Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nucená diuréza

Lékařský expert článku

Břišní chirurg
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Nucená diuréza jako metoda detoxifikace je založena na užívání léků, které přispívají k prudkému nárůstu diurézy, což je nejběžnější metoda konzervativní léčby otrav, u které se vylučování hydrofilních toxických látek provádí především ledvinami.

Tyto cíle jsou nejlépe vyhověno osmotická diuretika (mannitol), klinická aplikace, která byla zahájena dánský lékař Lassen v roce 1960. Osmotický diuretikum je distribuován pouze v extracelulární oblasti, nepodléhá metabolické transformace, plně přefiltruje přes glomerulární bazální membráně, není vstřebává v trubkovém aparátu ledvin. Mannitol - široce používán osmotické diuretikum. Vztahuje se pouze v extracelulárním médiu, není metabolizován, není vstřebává renálními tubuly. Objem distribuce mannitol v těle je asi 14-16 l. Mannitolu nedráždí intimy žíly, ve styku s pokožkou nezpůsobují nekrózu, intravenózně jako roztok 15-20% z 1,0 až 1,5 g / kg. Denní dávka ne více než 180 g

Furosemid je silný lék na diuretikum (saluretikum), jehož účinek je spojen s inhibicí reabsorpce iontů Na + a Cl, v menší míře i K +. Účinnost diuretický účinek léku použitého v jediné dávce 100-150 mg je srovnatelný s účinkem osmotických diuretik však opakovaným podáním může být významná ztráta elektrolytů, zvláště draslíku.

Vynucená diuréza Metoda za dostatečně pružně zrychlil odstranění z těla různých toxických látek, včetně barbiturátů, morfin, organofosforové insekticidy (IEF) a pahikarpin chininu hydrojodid, dichlorethanu, těžké kovy a výstup ostatní výrobky z ledvin. Účinnost léčby diuretiky je významně snížena vytvořením silné vazby mnoha chemických látek do organizmu s proteiny a krevních lipidů, jak je uvedeno, například v případě otravy fenothiaziny, klozapin a kol. Při otravě toxických látek dávat kyselou reakci ve vodném roztoku ( barbituráty, salicyláty, atd), předem alkalizace se provádí krev intravenózním podáním roztoku hydrogenuhličitanu sodného (4% 500 ml).

Nucená diuréza provádí vždy ve třech stupních předběžné zatížení vodou, rychlé zavedení diuretika a substituční infuzi roztoků elektrolytů.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Doporučuje se následující postup nucené diurézy

Pre-platba vyrábět těžkou otravu při rozvoji hypovolémie plazmozameshchath intravenózní řešení. Současně se koncentrace toxických látek v krvi a moči, a hematokritu podávány trvalé močový katetr pro měření hodinové diurézy. Mannitol (15-20% roztok) se podává intravenózně v množství 1,0-1,5 g na 1 kg tělesné hmotnosti pacienta v průběhu 10-15 minut, pak - roztok elektrolytu takovou rychlostí, která se rovná rychlosti diurézy. Vysoká diuretický účinek (500-800 ml / h) se udržuje během 3-4 hodin, po kterých je osmotická rovnováha obnovena. Pokud je to nutné, celý cyklus se opakuje, ale ne více než dvakrát, aby nedošlo ke vzniku osmotického nefropatie. Kombinované použití s saluretikami osmotická diuretika (furosemid), dává další možnost zvýšení diuretický účinek 1,5 krát, ale vysoká rychlost a velký objem nucené diuréze dosažení 10-20 l / den představují potenciální nebezpečí rychlého vyplavování z těla plazmového elektrolytu.

K nápravě možného narušení rovnováhy soli dochází k zavedení roztoku elektrolytů.

Metoda nucené diurézy se někdy nazývá mytí krve, jelikož související zatížení vodní elektrolytem přináší vyšší nároky na kardiovaskulární systém a ledviny. Přísná pozornost injektované a izolované tekutiny, definice hematokritu a CVP umožňují snadné ovládání vodní rovnováhy těla během léčby, navzdory vysoké rychlosti diurézy.

Komplikace metody nucené diurézy (hyperhydratace, hypokalemie, hypochlorémie) jsou spojeny pouze s porušením techniky jejího použití. Aby se zabránilo tromboflebitidě v místě podání roztoků, doporučujeme centrální katetrizaci žil. Při dlouhodobém užívání osmotických diuretik (více než 3 dny) může dojít k osmotické nefroze a artritidě. Proto je trvání nucené diurézy zpravidla omezeno těmito termíny a osmotické diuretiky jsou kombinovány se saluritikami.

Metoda nucené diuréze kontraindikován u intoxikací komplikovaných akutní oběhové selhání a funkce ledvin (oligurie, azotemie, zvýšené hladiny krevního kreatininu 221 mmol / l, která je spojena s nízkou filtrací objem). U pacientů starších 50 let je účinnost metody nucené diurézy ze stejného důvodu výrazně snížena.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.