Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nevolnost a zvracení

Lékařský expert článku

Chirurg, onkosurgeon
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Nevolnost, nepříjemný pocit zvracení je aferenční vegetativní impuls (včetně zvýšení parasympatického tónu) medulárního emetického centra. Zvracení - nucené odstranění žaludečního obsahu v důsledku neúmyslného kontrakce svalů břišní stěny, když je spodní část žaludku snížena a uvolňuje se jízový sferin. Zvracení by se mělo odlišit od regurgitace, regurgitace žaludečního obsahu, nespojeného s nevolností nebo nuceným kontrakcí břišních svalů.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Příčiny a patofyziologie nevolnosti a zvracení

Nevolnost a zvracení se vyskytují v reakci na stimulaci emetickém centru a pocházejí z gastrointestinálního traktu (například žaludku nebo střevní obstrukce, akutní gastroenteritida, peptický vřed, gastrostasis, cholecystitida, choledocholitiáza, vnitřní perforace orgánu nebo akutní břicho jiné etiologie, příjem toxických látek.); Některé důvody se nacházejí v jiných částech těla (např., Těhotenství, systémové infekce, ozáření, toxické léky, diabetická ketoacidóza, rakovina), nebo centrální nervový systém (např., Zvýšený nitrolební tlak, neklid vestibulární centrum, bolest, zánět mozkových blan, poranění hlavy, nádor na mozku, ).

Psychogenní zvracení může být spontánní nebo se neúmyslně vyvine ve stresových nebo neobvyklých situacích. Psychologické faktory, které způsobují zvracení, lze oddělit odděleně (např. Odpuzující povaha potravy). Zvracení může být projevem nesouhlasu, například pokud se v dítěti objeví zvracení jako reakce na kalení nebo jako příznak poruchy konverzie.

Cyklický emetický syndrom je neprozkoumaná porucha charakterizovaná těžkými, diskrétními epizodami zvracení nebo někdy pouze nevolností, která se vyvíjejí v různých časových intervalech se zachováním relativního zdraví mezi epizodami zvracení. To je normální v dětství (věk od 5 let) a má tendenci přetrvávat u dospělých. Příčiny mohou být spojeny s migrénovými bolesti hlavy, případně s variantou migrény.

Akutní, těžké zvracení může vést k celkové dehydrataci a nerovnováze elektrolytů. Chronické zvracení může způsobit poruchy příjmu potravy, ztrátu hmotnosti a metabolické poruchy.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Kdo kontaktovat?

Posouzení nevolnosti a zvracení

Anamnéza a fyzikální vyšetření

Průjem a horečka naznačují infekční gastroenteritidu. Zvracení nezdravého jídla naznačuje achalázii nebo rozdílné účinky přípravku Zenker. Zvracení částečně tráveného jídla několik hodin po přijetí předpokládá pyloroduodenální stenózu nebo gastrostázi. Bolest hlavy, změny v mentálním stavu nebo edém optického disku naznačují patologii centrálního nervového systému. Zvonění v uších nebo závratě - porážka labyrintu. Zachycení a nadýchání stolice - obstrukce střev.

Zvracení nastane, když myslet na jídlo nebo dočasně nesouvisejí s potravinami, má psychogenní příčinu, která dává důvod se domnívat, osobní nebo rodinný nemoc s funkčním povaze nevolnosti a zvracení. Pacienti musí objasnit možný vztah mezi zvracením a stresovými situacemi, neboť pacienti nemusí tento vztah vzít v úvahu nebo dokonce nezaznamenat pocity strachu v té době.

Zkouška

Všechny ženy v plodném věku by měly být testovány na těhotenství moči. U pacientů s těžkým zvracení, zvracení více než 1 den nebo známky dehydratace je nutné provést další laboratorní testy (např., Elektrolyty, dusík močoviny v krvi, kreatininu, glukózy, analýza moči, a někdy jaterní testy). Pacienti s příznaky nebo příznaky obstrukce nebo perforace je třeba provést břišní RTG snímků v horizontální i vertikální poloze těla. Diagnóza obvykle zahrnuje chronické zvracení endoskopie horní vyšetření zažívacího X-ray tenkého střeva, průchod studiem a antrální žaludeční-duodenální motilitu.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Léčba nauzey a zvracení

Některé stavy včetně dehydratace vyžadují léčbu. Dokonce i bez významné dehydratace, intravenózní infúzní terapie (0,9% fyziologického roztoku 1 l nebo 20 ml / kg u dětí) často vede k úlevě od symptomů. U dospělých jsou pro nejtěžší zvracení účinná antiemetika (např. Prochlorperazin 5-10 mg iv nebo 25 mg v konečníku). Dále předepište léky metoklopramid (5-20 mg perorálně nebo iv 3 až 4krát denně) a někdy skopolamin (1 mg po 72 hodinách). Léky by neměly být obvykle podávány dětem kvůli vedlejším účinkům. Antihistaminika (např. Dimenhydrinát 50 mg perorálně každých 4-6 hodin a meklysin 25 mg perorálně každých 8 hodin) jsou účinné v případě zvracení spojeného s poškozením labyrintu. Zvracení sekundární chemoterapeutika mohou vyžadovat použití 5-HT 3 antagonistů (např. Ondansetron, granisetron.); Při použití léků chemoterapie, které způsobují těžké zvracení, lze k léčbě přidat nový přípravek inhibitoru neurokininu 1 P před léčivem.

Při zvracení psychogenní, uklidňující konverzace vytváří pacientovo pochopení příčiny nepohodlí a touhy spolupracovat na minimalizaci příznaků, bez ohledu na příčinu. Měli byste se vyhnout poznámkám jako "všechno se nehodí" nebo "problém emocí". Můžete zkusit krátkodobou symptomatickou léčbu antiemetiky. Pokud je zapotřebí dlouhodobé sledování, pomohou vyřešit základní problém přátelské, pravidelné návštěvy lékaře.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.