^

Zdraví

Nose vypláchněte solí

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nosní výplach nebo mytí nosní soli, přesněji její řešení - postup, ve kterém jsou nosní dutiny a vedlejších nosních dutin zbaven hlen uložených cizích částic (včetně cizorodých látek) a způsobuje výtok mikroby a viry.

trusted-source[1], [2]

Indikace a kontraindikace

Slizniční epitel nosní dutina má řasinkami ciliární (ciliární buňky) a sekrece hlenu jsou ochranný systém lidského respiračního systému - mukociliární clearance, kterým inhalovaný vzduch se čistí a zvlhčený. Aby nos mohl plnit své ochranné funkce, měla by být jeho sliznice čistá a ciliární (motorická) aktivita ciliated buněk je vysoká. To usnadňuje pravidelné mytí nosu solí.

Zvláště vhodné nosní výplach sůl se za studena, jako akutní zánět nosní sliznice během tohoto období vede k oslabení ciliární ciliární aktivitu a významně snižuje své ochranné vlastnosti. Výsledkem je, že bakterie a viry přetrvávají na sliznici nosní dutiny a vyvolávají infekční poškození buněk.

V otorhinolaryngologii jsou pro tento postup uvedeny následující údaje:

  • nazofaryngitida (akutní respirační virová infekce nebo akutní rhinitida);
  • akutní a chronická sinusitida;
  • sinusitida;
  • alergická rýma (senná rýma);
  • atrofická rýma.

Nosní výplach má kontraindikace, zejména se nedoporučuje umyt nos, jestliže dochází k porušení nosních cest (včetně atresie khoanu); pokud je k dispozici, adenom, papilom nebo osteom nosní dutiny a paranasální dutiny; s akutními a chronickými formami otitis, stejně jako s tendencí k krvácení z nosu.

Příprava na umytí nosu solí

Příprava tohoto postupu je omezena na přípravu všech potřebných prostředků a řešení pro praní. Přístroje pro tento postup používají injekční stříkačku nebo injekční stříkačku bez jehly, kteří jsou obeznámeni s technikou jógy - klasickou čajovou konvicí malého objemu.

Budete také potřebovat destilovanou nebo přečištěnou vařenou vodu, zahřátou na teplotu + 37 ° C, sklenici, čajovou lžičku a stolní sůl.

Proč se sůl používá k umytí nosu? Sliznice a slizniční sekrece nosní dutiny mají normálně pH 5,5-6; jakmile se kyselost posune směrem k OH (pH 6,5 - 7,8), zastaví se ciliované buňky a patogenní mikroby se usadí v nosní dutině, což vyvolává nával zažívání. Řešení stolní soli má nejprve určitý antiseptický účinek a za druhé pomáhá snižovat úroveň pH, což pomáhá obnovit ochranné vlastnosti sliznice.

Jaké jsou poměry soli a vody pro mytí nosu?

Pro denní hygienické mytí přípravu 0,9% roztoku chloridu tý izotonický sodného 9 g chloridu sodného se rozpustí v jednom litru vody. V případě, že je nutné provést praní na sůl nosní dutiny, nebo v případech akutní bakteriální sinusitidy, je potřeba 5-10% tého hypertonický roztok: 5 g soli (půl lžičky) nebo 10 g soli (čajová lžička) na 100 ml vody.

Když hojné sekrety z nosní laváže nosu pomáhá sodu a sůl 1/3 díl jedlé sody a soli 2/3 nebo 1: 1. Soda vysušuje sliznice, takže více než jednou denně (4-5 dny) se nedoporučuje dělat proceduru. ORL poradit promývacího roztoku pro přidávání tři kapky jódu do sklenice: nosní laváže jodu sůl a je vhodný pro chronická sinusitida, zánět vedlejších nosních dutin a nazofaryngitidu přítomnosti v nosním sekretu nečistot hnisu.

Také se používá mořská sůl pro mytí nosu (potřebujete si jíst, ale ne pro vany). Obsah jódu zvyšuje jeho antibakteriální účinek. Navíc kromě sodíku obsahuje sodná sůl síran sodný, chloridy a sírany draslíku, vápníku a hořčíku v mořské soli. Draselné sloučeniny se upraví hodnota pH sliznic, vápník zvyšuje buněčnou membránu epitelu hlenu v nosní dutině, a hořčík podporuje navrácení ciliární slizničních buněk.

A poslední věc o tom, kterou sůl lze umýt. Společnost Jadran Galenski Laboratorij (Chorvatsko) produkuje řadu nosních léků z vody Jadranu - Aqua Maris, včetně akvamaris sůl nosního výplachu. Specialisté poznamenávají, že slanost Jaderského moře je nižší než ve Středozemním moři, protože zředí čerstvou vodu několika příchozích řek.

Achilles sůl pro mytí nosní vyráběného Solikamsk (RF) a deklarované jako „mořské soli starověký Perm moře“ je fosilní kamenná sůl (halit), což má za následek Perm geologického období prvohor (před 252-298 mil. Let) namísto starobylého oceánu. S mořského původu, všechno, co jíme kámen (aka sodný) sůl pro stovky milionů let, uchovaný v jeho složení pouze NaCl.

Technika mytí nosu solí

Propláchnutí nosu solí při rinitidě se provádí střídavě pro každou nosní pasáž (není možné současně nasytit nebo nalijte roztok do obou narez).

Nejjednodušší technikou nosní výplach sůl: vytočit v malém množství roztoku hrstka (o teplotě + 35-37 ° C), svorka dotyk prstem jedné nosní dírky štíhlou nad umyvadlem, aby bylo dosaženo řešení na volný nosní dírky a inspirační čerpat do nosu. Ústa musí být udržována otevřená tak, aby voda volně proudila. Potom vydechl nosní dírkou. Podobně se druhý nosní průchod umyje.

Flush nos pohodlně pomocí malé stříkačky nebo injekční stříkačky, ve kterém je roztok zadaný a také střídavě zavádí do nosních cest (voda musí být rovněž nalita ústy). Je třeba mít na paměti, že proud kapaliny, musí být přívodní není silná -, že řešení bylo v spojující nosohltan a středního ucha sluchové (Eustachovy) trubice, které otvory jsou umístěny na bočních stěnách nosohltanu.

Doporučuje se umyt nosem solí v případě genyantritídy pomocí konvice, ve které je roztok odebrán. Stojící před dřezu, hlava naklání vpřed a mírně otáčí na stranu: promytím správné nosní průchod - doleva, vlevo - vpravo (to znamená, promyje nosní dírka by měla být vyšší). Při vdechování a zadržování dechu se roztok skrz špičku kanvy nalévá do horní nosní dírky a z opačné části vylévá gravitací. Odstranění zbytku roztoku se provádí štěknutím: nejprve s naklápěnou hlavou a rovnání hrdla. Druhý nosní průchod se podobným způsobem promyje.

ORL lékaři varují: po tomto postupu nemůžete okamžitě opustit pokoj. V chladné sezóně musíte počkat nejméně dvě nebo tři hodiny, pokud je venku teplé - nejméně 40-45 minut.

Kromě toho, pokud se nos opláchne solí, není provedeno správně, mohou se vyskytnout komplikace, které se projeví ve vývoji zánětu středního ucha.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.