^

Zdraví

Nucená diuréza

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nucená diuréza jako metoda detoxifikace je založena na užívání léků, které přispívají k prudkému nárůstu diurézy, což je nejběžnější metoda konzervativní léčby otrav, u které se vylučování hydrofilních toxických látek provádí především ledvinami.

Tyto cíle jsou nejlépe vyhověno osmotická diuretika (mannitol), klinická aplikace, která byla zahájena dánský lékař Lassen v roce 1960. Osmotický diuretikum je distribuován pouze v extracelulární oblasti, nepodléhá metabolické transformace, plně přefiltruje přes glomerulární bazální membráně, není vstřebává v trubkovém aparátu ledvin. Mannitol - široce používán osmotické diuretikum. Vztahuje se pouze v extracelulárním médiu, není metabolizován, není vstřebává renálními tubuly. Objem distribuce mannitol v těle je asi 14-16 l. Mannitolu nedráždí intimy žíly, ve styku s pokožkou nezpůsobují nekrózu, intravenózně jako roztok 15-20% z 1,0 až 1,5 g / kg. Denní dávka ne více než 180 g

Furosemid je silný lék na diuretikum (saluretikum), jehož účinek je spojen s inhibicí reabsorpce iontů Na + a Cl, v menší míře i K +. Účinnost diuretický účinek léku použitého v jediné dávce 100-150 mg je srovnatelný s účinkem osmotických diuretik však opakovaným podáním může být významná ztráta elektrolytů, zvláště draslíku.

Vynucená diuréza Metoda za dostatečně pružně zrychlil odstranění z těla různých toxických látek, včetně barbiturátů, morfin, organofosforové insekticidy (IEF) a pahikarpin chininu hydrojodid, dichlorethanu, těžké kovy a výstup ostatní výrobky z ledvin. Účinnost léčby diuretiky je významně snížena vytvořením silné vazby mnoha chemických látek do organizmu s proteiny a krevních lipidů, jak je uvedeno, například v případě otravy fenothiaziny, klozapin a kol. Při otravě toxických látek dávat kyselou reakci ve vodném roztoku ( barbituráty, salicyláty, atd), předem alkalizace se provádí krev intravenózním podáním roztoku hydrogenuhličitanu sodného (4% 500 ml).

Nucená diuréza provádí vždy ve třech stupních předběžné zatížení vodou, rychlé zavedení diuretika a substituční infuzi roztoků elektrolytů.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Doporučuje se následující postup nucené diurézy

Pre-platba vyrábět těžkou otravu při rozvoji hypovolémie plazmozameshchath intravenózní řešení. Současně se koncentrace toxických látek v krvi a moči, a hematokritu podávány trvalé močový katetr pro měření hodinové diurézy. Mannitol (15-20% roztok) se podává intravenózně v množství 1,0-1,5 g na 1 kg tělesné hmotnosti pacienta v průběhu 10-15 minut, pak - roztok elektrolytu takovou rychlostí, která se rovná rychlosti diurézy. Vysoká diuretický účinek (500-800 ml / h) se udržuje během 3-4 hodin, po kterých je osmotická rovnováha obnovena. Pokud je to nutné, celý cyklus se opakuje, ale ne více než dvakrát, aby nedošlo ke vzniku osmotického nefropatie. Kombinované použití s saluretikami osmotická diuretika (furosemid), dává další možnost zvýšení diuretický účinek 1,5 krát, ale vysoká rychlost a velký objem nucené diuréze dosažení 10-20 l / den představují potenciální nebezpečí rychlého vyplavování z těla plazmového elektrolytu.

K nápravě možného narušení rovnováhy soli dochází k zavedení roztoku elektrolytů.

Metoda nucené diurézy se někdy nazývá mytí krve, jelikož související zatížení vodní elektrolytem přináší vyšší nároky na kardiovaskulární systém a ledviny. Přísná pozornost injektované a izolované tekutiny, definice hematokritu a CVP umožňují snadné ovládání vodní rovnováhy těla během léčby, navzdory vysoké rychlosti diurézy.

Komplikace metody nucené diurézy (hyperhydratace, hypokalemie, hypochlorémie) jsou spojeny pouze s porušením techniky jejího použití. Aby se zabránilo tromboflebitidě v místě podání roztoků, doporučujeme centrální katetrizaci žil. Při dlouhodobém užívání osmotických diuretik (více než 3 dny) může dojít k osmotické nefroze a artritidě. Proto je trvání nucené diurézy zpravidla omezeno těmito termíny a osmotické diuretiky jsou kombinovány se saluritikami.

Metoda nucené diuréze kontraindikován u intoxikací komplikovaných akutní oběhové selhání a funkce ledvin (oligurie, azotemie, zvýšené hladiny krevního kreatininu 221 mmol / l, která je spojena s nízkou filtrací objem). U pacientů starších 50 let je účinnost metody nucené diurézy ze stejného důvodu výrazně snížena.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.