pozornosti, doba odezvy, a další.). V tomto ohledu byly vyvinuty nové prášky na spaní. Běžně používané léky skupina „tři Z» - zopiklon, zolpidem, zaleplon (agonisty receptoru různé podtypy komplexu postsynaptické receptoru GABA-ergní). Velký význam při léčbě nespavosti vymazána melatoninu (melaxen) a agonisty receptoru melatoninu.

Základní principy léčby nespavosti jsou následující.

 • Převládající užívání krátkodobých léků, jako je zaleplon, zolpidem, zopiklon (představují se podle pořadí zvýšení poločasu).
 • Aby se zabránilo vzniku závislostí a závislosti, trvání předepisování hypnotik by nemělo přesáhnout 3 týdny (optimálně - 10-14 dní). Během této doby musí lékař zjistit příčiny nespavosti.
 • Pacienti starších věkových skupin by měli dostávat polovinu (ve vztahu k pacientům ve středním věku) denní dávky hypnotik; je důležité zvážit jejich možnou interakci s jinými léky.
 • Za přítomnosti i minimálního podezření na syndrom spánkové apnoe jako příčiny nespavosti a nemožnosti jeho polysomnografického ověření lze použít doxylamin a melatonin.
 • V případě, že subjektivní nespokojenost se spánkem, objektivně zaznamenaná délka spánku přesahuje 6 hodin, je používání spacích prášků nepřiměřené (indikuje se psychoterapie).
 • Pacienti, kteří dostávají dlouhodobé hypnotické léky, by měli podstoupit "zdravotní dovolenou", což umožňuje snížit dávku drogy nebo ji nahradit (zejména v případě benzodiazepinů a barbiturátů).
 • Doporučuje se užívat spací pytle na vyžádání (zejména přípravky skupiny "tři Z").

Při předepisování hypnotik by pacienti s neurologií měli zvážit následující aspekty.

 • Především starší pacienti.
 • Omezené možnosti použití agonistů různých receptorových subtypů postsynaptického komplexu GABA-ergického receptoru (u nemocí způsobených svalovou patologií a neuromuskulárním přenosem).
 • Vyšší výskyt syndromu spánkové apnoe (2-5krát vyšší než u obecné populace).
 • Zvýšené riziko výskytu vedlejších účinků prášky na spaní (zejména benzodiazepiny a barbituráty, které často způsobují komplikace, jako je ataxie, duševní poruchy, parkinsonismus vyvolaný léky, dystonické syndromy, demence, atd.)

Pokud je nespavost spojována s depresí, je použití antidepresiv optimální pro léčbu poruch spánku. Zvláštní význam mají antidepresiva, které mají hypnotický účinek bez sedace, zejména agonisty receptorů melatoninu mozku typu 1 a 2 (agomelatin).

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.