Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Obecná klinická analýza synoviální tekutiny

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Obecná klinická studie (analýza) tekutiny z kloubu zahrnuje stanovení fyzikálně-chemických vlastností tekutiny a mikroskopické vyšetření buněčných prvků.

Makroskopické charakteristiky synoviální tekutiny (barva, stupeň zákalu a viskozita) jsou vyhodnocovány v přeneseném světle. Viskozita se odhaduje délkou mucinového vlákna: délka vlákna vytvořená kapičkou uvolněnou ze stříkačky by měla být obvykle větší než 3 cm. Při zánětu se viskozita snižuje, takže se délka vlákna snižuje.

Manipulace se provádí v pozici pacienta, zatímco sedí s rukama dolů po kufru a leží na kolene. Jehla je zasunutá zepředu, její konec směřuje mírně směrem dolů a bočně směrem k korakodnímu procesu lopatky; Jehla se posune dozadu k kloubnímu povrchu lopatky. Rovněž je možné propíchnout ramenní kloub přes zadní přístup.

Pacient ohýbá rameno u kolenního kloubu pod úhlem 60 °, zápěstí v provrtané poloze. Bod bodnutí jehel se nachází na bočním povrchu kloubu mezi bočním epikondylem humeru a poloměrem kosti.

Koleno a jeho periartikulární vaky mohou být propuštěny v poloze pacienta na zadní straně, přičemž dolní končetina je v kolenním kloubu vybitá. Jehla, obvykle o průměru 0,8 mm, je vložena z boční strany přímo pod ocasní hranou patela. Alternativně může být jehla vložena z mediální strany, také pod ocasní hranou patela.

Makroskopické charakteristiky umožňují v mnoha případech rozlišit výpotky proti zápalu, zánětu a infekci. Navíc je možná přítomnost krve v tekutině spojky. Typ exsudace umožňuje předpokládat určité onemocnění. Takzvané protizánětlivé výpotky skutečně odpovídají patologickým procesům charakterizovaným mírným nebo středně závažným zánětem, například osteoartrózou.

Laboratorní testy zahrnují počtu buněk v synoviální tekutině a posouzení jejich kvalitativního složení, mikrobiologického vyšetření (pro podezření na infekční proces), a mikroskopické vyšetření nativního léčiva pro identifikaci různých buněk a krystaly. Nicméně výběr konkrétní studie závisí na údajné diagnóze.

Referenční parametry (normální) synoviální tekutiny

Indikátor

Charakteristiky

Barva

Bezbarvé

Transparentnost

Transparentní

Protein

Ne

Leukocyty, v 1 μl

<200

Neutrofily,%

<25

Vyšetření synoviální tekutiny hraje důležitou roli při objasňování povahy procesu v postiženém kloubu.

Indikace propíchnutí klouby: monoarthritis neznámé etiologie, nepohodlí v postiženého kloubu (diagnostiky), že je třeba pro monitorování účinnosti léčby v infekční artritidy, pro diferenciální diagnostiku artritidy a artrózy, protože má vliv na volbu programu k dalšímu vyhodnocení a léčbě pacienta.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.